Навчальний проект Розвиток знань про прогресії

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 23:05, 9 липня 2011, створена Tinenik Irina (обговореннявнесок) (Результати дослідження)

Перейти до: Навігація, пошук

Назва проекту

Увага! Суперпропозиція!

Автори проекту

Тиненик Ірина

Тема дослідження

Чого вчить історія?

Питання для дослідження

Як давно відомі людям прогресії та їх властивості?

Гіпотеза дослідження

Ми припускаємо, що людям давно відомі прогресії, так як математика розвивалась виходячи з практичних потреб людей.

Мета дослідження

З'ясуватим чи існують приклади старовинних задачна використання арифметичної та геометричної прогресій, до якого часу вони відносяться і розв'язати їх.

Результати дослідження

Найдавнішою відомою задачею на використання прогресії вважається задача про поділ хліба з так званого папірусу Рінда.
Звучить вона приблизно таким чином: 100 мір хліба потрібно розділити між пятьма чоловіками таким чином, щоб другий отримав на стільки ж більше ніж перший, на скільки третій отримав більше другого, четвертий більше третього і п'ятий більше четвертого. Крім того, двоє перших мають отримати в 7 разів меньше трьох інших. Скількі потрібно дати кожному?
Hlib.jpg Розв'язування:
Очевидно, що кількість хліба, отриманого чоловіками, являє собою зростаючу арифметичну прогресію. Де перший її член х, а різниця y. Тоді отримаємо:

доля першого  х, доля другого  х + у, доля третього х + 2y, доля четвертого х + 3y, доля п'ятого  х + 4y.

отримаємо систему рівнянь і після її розв'язування отримаємо відповідь.

Уже в Древнем Египте знали не только арифметическую, но и геометрическую прогрессию. Вот, например, задача из папируса Райнда: «У семи лиц по семи кошек; каждая кошка съедает по семи мышей, каждая мышь съедает по семи колосьев, из каждого колоса может вырасти по семь мер ячменя. Как велики числа этого ряда и их сумма?» ZadachCat.jpg


Эта задача много раз с разными вариациями повторялась и у других народов в другие времена. Например, в написанной в XIII в. «Книге об абаке» Леонардо Пизанского (Фибоначчи) есть задача, в которой фигурируют 7 старух, направляющихся в Рим (очевидно, паломниц), у каждой из которых 7 мулов, на каждом из которых по 7 мешков, в каждом из которых по 7 хлебов, в каждом из которых по 7 ножей, каждый из которых в 7 ножнах. В задаче спрашивается, сколько всего предметов

Висновки

Наша гіпотеза підтвердилась і дійсно з досліджених джерел видно, що властивості арифметичної і геометричної прогресій досить давно зацікавили людей. І як дотепно дехто з них використовував це знання.

Корисні посилання

Библиотека по математике

Інші документи