Урок з природознавства: горизонт, сторони горизонту
Тема: Горизонт. Сторони горизонту.
Мета: формувати в учнів поняття “горизонт”, “лінія горизонту”, “відкрита місцевість”, “закрита місцевість”, “основні” і проміжні сторони горизонту”; навчити їх визначати сторони горизонту; розвивати спостережливість, пам’ять, виховувати бережливе ставлення о природи.
Обладнання: картки з написом сторін горизонту, олівці, зошити.
Література: Н.С. Коваль – Л.К. Корочна Природознавство, зошит з природознавства.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Продзвенів уже дзвінок
Всіх нас кличе на урок
Лине всюди дзень – дзелень,
Всім вам, діти, добрий день.
- Сідайте, зараз у нас урок природознавства. Подивіться чи все необхідне є у вас на партах. Вам будуть потрібні зошит, ручка, підручник. Але для того, щоб ви добре запам’ятали те, що я буду вам говорити ви повинні бути спостережливими і уважними.
Підсумки спостережень
- Діти, яка настала пора доку? (осінь)
- Як змінюється висота Сонця з настанням осені? (піднімається вгору).
- Як зміна висоти сонця впливає на тривалість дня і температуру повітря? (день коротший, температура нижча).
- У які кольори осінь пофарбувала листя дерев і кущів?
- Які трав’янисті рослини ще цвітуть у вересні?
- Що ще можете сказати про зміни у природі з настанням осені?
- Розкажіть про свої спостереження за поведінкою комах, птахів та інших тварин?
- Підсумки спостережень не забудьте записати у зошити.
- Яка сьогодні погода? Температура повітря?
- Який стан неба?
- А протягом тижня, який ви спостерігали стан неба? (похмурий).
- Чи дув вітерець коли ви йшли до школи?
- А чи спостерігали ви вітер протягом тижня?
- Які були опади протягом тижня? (дощ)
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні ми поговоримо з вами, що таке горизонт, які є сторони горизонту.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Горизонт і лінію горизонту добре видно там, де не ростуть дерева, немає високих будинків.
Отже, рівна ділянка вільна від дерев, будинків, називається відкритою. На відкритій місцевості людина бачить до 5 кілометрів навколо себе. У лісистій місцевості, у містах лінію горизонту видно погано. Таку місцевість називають закритою.
На відкритій місцевості земну поверхню навколо себе людина бачить у вигляді великого круга, у центрі якого вона стоїть. Простір землі, який ми можемо охопити оком називається горизонтом.
Слово “горизонт” означає “обмежуючий”. І справді, видима частина земної поверхні немовби обмежена лінією, по якій небо, ніби з’єднується з поверхнею Землі. Ця уявна лінія, де небо ніби сходиться із поверхнею Землі, називається лінією горизонту.
- Лінію горизонту добре видно тільки на рівному, відкритому місці. У містах і селах її закривають будинки, у лісі – дерева, в гірській місцевості – гори.
Чим вище піднімаємося вгору, тим більше розширюється горизонт. На рівному місцю людина охоплює оком навколишню місцевість до 5 км, а якщо піднятися на висоту 20 м, то горизонт розширюється до 36 км. Якщо рухатися вперед лінія горизонту віддаляється.
Отже, дійти чи доїхати до лінії горизонту неможливо.
- Горизонт має форму круга. І все що ми можемо побачити, знаходиться в горизонті.
Проблемна ситуація.
- Ми вже знаємо, що все, що ми бачимо, тобто школу, ліс, село, річку знаходиться у горизонті. Але як правильно пояснити, у якому напрямі вони знаходяться?
- Щоб правильно визначити напрям розрізняють такі сторони горизонту: північ – Пн., південь – Пд., захід – Зх., схід – Сх Це основні сторони горизонту.
Крім основних є ще проміжні сторони горизонту: між північчю і заходом буде північний захід, між північчю і сходом - північний схід, між півднем і заходом, - південний захід, між півднем і сходом – південний схід.
На малюнку чи схемі північ позначають угорі, південь – внизу, захід – ліворуч, схід – праворуч.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Фізкультхвилинка
Ми учились, ми трудились
І напевно вже стомились,
То ж давайте для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
1 – підняли руки вгору,
2 – нагнулилися додолу
3 – повернулись вправо, вліво,
На 4 – раз присіли.
Похитали головою ще й
Притупнули ногою
Пальчиками поверніть
І за парти тихо сіли.
а) робота з підручником
- А зараз відкрийте свої підручники на сторінці 32 і розглянемо малюнки.
- Діти, що зображено на малюнку? Прочитайте уважно текст і дайте відповіді на запитання.
- Що називається горизонтом?
- Що таке лінія горизонту?
- Коли горизонт розширюється?
- Тепер погляньте на малюнок на сторінці 33.
- Що зображено на малюнку? (схематично сторони горизонту).
- Давайте назвемо і покажемо основні. Сторони горизонту. Запам’ятайте у якій послідовності вони розміщені.
- Яка сторона, горизонту протилежна півночі, яка – сходу?
- Назвіть і покажіть на малюнку проміжні сторони горизонту.
- Яка проміжна сторона горизонту протилежна Пн.Зх., яка Пд Зх.?
б) робота з зошитом.
- А зараз відкрийте свої зошити на сторінці 14. Прочитаймо завдання № 1 (лінія горизонту).
№ 2. Горизонтом називають простір землі, який ми можемо охопити оком.
№ 2 Лінією горизонту називають уявну лінію, де небо ніби сходиться із поверхнею землі.
№ 3 1. відкрита 2. закрита.
№ 4 –
№ 5 південь, захід, схід.
- Діти, закрийте свої зошити. Поставте руки на парту і уважно послухайте легенду і потім дасте мені відповіді на поставлені мною запитання.
Легенда
. Яким би великим не був ліс, вважали колись люди, за кожним його деревцем, кущиком, навіть травинкою обов’язково хтось доглядає . Звідси й пішли, напевно, міфи про добрих лісових німф. У грецькій міфології такою німфою була Дріада.
Іменами міфічних героїв називали диких тварин або рослини. Так дістала свою назву дуже рідкісна вічнозелена рослина, що трапляється лише в Карпатах – дріада восьмипелюсткова . Її пелюстки направлені на основні і проміжні сторони горизонту.
Розглянь квітку. Визнач, у які сторони горизонту направлені її пелюстки. Познач сторони горизонту скорочено.
ІV. Підсумок уроку.
- Діти, про що ми сьогодні говорили на уроці.
- Що таке горизонт?
- Що таке лінія горизонту?
- Які є сторони горизонту?
- Поміркуйте, чи можна побачити лінію горизонту у вигляді кола у лісі, селі, у місті.
- Назвіть основні сторони горизонту, проміжні сторони горизонту.
- Молодці. Я бачу, що ви добре засвоїли сьогоднішній матеріал.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати статті з підручника “Горизонт”, “Сторони горизонту”.
- Урок закінчений. До побачення.