Міжнародний телекомунікаційний мовний проект «Наш дім - весь світ»
Олександрійська гімназія-інтернат
Міжнародний телекомунікаційний мовний проект «Наш дім - весь світ»
Автор проекту: Івашньова Світлана Володимирівна
Вік учасників проекту – від 11 до 17 років
Кількість учасників - 4 країни, близько 100 осіб безпосередніх учасників команд, їхні батьки та вчителі з різних навчальних предметів.
Опис проекту
Міжнародний мовний проект започатковано Олександрійською гімназією-інтернатом в листопаді 2007 р. Ідея проекту виросла з усвідомлення того факту, що, незважаючи на бажання учнів знати іноземну мову та усвідомлення того, з якою метою вони будуть використовувати ці знання в майбутньому, інтерес до процесу вивчення іноземної мови необхідно підвищувати. Однією з причин того, що учні не хотіли витрачати багато часу на опанування складним лексико-граматичним матеріалом, є , на нашу думку, відсутність потреби у таких знаннях в «зоні ближнього розвитку» дітей. Адже учнів, що вивчають англійську як першу іноземну мову, переважно влаштовує набутий рівень знань з англійської мови –вони можуть знайти та перекласти необхідну інформацію з мережі Інтернет, при необхідності – перекладати інструкції до побутових приладів тощо. Знання ж німецької мови не знаходять сфери використання в побуті вже сьогодні, потреба в них є «відстроченою», отже, часу ще вдосталь, тому можна відкласти найбільш складні моменти на певний час. Саме після усвідомлення цієї проблеми і було створено наш проект.
Участь в проекті дає можливість не просто використовувати власні знання «сьогодні і тут», а й забезпечує стійку мотивацію до навчання – адже те, в чому я помилився сьогодні, в реальному спілкуванні, не виправити завтра, бо це не оцінка, яку можна «перездати», це помилка, яку важливо більше не повторити. Діяльність проекту дає підстави стверджувати, що така мотивація значною мірою впливає на результативність навчання – учні ставляться до вивчення начального матеріалу більш свідомо, працюють самостійно з навчальними програмами. В порівнянні з минулим навчальним роком значно збільшилось навантаження на кабінет інформатики – виникла необхідність резервувати місця для роботи завчасно.
Залишилось лише додати, що основою для створення всіх планів став метод проектів, у вигляді, запропонованому в рамках програми «Інтел - навчання для майбутнього».
Зміст та структура проекту, його цільові групи представлені в презентації, що додається. В процесі роботи над проектом учні отримали широкі можливості для розвиту творчих здібностей через участь в різноманітних творчих конкурсах, покращили знання з німецької мови, знайшли друзів по листуванню.
В ході реалізації змісту Модулю 0 «Знайомство» отримали навички роботи з програмами для обробки відео зображення, відеокамерою і т.ін.
Модуль 1 передбачав дослідження по темі «Мода та молодіжна культура», проведення анкетувань та опитувань серед учнів та вчителів, вивчення історії моди на Україні, пошук інформації про відомих дизайнерів, зустрічі з фахівцями. Отримана в результаті опитувань формація пройшла етапи збору, узагальнення. аналізу та інтерпретації. Результати було представлено у вигляді статей, презентацій, доповідей. Важливим аспектом стала синхронна робота команд з різних країн та участь всіх команд в конкурсах.
Діяльність проекту було висвітлено в газеті «Городской курьер» м. Олександрія, педагогічному виданні «Едукація» (Польща), матеріали подано для участі в Фестивалі педагогічних ідей (Росія, м.Москва) з подальшим розміщенням на веб-сторінці фестивалю та в збірнику статей. Крім того, в рамках діяльності форуму Интел «ІКТ в освіті» 17 квітня 2008 було підготовлено стенд, на якому представлено зміст проекту та результати роботи його учасників з Польщі, Румунії, Україні, Туреччини. Учасниками було створено 3 веб-сайти, на яких висвітлено хід роботи над проектом, отримані результати, представлено конкурсні роботи тощо. Під час роботи над проектом учасниками команди Олександрійської гімназії-інтернату було використано інформацію, розміщену на вітчизняних веб-сторінках
http://topo.com.ua/partners_page4.html Сайти українських дизайнерів
http://catalog.i.ua/?c=572 мода і модельєри
http://www.fsm.com.ua/index1.php?sp=35&&select_articles=1060
Головним результатом діяльності проекту є той факт, що учні отримали навички самосійної пошукової роботи, навчились працювати з джерелами іноземною мовою, розвинули навички пошукового читання німецькою мовою, отримали навички критичного оцінювання змісту веб-сайтів, як існуючих в мережі Інтернет, так і власних, створених в рамках проекту. Крім того, можливості для розвитку отримали ті діти, чиї таланти та обдарування лежать поза сферою традиційної шкільної освіти – створення колекцій одягу з нетрадиційних матеріалів в рамках конкурсу «Паперовий світ», підготовка дефіле та показ моделей у школі стимулювало створення театру моди Олександрійської гімназії-інтернату, на назву котрого також оголошено конкурс.
Через зміст проекту формується толерантне ставлення до культури інших народів, і оскільки саме цей аспект зацікавив учасників з усіх країн найбільше, діяльність проекту продовжується і на наступний навчальний рік. Назва цього модулю проекту «Стереотипи та реалії», плани на даний момент знаходяться в стадії розробки. Однак вже сьогодні в якості підготовки до роботи проекту учні готують роботи для участі в міжнародному конкурсі дитячих малюнків «Країна, в якій я живу», що проводиться в Німеччині.
Для покращення роботи команди координаторів з різних країн планується, крім традиційного e-mail, використовувати можливості середовища «Вікі-веб».
Логічним продовженням роботи проекту міг би стати очний семінар для вчителів та учнів на території України, міжнародна табірна зміна для учнів або кількаденна зустріч в одному з таборів відпочинку на території України, оскільки таке побажання висловлене учнями усіх міжнародних команд. Однак проект не має відповідного фінансування, тому пошук спонсорів такого заходу є одним з важливих завдань.