Портфоліо "Оптика"
Зміст
[сховати]- 1 Назва проекту
- 2 Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
- 3 Навчальна тема (як записано в програмі)
- 4 Вік учнів, клас
- 5 Стислий опис
- 6 Повний План вивчення теми
- 7 Навчальні цілі (скопіювати з Плану)
- 8 Опис оцінювання (скопіювати з Плану)
- 9 Діяльність учнів (скопіювати з Плану)
- 10 Відомості про автора
- 11 Відомості про тренінг
Назва проекту
Оптика
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Фізика.Геометрія
Навчальна тема (як записано в програмі)
Оптика
Вік учнів, клас
16-17 років, 11 клас
Стислий опис
Проект розрахований для учнів 11 класу. Робота над проектом пов‘язана з вивченням теми «Оптичні явища». На початку вивчення теми учитель пояснює учням метод проектів. Вчитель демонструє презентацію, в якій учням стає зрозуміло, над якими питаннями їм доведеться працювати. Під час роботи над проектом учні збирають та вивчають необхідну інформацію, проводять міні-дослідження. Записують результати. Кінцевий продукт учні оформлюють у вигляді презентації. Під час роботи за проектом учні розуміють, як відображаються оптичні явища навколо нас, чому в дзеркалі відображення міняє ліво на право, як знання законів поширення світла допоможе їм у житті, чому люди носять окуляри або лінзи.
Повний План вивчення теми
План вивчення теми План впровадження проекту
Навчальні цілі (скопіювати з Плану)
Під час роботи за проектом учні вивчать основні поняття «Оптики»: - навчаться ефективно використовувати та розподіляти свій час; - отримають навички роботи в колективі; - навчаться правильно будувати зображення предметів у плоскому дзеркалі, проходження променів через збиральну та розсіювальну лінзи (усі випадки); - розрізняти промені (відбитий, заломлений); - описувати основні поняття з геометрії, тобто: довжина відрізка, градусна міру кута; - отримають практичні навички пошуку потрібної інформації та її обробки; - основні етапи розвитку оптики як науки та прізвища її творців, розмір сталої Планка, значення швидкості поширення світла у вакуумі, повітрі й воді; - застосування оптичних явищ у техніці й виробництві; - формулювання законів заломлення світла; - характеристику суті оптичних явищ: поширення світла в різних середовищах, розсіювання й поглинання світла; - здатні спостерігати оптичні явища в атмосфері, пояснюючи їхню суть; - користуватися оптичними приладами, дотримуватися—правил їхньої експлуатації; - оцінити історичний характер становлення знань про природу світла; - на підставі отриманих навичок з теми зможуть реалізовувати їх в повсякденному житті.
Опис оцінювання (скопіювати з Плану)
На початку виконання проекту учні знайомляться з презентацією вчителя, дізнаються, над яким питаннями їм доведеться працювати, яким чином потрібно буде об‘єднатись в групи та як їх робота буде оцінена. За допомогою вчителя учні відповідають на питання тесту або інших методів перевірки знань у навчанні. Після чого групи учнів обговорюють план дій та за допомогою вчителя намагаються правильно його оформити та розподілити ролі. Після кожного звіту (або файл статистики роботи учня, або письмові щоденники) буде проводитися оцінювання знань, вмінь та навичок учнів за допомогою усного опитування, анкетування. Учитель постійно здійснює за необхідності коригуючи роботу та допомагає учням йти правильним шляхом. Під час роботи групи обмінюються набутим досвідом, консультуються з учителем. Здійснюють аналіз власних досягнень та досягнень кожної групи. По закінченню проекту учні презентують своє портфоліо. Захищають свій проект та роблять публікацію на веб-сайті. Оцінювання цих видів роботи проводиться завдяки формам оцінювання оформлення порт фоліо, його публікації та презентації. Після чого вчителем підбивається підсумок виконаної роботи і всі учасники проекту отримують остаточні оцінки.
Діяльність учнів (скопіювати з Плану)
На початку проекту вчитель показує презентацію, проводить опитування з метою визначення навчальних потреб учнів. З‘ясування навчальних потреб учнів буде здійснюватись на основі тестування, презентації вчителя. Кожна група складає орієнтовний план реалізації проекту. За власним бажанням учні об’єднуються в групи.
1-й тиждень Вихід з групами до астрономічної обсерваторії Харцизького дому творчості та до кімнати сміху (спостереження явища спотворення світла). Кожна група отримує своє завдання: 1)Яким має бути ідеальний камуфляж? 2)Чи справді існують криві дзеркала? У чому «фішка» лінзи? Учні об‘єднуються у групи: Група №1. Опираючись на поході до обсерваторії та за домопогою Інтернет ресурсів та друкованих видань учні досліджують різномаття способів камуфляжу в природі. Встановлюють подібні та розбіжні форми камуфляжу. Група №2. Учні фотографують свої спотворені відображення у кривих дзеркалах та потім, працюючи у группі, намагаються з’ясувати причини, що визивають спотворення.
Після виходу групи обмінюються отриманим матеріалом та дають відповіді на питання про відображення в дзеркалі та про механізми «камуфляжу». Кожна група здійснює пошук інформації (статей, малюнків, відеоматеріалів, побудов зображень) в Інтернеті ( учням надається форма оцінювання сайту), бібліотеці, газетах, журналах та з власного досвіду відповідно до обраної теми.
2-й тиждень При вивчені теми учні знаходять відповіді на запитання. Проводять міні-дослідження (ефект кривих дзеркал, механізми дії «камуфляжів»), які підтверджують закони поширення світла. Виконують креслення, будують зображення, роблять фотознімки реальних життєвих ситуацій. Збираються в групи, обговорюють роботу кожного. Оформлюють кінцевий продукт у вигляді презентації, де дають відповіді на поставлені запитання. Учні обговорюють результати (які зображення дає лінза, дзеркало та ін.) своєї роботи. Створюють форум.
Оцінювання комп‘ютерних робіт буде здійснюватись на основі контрольного списку, критеріїв оцінювання навчальних досягнень. Також учні будуть займатись самооцінкою власної роботи та взаємооцінюванням роботи груп.
Оцінювання самоспрямованісті учнів буде здійснюватись на основі результатів форуму, тестування і інших методів перевірки прогресу у навчанні. Фасилітація навчального процесу буде здійснюватися в вигляді допомоги учням у формі коригуючих питань, певних роз‘яснень того чи іншого питання, наданні інструкції в якій будуть вказані основне, тематичне та інші запитання, корисні посилання на веб-ресурси.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Максим Зінков
Фах, навчальний предмет
магістр з фізики, викладач фізики
Навчальний заклад
Харцизька спеціалізована школа «Інтелект» І-ІІІ ступенів №25 Харцизької міської ради Донецької області
Місто\село, район, область
Донецька область м.Харцизьк
Контактні дані
MakcI0T0@yandex.ru
MakcI0T0@gmail.com
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
5.06.2012-9.06.2012
Місце проведення тренінгу
Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Тренери
Герман Артем Юрійович