Астрономія

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Назва теми

Дата проведення Примітки
І. Предмет астрономії її розвиток і значення в житті суспільства. Короткий огляд об'єктів дослідження в астрономії (1 год)
1. Визначення астрономії як фундаментальної науки, яка вивчає об'єкти Всесвіту. Огляд об'єктів дослідження в астрономії (коротка «екскурсія у Всесвіт»). Коротка історія астрономії: головні віхи розвитку науки, імена великих астрономів.Сучасний поділ астрономії на окремі галузі, в яких вико¬ристовуються властиві лише їм методи досліджень і типи інструментів. Значення астрономії у формуванні світог¬ляду людини. Астрономія і астрологія
ІІ. Основи практичної астрономії (3 год)
2. Небесна сфера. Точки і лінії на ній. Системи небесних ко¬ординат. Сузір'я. Зоряні величини. Зоряні карти. Зоряний час. Сонячний час. Співвідношення сонячного і зоря¬ного часу. PP.jpg
3. Видимий рух Сонця. Тропічний і зоряний роки. Ти¬пи календарів (оглядово). Видимий рух Місяця. Сонячні й місячні затемнення.
4. Видимі рухи планет. Закони Кеплера. Контрольна робота
ІІІ. Методи та засоби астрономічних досліджень (1 год)
5. Наземні й орбітальні телескопи: оптичні, радіотелескопи, телескопи з прийому випромінювання в інших діапазонах. Астрономічні обсерваторії. Випромінювання: приймання й аналіз. Приймачі випромінювання
IV. Сонячна система (3 год)
6. Земля - небесне тіло. Дослідження Землі за допомогою космічних апаратів.

Місяць - природній супутник Землі. Дослідження Місяця за допомогою космічних апаратів. Планети земної групи: Меркурій, Венера, Марс та його супут¬ники. Дослідження планет за допомогою космічних апаратів. Планети гіганти (Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон) та їх супутники. Дані про ці планети та їх супутники, оде-ржані за допомогою космічних апаратів.

7. Малі тіла Сонячної системи - астероїди, комети, метеори. Роль космічних апаратів у вивчені малих тіл Сонячної системи.

Формування планетної системи.Контрольна робота

V. Сонце - найближча зоря (1 год)
8. Основні відомості про Сонце.Будова Сонця. Джерела його енергії. Прояви сонячної активності, її вплив на життя і здоров'я людей та біосферу Землі.
VI. Зорі. Еволюція зір (2 год)
9. Звичайні зорі. Подвійні зорі.Фізично змінні зорі.
10. Еволюція зір. Нейтронні зорі. Чорні дірки.
VII. Наша Галактика (1 год)
11. Молочний Шлях. Галактика. Місце Сонця в Галактиці. Зоряні скупчення й асоціації. Туманності. Підсистеми Галактики та її спіральна структура. Типи зо¬ряного населення.
VIII. Будова й еволюція Всесвіту (3 год)
12. Світ галактик. Квазари.
13. Проблеми космології.
14. Походження і розвиток Всесвіту.Контрольна робота.
IX. Життя у Всесвіті (1 год)
15. Що таке життя? Земля - колиска життя. Імовірність існу¬вання життя на інших планетах. Людина у Всесвіті. Антропний принцип. Проблема існу-вання інших всесвітів.
Практичні заняття
1. Спостереження зоряного неба.
2. Спостереження Місяця.
3. Спостереження Сонця

[назад]