Виховний проект "Мобільний телефон - друг чи ворог?"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 14:51, 18 грудня 2013, створена Larisa2013 (обговореннявнесок) (Опис самостійного дослідження учнів, що проводилось у процесі реалізації проекту)

Перейти до: Навігація, пошук
УВАГА! Шановні користувачі! Перед Вами шаблон. Вносити зміни до нього вкрай небажано!

Як його використовувати?
В текст своєї вікі-статі вписуєте {{subst:Шаблон:Проект-учасник конкурсу "Успішний проект"}}
натискаєте кнопку Зберегти статтю;
клацаєте на вкладці Правити;
вносите правки в існуючі розділи.

Опис проекту містить 2 складові. Чіткі відповіді на питання першої частини "Опис проекту" дозволять експертам та учасникам Вікі-спільноти ознайомитись із метою та завданнями проекту, визначити відповідність вимогам навчальних програм з зазначених предметів, дізнатись про способи ефективного використання ІКТ, переглянути дидактичні та методичні матеріали, оцінити значущість одержаних результатів. Відповіді на питання другої частини "Опис самостійного дослідження учнів, що проводилось у процесі реалізації проекту" розкривають суть дослідження, проведеного учнями у процесі реалізації проекту.

Зверніть увагу, що заповнення всіх комірок обов'язкове, крім комірки "Фоторепортаж про роботу в проекті". Заповнення цієї комірки за бажанням автора та наявності фотоматеріалів.

Опис проекту

Назва проекту «МОБІЛЬНИЙ ТЕЛЕФОН – ДРУГ ЧИ ВОРОГ?»
Реєстраційна форма Ваш проект "Мобільний телефон - друг чи ворог?" отримав номер №1312-372 та був прийнятий до розгляду. http://project.iteach.com.ua
Перелік шкільних навчальних предметів, знання з яких використовувались під час реалізації проекту історія, біологія, природознавство, основи здоров’я, інформатика, психологія , література, образотворче мистецтво
Клас та вік учнів, які брали участь у проекті 5-9 класи, 10-15 років (проект реалізовували учні 8-В класу 13-14 років).

Ми залучили до співпраці:
- шкільний парламент – президент Каланчук Валерія
- учнів 27 шкіл (найбільш активними були ЗОШ №2 – кер. Хорошко О.О., Успенська – кер. Громова С.М. , Лисиченська – кер Хронюк В.А.,
Новоамвросіївська ЗОШ – кер. Мінасян Н.Г.) Амвросіївського району Донецької області;
- учнів загальноосвітньої школи №23 м. Керч АР Крим – керівник проекту Каплунова І.О.;
- учнів-учасників обласного конкурсу «Юний прожект-менеджер»
- Редакцію молодіжної газети «Включайся!»- редактор Мосіна Н.;
- Редакцію газети Амвросіївської районної ради «Луч інформ» - редактор Гусейніков В.В.

Короткий опис проекту Ідея проекту: навчати учнів користуватися інформаційними технологіями та навчатися використовуючи ці технології;
вивчати питання на основі широкого кола джерел, особливо ІКТ, готувати активну молодь до подальшого життя в інформаційному суспільстві.

Девіз проекту: «Людина освічена – та, яка знає де знайти те, чого вона не знає»
Георг Зіммель

