Учнівська вікі-стаття "Фізичні та хімічні явища навколо нас"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 13:24, 18 грудня 2013, створена Світлана Смородська (обговореннявнесок) (Автори проекту)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук


Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено


Назва проекту

Фізичні та хімічні явища навколо нас

Автори проекту

Учні 8 класу

Тема дослідження

Фізичні та хімічні явища в навколишньому середовищі

Проблема дослідження

Чи може людина контролювати природні явища?

Гіпотеза дослідження

Фізичні та хімічні явища можна передбачати

Мета дослідження

Дослідити та проаналізувати хімічні та фізичні явища навколишнього світу

Результати дослідження

У природі спостерігається велика кількість різноманітних явищ, із якими можна ознайомитися, вивчаючи механічні, теплові, звукові, світлові, магнітні та електричні явища. Кожні з цих явищ мають свої відмінності, але всі вони об’єднуються спільною ознакою: під час цих явищ руйнування одних та утворення інших речовин не відбувається.

Явища, в ході яких не відбуваються утворення нових речовин, називають фізичними. Унаслідок фізичних явищ змінюється лише агрегатний стан речовини, форма чи розміри тіл. Перетворення води на лід та її випаровування, подрібнення цукру на цукрову пудру, веселка – все це приклади фізичних явищ. Під час них жодна речовина не зруйнувалася і жодна нова речовина не утворилася.

Смородська2.jpg

Але в природі та під впливом різних видів діяльності людини відбуваються зміни, внаслідок яких одні речовини перетворюються в інші. Такі зміни називають хімічними явищами, або хімічними реакціями. Слово реакція походить від латинських слів «re» – «проти» й «action» – «дія», тобто це дія у відповідь на будь-яку дію.

Хімічні явища, або хімічні реакції, на відміну від фізичних, супроводжуються руйнуванням одних речовин і утворенням інших. Хімічні явища виникають, коли атоми та молекули з’єднуються, утворюючи нові речовини.

Смородська3.jpg

Смородська4.jpg

Хімічні явища відбуваються в природі щомиті, постійно. Наприклад, під дією повітря на залізному цвяху утворюється іржа. Поява іржі – це результат небажаного хімічного явища корозії металів. Ця речовина утворюється при сполученні молекул заліза і повітря (кисню). Щоб запобігти цьому шкідливому хімічному явищу, металеві вироби фарбують.

Восени листя змінює своє забарвлення на жовте й червоне тому, що зелений пігмент, хлорофіл, частково руйнується, а в листі утворюються інші речовини, наприклад, жовтогарячий каротин. Жовте листя падає на землю, підкоряючись фізичним законам, а потім гниє й перетворюється на речовини, що утворюють ґрунт.

Першою хімічною реакцією, яку люди почали свідомо здійснювати, була реакція горіння. Вона супроводжується виділенням світла і тепла. З давніх-давен люди навчилися видобувати метал, виготовляти фарби, скло, уповільнювати за допомогою солі та оцту реакції, що призводять до псування м’яса, риби.

Людина використовує хімічні явища для виготовлення медичних препаратів, засобів побутової хімії, будівельних матеріалів, харчових добавок, тощо.

З хімічними явищами ми зустрічаємося, спостерігаючи за святковим феєрверком або за освітленням чаю під впливом шматочка лимона.

В організм людини надходять кисень і речовини, одержані з їжі. Молекули білків, жирів, вуглеводів, що входять до складу продуктів харчування, руйнуються, а натомість утворюються нові молекули, з яких будується тіло людини, – це обмін речовин.

Учені вивчають хімічні явища в спеціально обладнаних приміщеннях – хімічних лабораторіях. Дослідникам важливо знати, як відбуватиметься хімічне явище, як прискорити бажанні та сповільнити небажанні хімічні реакції, що потрібно для одержання нових речовин з наперед заданими властивостями. Завдяки тривалій копіткій праці вчені навчилися керувати багатьма хімічними явищами.

http://disted.edu.vn.ua/ajax/learn/show_popup.php?block_id=9704

http://disted.edu.vn.ua/ajax/learn/show_popup.php?block_id=9705

http://disted.edu.vn.ua/ajax/learn/show_popup.php?block_id=9706

http://disted.edu.vn.ua/ajax/learn/show_popup.php?block_id=9707

Висновки

Фізичні явища не супроводжуються утворенням нових речовин. Вони виявляються у зміні форми тіла або агрегатного стану речовини. Суть хімічних явищ полягає у перетворенні речовин, яке супроводжується утворенням однієї або кількох нових речовин. Хімічне явище і є хімічною реакцією. Ознаками хімічних реакцій можуть бути виділення газу, утворення або зникнення осаду, зміна забарвлення, поява або зникнення запаху, виділення або поглинання теплоти, випромінювання світла тощо. Для виникнення і перебігу хімічної реакції необхідно подрібнення і перемішування речовин, а часто й нагрівання їх до певної температури.