Учнівська Вікі-стаття "Корисні комахи"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 16:43, 21 лютого 2013, створена Колодяжна Оксана Сергіївна (обговореннявнесок) (Результати дослідження)

Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

"Корисні комахи"

Автори проекту

ІІІ група 1-А класу

Тема дослідження

Що трапиться, якщо не буде комах?

Проблема дослідження

Яку користь приносять комахи?

Гіпотеза дослідження

Чи існують комахи, які приносять користь?

Мета дослідження

Дізнатися більше про комах;

з'ясувати, які з комах є корисними;

дослідити яку користь приносять комахи.

Результати дослідження

Щоб трапилось, якщо б не було комах? А справді — чи не позбутися нам комах? Щоправда, ми залишимося без бджіл, у нас не буде меду. Та мед — не хліб, можна обійтись й без нього. Зникнуть ще якісь комахи, яких ми вважаємо потрібними. Але ж зникнуть тоді й проблеми, пов’язані з комахами! Та річ не в меді. Як з’ясували нещодавно вчені, користь, яку приносять бджоли, даючи мед і віск, у 50 разів менша за ту, яку вони приносять іншою своєю діяльністю. Більшість рослин не зможе існувати, якщо не даватиме насіння: без нього не продовжуватиметься рід. А насіння у рослин з’явиться тільки тоді, коли відбудеться запилення, тобто пилок з однієї квітки потрапить до іншої. Більшість рослин запилюється комахами, і одним з найактивніших обпилювачів визнано бджолу.

Від комах-обпилювачів залежить і врожай. Якщо їх мало — збитки можуть бути дуже великими. Комахи, якщо не враховувати шакалів, гієн та деяких птахів-стерв’ятників, єдині санітари на нашій планеті — вони відкладають яйця на трупах тварин, і личинки, що з’являються, швидко знищують їх. Якби не було комах, мертві дерева й трави лишилися б недоторканими і врешті-решт поховали б під собою всю землю. Та й тварин стало б на землі значно менше, якби не було комах — вони б померли від голоду. Бо риби, жаби, ящірки, тритони, птахи, борсуки, ведмеді та інші їдять цих самих комах. Але й це не все — комахам належить велика роль в утворенні ґрунту й майже вирішальна — в його перетворенні. Багато комах або їх личинок постійно живуть у землі, багато часто пересуваються там і цим вони розпушують ґрунт. А це, виявляється, має величезне значення: до ґрунту надходить повітря, вода, або, навпаки, — виходять залишки вологи, а головне — він постійно збагачується. Важко навіть повірити, що деякі комахи, так сколупують ґрунт своїми ходами й затягують туди різних комах та частки рослин, що подекуди майже заново створюють родючий шар. Ще треба сказати, що ґрунт оберігається рослинами — вони зміцнюють його корінням, перешкоджають воді й вітрам руйнувати його. А рослини існують переважно завдяки комахам-обпилювачам. Ці ж рослини — джерело кисню, без якого вже давно припинилося б життя на землі. І знову — комахи!

Користь бджіл

Не знаю як ви, мої любі читачі, але особисто я не зустрічав такої людини, яка б стверджував, що користі від бджіл немає. Всі хто живе і дихає знає, що бджоли це саме ті крилаті друзі, без яких просто не можна. Бджоли дають нам мед різних сортів, запилюють Наші поля, підвищуючи врожайність культур на 20-40%. Бджоли дають такі продукти як:

- Мед - Пилок - Пергу - Віск - Прополіс - Маточне молочко - Трутневе молочко - Бджолину отруту - Бджолиний підмор

Останній продукт унікальний тим, що навіть після своєї смерті бджоли все одно приносять людям користь. Всі вище перераховані продукти бджільництва, а також бджолиний підмор широко використовується в медицині, як у народній, так і в традиційній. Продуктами бджільництва люди лікують такі хвороби як:

- Радикуліт - Варикозне розширення вен - Простатит - Аденома передміхурової залози - Імпотенція і жіноче безпліддя - Короткозорість - Ожиріння - Гіпертонія - Застудні захворювання - Сердечно судинні захворювання.

І це далеко ще не весь перелік. Продукти бджільництва, а особливо бджолиний підмор, дуже добре зміцнюють імунну систему людини. Зміцнюючи імунітет бджоли, дарують нам здоров'я.

Я думаю, ні в кого не буде сумнівів, що ці комахи дуже корисні для людства. Закон захищає бджіл і пасіки і це правильно. Якщо ви побачите бджілку, не вбивайте її, а дбайливо відпустіть на волю.

Чи можна захоплюватися гусеницями?

