Портфоліо "Безробіття - не вирок!"
Зміст
- 1 Назва проекту
- 2 Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
- 3 Навчальна тема (як записано в програмі)
- 4 Вік учнів, клас
- 5 Стислий опис
- 6 Повний План вивчення теми
- 7 Навчальні цілі (скопіювати з Плану)
- 8 Опис оцінювання (скопіювати з Плану)
- 9 Діяльність учнів (скопіювати з Плану)
- 10 Відомості про автора
- 11 Відомості про тренінг
Назва проекту
Безробіття – не вирок!
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Основний предмет Економіка. Розділ3. Національна економіка як ціле. Тема 7. Економічні коливання, безробіття та інфляція. Дотичні: Суспільствознавство, Технології.
Навчальна тема (як записано в програмі)
Тема 7. Економічні коливання, безробіття та інфляція.
Вік учнів, клас
11 клас, 16-17 років
Стислий опис
Цей проект з економіки розраховано для учнів 11 класу. Він буде реалізований під час вивчення теми «Економічні коливання, безробіття та інфляція» на уроках та в позаурочний час. Учні будуть намагатися дослідити проблему безробіття населення з точки зору соціологів. Хід роботи над проектом будуть висвітлювати на своїх власних блогах, створених на уроках інформатики та на сайті школи. Також учні будуть з’ясовувати, люди яких професій найчастіше виїжджають в пошуках роботи за кордон або в інші міста, яким чином міграція в нашому регіоні впливає на міграцію в Україні, спробують створити свої власні пропозиції щодо створення нових робочих місць. Учні спробують дослідити причину безробіття в своєму місті та районі, зроблять свої висновки відносно тих професій, вакансії на які більше всього є потрібними в нашому регіоні, з чим пов’язане поняття інфляція, якою є вона на даний момент. Вся діяльність учнів буде направлена на знаходження відповідей на питання: «Чому виникає безробіття?», «Що можна зробити для того, щоб знизити безробіття та інфляцію в країні?». Кінцевий продукт: Відеоролик «Безробіття – не вирок!» буде презентовано на уроці економіки, де будуть запрошені учні інших 11 класів, гості-експерти зі служби статистики, зайнятості та райдержадміністрації
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі (скопіювати з Плану)
Навчальні цілі:
- сформувати в учнів розуміння економічних коливань безробіття та інфляція, вміння аналізувати умови виникнення безробіття при невідповідності пропозиції і попиту;
- навчити розрізняти різні економічні цикли, види безробіття та інфляції, визначати рівень безробіття;
- сформувати вміння аналізувати інструменти та організаційні заходи, до яких удаються, щоб обмежити безробіття;
- з’ясувати суть інфляції, способи її вимірювання;
- розвивати вміння практично застосовувати набуті знання, економічне мислення;
- працювати як економісти з планування, проведення досліджень, аналізу та написання звітів проведених експериментів;
- вдосконалювати навички збирання даних, аналізу, впорядкування, осмислення та опрацювання відомостей про місцеві проблеми безробіття та структури, які цими проблемами займаються;
- виховувати економічну та соціальну компетентність;
- формувати навички XXI століття.
Опис оцінювання (скопіювати з Плану)
На початку проектної діяльності проводиться актуалізація та оцінка початкових знань учнів, з’ясовується рівень їх готовності до участі у проекті, визначаються навчальні потреби учнів, встановлюються навчальні цілі. Це відбувається за допомогою електронного опитувальника з тем: «Особливості ринку праці та Підприємницька діяльність» з метою перевірки знань з попередніх тем, які пов’язані з вивченням наступної теми, методу «Асоціативний кущ», таблиць З-Х-Д, вчительської презентації, методу «Думаємо - Об’єднуємось - Ділимося». Також на початку проектної діяльності використовується мозкова атака за допомогою тематичних питань. При використанні методу «Асоціативний кущ» використовується Інтерактивна дошка.
Контрольні списки оцінювання надаються учням на початку проектної діяльності, форми самооцінювання, форми взаємооцінювання групової роботи використовуються всередині проекту. Метод «Думаємо - Об’єднуємось - Ділимося» допомагає учням, які вже об’єдналися в групи, провести перші обговорення, підготувати план дій та висунути перші ідеї щодо реалізації проекту.
