Користувач:Пащук Олександра
Про мене
Пащук Олександра Олександрівна
місце проживання : м. Павлоград, обл. Дніпропетровська
Місце роботи : Павлоградська загальноосвітня школа I-III ст. № 19
Посада : вчитель початкових класів
Мій блог
Мій внесок
Мої проекти
[Мої файли]
З УКРАЇНОЮ У СЕРЦІ
(усний журнал)
Мета уроку: формувати компетентності: ключові (уміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, працювати згідно з правилами роботи в групі; загальнокультурна - дотримуватись норм мовленнєвої культури; здоров’язбережувальна - дотримуватись правильної постави за партою; предметні - поглибити знання учнів про нашу Україну; розвивати творчі задатки школярів, цікавість до рідного краю; виховувати патріотів держави, повагу до її символів, бажання стати гордістю своєї Батьківщини.
Обладнання: дошка, прикрашена дитячими малюнками, вишитим рушником, квітами-символами України; плакат з гіками калини та словами - символами на них.
Хід уроку
І. Організація початку уроку
1. Привітання вчителя
- Десь за плечима залишилося літо, з його чарівною красою ,з його великою кількістю світла і тепла, з зеленою ніжною листвою. І ось ми знову в школі, пролунав перший дзвоник, перший урок уже в 2 класі.
1.2 Вітання учнів
В цьому класі друзі всі:
Я і ти, і ми, і ви. Добрий день тому, хто зліва, Добрий день, тому, хто справа. Ми - одна сім’я. Руку дай тому, хто зліва, Руку дай тому, хто справа, Посміхнись тому, хто зліва, Посміхнись тому, хто справа, Ми – одна сім’я. ІІ Актуалізація опорних знань - 1 вересня часто порівнюють ще з одним веселим святом. Як ви думаєте яким?( Новим роком) - Чому?(початок нового) - Що люди роблять коли б′ють куранти? - Як ви ,вважаєте, від кого залежить, чи збудеться бажання? ( від того як ми налаштуємось на його виконання). - А сьогодні ми налаштуємось ,щоб новий навчальний рік минув для вас легко і цікаво і ви отримали нові знання , і позитивні результати. ІІІ. Ознайомлення з темою уроку. Мотивація навчальної діяльності. Отже, новий навчальний рік ми розпочинаємо традиційно першим уроком . Діти, пропоную вам поміркувати та закінчити рядки з вірша Василя Симоненка. Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки ... (Батьківщину). Так писав відданий син України Василь Симоненко, поет, патріот і мужній громадянин. Як і рідну матір ми не вибираємо, так і Батьківщину людина не вибирає, але прикипає до неї всім серцем, як і до рідної неньки, проймається великою і світлою любов’ю на все своє життя. От ми з вами і почнемо нашу дорогу до знань з найсвітлішого - з любові до рідного краю. - А тему нашого сьогоднішнього уроку прочитаємо разом «З Україною в серці» Україна - це наш рідний край, наша дорога і мила Вітчизна, земля, де ми народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку - це наша найдорожча у світі Батьківщина. Вона для кожного з нас одна, як і мама. - Діти, подивіться уважно на дошку. На ній написані слова. Про що ви думаєте , коли їх читаєте? Калина, Дніпро, лелека ,вишиванка, Тарас Шевченко, барвінок, Київ, верба, тризуб, віночок, криниця - Отже, здогадались? Так, вірно. Україна - наша Вітчизна - ненька зі своєю історією, добротою, щирістю, красою, садочками та полями, над якими вільно та грайливо у безхмарному голубому небі пролітають лелеки... Це найдорожча і найрідніша земля, де ми народилися, де живуть наші батьки, рідні, де звучить чарівна українська пісня. - Всі ці слова стосуються нашого рідного краю - України. ( вчитель прикріплює по середині табличку зі словом Україна ) - А якими ще словами, близькими за значенням, ми можемо її назвати? (Батьківщина, рідна сторона, любий край, земля батьків, отчий дім, рідний дім, отча земля, моя держава) - Прочитайте тему нашого уроку. (діти з дошки читають тему « З Україною у серці») - Як ви розумієте ці слова? Що може тримати людина в серці? ( вчитель підсумовує відповіді учнів, підводить до висновку) - Отже, сьогодні ми з вами розпочинаємо подорож нашою країною. Ми будемо гортати уявні сторінки усного журналу, виконуючи різні завдання, та ще краще пізнавати нашу рідну країну. - Під час уроку треба бути старанними і наполегливими, тільки разом ми подолаємо цей шлях. ІІІ. Осмислення та усвідомлення матеріалу уроку. 3.1 Перегортаємо 1 сторінку « Україна устами поетів » - Послухайте вірш. Якими ще словами, що асоціюються з Україною, можемо доповнити слова на дошці. Що ж таке є моя Батьківщина? Під вікном червоніє калина, казочка цікава у бабусі, і тихенька пісенька матусі. Сила та незламність мого тата, вся обсаджена квітками рідна хата. Попід тином дідова криниця, Ген у полі - золота пшениця. На даху в своїм гнізді лелека
І дорога у майбутнє - ой далека.
