Стаття учня в проекті «П.Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»: проблема життєвого вибору людини в романі? Погляд із ХХІ століття»
Зміст
Назва проекту
«П.Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»: проблема життєвого вибору людини в романі. Погляд із ХХІ століття»
Автори проекту
Учні 10-А класу
Тема дослідження
Чи є в людини життєвий вибір?
Проблема дослідження
Добро і зло... Споконвіку точиться боротьба між цими протилежностями. І людині мало не щодня доводиться обирати, чому саме віддати перевагу. Цей вибір дуже складний ще й тому, що добро і зло здатні уживатися в одній людині, і що саме переможе — часом не знає вона сама. Часова відстань між подіями з роману Панаса Мирного і сьогоденням — величезна. Але є категорії вічні, що лишаються актуальними будь-коли. Хіба сьогодні перед нашими сучасниками не стоїть, наприклад, вибір: чесна бідність чи матеріальна забезпеченість, досягнута за допомогою криміналу? Або між духовним та матеріальним взагалі? Тож саме учні 10 класу в процесі вивчення роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли…?» намагалися дати відповідь на ці вічні питання.
Гіпотеза дослідження
Кількість старшокласників, які виявляють інтерес і читають літературні твори,на жаль, в нас час невелика. Після проведеного опитування так і виявилося. До того більшість учнів вважають, що художні твори не мають значення в житті людини, в тому числі і виховного впливу. Тому своїм дослідженням ми намагалися довести думку про те, що література є одним із факторів формування гуманістичного світогляду, духовного світу людини,її моральних та естетичних цінностей, особистісних рис громадянина. Художні твори вчать вільно спілкуватися у різних ситуаціях; формулювати власну думку, висловлювати почуття щодо життєвих явищ, морально-етичних, естетичних, суспільних та інших проблем; розуміти людей, знаходити спільну мову з ними, співвідносити порушені у творі проблеми з власним життєвим досвідом.
Мета дослідження
Провести опитування серед учнів 10-11 класів з питання: хто або що впливає на формування світогляду та характеру людини. Чи має людина життєвий вибір? Чи має виховний вплив на людину художня література? Проаналізувати роман "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" щодо проблеми життєвого вибору з позиції людини ХХІ століття. Довести думку, що література є одним із факторів формування духовного світу людини.
Результати дослідження
Висновки
В ході дослідження ми намагалися відповісти на запитання: чи має людина життєвий вибір? Що найбільше впливає на становлення і формування характеру та світогляду людини? В ході нашої дослідницької роботи прийшли до висновку , що життя — річ бурхлива й непередбачувана, і щоб витримати в його швидкому потоці, потрібно бути сильним. Кажуть, що життя — це симфонія, вальс або й маленька п'єса. І, на жаль, диригента часто вибираємо не ми. Але кожен творить життя своє сам, вибираючи свій темп, свій розмір і свою мелодію. Зробили висновки, що одним із чудових засобів, який допоможе зробити наше життя кращим, є художня література. Саме вона словесними засобами моделює різні сторони дійсності, тобто впливає на нас, вчить бути добрими, щирими, приходити на допомогу один одному, а в деякій мірі краще зрозуміти, ким ми є.
Осмислюючи твір Панаса Мирного, досліджуючи душевний світ літературного героя, ми навчилися визнавати перевагу духовного над матеріальним, усвідомлювати індивідуальну відповідальність людини за все, що з нею відбувається. Дуже хотілося б, щоб ми всі були здатними зробити правильний вибір на користь усього духовного, прекрасного, вічного. Хай не ламаються людські долі, і хай завжди буде вибір правильним як окремих людей, так і цілих народів. Тож нехай порадою нам залишаються слова Марка Аврелія : «Людина повинна бути чесною по своїй натурі, а не за обставинами".