Наше дослідження «Мобільний телефон – друг чи ворог?» актуальне в шкільному колі, оскільки більша частина школярів має стільниковий телефон і досить часто його використовують. Спочатку учні вивчили, проаналізували спеціальну, науково – популярну літературу та наукові дані клінічних досліджень, потім провели анкетування 259 учнів 5-х, 6-9-х класів щодо визначення рівня вживання учнями школи мобільних телефонів та з вивчення думки споживачів стільниковими телефонами і з’ясували, що значна частина учнів середньої ланки нашої школи
(особливо 6-тикласники) була погано поінформована про те, як саме впливає мобільний телефон на їх організм, а так само про те, які методи захисту від цього впливу існують. Більшість опитаних підтвердила бажання взяти участь у проекті, отримати нові знання і навички проектної діяльності.
Звичайно, навіть припустити, що мобільні телефони заборонять, було б утопією. Адже вони роблять життя людини комфортним та інформаційно насиченим. Батьки завжди можуть зв'язатися зі своїми дітьми, щоб проконтролювати їхнє місцеперебування, бізнесмени швидко розв'язують невідкладні справи, незважаючи на віддаленість відстані їх перебування тощо. Тому наша проектна діяльність полягала не в тому, щоб позбутися мобільників, а щоб максимально захиститися від їхнього негативного впливу. З цього приводу проектна група провела комплекс попереджувальних заходів щодо використання мобільних телефонів, вела роз’яснювальну роботу серед учнів школи та поза нею про вплив мобільних телефонів на здоров’я людини і, особливо, учнів. Учні робили все, щоб сформувати правильне ставлення до користування мобільними телефонами. Представили заходи щодо безпеки у користуванні ними.
Мета дослідження: - виховання у молоді загальнолюдських цінностей: соціальної активності, здатності до виконання громадського обов’язку як сталих рис національного характеру; прагнення до самореалізації, самовираження та самоствердження; - залучення учнів до практичної діяльності з розв’язання проблем здоров'язберігаючого виховання молоді, - отримання відповіді на питання «Мобільний телефон – друг чи ворог?». Предмет дослідження: вплив електромагнітного поля мобільного телефону.
Об’єкт дослідження: людина.

Основні питання проекту Майже у всіх учнів нашої школи є мобільні телефони. Це дуже зручний вид зв'язку. Але ми чули від вчителів, читали в книжках, Інтернеті про те, що стільниковий телефон завдає здоров'ю непоправної шкоди, «стільниковий зв'язок – дітям не іграшка!»… ну і таке інше.

