Психологічний супровід

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 14:00, 25 червня 2009, створена Irina Petrova (обговореннявнесок)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук
                     Психологічний супровід

Психологічний супровід проекту можна поділити на кілька питань: 1. зміна психології керівників (адміністраторів) школи у їх ставленні до впровадження ІТК у навчально-виховний процес та у питаннях збереження шкільного майна; 2. формування готовності у педагогів оволодівати новими технологіями навчання, зміна ролі педагога у навчально-виховному процесі. 3. подолання психологічних бар’єрів у дітей стосовно страху зіпсувати техніку, страху бути некомпетентними у користуванні ІТК у порівнянні з однокласниками (однолітками). Користування ІТК під час навчально-виховного процесу, на наш погляд - розвиває увагу, пам’ять, мислення; - Підвищує мотивацію навчання;

- Формує адекватну самооцінку, почуття власної компетентності;
 Таким чином все це сприяє формуванню позитивної Я-Концепції учня.

Але поряд з цим є і негативні наслідки використання ІТК учнями. - виникнення психологічної залежності від комп’ютера таким чином, використання комп’ютеру може сприяти покращенню навчального процесу, і може, разом з тим, викликати цілу низку важких проблем. Але ці проблеми можна і потрібно передбачати, проводячи профілактичні заходи.

Найочевидніше вирішення — це обмежити кількість часу, що проводиться дітьми за комп'ютером без перерви. Ідеальною «разрядкой» між комп'ютерними заняттями може бути фізична активність. Необхідно учити дітей поєднувати роботу на комп'ютері і актівий відпочинок. Деякі фахівці пропонують вправи для очей, що допомагають дітям уникнути проблем, зв'язаних з використанням комп'ютера. Це можуть бути такі прості вправи, як, наприклад, стеження за об'єктами, рухомими в полі зору, або концентрація зору на видалених предметах. Чергування роботи за комп'ютером з іншими видами діяльності корисно ще і тим, що останні часто включають зорові рухи, що є хорошими вправами для очей. Окрім того, що тривала робота за комп'ютером негативно позначається на здоров'ї, що вже позначається на психіці, вона ещё і связанна з постійним роздратуванням, джерелом якого можуть бути різні ситуації. Напевно, немає такої людини, в якої ні коли не зависав комп'ютер з втратою не збереженій інформації, не було проблем з якими або програмами і так далі За результатами досліджень, стресові ситуації пов'язані з комп'ютером, а особливо з інтернет приводять до психічної неуравновешенності. А ось японські і англійські лікарки б'ють тривогу. Серед їх пацієнтів збільшилася кількість скарг на порушення функцій пам'яті. Дослідження, проведені ученими однієї з японських клінік показали, що нинішнє покоління, виховане на всіляких пристроях «внешней памяті», втрачає здатність запам'ятовувати нове, згадувати старе а також виділяти з величезного об'єму інформації необхідні відомості.Спілкування з комп'ютером, особливо з ігровими програмами, супроводиться сильною нервовою напругою, оскільки вимагає швидкої у відповідь реакції. Короткочасна концентрація нервових процесів викликає у дитяти явне стомлення. Працюючи за комп'ютером, він випробовує емоційний своєрідний стрес. Дослідження показали, що навіть само очікування гри супроводиться значним збільшенням вмісту гормонів кори надниркових. Профілактика нервових розладів полягає в нас самих, тому давайте, якомога більше мінімізуємо те, що піддає нас самих всякого роду психічних захворювань. Таким чином, постають не тільки методичні та дидактичні проблеми використання комп’ютеру у навчально-виховному процесі, а й питання володіння педагогом спеціальних психологічних знань, що допоможуть передбачити та подолати вищезазначені проблеми.

Тому ми пропонуємо в методику застосування ІТК техніки включити і прийоми подолання втоми від роботи з комп’ютером, стресових емоційних станів, що виникають під час роботи з ІТК, передбачати вище зазначені проблеми. Крім цього, ми дійшли висновків, що така робота має проводитися і з батьками учнів.