Вікі-стаття учня навчального проекту
Зміст
Назва проекту
"Комедію нам дайте, комедію, що бичує страшною сатирою всіх і сміхом через сльози сміється над пороками"
Автор проекту
Тема дослідження
Вивчення трагікомедії Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч» та питання про проблему влади грошей над долями героїв.
Проблема дослідження
1. Від кого або від чого залежить: матимеш ти владу чи ні?
2. У чому полягає зв’язок грошей і влади?
3. Який головний конфлікт твору?
Гіпотеза дослідження
Коли людина втрачає моральні якості, а над нею бере владу матеріальне багатство, вона перетворюється на жалюгідного «монстра»
Цілі дослідження
1.З'ясувати що таке влада? Хто її має?
2.Пояснити символічність назви трагікомедії «Сто тисяч».
3.З'ясувати головний конфлікт твору "Сто тисяч".
4.Пояснити вплив грошей на життя головних героїв.
Результати дослідження
Калитка - заможний селянин, який вже має 200 десятин землі, проте, всі свої сили покладає на те, щоб збільшити свої володіння. Він мріє: "їдеш день - чия земля? Калитчина! їдеш два - чия земля? Калитчина! їдеш три - чия земля? Калитчина! Диханіє спирає". Але для закупівлі землі необхідні гроші. Для того, щоб викупити 250 десятин землі у сусіднього поміщика Смоквинова, Калитка вирішує піти на ризикований крок: придбати 100 тисяч фальшивих карбованців. Таким чином, Іван Карпенко-Карий зображує людину, яка заради багатства готова піти на злочин.
Головним персонажем твору є Герасим Калитка. Життя в його розумінні складається з двох понять — грошей і землі, всі думки його і мрії, розмови і вчинки базуються на них. Земля для Калитки — це скарб, основа для наживи, тому він говорить про неї із захопленням, благоговінням: «Ох, земелька, свята земелька, божа ти дочечко! Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки... Приобрітав би тебе без ліку... Глянеш оком навколо — це твоє, там череда пасеться, там орють на пар, а тут зазеленіла вже пшениця і молосується жито: і все то гроші, гроші, гроші...».
Він не бачить іншої мети у житті, як накопичення землі, мріє про той час, коли його «розіпре грішми». Тільки гроші можуть визвати у нього лагідні слова, пісню, хвилинку уваги до жінки, навіть сльози.
У комедії Карпенка-Карого "Сто тисяч" зображено силу, яка перетворює людину на ненажеру, яка викорінює з душі людської те добре і святе, що заложив туди сам Бог. І сила ця - гроші.
Висновки
Прагнення накопити грошей, землі і визначають життєві принципи головного героя: «лупи і дай», «бери у свого і в чужого». Він засліплений жадобою багатств, для нього навіть життя нічого не варте. Калитка, ставши шахраєм, звироднів морально.
Тому, коли людина втрачає моральні якості, а над нею бере владу матеріальне багатство, вона перетворюється на жалюгідного «монстра». Таким став і Калитка.
Корисні ресурси
1.http://www.ukrlib.com.ua/sochin/printout.php?id=20&bookid=14
2.http://www.ukrlit.vn.ua/making1/9q11e.html
3. текст твору : http://ukrclassic.com.ua/katalog/k/karpenko-karij-ivan/247-ivan-karpenko-karij-sto-tisyach