Сонце – джерело енергії на Землі

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 17:44, 7 квітня 2013, створена Василиса (обговореннявнесок) (Ім'я, прізвище)

Перейти до: Навігація, пошук


Назва навчальної теми

Сонце – джерело енергії на Землі

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Природознавство, інформатика

Вік учнів, клас

3 клас, 8 – 9 років

Стислий опис проекту

Самоосвітній проект для учнів 3-го класу «Поняття про збереження тепла й електроенергії у побуті» з теми «Сонце – джерело енергії на Землі. Шляхом паралельного лояльного впливу «дорослий-учень – учень» та короткого інструктажу керівника діти планують власну роботу, розподіляють обов’язки, працюють з різними джерелами інформації, в тому числі з пошуковими системами мережі Інтернет, ведуть дослідницьку роботу, співпрацюють в групах, роблять висновки, презентують власні творчі проекти. Ролі: теоретики, дослідники, аналітики, інформатори, редактори, дизайнери

План вивчення теми (вставити файл)

План вивчення теми
Фото

Оцінювання

На початку проекту проводиться усне опитування та анкетування з метою визначення рівня вмінь працювати з різними джерелами інформації в тому числі з ІКТ. Під час проведення проекту для самооцінки та взаємооцінки використовується екран активності та індивідуальні залікові картки. Вчитель відстежує діяльність учнів, їх просування у проекті, відображає це у таблицях, веде залікові записи з метою відслідковувати індивідуальну та групову роботу учнів. Оцінюється вміння дітей обирати корисні інформаційні джерела. Використовуються заохочувальні символи. По завершенню проекту діти презентують власні творчі роботи. Проводиться самооцінка та взаємооцінка внеску в проект, оцінка звітів отриманих досліджень. Визначається рівень здобутих учнями знань та отриманих загально навчальних навичок.

Діяльність учнів та вчителя

План реалізації проекту:

• постановка проблеми;
• вивчення теорії, пов'язаної з обраною темою;
• вибір дослідницьких методів та прийомів;
• збір власного матеріалу;
• його аналіз і узагальнення;
• власні висновки.

Етапи:
Підготовчий – учитель проводить з батьками бесіду про доцільність використання проектного методу в навчальній діяльності учнів, отримує від батьків дозвіл на користування дитиною Інтернет ресурсів.
Учитель проводить з учнями бесіду «Роль енергозбереження», демонструє презентацію учням «Сонце – джерело енергії». Учні розуміють, що нераціональне використання природних ресурсів – це світова проблема, яка стосується майбутніх поколінь. Це заохочує учнів до співпраці над проектом. Проводиться «Психологічний практикум», на якому учні розв’язують ситуативні задачі та проходять тест з теми «Енергозбереження» (Тест "А ти дбайливий»?") Вчитель проводить опитування, згідно якого формує групи (спираючись на психологічні особливості учнів – після консультації з психологом школи), в яких обирають ролі згідно попиту учнів. (Власні завдання для творчих груп), а також тестує з метою виявити рівень володіння навичками роботи з ІКТ (Вступний тест для учнів 3 класу). Проводиться бесіда про авторське право.
Проектування (8 годин):
вироблення концепції: учні обговорюють проблему, пропонують шляхи її розв’язання методом «Мозкова атака», ознайомлюються з цілями і завданнями проекту. Метою проекту є ознайомлення з Сонцем як зіркою сонячної системи, енергетичними джерелами і ресурсами, формування поняття про використання теплової та електричної енергії у побуті; ознайомлення з світовою проблемою енергозбереження, виховання дбайливого ставлення до витрачення природних ресурсів та потреби економного користування ними. Оволодіння навичками роботи з різними інформаційними джерелами, в тому числі з ІКТ. Оволодіння дослідницькими методами та методами групової роботи.
Створення плану реалізації проекту: учні з’єднуються в групи. Ролі: теоретики, дослідники, аналітики, інформатори, редактори, дизайнери. (таблиця формування груп і ролей )
Реалізація роботи над проектом:
учитель надає консультативну допомогу, корегує та спрямовує діяльність учнів. Заповнює таблицю рівня активності дітей. (Загальна таблиця активності учнів).
Учні спочатку обмірковують запитання, потім в групі обговорюють можливі відповіді на нього, аналізують проблему з дорослими (батьками, старшокласниками), слухають рекомендації, а потім предоставляють свої ідеї творчій групі для розгляду та корекції. Кожна окрема група виконує власні завдання.
Захист:
кожна група звітує свою роботу за допомогою презентацій, оформлення плакату, усного журнал (презентація 1групи, робота2 групи-плакат).
Оцінювання:
Проводиться самооцінка та взаємооцінка внеску в проект, оцінка звітів отриманих досліджень («Я оцінюю мою роботу в групі», Таблиця для оцінювання однокласниками презентації»). Визначається рівень здобутих учнями знань та отриманих навичок способами свого навчання.

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Гуща Лариса Петрівна

Фах, навчальний предмет

учитель початкових класів

Навчальний заклад

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5

Місто\село, район, область

м. Костянтинівка, Донецька обл

Контактні дані

gusha.Lara@gmail.com

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

01.04.13- 06.04.13

Місце проведення тренінгу

Костянтинівський ліцей із загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів

Тренери

Жадан Ольга Іванівна