Портфоліо з теми "Психологічні конфлікти і способи їх подолання"
Зміст
Назва проекту
Психологічні конфлікти і способи їх подолання
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Предмет: Основи здоров’я.
Дотичний предмет: психологія
Навчальна тема (як записано в програмі)
Конфлікти і здоров’я
Вік учнів, клас
7 клас, 11-12 років
Стислий опис проекту
Проект «Психологічні конфлікти і способи їх подолання» розрахований на учнів 7 класу за предметом «Основи здоров’я» з теми «Конфлікти і здоров’я». Учні об’єднуються у 3 групи по 8 – 10 чол. Створені групи самостійно обирають завдання, розподіляють ролі, планують власне навчання. Одна група учнів систематизує вивчене про психологічні конфлікти та причини їх виникнення, друга група має зібрати інформацію про стрес та його стадії розвитку, третя група має зібрати інформацію про методи запобігання стресу, способи відновлення і підтримання психологічної рівноваги.
Наприкінці проекту кожна група захищає свою роботу: демонструє презентацію «Що нам треба знати про конфлікт» (І група), буклет «Вплив стресу на організм людини» (ІІ група), wiki – статтю «Як послабити вплив стресової ситуації» (ІІІ група) та виступають із невеликою доповіддю за ними. Результативність проектної діяльності оцінюється вчителем, який наприкінці проекту аналізує продукти діяльності (буклет, презентацію, виступи учнів).
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі
Учні мають:
• Знати та розуміти поняття конфлікту та причини його виникнення.
• Визначати шляхи запобігання конфлікту
• Знаходити правильні рішення подолання конфліктних ситуацій
• Під час проведення експериментів правильно використовувати бланки відповідей та їх обробку.
• пояснення, аргументувати та робити висновки.
• Здійснювати планування, робити обґрунтований вибір для вирішення проблем.
• Вміти швидко та ефективно шукати інформацію, критично та компетентно оцінювати інформацію, вміти вірно та творчо використовувати дані для вирішення проблем.
• Вміти ефективно співпрацювати з різноманітними групами
• Мати гнучкість та готовність до застосування необхідних компромісів з метою здійснення спільного завдання
• Приймати відповідальність за результати спільної роботи
• Розуміти, усвідомлювати ролі ефективного спілкування, створювати та використовувати різні види спілкування: усного, письмового та за допомогою мультимедіа-засобів в різноманітних формах та в різних умовах.
• Використовувати комп’ютерні технології як інструмент для спілкування, досліджень, організації, оцінювання інформації, володіння базовим розумінням етичних/правових питань, пов’язаних з доступом та використанням інформації
Опис оцінювання
На початку проекту використовується он-лайн тестування з теми «Психологічні конфлікти і способи їх подолання» з метою виявлення попередніх знань (тести розробляє вчитель). Кожному учню виставляється оцінка. Також застосовується метод «Мозковий штурм». Учням задаються питання, а відповіді записуються на дошці. Після цього учням пропонується заповнити перший та другий стовпчик таблиці «Знаю – хочу дізнатися – дізнався». Така форма роботи з запитаннями допомагає вчителю оцінити попередні знання учнів та враховувати це при плануванні уроків, розробляти завдання, які цікаві учням; знімає з нього необхідність відповідати на всі запитання; дає можливість зайвий раз похвалити одних учнів за коректно сформульоване запитання, інших – за відповідь; побачити теми для письмових завдань, що цікавлять учнів; дає можливість працювати із запитаннями всіх типів, а також стимулює природну допитливість дітей; знімає страх здатися нерозумним «незнайком»; формує навичку коректно формулювати свої запитання на папері; дає можливість показати свій інтелект (свої знання); розвиває вміння задавати всі типі запитань (від простих закритих до складних – відкритих). Упродовж роботи над проектом вчитель дає завдання учням розпочати ведення «Журналу спостережень» з метою проведення самооцінювання на всіх етапах проекту. Обговорення ходу роботи з учнями за проектом також допомагають учителю відстежувати процес пошуку інформації, засвоєння нових знань, умінь та навичок, відслідковувати прогрес у їх навчанні, надавати зворотній зв’язок. З метою перевірки набутих знань, умінь та навичок застосовуються такі методи підсумкового оцінювання, як оцінювання продуктів діяльності буклет, презентація, wiki - стаття, заповнення третього стовпчика таблиці «З-Х-Д» та вихідний контроль знань. На цьому етапі здійснюються всі види оцінювання: самооцінювання, оцінка вчителя (виставляє оцінки за створені буклети, презентації та виступи учнів).
Діяльність учнів
Перед початком проекту вчитель надає учням та батькам буклет для ознайомлення з темою, роз'яснює правила виконання проекту, а також правила роботи у комп'ютерному класі (вступний інструктаж). З метою убезпечення учнів від використання непотрібних, небезпечних Інтернет-ресурсів учитель складає список літератури для використання, пояснює правила користування ІКТ. Береться також дозвіл батьків на роботу дітей над проектом та в мережі Інтернет. На початку проекту вчитель роз'яснює поняття авторського права, вимоги до оформлення списку використаних джерел. Вступна презентація вчителя, Вхідний контроль, «Мозковий штурм» та таблиця «Знаю – хочу дізнатися – дізнався» допоможе зацікавити учнів та з’ясувати їх навчальні потреби, чітко сформулювати завдання, ролі учасників проекту, змістові запитання спрямують пошуки учнів під час вивчення теми. Після цього здійснюється розподіл учнів на 3 групи за результатами вхідного контролю (у кожній групі повинна бути однакова кількість «сильних» та «слабких» учнів, обирається також учень-консультант). Створені групи протягом першого тижня роботи над проектом самостійно обирають завдання, розподіляють ролі, планують власне навчання. Одна група учнів систематизує вивчене про психологічні конфлікти та причини їх виникнення, готує презентацію «Що нам треба знати про конфлікт» та усний виступ-захист свого дослідження. Друга група має зібрати інформацію про стрес та його стадії розвитку, щоб підготувати буклет «Вплив стресу на організм людини» та виступ учнів під час захисту робіт. Третя група має зібрати інформацію про методи запобігання стресу, способи відновлення і підтримання психологічної рівноваги, щоб підготувати wiki - статтю «Як послабити вплив стресової ситуації» та виступ учнів під час захисту робіт. Упродовж роботи (2 тиждень) Упродовж роботи над проектом вчитель дає завдання учням розпочати ведення «Щоденника рефлексії» з метою проведення само оцінювання, обговорює хід роботи з учнями за проектом та за необхідністюнадає консультацію. Наприкінці проекту (кінець 3 тижня) учнями заповнюється третій стовпчик таблиці «З-Х-Д», учителем проводиться вихідний контроль знань. Кожна група учнів захищає свою роботу: демонструє презентацію (І група), буклет (ІІ група), wiki – статтю (ІІІ група) та виступають із невеликою доповіддю за ними. Результативність проектної діяльності оцінюється вчителем та учнями, аналізуються продукти діяльності (буклет, презентацію, виступи учнів).
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Венжега Світлана Сергіївна
Фах, навчальний предмет
учитель основ здоров'я, практичний психолог
Навчальний заклад
Донецький багатопрофільний ліцей № 37
Місто\село, район, область
м.Донецьк, Ленінський район, Донецька обл.
Контактні дані
lana_vengega@i.ua
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
20.06.2012 - 27.06.2012
Місце проведення тренінгу
Донецький багатопрофільний ліцей № 37
Тренери
Пшеслінська Тетяна Леонідівна