Учнівська вікі-стаття "Де живуть книги?"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

Де живуть книги?

Автори проекту

Група "Допитливі"

Тема дослідження

Проблема дослідження

Гіпотеза дослідження

Мета дослідження

Дослідити, де зберігаються книги Книга.jpg

Результати дослідження

А де живуть ваші книжки? А як ви думаєте, чи багато книг може вміститися у вас вдома? А чи то будуть всі книги, які є в місті? - Ні. Звичайно, дуже важко розмістити всі потрібні книги у себе вдома. Там зберігаються лише найважливіші і найкорисніші книги для вашої родини. А що робити, коли терміново потрібна якась книга? А якщо купити її зараз не можна? І от тоді люди вирішили створити... Так! БІБЛІОТЕКИ. Вони з’явились з найдавніших часів.

Слово це грецького походження і означає „зібрання, схо¬вище книг». Справжньою перлиною стародавньої епохи вважають бібліотеку царя Асірії Аштурбаніпала. Вона була заснована в VII столітті до н. е. в столиці Асірії Ніневії. Тут зберігалось близько 20 тисяч глиняних плиток. Цю бібліотеку розкопали археологи понад сто років тому.Найбільшою в стародавньому світі вважалась бібліотека в єгипетському місті Олександрії. Її називали одним із семи чудес світу. Для бібліотеки було збудовано спеціальне приміщення, прикрашене статуями знаменитих політиків, письменників і вчених. Залу для читачів було оздоблено скромно, без зайвих прикрас, адже ніщо не повинно було відволікати їхню увагу від читання. З різних країн до бібліотеки надходили книги — папірусні сувої. Зберігалося їх тут близько 700 тисяч.

Перша державна бібліотека на Русі була створена в Києві в XI столітті Ярославом Мудрим. Про неї ми дізналися з літопису. Ярослав Мудрий дорожив книгами, наказував збирати й оберігати їх. На жаль, не збереглося ні каталогів цієї бібліотеки, ані описів книг, невідомі імена бібліотекарів.

Існували бібліотеки і при Соборах, і монастирях. Тут вводилась особлива посада бібліотекаря, книгохранителя. Першу друковану книгу в Україні було видано 1574 року Іваном Федоровим. Називалася ця книга «Апостол». Давним-давно на землі не було книжок у сучасному вигляді, бо люди ще не вміли їх виготовляти. Бо і писати люди теж не вміли. А як ви думаєте люди навчились писати? Відтоді сторінками найдавнішим книгам слу¬гували камені, стіни печер, сокири, посуд, щити. Писали на всьому, бо ще не було ні паперу, ні ручок, ані олівців. Згодом люди додумалися писати на вогкій глині, яку потім сушили та випалювали на вогні.

Та хіба на сторінках-цеглинах багато напишеш. До того ж такі кни¬ги були важкими та незручними. Коли б, скажімо, якийсь учень збирався у дорогу і взяв із собою дві-три такі книги, йому б знадобився для них віз. Але з часом люди стали виробляти зручні й легкі книги з тонкої козячої або телячої шкіри. Першу таку книгу виготовили у старовинному грецькому місті Пергама. Через те папір зі шкіри й назвали пергаментом. Вони були дуже дорогі. На виготовлення однієї такої книги знадобилося б використати цілу череду телят. Отож, люди шукали, з чого робити книги, щоб вони були дешевшими та простішими.

В Африці вздовж річок є густі зарості болотяної рослини — папірусу. Спочатку папірус використовували лише на будівництві, а згодом додумалися так обробляти во¬локна цієї рослини, що з них виходив папір. Відтоді з'явилися книжки, а точніше, сувої папірусу. Писати на його сухих стеблах було зручно, однак через кілька років такі книги пересихали, ламалися й розсипалися. Справжній папір, що на ньому пишуть сьогодні, люди навчились робити дві тисячі років тому. Тоді й почали в багатьох країнах писати на папері, саме писати, бо книги були рукописними, й одну книгу переписували, бувало, кілька років. Минуло ще багато часу, поки з'явилось книгодрукування. У нашій країні це сталося у XVI столітті, майже 400 років тому. То звідки ж до нас прийшла книга? З чого люди почали виробляти папір?

3 деревини. Але треба чекати десятки років, щоб з маленького деревця виросло велике дерево, потім спиляти його, обробити на заводі чи паперовому комбінаті, зварити паперове тісто, з якого згодом виготовити папір. Ви вже знаєте, якими були книги у давнину. Знаєте, як ретельно і довго писались ці книги, як вони потім оздоблювались. Книга тоді була витвором мистецтва. І, зважаючи на це, як ви думаєте, які книги тоді писали? Так, дійсно, це були найважливіші книги. Для нашої країни такою книгою став літопис Нестора-літописця, який мав назву „Откуда есть пошла земля Русская...”

Чому вона стала такою важливою для нашої країни? Тому, що це була перша книга, в якій розповідалось про історію нашої країни, де був описаний початок її створення. Завдячуючи цій книзі, знаємо, коли саме на нашій землі виникла держава, яку назву вона мала. Ця книга стала свідоцтвом народження нашої країни, письмовим свідченням її існування.

Поява цього літопису було настільки важливим, що ім’я його автора вшановується і досі. На Михайлівській Києва площі стоїть пам’ятник з білого мармуру. В середині - фігура жінки, яка започаткувала християнство на Русі. Ставши першою християнкою, вона принесла мир своїй країні і вказала шлях до її об’єднання. Її ім’я вшановане і відоме всім – це княгиня Ольга. А біля великої княгині сидить старець з книгою на руках. Мудра його голова нахилена над книгою, в руці він тримає перо. Це і є Нестор-літописець, який записує історію великого слов’янського народу.

Є книга, яка займає почесне місце майже в кожному домі. Вона дуже давня. Великі коштовності витрачали люди для того, щоб прикрасити саме цю книгу. Вона вважалась особливо дорогим подарунком, сімейною реліквією. Ця книга супроводжувала мандрівників у далекій дорозі, втішала своєю мудрістю чоловіків і жінок. Якщо ще не здогадались, - це Біблія. За що ж цінують люди цю книгу? Як ви вважаєте? Біблію називають книгою життя. Чому? Бо скільки б не існувало людство на землі, а закони добра і справедливості будуть супроводжувати його вічно. В цій книзі зібрані найцінніші правила існування людей. Біблія навчає цінувати людське життя, допомагати і любити інших.

Етичні закони Біблії стали основою суспільного життя. Якою б не була країна, які б закони там не існували, але правила Біблії цінуються в кожній країні, кожним народом, бо вони є загальними для всього людства.

Ці закони вам добре відомі. Допоможіть назвати їх. Як ви їх розумієте?

А ще Біблія це теж історичний літопис, який розповідає історію християнства, навчає поважати рідних і піклуватися про оточуючих.

Висновки

Корисні ресурси

http://lib.znaimo.com.ua/docs/323/index-966628.html