Портфоліо Решетило Наталії на тему "Як логіка розум розвиває"
Зміст
Назва проекту
Як логіка розум розвиває
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Інформатика Логіка
Навчальна тема
Вступ до логіки
Вік учнів, клас
2 клас, 7-8 років
Стислий опис проекту
Даний навчальний проект розрахований для учнів 2 класу на тему «Логіка». Учням даю завдання скласти власний ребус (за будь-яким правилом) і створити презентацію за допомогою навчальної програми Microsoft PowerPoint. Проект спрямований на розвиток особистих вмінь та навичок, які в процесі роботи розвивають мислення. Для учнів, які додатково займаються інформатикою, буде запропоновано конкурс на кращу роботу, створену власноруч.
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі
Проект спрямований на розвиток особистих вмінь та навичок, які в процесі роботи розвивають критичне мислення високого рівня, навички життєтворчості та впевненої особистої поведінки у житті.
Учні зможуть:
— Розпізнавати закономірність у розташуванні предметів
— Описувати спосіб розв'язування логічної задачі
— Орієнтуватися у розв'язуванні популярних логічних задач
— Наводити приклади задач із невизначеною умовою
— Називати правила складання ребусів
— Називати послідовність розв'язування анаграм
— Уміти розв'язувати ребуси та анаграми
— Описувати поняття «заперечення»
— Наводити приклади антонімів до слова
— Навчитись організовувати експеримент (планування, проведення, аналіз результатів, вироблення рекомендацій) в команді, спілкуватись та обмінюватись результатами
— Створювати та демонструвати ефективні переконуючі презентації, підкріплені мультимедійним засобами
Опис оцінювання
Оцінювання відбувається упродовж всього навчання за темою. Перед першим заняттям учитель демонструє учням презентацію, розповідає про метод проектів та пропонує, в залежності від визначених ним можливостей класу, форми З-Х-Д та/або організаційні діаграми. На основі цих форм визначається наявність необхідного рівня знань та умінь, а також визначаються навчальні потреби учнів. Крім того, учитель знайомить учнів із формою «Я-Розумію!» на першому уроці. Протягом вивчення даної теми учні вписують свої досягнення в дану форму. Будуть використовуватись запитання впродовж вивчення всієї теми для того, щоб з’ясувати наскільки учні орієнтуються в темі, розуміють Основні запитання. Визначення попередніх знать та умінь учнів, а також очікуваних результатів відбувається за допомогою Таблиці З-Х-Д. На різних етапах проведення та реалізації проекту, планування та провадження своїх планів, учні використовують план діяльності. В підсумку роботу учнів оцінюють як вони самі (самооцінювання з використанням Форм та Контрольних списків), так і вчитель, котрий керується Формою оцінювання. Під час підсумкового оцінювання учні обговорюють Ключове питання – Чи можна навчитися мислити? Демонструють свої презентації.
Діяльність учнів
На першому уроці вчитель повинен пересвідчитись, наскільки учні розуміють терміни «інформація», «інформатика», «логіка», «логічне мислення». Для цього учитель демонструє власну презентацію. Учням пропонується ключове та тематичні запитання, конкретна проблема та проводиться визначення розуміння учнями вказаних вище понять. Через використання форм із «З-Х-Д» (заповнюються всі три колонки) та визначаються наявні знання та навчальні потреби учнів.
Декілька уроків працюємо з учнями над вивченням теми «Логіка». А саме: деякі логічні задачі розв’язуємо у вигляді гри, зображаємо схематично і графічно, розбираємо задачі на заперечення. Розв’язуємо числові ребуси в групах.
Після вивчення правил складання ребусів, учні в групах розв’язують ребуси, складені за різними правилами. Проводять мозкову атаку, самостійно створюють власні ребуси, їх розв’язують і оцінюють один одного та здійснюють самооцінку. Всім класом заповнюють три колонки таблиці З-Х-Д, аби зрозуміти, освідомити та оцінити свої попередні знання та з’ясувати, що саме вони знають. Наприкінці вивчення теми та завершені створення проекту вони знову отримають цю таблицю і переглянуть результати. У кінці кожного уроку учні працюють із документом «Я-розумію!», самостійно визначаючи навчальний матеріал, з яким варто ще попрацювати.
Вчитель дає завдання створити власну презентацію, яка міститиме власний ребус. Вчитель пояснює як саме вони будуть працювати над проектом. Ставить перед дітьми Ключові, Тематичні та Змістовні запитання. З’ясовуються та аналізуються можливі шляхи вирішення даної проблеми. Вчитель демонструє презентацію із захисту авторських прав. Обговорюється дана проблема. Учні проводять опитування свого ставлення до цього Закону та проблем порушення авторських прав.
Учні збирають інформацію щодо даної теми, відстежують тісний зв’язок із іншими предметами, що вивчають, систематизують інформацію. На уроці переглядаємо та оцінюємо учнівські презентації.
Учні проводять опитування серед учнів своєї школи, яке виявляє якими правилами вони користуються. Та причини використання саме цих програм. Результати можуть бути опрацьовані у текстовому чи графічному редакторі.
Як підсумок проведення проекту, за кращі роботи початківці отримують подяки.
Очікувані результати:
- розвиток навичок, необхідних для адаптації до проблем сучасного життя;
- навички креативного мислення,
- рішення соціальних проблем, комунікативні навички,
- формування вміння формулювати свою думку та аргументувати її.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Наталія Решетило
Фах, навчальний предмет
вчитель інформатики, інформатика
Навчальний заклад
Кобеляцька ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 ім. Олеся Гончара
Місто\село, район, область
м. Кобеляки Кобеляцького району Полтавської області
Контактні дані
0509787157 rni2009@gmail.com