Учнівська вікі-стаття "Чарівний світ Петриківки"
Зміст
Назва проекту
"Чарівний світ Петриківки"
Автори проекту
Учні 6 класу
Тема дослідження
"Петриківська квітка"
Проблема дослідження
Особливості при створенні композицій в техніці Петриківский розпис.
Гіпотеза дослідження
Якість та успішність виконання петриківського розпису учнями, буде залежати від проведених на початковому етапі тренувальних вправ.
Мета дослідження
Ознайомлення з петриківським декоративним розписом, специфікою та прийомами його виконання при створенні квіткових композицій в техніці петриківський розпис.
Результати дослідження
Яскравою сторінкою ввійшов декоративний розпис до історії культури українського народу. Далеко поза межами України відомі імена народних майстрів села Петриківка, Дніпропетровської області. Ажурний, графічно чіткий орнамент, що у минулому розвивався як настінний розпис і декор побутових предметів, сьогодні широко використовують у художньої промисловості, книжковій графіці, оформленні і.т.п.. Чарівна петриківска квітка розцвів на чудовому порцеляновому глечику, загадковим візерунком ліг на шовкову тканину, цінним самоцвітом засяяв на лакованої поверхні сувенірної шкатулки.
Своєрідним орнаментом Петриківка має давні традиції, свію пластичну мову, техніку й свій арсенал художніх образів. З покоління до покоління передавалися традиції розписи, самобутнього, переважно рослинного орнаменту, що згодом дедалі більше вдосконалювався. Побутові речі з петриківським розписом, що у музеях, ставляться до ХУШ-ХІХ століттям. А сам орнамент бере початок від старовинної традиційної орнаментики, яка широко застосовувалася в побуті запорожців, прикрашаючи житла, начинку та обладунки.
Сучасний петриківский орнамент характеризується, передусім, як рослинний, переважно квітковий. Він полягає в уважному вивченні реальних форм місцевої флори та створення цій основі фантастичних, неіснуючих у природі квітів (наприклад, "лучка" чи "кучерявки"). Широке застосування мають мотиви садових (жоржини,астри, троянди) і лугових (>ромени, волошки) кольорів та ягід калини, полуниці і винограду. Характерними є також зображення листя, яку називають "папороттю", бутонів і пір'ястого ажурного листя. Для петриковсих орнаменталистів характерні надзвичайно точний окомір і дивовижна спритність руки - всі відомі майстри малюють без заздалегідь наміченого контуру, не користуючись жодним вимірювальним інструментом. Віртуозність виконання досягається листом з допомогою тоненького пензлики з котячої шерсті. Крім пензля,Петриковскі майстри застосовують стебла, тріски, а ягоди і деякі квіти малюють просто пальцем.