Учнівська wiki-стаття "Одиниці вимірювання в Україні: Минуле та сучасність"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 18:51, 5 листопада 2012, створена Дудко Людмила (обговореннявнесок) (Автори проекту)

Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

"Одиниці вимірювання в Україні: Минуле та сучасність"

Автори проекту

Учні 5 класу: Варикаша Каріна, Король Євгеній.

Тема дослідження

Сучасна система мір та її звязок стародавніми українськими одиницями вимірювання.

Проблема дослідження

Чудову казку російського письменника Петра Єршова «Конёк-горбунок» (укр. «Горбоконик») переклав класик української літератури Максим Рильський. Порівняймо уривок із російського тексту з українським перекладом: «Конёк-горбунок»

По исходе же трёх дней

Двух рожу тебе коней —

Да таких, каких поныне

Не бывало и в помине;

Да еще рожу конька

Ростом только в три вершка,

На спине с двумя горбами

Да с аршинными ушами.

«Горбоконик»

Через три дні я заржу,

коней двійко породжу —

гриванів, яких донині

не стрічалося людині;

ще й конятко-малюка,

чверть аршина без вершка,

на хребті з двома горбами

ще й з предовгими ушами.


Чи однаковий на зріст малюк-горбоконик в оригіналі та перекладі? Для цього потрібно з’ясувати, чому дорівнюють старовинні одиниці довжини: вершок та аршин.

Гіпотеза дослідження

Щоб розібратися з поставленою проблемою, треба дізнатися про історію виникнення таких одиниць вимірювання в україні як Вершок та аршин і порівняти ті самі одиниці виміру для Росії.

Мета дослідження

Встановити чи була дійсно витримана перекладачем потрібна відповідність зросту коня та його вух.

Результати дослідження

Використовуючи Можливості Пошукових систем Інтернету, результати досліджень групи "Українознавці" та інші джерела:

1. Створено таблиці Стародавніх українських одиниць вимірювання, розподілених за типами, і їх зввязок з сучасною, загальноприйнятою, міжнародною системою мір,

Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено

2. Вивченно та досліджено питання про переклад казки "Горбоконик" та зроблено відповідні висновки,

Тепер можна переконатись, що перекладаючи казку П. Єршова, М. Рильський зберіг габарити Горбоконика: якщо аршин дорівнює 16 вершкам, то чверть аршина без вершка — це й буде три вершки, про які йдеться в оригіналі, тобто 13,32 см. Але такий зріст Горбоконика та вуха завдовжки з аршин (71,12 см) здалися перекладачеві непорівнянними. Тому він написав не з аршинни- ми, а з предовгими ушами.


3. Проведено дослідження з питання про виникнення сучасних, нових, не використовуваних в давнину одиниць вимірювання та причини і сфери їх виникнення.

Метрична система мір введена у Франції 7 квітня 1795 року. У розробці нової системи брали участь Ж.Лагранж, П.Лаплас, Г.Монж, П.Мешен, Ж.Даламбер та ін. Робота проходила під гаслом: „На всі часи для всіх народів”. Англія найдовше чинила опір прийняттю метричної системи мір. Видатний англійський фізик Томпсон висловився про англійську систему мір, що вона була б найбезглуздішою з усіх існуючих систем, коли б англійська грошова система не була б ще більш безглуздою. Тільки у 1965 році лейбористський уряд Англії, нарешті, розробив десятирічний план переходу країни на метричну систему мір. Здавалося б що на цьому розвиток сучасних одиниць вимірювання мав би зупинитися, але з розвитком нових галузей найки, зявляється потреба в нових одиницях вимірювання, таких як одиниця вимірювання ІНФОРМАЦІЇ.

Висновки

У найдавніші часи людина починала вивчати навколишній світ порівнюючи його з чимось звичним для себе. і найчастіше порівняння відбувалося з самим собою, тобто вланим тілом, тим що завжди під рукою. Минали часи, змінювалися епохи і звичайно змінювалися й одиниці вимірювань. Розвиток науки і співробітництво між різними країнами здавалося привів усе до ладу у цьому питанні, але часи продовжують іти і з'являється щось нове, що теж потребує вимірювання...

Корисні ресурси