Учнівська вікі-стаття "Здорова їжа"
Зміст
Назва проекту
"Здорова їжа - для здорового життя"
Автори проекту
3 група 8 класу
Тема дослідження
Проблема дослідження
Гіпотеза дослідження
Мета дослідження
Результати дослідження
Нестача важливих вітамінів, мінералів або білків, жирів чи вуглеводів в організмі веде до різних захворювань — уражень кісток, суглобів при артриті і розповсюджених на Заході і в деякій мірі і у нас — раку і хвороби серця. Правильне, здорове харчування може зменшити ризик цих захворювань. Потрібно менше вживати насичені жири, цукор, і навпаки, більше споживати хліб із цільної пшениці, висівки, рис, фрукти, овочі, бобові, рибу і, звичайно, багато рідини — свіжоприготовлені соки, морси, інше. Наприклад, для формування одного із звичайних передавачів нервових імпульсів потрібен холін, який міститься в пророслих зернах пшениці, сої, а також в печінці та жовтках. А холестерин, що утворюється від споживання жирної їжі, утворює на стінках артерій холестеринові бляшки, що в кінцевому результаті призводить до серцевих приступів, стенокардії.
Не останню роль відіграють стрес та спадковість. Наука намагається розкрити таємницю ракових утворень, їх ранню діагностику. Нездоровий спосіб життя, стреси, що так часто в останні роки супроводжують людство, екологічні катаклізми ведуть до утворення та розмноження ракових клітин.
З метою забезпечення повноцінного життя необхідно змінити своє ставлення до правильних дієт, до здорового способу життя. А це в першу чергу:
- споживання волокнистої їжі, яка позитивно діє на товстий кишечник;
- скорочення вживання, по можливості, бужених, солених, смажених страв, що містять канцерогени;
- збільшення вживання сої, бобових, що містять фітоестрогени (у жінок це веде до зменшення виникнення раку молочної залози);
- додавання в раціон горіхів, у яких міститься селен, — антиокси¬дант, що перешкоджає росту ракових клітин;
- більше вживати в їжу капусту різних видів, часник;
- найважливіше правило здорового життя — це не переїдати, не допускати надмірної маси тіла.
Горіхи — багаті білком, який необхідний для росту, відновлення тканин, жирами, оліями — поліненасиченими, що життєво необхідні людині. Каштани — це єдиний з горіхів, що не містить жирів. Насіння - соняшник, кунжут, мак — використовують як додаток до хліба, в кондитерських виробах.
Бобові — квасоля, горох, сочевиця — замінники м'яса, багаті білками. Свіжі боби можуть бути і причиною отруєння, тому їх слід перед споживанням варити більше 15 хвилин. Соєві боби містять ті ж амі¬нокислоти, що і м'ясо, та ще в додаток фітоестрогени. Всі різновиди бобів містять вітаміни групи В, що необхідні для правильного функціонування нервової системи. Крім цього, слід вживати клітковину для урівноваження холестерину в крові.
Зернові містять складні вуглеводи, вітаміни групи В, антиоксиданти — вітамін Е, білки, клітковину. Чим менше очищене зерно, тим більша його цінність. В зернових культурах міститься молібден та марганець, цинк. Ці мінерали підвищують імунітет; цинк, зокрема, чудово діє при гіпертрофії передміхурової залози. Вживання кукурудзи, пророслої пшениці, які містять у великій кількості вітамін Е, зменшує ризик захворювань серцево-судинної системи, затримує розвиток атеросклерозу, захищає від виникнення раку, стимулює імунну систему.