Портфоліо Каштанова Г.В. з теми "Писанкарство.Збереження традицій"
Зміст
- 1 Назва проекту
- 2 Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
- 3 Навчальна тема (як записано в програмі)
- 4 Вік учнів, клас
- 5 Стислий опис
- 6 Повний План вивчення теми
- 7 Навчальні цілі
- 8 Опис оцінювання
- 9 Діяльність учнів
- 10 Відомості про автора
- 11 Відомості про тренінг
- 12 Назва проекту
- 13 Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
- 14 Навчальна тема (як записано в програмі)
- 15 Вік учнів, клас
- 16 Стислий опис
- 17 Повний План вивчення теми
- 18 Навчальні цілі (скопіювати з Плану)
- 19 Опис оцінювання (скопіювати з Плану)
- 20 Діяльність учнів (скопіювати з Плану)
- 21 Відомості про автора
- 22 Відомості про тренінг
Назва проекту
Писанкарство. Збереження традицій.
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Образотворче мистецтво. Бібліотечні уроки.
Навчальна тема (як записано в програмі)
Писанкарство
Вік учнів, клас
7клас, 12-13 років
Стислий опис
Цей проект призначений для учнів 7-х класів. Робота над проектом дозволить розвинути в учнів аналітичне і творче мислення. Об’єктом вивчення – є таблиці у текстових документах, їх створення, редагування, та форматування. Важливим результатом проекту є розуміння учнями умінь і навичок, яких вони набули, працюючи над проектом. Учні повинні зрозуміти, що таблиця відображається у вигляді сітки із вертикальних стовпчиків і горизонтальних рядків. Перетин рядка і стовпчика визначають комірку, в якій може зберігатися слово, речення, зображення чи формула. Також вони повинні усвідомити , що вивчення даного матеріалу є необхідним для, наприклад, створення розкладу уроків.
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі
Учні зможуть: • Підвищиться зацікавленість до писанкарства ; • наносити орнамент ; • виникне бажання самому писати писанки; • поглибляться знання з народознавства; • удосконалити свої знання про символіку писанок;
Опис оцінювання
Спочатку кожний учень самостійно заповнює колонки "Що я знаю про історію розвитку писанок?" і "Що я хочу дізнатися ще про писанки?", а тоді проводиться колективне обговорення відповідей з метою виокремлення основних елементів того, про що учні хочуть дізнатися. Для встановлення рівня обізнаності учнів з пропонованої теми проекту та вибору групи, учням пропонується презентація вчителя.
Презентація вчителя:
Українська писанка є шедевром декоративно-ужиткового мистецтва. В радянський період писанкарство тривалий час було заборонене, але, не зважаючи на це, воно продовжує свої традиції і нині. Виготовляють писанки окремі люди, оскільки ця праця клопітка, вимагає терпіння, зосередженості, а також знань символів, які зображаються на пташиних яйцях. Писанки усієї України різні, вони не схожі між собою, різняться нанесеними елементами і символами. Найскладніша для розуміння писанка Гуцульщини, яка насичена різною інформацією про життя і вірування людей. Проте значення кольорової гами та символіка подекуди збігається в різних регіонах України, оскільки всі українці бажали для себе доброї долі, миру, спокою, здоров'я, доброго урожаю. Розписують яйця писачком — невеличка дерев'яна паличка, у якій розпеченим цвяхом випалюють дірочку, щоб вставити туди металевий наконечник чи трубочку, згорнуту з фольги. Потім цей наконечник закріплюють ниткою. Для виготовлення писанок відбирають сирі курячі яйця. Щоб писанки довше зберігалися, з них видувають білок і жовток, це роблять шприцом з товстою голкою, зробивши малесенькі отвори з обох боків яйця. Попередньо їх треба добре вимити у воді, розчинивши у ній трохи харчової соди. Потім яйця кладуть у легкий розчин оцту у воді, коли вони просохнуть, приступають до розписування. Найчастіше це роблять за допомогою воску. Натуральний бджолиний віск кладуть у невелику керамічну посудину чи в черепок. Посудину з воском ставлять до вогню в печі чи на розсіювач на газовій плиті на невеликий вогонь. Віск повинен бути гарячим, але не доведеним до кипіння.
Діяльність учнів
Існує чотири види розписаних яєць — крапанка, дряпанка, крашанка та писанка. Кожен із цих видів має свою систему розпису. Найпростішою є технологія виготовлення крашанки. Для виготовлення крашанок (галунок) використовують круто зварене в лушпинні цибулі яйце, яке після цього набуває жовто-коричневого кольору різної інтенсивності. Іноді до них прив'язують листочки петрушки, які залишають на шкаралупі світлі відбитки. Найчастіше крашанки фарбують у червоний колір, символ кохання і вічного життя. Для виготовлення крапанки, зачерпнувши писачком віск, закрапують ним лише місця, що повинні залишитися незафарбованими. Після цього яйце занурюють у найсвітлішу фарбу, найчастіше рожеву. Після висихання фарби, поверхню яйця вкривають восковими цятками, які потім залишаться жовтими. Якщо треба залишити зелені цятки, то вмочивши сірник у зеленку, малюють зелені цятки, які покривають воском. Потім яйце занурюється у червоний барвник. На червоній фарбі закапують воском ті місця, які мають залишитися червоними. Насамкінець загальне тло забарвлюють якоюсь темною фарбою, частіше вишневою. Після цього яйце кладуть в не дуже гарячу духовку чи піч. Після того як віск розм'якає, його обережно витирають м'якою тканиною. За відсутності писачка чи всіх фарб, можна зробити дряпанку. Для цього вибирають яйце темного кольору і зафарбовують темним барвником. Олівцем наносять орнамент. Після цього гострим предметом (голкою, шилом чи цвяхом) продряпують намальований орнамент. Найскладніше виготовити саме писанку. Тут проявляється майстерність і людська фантазія. Починають із простого орнаменту. Спочатку малюють лінії, які розподіляють яйце на площині. Їх наносять простим олівцем. Яйце підтримується трьома пальцями лівої руки, а три пальці правої руки тримають писачок. Писачком набирають гарячого воску, притулюють його отвором до яйця і пишуть по лініях, позначених олівцем. Візерунок кожна господиня підбирає сама, при цьому вони несуть символічне значення. Після цього яйце занурюють у фарбу, кладуть у духовку і витирають віск.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Каштанова Галина Василівна
Фах, навчальний предмет
Вчитель початкових класів
Навчальний заклад
Тишківська ЗОШ
Місто\село, район, область
с.Тишківці
Контактні дані
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
5.06.2012-11.06.2012
Місце проведення тренінгу
Тишківська ЗОШ
Тренери
Боюк Марія Мирославівна