Учнівська Вікі-стаття "Таємниці пунктуації"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 13:58, 31 жовтня 2013, створена Дахкільгова Ріта Іванівна (обговореннявнесок) (Корисні ресурси)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

«Таємниці пунктуації»

Автори проекту

Група учнів 7 класу

Тема дослідження

Чи буде мова виразною без дієприкметникового звороту?

Проблема дослідження

Від чого залежить відокремлення дієприкметникових зворотів у реченні?

Гіпотеза дослідження

Дієприкметниковий зворот є словосполученням, яке складається з головного слова (дієприкметника) та залежного слова (самостійної частини мови), на письмі відокремлюється розділовими знаками.

Мета дослідження

Метою дослідження є з’ясування умов відокремлення дієприкметникових зворотів у реченні та їхнього значення в мовленні.

Результати дослідження

Нами був проведений мовний аналіз умов відокремлення дієприкметникових зворотів. • Відокремлення узгоджених означень, виражених дієприкметниковими і прикметниковими зворотами, а також одиничними дієприкметниками і прикметниками, залежить від їхнього місця в реченні щодо іменника, якому вони підпорядковуються, а також інформативного навантаження основного члена відокремленого звороту. • Відокремлюються поширені постпозитивні узгоджені означення (дієприкметникові і прикметникові звороти), близькі за значенням до підрядних означальних речень. Вони містять додаткове повідомлення про предмет, виражений означуваним словом — іменником, характеризують його: «Новий п'ятиповерховий будинок інституту, обкладений білою керамічною плиткою, світлою примарою випливав з туману» (Ю.Щербак); «Світло сонця, живе від млявих порухів і клубочіння нічного застояного туману, проривалося крізь вологе верховіття лісу» (А.Колісниченко). • Поширене відокремлення, що стоїть після означуваного слова, часто містить додаткове обставинне значення. У такому випадку воно тісно пов'язане з повідомлюваним у реченні, що вимагає його змістового й інтонаційного виділення: «Невтомний розум людини, втілений у корисний труд, дає щастя» (А. Малишко). Відокремлене поширене постпозитивне означення втілений у корисний труд вказує не лише на ознаку предмета розум, а й передає умову, за якої можлива дія основної частини речення виражена дієсловом-присудком дає. • Постпозитивне відокремлене означення може пояснювати означуване слово: «Темна ніч, напоєна степовими пахощами, пропливала над Асканією» (О. Гончар); «Через балконні двері в кімнату ллється вечірнє повітря, напоєне пахощами літнього саду» (М. Коцюбинський). • Відокремлення поширених постпозитивних означень обов'язкове. На письмі вони виділяються комами, в усному мовленні — інтонацією.

Висновки

Таким чином ми з’ясували, що дієприкметниковий зворот часто використовується в мовленні й надає йому виразності.

Дієприкметниковим зворотом називають дієприкметник із залежними від нього словами.

У реченні дієприкметниковий зворот завжди є означенням. Дієприкметниковий зворот, який стоїть після означуваного (пояснюваного) слова, на письмі виділяють комою (або комами). Дієприкметниковий зворот, що стоїть перед означуваним словом, комами (комою) на письмі, звичайно, не виділяють. Часто дієприкметниковий зворот стоїть не безпосередньо після означуваного ним слова. Він може бути відділений від цього слова іншими словами. У такому випадку зворот теж виділяємо комами. Якщо два чи більше дієприкметникових звороти стоять поруч, розділові знаки ставимо між ними так само, як між однорідними членами речення. В усному мовленні дієприкметниковий зворот виділяють паузами та інтонацією.

Корисні ресурси

Посилання http://www.mon.gov.ua/ - офіційний сайт Міністерства освіти та науки України. http://www.iteach.com.ua – український сайт програми Intel «Навчання для майбутнього». http://www.iteach.ru — російський сайт програми Intel «Навчання для майбутнього». http://www.intel.com/education/teach - Intel® Teach http://school.kiev.ua/ - портал присвячений проблемам впровадження нових технологій в галузі середньої освіти України (Інформатика, підручники, матеріали, застосування комп’ютерів на уроках фізики, математики, іноземної мови, деяка інформація з Міністерства освіти та науки України, олімпіади, періодика). http://edu.ukrsat.com/ - для вчителів – методичні розробки, навчальні програми, для учнів – бібліотеки, реферати, олімпіади, адреси шкіл Києва та України.

Інші ресурси 1. Ющук І.П. Практикум з правопису української мови.-К.:Освіта. 2012. 2. Новиченко І.І. Українська мова. Інтенсивний курс.-К.: Знання. 2007. 3. Новий довідник. Українська мова.-К.:Казка. 2007. 4. Глазова О.П. Рідна мова. Підручник для 7 класузагальноосвітніх навчальних закладів.-К.:Зодіак-ЕКО. 2007.