Ми обрали цю тему тому, що ніхто достеменно не знає як впливає мобільний зв’язок на організм людини. Тривають суперечки між прихильниками та противниками мобільного зв’язку. Кому вірити? Чи існують переконливі докази безпечного користування мобільними телефонами?
Тому, як наслідок, виникають питання:
 «Мобільний телефон – друг чи ворог?»;
 Як він впливає на людський, а особливо дитячий організм;
 Наскільки безпечним є користування ним.
Суперечки про це йдуть вже давно. В ході дискусій спливають нові факти. Деякі доводи викликають посмішку, над іншими мимоволі замислюєшся.
Замислилися і ми.
Свій проект ми присвячуємо 20-річчю мобільного зв’язку в Україні.
Завдання проекту:
1. Підібрати матеріали з даної проблеми.
2.Вивчити думку споживачів про необхідність користування стільниковими телефонами.
3. З’ясувати, як працює мобільний телефон.
4. Систематизувати отриману інформацію.
5.Вивчити наукові дані та факти, а також результати клінічних досліджень щодо впливу мікрохвиль мобільних телефонів на здоров’я людини.
6. Узагальнити отримані результати та зробити висновки.
7. Представити заходи щодо безпеки у користуванні мобільними телефонами.
8. Формувати в учнів навички ефективного спілкування, участі в житті громади.
9. Визначити практичну значимість і перспективність проекту.
10. Розвиток в учнів уміння самостійно вирішувати конкретні завдання.
11. Готувати молодь до життя в поліетнічному і полікультурному просторі Землі.
Програма дій, спрямованих на рішення проблеми «МОБІЛЬНИЙ ТЕЛЕФОН – ДРУГ ЧИ ВОРОГ?»
Етапи та терміни реалізації проекту
Проект довгостроковий, розрахований на І семестр 2013-2014н.р.
1. Підготовчий етап. Вивчення, аналіз науково – популярної літератури. Вересень 2013 р.
2. Реалізація проекту. Жовтень 2013р
3. Заключний етап. Поширення досвіду роботи. Листопад-грудень 2013р.
Методи досліджень:
- - теоретичні (аналіз, узагальнення); - емпіричні (анкетування).
І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП
1.1. Створення ініціативної групи. Розподіл обов’язків. Створення мобільних робочих груп.
1.2. Визначення терміну здійснення проекту.
1.3. Поширення інформації серед учнівського та педагогічного колективів щодо здійснення проекту (через шкільну газету «ШОК» та шкільний парламент).
1.4. Вивчення, аналіз науково – популярної літератури і наукових даних клінічних досліджень(по групам «Науковці», «Лікарі», «Психологи», «Урядовці»).
ІІ. Практична частина. Емпіричні дослідження
РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЕКТУ
1. Проведення соціологічного опитування серед учнів школи щодо визначення рівня користування мобільними телефонами.
2. Аналіз та узагальнення результатів опитування.
3. Проведення роз’яснювальної роботи серед друзів, однолітків, учнів школи, місцевої громади.
4. Проведення учнями 8-В класу позакласних заходів на тему «Мобільний телефон - друг чиворог?», «Мобільні телефони: у чому їх шкідливий вплив та як його зменшити» серед учнів 1-9 класів.
5. Проведення виставки малюнків (5-7 кл) та виставки плакатів на визначену тему.
6. Перегляд презентацій та відеороликів про використання мобільних телефонів.
7. Випуск тематично-інформаційного бюлетеню шкільної газети «ШОК», публікація матеріалів у районних ЗМІ («Луч-інформ», «Гольфстрім»).
8.Освітньо-пропагандистська програма для учнів 8-9 класів «Зупинись. Подумай. Обмеж себе у мобільному зв’язку».
9. Розробка рекомендацій щодо використання мобільного телефону.
10. Вироблення правил мобільного етикету серед молоді.
11. Створення буклетів «Вплив мобільних телефонів на здоров’я людини».
ІІІ. ЗАКЛЮЧНИЙ ЕТАП
1. Засідання ініціативної групи по підведенню підсумків роботи над проектом, аналіз проведених заходів.
2. Визначення авторів кращих малюнків і плакатів.
3. Виготовлення тематичних буклетів.
4. Висвітлення реалізації проекту в інформаційному бюлетні шкільної газети «ШОК» та районних газетіах «Луч-інформ», «Включайся».
5. Презентація та популяризація матеріалів дослідження.
6. Визначення результативності та перспективності проекту.
Для інформування учнів та пропаганди культури використання мобільного
телефону учні підготували презентацію, інформаційний бюлетень, пам'ятку-буклет для учнів та їх батьків (розмістили їх на сайті школи school6-amvr.at.ua, провели позакласні заходи для учнів 5-9 класів, виставки малюнків та плакатів, розповсюджували листівки, підготували колажі та підбірку віршів та загадок, пропонували молодшим школярам розмальовки (розфарбовували олівцями та в програмі Рaint), монтували та демонстрували відеоролики (розмістили на http://www.youtube.com/watca?v=W-cu4m5dZRg та http://www.youtube.com/watch?v=N8BE-R6jYDQ&feature=youtu.be http://youtu.be/QvNLERBVTWk, презентували проект перед учнями загальноосвітніх закладів області під час ІV обласного конкурсу учнівських проектів «ЮНИЙ PROJECT-MANAGER» при Донецькому Державному Університеті управління (30.11.13, посіли І місце), надіслали методичні рекомендації щодо впровадження проекту в 27 шкіл Амвросіївського району, розмістили інформацію про свій проект у районній газеті «Луч-інформ» №49, №50, молодіжній газеті «Включайся» №3, №4, на сайті школи, на http://wiki.iteach.com.ua (на персональній сторінці керівника проекту Тур Л. І.). Проект надісланий для публікації у збірці конкурсних робіт «ЮНИЙ PROJECT-MANAGER - 2013»на адресу: k_imup@dsum.edu.ua (збірка вийде у січні 2013)Учні дослідили питання на основі широкого кола джерел, здобули дослідницькі та соціологічні вміння і навички, осмислили зв'язок теорії з практикою, сприяли популяризації знань про мобільні телефони та їх вплив на організм людини, активно і результативно привчали підлітків правильно користуватися ними, набули досвіду презентаційної роботи своєї діяльності перед колективом школи, громадськістю міста, району, області, представниками державних органів. У ході роботи втілювалися проектні технології, особистісно-орієнтоване, кооперативне та дистанційне навчання. Саме вони озброїли учнів, учасників проекту, ключовими компетенціями: соціальними, інформаційними і комунікативними, компетенціями щодо життєдіяльності та співпраці у багатокультурному суспільстві. Тож, здійснилося:1 - спільне навчання вчителя та учнів; 2 - моделювання колективної діяльності; 3 -упровадження телекомунікаційних технологій за допомогою мережі Інтернет. Школярі знайомилися з роботами один одного, спілкувалися, незважаючи на відстань, яка їх відокремлювала; 4 - підвищилася культура та етика спілкування в мережі Інтернет. Підвищився інтерес та позитивна мотивація учнів до навчання, активізувалась їх пізнавальна діяльність, розвивалися мислення і творчі здібності учнів, формувалася активна життєва позиція в сучасному інформаційному суспільстві. Діти зрозуміли необхідність навчання протягом усього життя. Більшість із них додержуються думки «Навчатися цікаво» і що треба свої знання примножувати і передавати іншим. Отримали подяки та ухвалення роботи від адміністрації Амвросіївської ЗОШ №2, Успенської ЗОШ, Керчинської ЗОШ №23, конкурсної комісії ІV обласного конкурсу учнівських проектів «ЮНИЙ PROJECT-MANAGER» при Донецькому Державному Університеті управління, редакцій газет «Луч інформ» та «Гольфстрім», Амвросіївського РМК. Отримали диплом за І місце в ІV обласному конкурсі учнівських проектів «ЮНИЙ PROJECT-MANAGER» (проект прийнятий до друку у збірці кращих робіт конкурсу).