Зелені та червоні, гладкі і волохаті, нешкідливі і отруйні - вони все одно викликають огиду, відраза, страх. Гусениці. Личинки комах у вигляді товстеньких черв'ячків зустрічаються всюди, але ми намагаємося пройти скоріше повз або, роздавивши каблуком, залишаємо мокра пляма. Чи є вони запеклимишкідниками? Чи є серед них гідні захоплення екземпляри? Судити вам.

У гусениці завжди три пари ніг, які відповідають трьом парам кінцівок дорослогокомахи. Але на 6, 7, 8, 9 і 13 сегменті їх тільця є по парі ложноножек з присосками і гачками, які утримують їх володарку на гладкій поверхні рослин. Гусениці сутінкових метеликів безволосі і часто на задньому кінці тіла мають ріг. У більшості денних тіло вкрите волоссям, у одних вони розподілені рівномірно по тілу, в інших зібрані в пучки.

Гусениця метеликамонашкивідрізняються від усіх інших довгими грудними ніжками, а три останніх кільця її тіла широкі, плоскі і по краях зазубрені. Потривожена гусениця піднімає вгору голову і задню частину тіла і в такий облудній позі спереду стає схожою напавука, А ззаду - на клопа.

Гусеницявеликий букової гарпіїна спині має гострі вирости, розширена задня частина тіла при подразненні піднімається і на її кінці виступають два шіповідних придатка, які схожі на небезпечні колючки. Гусениця інших метеликів пряму загрозу воліють затаивание. Гусеницявілохвостапри небезпеці піднімає вгору передню частину тіла і завмирає, в такій позі вона схожа на сучок або гілочку. Гусениці деяких видівбражниківнадходять точно так же, за що їх у народі називають «сфінксами».

Дуже цікаві інстинкти гусеницьдубового похідного шовкопряда. Вони живуть в коконах на гілках дуба і на годування йдуть певним ладом під проводом «командира». На заході сонця можна бачити, як з вузького отвори нагорі мішкоподібну гнізда гусениці виповзають одна за одною. Відповзаючи небагато, передня гусениця («командир») зупиняється, а решта продовжують виповзати і будуються прямі ряди слідом за своїм командиром: у дві, в три, в чотири і так далі гусениць. Тобто в кожному наступному ряду на одну гусеницю більше. Вишикувавшись, гусениці, не порушуючи порядку, вирушають до зелених листю, а наситившись, в такому ж порядку повертаються до гнізда. Так, гусениці ненажерливі, але їм необхідно накопичити якомога більше поживних речовин для перетворення в красуню-метелика. За місяць деякі гусениці з'їдають їжі в шість тисяч разів більше їх власної ваги. Яку користь і яку шкоду приносять метелики і їхні гусениці? Разом з іншими крилатими комахами метелики запилюють культурні рослини, плодові дерева, ягідники. З коконів шовкопряда люди отримують натуральний шовк дорогою. Самі метелики нешкідливі - адже вони харчуються соком і нектаром рослин. За винятком всім відомої молі. А ось гусениці псують рослини полів, садів і городів. Однак це не заважає нам захоплюватися і дивуватися пристосованістю і спритністю волохатих ненажер.

Сонечко - жучок-помічничок МОЖЛИВО, ви вам не раз доводилося бачити невеличкого жучка з чорними цяточками. Навіть ті, хто не любить комах, ставляться до сонечка з симпатію. Ці жучки — улюбленці дітей і бажані гості на полях та в садах. Чому? Чим вони корисні? Більшість видів цих жучків харчуються попелицями (зліва) — дрібними комахами з м’яким покривом тіла, які живляться соком садових і сільськогосподарських рослин. Доросле сонечко за життя з’їдає приблизно кілька тисяч попелиць. Слід зазначити, що й личинки сонечка мають неабиякий апетит. Тим крапчастим жучкам також смакує багато інших паразитичних комах, а декотрі з них полюбляють навіть пероноспори — гриби, котрі спричиняють таку хворобу рослин, як несправжня борошниста роса. Тож не дивно, чому люди так тішаться, коли на полях чи в садах з’являється сонечко! Наприкінці XIX століття з Австралії до штату Каліфорнія (США) було випадково завезено одного шкідника — червця. Він настільки швидко розмножився, що під загрозою опинилися всі насадження цитрусових. Однак в Австралії червець не становив серйозної загрози сільськогосподарським культурам. Тому один ентомолог поїхав туди за природним ворогом червця і привіз до Каліфорнії 500 сонечок виду родолія австралійська. Уже через рік червця майже не залишилось. Так сонечко врятувало в Каліфорнії цитрусові сади.

Висновки

Корисні ресурси