Портфоліо з теми "Життя- це хімія!"
Зміст
Назва проекту
Життя- це хімія!
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
хімія, фізика, інформатика
Навчальна тема (як записано в програмі)
Хімія. Тема «Початкові хімічні поняття» «Хімія- природнича наука. Хімія в навколишньому світі»
Вік учнів, клас
7 клас, 12-13 років
Стислий опис
Цей проект об’єднує шкільні предмети:хімію, біологію,екологію, природознавство та інформатику . Ознайомлення з хімічними речоіинами і явищами природи у дітей починається значно раніше, ніж вивчення хімії у школі.Знання про хімічні речовини та їхні перетворення дуже потрібні учням тому, що їх оточують не тільки корисні, а й шкідливі й небезпечні речовини. Основна ідея проекту полягає у розвитку учнів навичок мислення високого рівня, а саме: навчити учнів збирати інформацію з різних джерел, аналізувати та класифікувати її;складати план своєї діяльності; висувати гіпотези та ідеї; навчитися ефективно співпрацювати у команді для досягнення спільної мети; спілкуватись, активно слухати інших, обговорювати результати досліджень. Наприкінці проекту буде оголошено конкурс на кращу презентацію, стіннівку або буклет. Для вивчення даної теми учні згідно своїх навчальних досягнень розбиваються на групи. Після того, як групи були сформовані, учні обирають собі лідера. Кожна з груп отримує «Картку оцінювання», в якій буде виставлено бали за активність на уроці. Проаналізувавши результат, учні обирають для себе ряд питань, на які можна отримати відповідь лише після того, як буде опрацьовано потрібний матеріал. Цей проект призначений для того, щоб учні збагатили уявлення про світ, природу, суспільство, підвищили пізнавальний інтерес до нового предмету як життєво необхідного у сучасних умовах. До відома батьків необхідно донести інформацію про переваги методу проектів як один із засобів розвитку творчих здібностей учнів
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі
Після завершення проекту учні зможуть: - пояснити, що саме вивчає хімія; - показати місце хімії серед наук про природу; - пояснити цілі й завдання хімії; - сформувати поняття про роль хімічної науки в розвитку народного господарства, житті людини ; - сформувати поняття про діалектико-матеріалістичний світогляд,найбільш загальні поняття про закони природи; - здійснювати пошук інформації в Інтернеті та інших джерел (згідно до форми оцінювання аналізу текста критичного оцінювання сторінок Інтернету учнями середніх класів.); - розподіляти ролі в групі.
Опис оцінювання
Реалізація проекту: Учні об’єднуються в чотири групи за тематичним принципом( та з самого початку роботи над проектами використовують контрольний список питань до проекту, який допомагає їм планувати, а потім відстежувати свій прогрес під час проекту. Після обговорення в класі оцінюється ступінь розуміння теми учнів за допомогою письмових від Оцінювання здійснюється вчителем щотижнево на основі спостережень та перегляду продуктів діяльності учнів. Учні узагальнюють дослідження у вигляді презентацій, буклетів, газет.. Проводиться рефлексія Після закінчення проекту: за допомогою форми оцінювання презентації, вчитель повинен оцінити проекти учнів; за допомогою форми оцінювання кожен учень має оцінити свої досягнення; за допомогою форми оцінювання роботи в групах, учні оцінять роботу кожної групи. оцінюється вміння аргументовано виступати перед аудиторією, брати участь в обговоренні, задавати питання, стислість і повнота виступів, грамотність, творчий підхід.
Діяльність учнів
За 2 тижні до початку проекту: учитель розповідає учням та батькам про метод проектів, показує презентацію (буклет) й заохочує до роботи, пояснює специфіку проектної роботи й формує в учнів навички об’єктивного само оцінювання, колективної роботи (групова робота на уроках).
На першому етапі проекту(1 тиждень) : • Навчальна тема розпочинається з ознайомлення учнів з темою проекту. • Ознайомившись з тематичними питаннями діти, використовуючи стратегію Думаємо-Об’єднуємось-Ділимося, висувають ідеї щодо реалізації проекту. • Учні отримують форму оцінювання проектів і обговорюють її. Використання Форми допоможе їм відслідковувати свій прогрес у просуванні до завершення проекту і те, як відбувається їх навчання. • Учні складають план проектної діяльності своєї групи, визначають ролі та обв’язки в групі. Визначають форму кінцевого продукту та отримують контрольні списки до цих продуктів. Учні отримують: «Правила роботи за комп’ютером», «План виконання навчального проекту». Вчитель разом з учнями обговорює друковані та електронні ресурси для збору даних.
На другому етапі проекту (2 тиждень): Учні класу об’єднуються в чотириі групи(Форма оцінювання виконання групового завдання), кожна з яких буде досліджувати свою тему: 1 група - працює над темою «Що вам відомо про використання хімії в побуті? Спробуйте самі назвати предмети, що так чи інакше не пов язані з хімією?» • Переглядають джерела Інтернет, відбирають матеріал, записують данні , узагальнюють їх, обговорюють власні думки та результати, роблять висновки, створюють презентацію (згідно контрольного списку оцінювання учнівської презентації) або буклет, газету. 2 група («Медики») - працює над поставленою проблемою «Що вам відомо по використання хімії у медицині?». Розглядають такі питання:1.Що вміщують в собі зубні пасти? 2. Що таке анестезуючі та обезболювальні препарати? 3 група «Технологи» - працює над питаннями: 1.Монетний метал. Які вимоги до нього?
2. Властивості та виробництво скла.
4 група «Інженери з охорони праці» - працює над питанням «Що вам відомо про правила техніки безпеки при роботі з хімічними речовинами?»
На третьому етапі проекту (3 тиждень) Спільна робота (обговорення ) учасників групи організована за допомогою» круглого столу», на якому діти діляться своїми знахідками, враженнями та ідеями. Створюючи продукт проекту діти аналізують результат з контрольним списком та формою оцінювання відповідного ресурсу (презентації, буклету, газети). Одними з обов’язкових умов є зазначення першоджерела, збереження авторського права. Протягом всього проекту проводяться консультації для вирішення питання, пов’язаних з реалізацією проекту. Використовуючи контрольні списки група (за потреби) корегує свій план, обов’язки членів команди. • Учні готуються до захисту. За результатами своєї роботі створюють матеріали, в яких відображається результат їх діяльності (презентація, буклет). • Роблять висновки за темою. • Учитель задає цілеспрямовані додаткові питання, узагальнює отримані результати, підводить підсумки роботи кожної з груп, визначає перспективи, нагороджує учнів грамотами за дослідницьку виконану роботу. Учні: • оцінюють роботи однолітків; • беруть участь в колективному аналізі та оцінці результатів; • проводять захист проекту; • презентують результати; • обговорюються висновки.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Олена Коморна
Фах, навчальний предмет
хімія
Навчальний заклад
ДЗОШ № 118
Місто\село, район, область
м.Донецьк Будьоннівський район Донецька область