Використання учнями інформаційно-комунікаційних технологій у процесі реалізації проекту Користувалися мережею Інтернет (для пошуку та розміщення інформації), програмами Microsoft Word (записували отриману інформацію, створювали листівки, опис проекту), Windows 7, MS PowerPoint (створювали електронні презентації ) MS Publisher (для створення буклету),Windows Live Movie Maker (відеороліки «Мобільний телефон – друг чи ворог7», «Білка купила мобілку»), графічним редактором Paint (для створення та розмальовки зображень), Microsoft Word, MS Excel (для обробки інформації анкет), працювали у багатофункціональному графічному редакторі Adobe Photoshop, програмі Gimp для створення колажів, Skaype, пошта, програма-календар, блоги, вики-сторінка, ел. опитувальник з браузерами Internet Explorer, Opera, пошуковими системами Google, Мета, Yandex.
Використання вчителем інформаційно-комунікаційних технологій для зацікавлення учнів Для мотивації учнів використовувала презентаційну форму роботи, рекомендувала їм опрацьовувати відповідні сайти, разом із учнями редагувала надані матеріали, допомагала добирати матеріал для створення відеороликів, презентацій, буклету, листівки, готувати матеріали для друку у ЗМІ, створила на своїй сторінці

http://wiki.iteach.com.ua/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%87:Larisa2013 електронний опитувальник. Користувалися мережею Інтернет, програмами Microsoft Word, Windows 7, MS PowerPoint, MS Publisher, Windows Live Movie Maker, графічним редактором Paint, Microsoft Word, MS Excel, працювали у багатофункціональному графічному редакторі Adobe Photoshop, програмі Gimp для створення колажів, Skaype, пошта, програма-календар, блоги, вики-сторінка, ел. опитувальник з браузерами Internet Explorer, Opera, пошуковими системами Google, Мета, Yandex.
Використання ІКТ стало пріоритетним напрямком моєї методичної роботи. А ще - це мої учні. Кожен із них – неповторна особистість. Головне, що вони були зацікавлені і дуже задоволені результатами своєї роботи. Учні впізнавали нове не тільки від мене, вони відкривали це нове самі. Увесь час вони перебували у постійному пошуку. Моя головна мета – допомогти їм розкритися, розвити свої власні ідеї, була досягнута. Разом із ними я удосконалювала свої вміння роботи з ІКТ, пройшла навчання з українсько-чеської проектної методики. Усвідомила, що навчитися цьому можна у любому віці. Тепер я надаю фахові консультації іншим вчителям школи і району.

