Значення навчання
Основу навчальної математичної діяльності складають два види діяльності: синтез і аналіз, які характеризують і будь-яку іншу діяльність людини. Саме мислительна діяльність на основі синтезу і аналізу, формує функціональну модель освітнього простору особистості.
Але чи завжди навчання учнів, особливо на уроках математики, сприяє створенню особистісно-смислового середовища особистості? Чи завжди учитель створює психологічну обстановку, яку психологи називають «дозою допомоги»? Адже така допомога повинна бути не командною, а слугувати напрямком до пошуку, до діяльності учня.
Діяльністний підхід у навчанні особливо важливий для навчання учнів, які або не мають нахилів до вивчення математики, або ще їх не виробили, не виявили. Дуже часто учень просто не розуміє своєї ролі при формулюванні вчителем завдань у командному стилі («виділи головне», «доведи», «поміркуй» тощо). Якщо можливості учня не відповідають поставленому завданню, то він елементарно не розуміє сутності цієї діяльності. Мистецтво вчителя полягає саме в тому, щоб пояснити сутність певного виду діяльності, що набагато складніше, ніж дати певні математичні поняття.
Таким чином, синтез і аналіз – це база, на основі якої учень розуміє сутність виду своєї діяльності, формуючи можливість більш прогресивних видів діяльності: аналіз через синтез і синтез через аналіз. Так відбувається наповнення особистості [1].
Аналіз і синтез активізують, в першу чергу, такі «джерельні наповнення» особистісно-смислового середовища особистості, як рефлексивна, когнітивна та ціннісно-смислова функції.
А використання диференціації навчального процесу доповнюються інтегративною і полікультурною функціями. Виконання синтезу і аналізу навчальної діяльності базується на основі технологічної складової уроку і корегується системою запитань, що і можуть характеризувати дозу психологічної допомоги і носить диференційований характер. Так, учневі досить одного-двох запитань, а іншому – 5-6 послідовно систематизованих запитань, що утворюють майбутній логічний ланцюжок в його мислительній діяльності.
--Tol1947 (обговорення) 01:23, 17 лютого 2017 (EET)