'' Портфоліо "Часи дієслова" ''

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 18:44, 8 вересня 2012, створена Аксенова Марина (обговореннявнесок) (Повний План вивчення теми)

Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

Часи дієслова

Тематичні запитання

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

українська мова та інформатика

Навчальна тема (як записано в програмі)

Часи дієслова. Теперішній час. Минулий час. Зміна дієслів у минулому часі. Майбутній час.

Вік учнів, клас

13років, 7-А клас

Стислий опис

1.Фронтальне опитування у формі рольової гри 2. перевірка знань за допомогою карток 3.Робота в групах 4. Розвиваючі вправи (цифровий диктант, вправи з ключем, самостійна робота, робота біля дошки)

Повний План вивчення теми

Актуалізація опорних знань. 1.Фронтальне опитування у формі рольової гри з використанням узагальнюючих таблиць (учень у ролі вчителя проводить опитування): •Який розділ науки про мову вивчає слово як частину мови? •Назвати частини мови, вказати на відмінності між са¬мостійними і службовими частинами мови. •Дати визначення дієслова, навести приклади з поетич¬них творів української та зарубіжної літератури (з домаш¬ньої роботи). •У наведених прикладах визначити граматичні категорії дієслова. 2.Перевірка знань учнів методом програмованого контролю.

   Картка програмованого контролю ( на кожну парту)

Визначити перехідність дієслів: не бачити дерева — дивитись у майбутнє — читати книжку — брати квіти — гратись у гру — Утворити видові пари: сказати — скликати — узяти — гримнути — З'єднати, де потрібно, частку не зі словом: Не навидіти, не брудний, не вмієш, не дочитав, не притомніти, не написати, не добачати. Визначити дієвідміну дієслів: Говорити ( ), гриміти ( ), шкодувати ( ), веліти ( ), доїти ( ), чистити ( ), пам'ятати ( ), вивчати ( ), плекати ( ).

  Вивчення нового матеріалу.

1.Повідомлення теми, мети, завдань уроку; моти¬вація навчальної діяльності (порівняти специфіку ви¬користання категорії часу в різних сферах людської діяльності: математика (формула часу), біологія (по¬няття біологічного часу), історія (минуле, сьогодення, майбутнє). 2.Запис епіграфа уроку: Мова — душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб... І поки живе мова, житиме й народ як національність. Іван Огієнко Сприймання й усвідомлення учнями нового мате¬ріалу. 1 .Розподіл класу на творчі групи. 2 Самостійне опрацювання в групах теоретичного матеріалу підручника та узагальнюючих таблиць. 3. Робота творчих груп разом з учителем щодо ви¬бору форм подачі матеріалу в класі з наступним обго¬воренням. 4.Визначення критеріїв ефективності подачі мате¬ріалу представниками творчих груп (враховується пов¬нота висвітлення тем, правильність і доречність при¬кладів, творчий підхід до виконання завдань).

                            Результати діяльності творчих груп:

перша — склала діалог між учителем і групою учнів на лінгвістичну тему "Теперішній час дієслів"; друга — пояснила матеріал про минулий час за допо¬могою опорної схеми; третя — склала усне повідомлення на лінгвістичну тему "Майбутній час", навела приклади з творів української та світової класики.

Усвідомлення нових знань у процесі практичної ді¬яльності. 1. Цифровий диктант.

    Учитель читає дієслова, а учні кодують їх за допомогою цифр: 1 — минулий час, 2 — теперішній, 3 — майбутній.

Буду дякувати, говорю, читатиму, приходила, танцюють, напишу, писатиму, вивчали, брав, буду пам'ятати, зробив, учитимусь, буду перемагати, намагаюсь. Код: 3, 2, 3, 1, 2, З, 3, 1, 1, 3, 1, З, 3, 2. Взаємоперевірка цифрового диктанту. 3. Вправи з ключем.

    Розподілити слова на три ко¬лонки: 1 — минулий час, 2 — теперішній, 3 — майбут¬ній. Підкреслити другу від початку слова літеру. За умови правильного розподілу слів розшифровується початок речення: Хто не знає минулого, той не вартий сучасного і не має майбутнього. Пояснити зміст цьо¬го вислову; пояснити написання частки не зі слова¬ми; обгрунтувати наявні розділові знаки; визначити синтаксичну роль дієслів у реченні.
       Входив, знає, утворювала, дарує, мовчала, з'єднує, знайшов, уміє, перелазив, читає, гнатиму, оздобив, буду ходити, зловлю, боротимусь, згадаю, побачу.

4. Самостійна робота. Виконання вправи підручника 5.. Робота біля дошки. Від неозначеної форми утворити дієслова ми¬нулого часу. Записати, розкриваючи дужки. Пояснити, як змі¬нюються дієслова минулого часу. 1) Буйно (сходити) пшениця, так, аж серце (молодіти). 2) За гори вже сонце (ховатись), рожевії хмарки (пливти).

3) Рожевий пил (спадати, синіти) все кругом, і коси золоті зоря (вплітати) в трави. 

4) Вже (скосити) гречку, осінь недалеч¬ко. 5) (Співати) пташки голосисто у сяйві з небесних вершин.

Опис оцінювання (скопіювати з Плану)

Діяльність учнів (скопіювати з Плану)

Відомості про автора

Контактні дані

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

27.08 - 01.09 2012 р.

Місце проведення тренінгу

БПЛ №125 "Престиж"

Тренери

Івасенко Лариса Іванівна