Учнівська Wiki- стаття "Промисловість економічного району.

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

Промисловість Північно-Східного економічного району

Автори проекту

3 група

Тема дослідження

Які галузі промисловості представлені в межах економічного району?

Проблема дослідження

Як залежить рівень економічного розвитку від природно-ресурсного потенціалу?

Гіпотеза дослідження

Чи завжди природно-ресурсний потенціал визначає спеціалізацію району?

Мета дослідження

Дізнатися які галузі промисловості найбільш розвинені в районі.

Результати дослідження

Промисловість

Найбільш розвинутими галузями промисловості Північно-Східного району є машинобудування і металообробка. Район виробляє близько 20% продукції машинобудування України. Друге і третє місце відповідно займають легка і харчова галузі, далі йдуть хімія, нафтохімія, промисловість будівельних матеріалів. Машинобудування спеціалізується на виробництві устаткування для енергетики, вугільної та залізорудної промисловості, чорної металургії, транспортних засобів, сільськогосподарських машин, приладів тощо. Найбільша територіальна зосередженість промисловості характерна для Харківської області, обсяг продукції якої в розрахунку на одного жителя значно вищий, ніж у середньому по Україні.

Для областей району характерний високий рівень розвитку сільського господарства (обсяг продукції в розрахунку на одного жителя, наприклад Полтавської області, майже на 50% більший, ніж у середньому по країні). Урожайні чорноземні ґрунти і сприятливі кліматичні умови дають можливість вирощувати товарне зерно, зокрема пшеницю, кукурудзу, а також цукрові буряки, соняшник, розвивати овочівництво і садівництво, м'ясо-молочне і м'ясо-сальне тваринництво.

Найбільші міста

Харків

Ядром Північно-Східного району є місто Харків (1456 тис. осіб). Воно водночас є центром Харківського промислового вузла - одного з найбільших в Україні. Провідними галузями індустрії в місті є машинобудування, де зайнято понад 70% усіх працюючих у промисловості. Також у Харкові є значна кількість підприємств хімічної, легкої та харчової індустрії. В місті є понад 40 вищих навчальних закладів, шість театрів, 70 музеїв тощо.

Полтава

Полтава (308 тис. жителів) - адміністративний, економічний та культурно-науковий центр однойменної області. Промисловість його спеціалізується на електротехнічному та інших видах точного машинобудування, галузях харчової та легкої індустрії. У Полтаві діє шість державних та кілька приватних вищих навчальних закладів, два театри, шість музеїв.

Суми

Місто Суми (279 тис. жителів) є третім за величиною в економічному районі. Воно є центром промислового вузла, спеціалізується на машинобудуванні, хімічній та нафтохімічній, легкій та харчовій галузях промисловості. Тут є три університети, українська академія банківської справи, два театри та інші культурно-освітні заклади.

Проблеми й перспективи розвитку

Однією із проблем району є великий розрив у рівнях соціально-економічного розвитку між великими містами і віддаленими територіями, особливо Сумської області. Там гостро постають проблеми низької народжуваності, високої смертності, безробіття, неефективного використання сільськогосподарських угідь.

Висновки

Корисні ресурси