І веселочка зігнулась понад ліс, І стрімкий за полем обеліск. (діти доповнюють групу слів на дошці словами з вірша: бабусина казка, пісня матусі, сила тата, пшениця тощо ) 3.2 Перегортаємо 2 сторінку « Народ скаже - як зав’яже » . Гра - конкурс « Хто швидше промовить кінцівку прислів’я » • Рідна сторона - мати, а чужа - ... ( мачуха ) • Людина без Батьківщини, що ... ( пташка без пісні ) • Та земля мила, де ... ( мати народила) • Всюди добре, а ... (дома краще) • Без верби і калини ( нема України) • За рідний край ... ( життя віддай) • Тільки в ріднім краї. ( солов’ї співають) - Молодці! А хто з вас може пригадати інші прислів’я про Україну? 3.3 Перегортаємо 3 сторінку « Бабусина скринька». - Здавна в українців був звичай - найцінніші речі складати у скриню. Повна скриня - це символ достатку. У цю скриню ми зберемо речі, якими відрізняється український народ від інших народів. - Попрацюйте в парах. Виберіть ті речі, якими славляться українці. • Плов, вареник , драник; • Лелека, слон, мавпа; • Пальма, калина, ялина; • Вишитий рушник , віяло, матрьошки; • Береза, клен, верба ; • Місяць, зірка, тризуб; • Чорнобривці, кактус, гвоздика. • Віночок, хустинка, шапка 3.4 Перегортаємо 4 сторінку « Славетні українці». - Українська земля багата талановитими людьми. Скільки поетів та художників, спортсменів та співаків прославляють Батьківщину на рідних теренах та в усьому світі. Пригадайте їх імена. ( діти називають видатних українців) - Пропоную переглянути слайд - шоу « Гордість Батьківщини » 3.5 Перегортаємо 5 сторінку « Поетична сторінка». - У мене є невеличкий вірш про Україну, але останні слова у кожному рядочку загубились. Я дуже прошу мені допомогти. Я буду читати вірш, а ві уважно слухайте, та доповнюйте його. - Ось небо блакитне і сонце в зеніті! Моя Україна - найкраща (у світі) - Моя Україна - це ліс і озерця, безмежні степи і чарівні (джерельця) - Красиві пейзажі і гори високі, маленькі Струмочки і ріки (глибокі) - Сади чарівні, мальовничі села, Моя Україна - це пісня (весела) - Це щира, багата, як світ, її мова, Така мелодійна, крилата, (чудова) - Її обереги - верба і калина, Найкраща у світі-моя (Україна) - Бо нам найрідніша Вітчизна і мати, То як же нам, дітям, її (не кохати) - Вона дорога нам, і рідна, і мила, Бо світ перед нами, як мати (відкрила) - Вітчизна свята, дорога Україна, Для кожного з нас ти у світі (єдина) 3.6 Перегортаємо 6 сторінку « Ми патріоти ». - Кожен патріот добре знає історію та традиції свого народу. Спробуємо свої сили та дамо відповіді на запитання вікторини. Вікторина « Чи знаєш ти свою країну?»
- Назва нашої держави? (Україна)
- Столиця України? (Київ)
- Основні кольори нашої прапору? (Синій і жовтий)
- Назвіть державні символи України. (Герб, Гімн, Прапор України)
- Назвати рослини - символи України. (Верба і калина)
- Назвати обереги українського народу. (Віночок, рушник)
- Ім’я найвідомішого українського поета. (Тарас)
- Яка велика річка протікає на Україні? (Дніпро)
- Частина світу, в якій знаходиться наша Батьківщина. (Європа)
- З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом - сіллю)
- Дякую, діти, за чудову роботу! Я вірю, що ви ростете справжніми патріотами нашої Батьківщини і обов’язково прославите її своїми добрими справами. ІУ. Підсумок уроку. 4.1 Створення композиції « З Україною в серці ». Діти на паперових сердечках пишуть своє ім’я і прикріплюють на карту України сердечко. - Хай ця карта буде символом нашої майбутньої України - соборної, заможної, мирної та рідної всім нам. 4.2 Слово вчителя. - Любі діти! Кожен із нас творить своє майбутнє та майбутнє нашої країни. Хоча ви ще навчаєтесь в школі, проте вже будуєте наше спільне майбуття. Я бажаю вам здоров’я та успіхів у новому навчальному році! Список використаних джерел 1. Третяк О.П. Виховання ціннісного ставлення до людини у молодших школярів. Частина 1. - Х. : Вид. група «Основа», 2013. - 159, [1] с. 2. Виховні заходи. 1-4 класи. - Тернопіль: Мандрівець, 2008. 3. Дітям про державну та народну символіку України (Упоряд. Л.М. Римар). - Х.: Вид. гр. «Основа», 2004. 4. Куріпта В.І. Сценарії позакласних заходів для 1-4 класів. - Х.: Вид. група «Основа», 2006. - 368 с. - (Б-ка журн. «Початкове навчання»; Вип. 5 (29)). 5. Сценарії свят в початковій школі 1 - 4 класи . - Торсінг-плюс, 2005.