''Проект''
Зміст
Назва проекту
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Музичне мистецтво 7 кл
Навчальна тема (як записано в програмі)
Героїчні та патріотичні образи
Вік учнів, клас
12 років, 7 клас
Стислий опис проекту
Багато справді видатних особистостей є патріотами своєї країни, І це знаходить відображення в музиці. Пригадаймо пісню “На полонині, на верхівці”. Вона є втіленням патріотичних почуттів сучасної української композиторки Богдани Фільц, адже картини української природи змальовані в пісні з величезною любов’ю.
Повний План вивчення теми
Вступ. Героїчні та патріотичні образи Караоке. Пісня “На полонині, на верхівці”
Сл. В. Ладижця, муз. Б. Фільц
Відомості про увертюру Л. ван Бетховена „Егмонт” Слухання. Л. ван Бетховен. „Егмонт” Відомості про Л. ван Бетховена Українська патріотична музика. Т. Петриненко. „Україна” Демонстрація пісні „Україна” Розучування пісні „Україна” Підсумки уроку
Навчальні цілі
– формувати художній смак, музичні інтереси дітей; – виховувати у дітей патріотичні почуття; – виховувати любов до рідної мови, до української пісні; – виховувати любов і шану до творчості Л.Бетховена. працювати над виробленням вокально-хорових навичок; – ознайомити з новою піснею, вивчити перший куплет; – працювати над виробленням навичок сольфеджування; – розвивати навички активного сприймання музичного твору, вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення певних навичок.
Опис оцінювання
активність (участь) учнів у різних видах музичних дій; присутність / відсутність емоційного переживання музики; позитивне ставлення до музики.
Діяльність учнів (Скопіювати з Плану)
Вступ. Героїчні та патріотичні образи
Багато справді видатних особистостей є патріотами своєї країни, І це знаходить відображення в музиці. Пригадаймо пісню “На полонині, на верхівці”. Вона є втіленням патріотичних почуттів сучасної української композиторки Богдани Фільц, адже картини української природи змальовані в пісні з величезною любов’ю.
Караоке. Пісня “На полонині, на верхівці” Сл. В. Ладижця, муз. Б. Фільц
Відомості про увертюру Л. ван Бетховена „Егмонт” В історії кожного народу є героїчні постаті. Імена їх різні, однак у змалюванні образів ми бачимо спільні риси. Це зазвичай люди хоробрі, волелюбні та рішучі. Таким був і граф Егмонт, який очолив героїчну боротьбу фламандського народу проти іспанських завойовників у XVI столітті. Повстання жорстоко придушили, а Егмонта схопили і засудили до страти. Його юна кохана, прекрасна Клерхен, теж заплатила життям за своє кохання та боротьбу. Нащадки не забули цю історію: Йоганн Гете написав трагедію «Егмонт». Її сюжет захопив німецького композитора Людвіга ван Бетховена. Він склав музику до спектаклю: окремі музичні номери, об'єднані спільними ідеєю та характером. Увертюра до трагедії живе сьогодні власним життям – її виконують як самостійний музичний твір. Увертюра починається з повільного вступу, де композитор виразно та яскраво втілив образи іспанських завойовників та поневоленого ними народу. Контрастні за характером, вони сприймаються як образ зіткнення. В основній частині слухачів захоплює бурхлива та стрімка стихія образу боротьби. А в кульмінаційному моменті чути короткий “вигук” струнних, за яким звучать чотири траурні акорди оркестру. Так композитор зобразив загибель Егмонта. Але смерть головного героя не означає поразки в боротьбі. Заключна частина своїм яскравим та світлим характером сповіщає про перемогу нідерландського народу. Послухайте, як в увертюрі до трагедії Йоганна Вольфганга Гете "Егмонт" Людвіг ван Бетховен передав образи зіткнення, боротьби та перемоги.
Слухання. Л. ван Бетховен. „Егмонт”
Відомості про Л. ван Бетховена Людвіг ван Бетховен — великий німецький композитор, органіст, класик світового музичного мистецтва. Він народився в Бонні, в сім'ї придворного музиканта. Його батько прагнув зробити із сина вундеркінда, однак був надмірно вимогливим учителем: він змушував Людвіга годинами грати одні і ті ж вправи. Із восьми років Бетховен виступав на концертах, граючи на різних музичних інструментах, писав музику та імпровізував, а із дванадцяти — вже працював у придворній капелі органістом. У 1792 році Людвіг переїхав до Відня, де здобув велику популярність як блискучий виконавець та імпровізатор, а згодом — як композитор. У 28-річному віці Людвіг ван Бетховен почав втрачати слух, і це дуже ускладнило його життя; але він розумів, що обов'язок перед людьми, перед суспільством — вищий і важливіший від його особистих страждань. Саме в цей час Бетховен написав найвизначніші свої твори, зокрема, майже всі симфонії, оперу, сонати. До композитора прийшло світове визнання, він користувався повагою, мав величезний успіх, але постійної роботи, яка би приносила йому матеріальний достаток, він не знаходить. Матеріальні труднощі ставали все відчутнішими, але ні бідність, ні хвороба не змогли зламати волю і мужність цієї великої людини. Музика Бетховена, як і сам Бетховен, є героїчною. Вони народились у героїчний час – над Європою кінця ХVІІІ століття здійнялося полум’я Великої французької революції, яка проголосила високі ідеали людства: свободу, рівність, братерство всіх людей. Бетховен у прикордонній з Францією Німеччині не раз чув революційні пісні, вірші, лозунги. Його цілком захопили ідеї революції. І ось одна за одною Бетховен створює „Героїчну” симфонію, фортепіанну „Апасіонату”, оперу „Фіделіо, героїчні увертюри „Коріолан” та „Егмонт”.
Українська патріотична музика. Т. Петриненко. „Україна” Україна також має славних героїв і патріотичні пісні! Народні пісні, пов'язані з історичним минулим нашої держави, сповнені великою любов’ю до рідної землі, мужністю і завзяттям, готовністю до праці та самопожертви. Пісенним взірцем патріотичного образу є пісня Тараса Петриненка „Україна”. Прослухайте її і поміркуйте, які почуття передав автор.
Демонстрація пісні „Україна” „Україна” Сл. і муз. Т. Петриненка
Розучування пісні „Україна”
Підсумки уроку У душі кожної людини є місце для любові до рідної землі та рішучості боротися за справедливість, є місце героїчним образам музики Людвіга ван Бетховена і патріотичним образам творів Тараса Петриненка.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Кущенко Едуард Борисович
Фах, навчальний предмет
Учитель музики, музичне мистецтво
Навчальний заклад
Кіндратівська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням інформатики та програмування
Місто\село, район, область
с.Кіндратівка Костянтинівський район, Донецька область
Контактні дані
docent.don@yandex.ua Web-site: http://vospitatel.ucoz.ua/
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
20.08 - 08.09.2012 р
Місце проведення тренінгу
Кіндратівська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням інформатики та програмування
Тренери
Козачков Павло Іванович