Довідка:Категоризація
Коли і навіщо потрібні категорії
Категорії потрібні для організації статей в групи, які б полегшували орієнтацію в проекті та дозволяли швидко знаходити потрібну інформацію, не користуючись пошуком або алфавітним покажчиком.
Головне правило:Категорії повинні бути інформативними та корисними.
Стаття може належати до декількох категорій. Але слід пам'ятати, що чим більша кількість категорій співставляється зі статтею, тим меншою стає користь від такого співставлення. Тому слід підходити до класифікації тої чи іншої статті дуже зважено.
Система категорій сама по собі є ієрархічною. Тобто, деякі категорії можуть бути підкатегоріями іншої категорії. Наприклад, категорія "Фізика" може включати підкатегорії "Класична механіка", "Квантова механіка" та ін. В свою чергу, до категорії "Класична механіка" належать статті "Закони Ньютона", "Імпульс" та інші. Але очевидно, що стаття не може належати до категорії і, одночасно, до підкатегорії цієї категорії. Виключення робиться лише для тих статей, які визначають саму категорію (наприклад, стаття "Україна" може бути віднесена і до категорії "Країни світу", і до категорії "Україна").
Ознайомтеся з структурою категорій Iteach.Wiki. <categorytree>All</categorytree>
Категоризація статтей
Загальні правила іменування та використання категорій
У проекті прийняті наступні правила використання категорій:
- Кожна сторінка повинна бути віднесена хоча б до однієї категорії
- Не слід відносити сторінку до категорії та до більш загальної категорії, такої що перша категорія є її субкатегорією
- Кожна категорія за винятком категорії "Головна" належать до хоча б однієї більш загальної категорії
- Вважається добрим тоном, коли при створенні підкатегорії, стаття, яка пояснює її смисл, була додана до батьківської підкатегорії (напр. при створенні категорії "Фізика" як підкатегорії категорії "Природничі науки", слід додати статтю "Фізика" до категорії "Природничі науки", а також доцільно привести коротке визначення цього предмету з посиланням на відповідну статтю, в даному випадку, на сторінці підкатегорії "Фізика").
- Вибір категорій для статті повинен бути зваженим та адекватним. Слід уникати віднесення статті до більш абстрактної категорії, якщо існує більш конкретна. Також слід уникати співставлення зі статтею великої кількості категорії.
- Назви категорій повинні бути самодостатніми та по можливості незалежними від батьківських категорій (напр. "Монархи", а не "Люди - Монархи").
- При виборі між одниною чи множиною в назві категорії слід керуватись тим, що така назва повинна бути узагальнюючою для тих підкатегорій і статей, які будуть віднесені до цієї категорії. Тому, наприклад, для назв галузей знань слід вживати переважно однину ("Математика", "Біологія" та ін.), для назв об'єктів та явищ, які можуть мати різні форми та різновиди слід вживати переважно множину ("Ссавці", "Озера", "Вибухові речовини").
Як додавати категорії
Щоб додати сторінку із будь-якого простору імен у категорію слід додати тег категорії, наприклад:
[[Категорія:Назва категорії]]
Буде створено посилання на відповідну сторінку категорії із простору імен "Категорії".
Сторінка може бути віднесена до більш ніж однієї категорії додаванням кількох тегів категорій. Посилання на категорії до яких відноситься сторінка з'являються у спеціально відведеній області екрану, місцерозташування якої залежить від налаштувань користувача. Теги додають у кінець статті. Посилання на категорії з'являються у порядку їх слідування в тексті. Списки статей що відносяться до даної категорії сортуються на сторінці категорії автоматично.
Додавання зображення у категорію є еквівалентним додаванню до категорії сторінки опису зображення.
Горизонтальна та вертикальна категоризація
Горизонтальна категоризація статті полягає в віднесенні її до тої чи іншої з категорій одного рівня, тоді як вертикальна -- до правильного обрання рівня підкатегорії в ієрархії категорій. Процес категоризації включає віднесення статті до категорії як в "горизонтальному" так і в "вертикальному" сенсі.
Не створюйте категорій для нових статей одразу!
Для правильного віднесення до тої чи іншої "горизонтальної категорії" краще пошукайте аналогічні статті та подивіться, до яких категорій вони віднесені. Напевно, в системі категорій буде існувати декілька таких категорій, до яких можна було б віднести дану статтю. При обранні найбільш адекватної з них слід керуватись загальними принципами, які були сформульовані вище.
Точно так при обранні категорії необхідно правильно "позіціонувати" статтю в ієрархії системи категорій . Мало користі буде від віднесення статті "Закони Ньютона" до категорії "Фізика". Більш адекватним буде співставлення цієї статті з підкатегорією "Фізики" -- "Класична механіка".
Категоризуючи статтю, слід також дотримуватись загального правила Вікіпедії -- нейтральності точки зору. Пам'ятайте, що ви пишете статті та приймаєте рішення про їхню категоризацію не для того, щоб продемонструвати свої особисті вподобання, а для того, щоб створити поважний та компетентний інформаційний ресурс.
Сторінка опису Категорії
Сторінка опису категорії складається із:
- тексту що Ви його можете редагувати
- списку субкатегорій; також відображається їх кількість на сторінці; якщо вони відсутні, заголовок та кількість не відображаються.
- список сторінок у категорії, за винятком субкатегорій та сторінок опису зображень; їх кількість у списку; якщо категорія не містить статей, заголовок відображається, разом із повідомленням "There are 0 articles in this category."
- список зображень із "марочками" (кількість не вказується), відображаються перші 20 символів імені файлу та його розмір. Ця секція не має свого заголовку та субзаголовків для кожної літери та візуально виглядає наче вона підпадає під заголовок попередньої секції.
Пункти списків містять посилання на відповідні сторінки, у випадку зображень це стосується як самого зображення так і його сторінки опису.
Посилання на категорію
Якщо Ви хочете встановити посилання на категорію не відносячи сторінку до цієї категорії, використайте наступний синтаксис тегу: [[:Категорія:Щось]] (де Щось є назвою категорії. Зверніть увагу на додаткову : перед "Категорія".
Як помітити додавання до категорії
Перейшовши по посиланню "Пов'язані редагування" можна знайти сторінки що було додано до категорії (як додаванням тегу на самій сторінці, так і додаванням шаблону що містить тег категорії). Якщо було додано тег категорії до шаблону, список сторінок можна знайти непрямим чином, через список сторінок що використовують шаблон.
Як помітити видалення із категорії
На жаль не існує аналогічного способу виявити видалення із категорії.