Учнівська wiki-стаття "Потрапити у дроби"
Зміст
Назва проекту
Незвичайний світ звичайних дробів
Автори проекту
Учні 5-го класу
Тема дослідження
Потрапити у дроби
Проблема дослідження
Історія виникнення дробів
Гіпотеза дослідження
Застосування історичних відомостей про символи та дробів у різних освітніх галузях
Мета дослідження
Розширити знання учнів про дроби
Результати дослідження
У середні віки вміння легко оперувати дробами було ознакою високої математичної майстерності. Недаремно в німецькій мові й до наших днів збереглася приказка "Mit etw.in die bruche kommen " що в перекладі означає "потрапити в дроби". Її використовують тоді, коли хочуть сказати, що людина опинилася в складному становищі. Давньогрецькі вчені взагалі вважали, що в математиці мають розглядатися тільки цілі числа. Великий філософ Платон писав: "Якщо ти захочеш ділити одиницю, математики висміють тебе і не дозволять цього робити". Проте досвід людства показує, що штучні бар'єри, якими відгороджують науку від життя, дуже неміцні. Так, самі ж греки виявили, що дві струни одночасно звучать наймелодійніше , коли відношення їх довжин дорівнює , або . Узагалі, дроби виникли в глибокій давнині, задовго до давньогрецької цивілізації.
Перші дроби, з якими нас знайомить історія, - це дроби виду , , ,... . Наприклад, стародавні єгиптяни для запису дробів придумали спеціальні знаки = . Цікаво, що єгиптяни не користувалися дробами з чисельниками, відмінними від одиниці.
У Вавилоні використовували шістдесяткові дроби, тобто дроби із знаменниками 60, 602, 603 і т.д. , а в Стародавньому Римі - дванадцяткові дроби. наприклад, одну з одиниць маси називали ассом, а асса - унцією . Слово "дріб" походить від дієслова "дробити", що означає розбивати на частини, ламати. Мабуть , тому в старих підручниках з математики дроби називали "ламаними числами ". Деякі дроби, що часто зустрічалися, мали спеціальні назви : - половина, - четь, - півчеть, - півпівчеть, - треть, - півтреть, - півпівтреть. Запис дробів, близький до сучасного, створили в Індії, але у "двоповерховому" записі не було риски дробу. Вона з'явилася пізніше в арабів.