Wiki-стаття "Цікаве про сірководень"
Зміст
Назва проекту
У світі хімічних сполук
Автори проекту
І група 10 класу
Тема донслідження
Сірководень. Сіркова кислота.
Проблема дослідження
Вплив сірководню на навколишнє середовище і організм людини.
Гіпотеза дослідження
Сірководень має негативний вплив на навколишнє середовище та організм людини,та позитивні прояви.
Мета дослідження
Вивчити фізичні і хімічні властивості сірководню,дослідити його знаходження в природі, вплив на навколишнє середовище та застосування.
Результати дослідження
Сірководень (сірчистий водень, сульфід водню) - безбарвний газ з запахом тухлих яєць і солодкуватим смаком. Хімічна формула - H 2 S. Погано розчинний у воді, добре - в етанолі. Отруйний. При великих концентраціях роз'їдає багато метали. Концентраційні межі займання з повітрям складають 4,5 - 45% сірководню. У природі зустрічається дуже рідко у вигляді змішаних речовин нафти і газу. Входить до складу вулканічних газів. Утворюється при гнитті білків. Сірководень використовують у лікувальних цілях, наприклад, в сірководневих ваннах.
1. Фізичні властивості Термічно стійкий (при температурах більше 400 C розкладається на прості речовини - S і H 2). Молекула сірководню має кутову форму, тому вона полярна (μ = 0,34 10 -29 Кл м). На відміну від молекул води, атоми водню в молекулі не утворюють міцних водневих зв'язків, тому сірководень є газом. Розчин сірководню у воді - дуже слабка сірководнева кислота. 2. Хімічні властивості Власна іонізація рідкого сірководню мізерно мала. У воді сірководень мало розчинний, водний розчин H 2 S є дуже слабкою кислотою: H 2 S → HS - + H + K a = 6.9 10 -7 моль / л; p K a = 6.89. Реагує з підставами : H 2 S + 2NaOH = Na 2 S + 2H 2 O (звичайна сіль, при надлишку NaOH) H 2 S + NaOH = NaHS + H 2 O (кисла сіль, при відношенні 1:1) Сірководень - сильний відновник. На повітрі горить синім полум'ям: 2H 2 S + ЗО 2 = 2Н 2 О + 2SO 2 при недоліку кисню : 2H 2 S + O 2 = 2S + 2H 2 O (на цій реакції заснований промисловий спосіб отримання сірки). Сірководень реагує також з багатьма іншими окислювачами, при його окисленні в розчинах утворюється вільна сірка або SO 4 2 -, наприклад: 3H 2 S + 4HClO 3 = 3H 2 SO 4 + 4HCl 2H 2 S + SO 2 = 2Н 2 О + 3S 2.1. Сульфіди.
Солі сірководневої кислоти називають сульфідами. У воді добре розчиняються тільки сульфіди лужних металів, амонію. Сульфіди інших металів практично не розчиняються у воді, вони випадають в осад при введенні в розчини солей металів розчину сульфіду амонію (NH 4) 2 S. Багато сульфіди яскраво пофарбовані.
Для лужних і лужноземельних металів відомі також гідросульфіди M + HS і M 2 + (HS) . Гідросульфіди Са + і Sr 2 + дуже нестійкі. Будучи солями слабкою кислоти, розчинні сульфіди піддаються гідролізу. Гідроліз сульфідів, що містять метали у високих ступенях окислення, або гідроксиди яких є дуже слабкими підставами (наприклад, Al 2 S 3, Cr 2 S 3 та ін) часто проходить незворотнім. Багато природних сульфіди у вигляді мінералів є цінними рудами ( пірит, халькопірит, кіновар). 3. Отримання Взаємодія розбавлених кислот на сульфіди: Взаємодія сульфіду алюмінію з водою (ця реакція відрізняється чистотою отриманого сірководню): Сплавом парафіну з сіркою. 4. Сполуки, генетично пов'язані з сірководнем Є першим членом в ряді полісульфідів (сульфаніл) - H 2 S n (n = 1 9). 5. Застосування Сірководень через свою токсичність знаходить обмежене застосування. В аналітичної хімії сірководень і сірководнева вода використовуються як реагенти для осадження важких металів, сульфіди яких дуже слабо розчинні. У медицині - в складі природних і штучних сірководневих ванн, а також у складі деяких мінеральних вод. Сірководень застосовують для отримання сірчаної кислоти, елементної сірки, сульфідів. Використовують в органічному синтезі для отримання тіофену і меркаптанів. В останні роки розглядається можливість використання сірководню, накопиченого в глибинах Чорного моря, в якості енергетичного (сірководнева енергетика) і хімічної сировини.
6. Біологічна активність
Сірководень є газотрансміттером, в мікромолярних концентраціях має цитопротекторні властивості ( антінекротіческіе і антіапоптіческіе). У малих концентраціях стимулює продукцію cAMP, активує антиоксидантні системи, має протизапальну дію. В міллімолярной концентраціях цітотоксіч. [2] 7. Токсикологія Дуже токсичний. Вдихання повітря з невеликим вмістом сірководню викликає запаморочення, головний біль, нудоту, а зі значною концентрацією призводить до коми, судом, набряку легенів і навіть до летального результату. При високій концентрації одноразове вдихання може викликати миттєву смерть. При невеликих концентраціях досить швидко виникає адаптація до неприємного запаху "тухлих яєць", і він перестає відчуватися. В роті виникає солодкуватий металевий присмак [3] При великій концентрації зважаючи паралічу нюхового нерва запах сірководню не відчувається.
Висновки
Дослідивши властивості сірководню ми дізнались про можливості його його негативний та позитивний вплив на організм людини, використання в якості хімічної сировини.