Дидактичні матеріали http://pidruchniki.ws/1056041240628/dokumentoznavstvo/etiket_telefonnoyi_rozmovi
Методичні матеріали, що використовувались в процесі роботи над проектом Формування культури користування мобільним зв’язком - методичні рекомендації МОН України ІІТЗО Національного мобільного оператора «Київстар» svitschool.at.ua›load/0-0-1-3-20

Методичні поради батькам «Мобільний телефон та здоров’я» http://marnmc.inf.ua/keis001.html
Правила етикету для мобільного зв`язку http://uadocs.exdat.com/docs/index-270704.html?page=10
Інструкція до стільникового телефону.
Екологічні аспекти користування мобільним телефоном http://otherreferats.allbest.ru/ecology/00188411_0.html
Про використання мобільних телефонів під час навчального процесу http://oksanarafalska.ucoz.ua/forum/2-3-1

Основні результати, одержані учнями у процесі реалізації проекту Головним результатом роботи над проектом «Мобільний телефон – друг чи ворог?» стало те, що все, що було заплановано, було втілено в життя. Завдяки зусиллям педагогічної, батьківської спільноти, органів місцевої влади, суспільних організацій здійснювалося здоров'язберігаюче виховання молоді, виховання у неї загальнолюдських цінностей: соціальної активності, здатності до виконання громадського обов’язку як сталих рис національного характеру. Учні прагнули до самореалізації, самовираження та самоствердження, активної діяльності, тобто зростали як особистості. Здійснилася підготовка молоді до життя в поліетнічному і полікультурному просторі Землі. А ще проект мав дуже великий вплив на місцеву громаду. Учні разом з вчителями крок за кроком рухалися вперед, привертали до проблеми мобільного зв’язку увагу широкого кола як безпосередніх учасників проекту, так і просто споживачів мобільного зв’язку. Всі наші дослідження, акції широко висвітлювалися в ЗМІ (районній газеті «Луч-інформ», районній молодіжній газеті «Включайся», шкільній газеті «ШОК», інформаційному бюлетні), на сайтах школи та Амвросіївського РМК (amvrmk.ucoz.ru). Саме завдяки поширенню інформації про нашу діяльність інші класи нашої школи ( 8-А, 8-Б, 9-Г, 6-Г) та навчальні заклади Амвросіївського району (Успенська ЗОШ www.yspenka-school.ucoz.ru, Лисиченська ЗОШ, Амвросіївські ЗОШ №2 www.amvrschool2.at.ua, №5 та ін.) навіть Керчинської ЗОШ № 23 АР Крим (school23.krimedu.com, новости) стали брати з нас приклад, проводячи дослідження зі споріднених тем. Суспільна користь від проекту неоціненна. Він – це місточок прокладений між теорією та практикою. Завдяки його реалізації розширено коло однодумців, які не залишилися байдужими до свого здоров'я та здоров'я оточуючих. Кінцевий продукт проекту (презентація, стіннівка, буклет, колажі, відеоролики) розрахований для використання педагогами та вихователями-практиками, бібліотекарями, соціальними та медичними працівниками. Проект адаптований до загальнодержавних умов освітнього простору.

Вважаємо свій проект корисним і вдалим, тому що під час його реалізації багато учнів нашої школи замислилися над тим, як користуватися телефоном безпечніше, щоб зберегти здоров'я і прислухалися до наших порад. Розуміємо, що сьогодні вже неможливо «розлучити» тінейджера і мобільний телефон. Потрібно просто навчити підлітків по-справжньому правильно ним користуватися. І ми це робили. Вважаємо, що наш проект соціальної ініціативи має право на життя.

Фоторепортаж про роботу в проекті фотоматеріали

[1] буклет колажі малюємо мобілку малюнки таблиці таблиці ЗМІ ЗМІ ЗМІ ЗМІ виступ перед учнями диплом листівка листівка 2 опитувальник
опис проекту презентація проекту вірші та загадки відеоролик "Мобільний телефон- друг чи ворог? відеоролик для учнів молодших класів "Білка купила мобілку"

Інтернет-ресурси, які використовувались в процесі роботи над проектом http://www.youtube.com/watch?v=qZCXXwOhQes

http://www.tesla.ru/ Zaxid.net
http://marnmc.inf.ua/keis001.html
http://uadocs.exdat.com/docs/index-270704.html?page=10
svitschool.at.ua›load/0-0-1-3-20
http://otherreferats.allbest.ru/ecology/00188411_0.html
http://suzirya.org.ua/article.php?cat=1&id=16
http://oksanarafalska.ucoz.ua/forum/2-3-1

Опис самостійного дослідження учнів, що проводилось у процесі реалізації проекту

Назва етапу дослідження Діяльність учнів Одержані результати Розмістіть тут посилання на учнівські роботи, які були створені в рамках реалізації проекту та власні коментарії щодо їх використання