Після завершення роботи над проектом проводиться урок-підсумок «Круглий стіл», на якому заслуховуються виступи учнів з підсумками своєї роботи, організовується взаємооцінювання у групі враховуючи те, який саме вклад зробив кожен учень в роботу групи і наскільки його вклад був цінним. Демонструється кінцевий результат у вигляді відеоролика та буклетів з пропозиціями по зниженню рівня безробіття в нашому регіоні. По закінченню урока вчителем разом з запрошеними робітниками служб підбивається підсумок виконаної роботи і всі учасники проекту отримують остаточні оцінки за участь у проекті.
Діяльність учнів (скопіювати з Плану)
Перед початком проекту, за допомогою буклету «Метод проектів», вчитель знайомить учнів з методом вивчення нової теми, пояснює його переваги, пропонує його використання, знайомить з критеріями оцінювання. На першому уроці реалізація проекту починається з актуалізації попередніх знань учнів стосовно обраної теми. А саме з опитувальника за попередніми темами, які пов’язані з вивченням нової теми «Особливості ринку праці та Підприємницька діяльність».
Наступним кроком буде оголошення теми проекту та постановки ключового питання «Як перетворити мрії багатьох про можливість мати достойну роботу на реальність?» Після оголошення теми, для з’ясування навчальних потреб учнів, вони заповнюють схеми З – Х – Д. Учитель наводить деякі факти, організовує їх обговорення, пропонує зробити висновки, підіймає проблему, пропонує згадати чим ця проблема зумовлена, ставить тематичні питання учням: Як ви гадаєте, які служби вивчають проблеми безробіття? До яких наслідків може привести втрата робочого місця окремою людиною? Чи потрібне вивчення і планування попиту і пропозиції праці; і якщо так, то навіщо? Що ми можемо зробити для того, щоб якомога більше людей знала про ситуацію безробіття в нашому регіоні? Далі вчитель використовує стратегію «Думаємо - Об’єднуємось – Ділимося», де пропонує учням спочатку обдумати запитання, а потім представити свої ідеї всьому класу для загального обговорення.
Потім вчитель знайомить учнів зі змістовними питаннями, учні об’єднуються в групи (за бажанням - Статистики, Економісти-новатори та Економісти-програмісти), звертаючи увагу на змістовну назву груп. Учні знайомляться з обов’язками груп, отримавши завдання вчителя: Статистики - збирають інформацію про рівень безробіття в районі, про рівень інфляції в країні, про міграцію робітників за межі міста, країни; про професії, які є вакантними в нашому регіоні, про навчальні заклади, які готують таких фахівців. Економісти – новатори – проводять аналіз відтоку людей працездатного віку за межі району, готують свої пропозиції щодо зменшення рівня безробіття в нашому регіоні. Економісти – програмісти - знаходять в Інтернеті матеріали з обраної теми, викладають тему міграції та безробіття для обговорення на свої блогах та на сайті школи. Потім створюють відеоролик зі своїми пропозиціями та буклети для випускників школи про вакансії та дефіцитні професії для нашого регіону, про навчальні заклади, які готують таких фахівців, розподіляють попередньо роз’яснені учителем ролі та обов’язки в групі. Кожна група пише власний план впровадження проекту, який повинен відповідати поставленому завданню, в якому послідовно описано про те, що необхідно здійснити до початку виконання проекту, що необхідно здійснити упродовж виконання проекту, що необхідно здійснити наприкінці навчального проекту. Вони повинні визначити хто буде конкретно за що відповідати, а хто допомагати? Учитель коментує незрозумілі моменти, дає пояснення, рекомендації, обговорює та уточнює деталі, надає розклад консультацій, інформацію про додаткові джерела інформації.
Після цього групи об’єднуються, синтезують отримані дані, займаються виконанням завдань. Вчитель нагадує учням про правила етики в Інтернеті, про заборону порушення авторських прав користувачів, нагадує закон про конфіденційність в мережі. Створюючи продукт проекту, діти аналізують результат з контрольним списком та формою оцінювання. В процесі роботи над проектом учні спілкуються за допомогою електронної пошти всередині групи для надсилання матеріалів, службами обміну миттєвими повідомленнями для спілкування он-лайн при обговоренні питань з теми. Виконують завдання на перевірку отриманих знань з теми.
Наприкінці проекту учні створюють кінцевий продукт (відеоролик, буклети), який буде презентовано учням школи під час проведення останнього урока «Круглий стіл» та запрошеним гостям-експертам.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Захарова Ольга Павлівна
Фах, навчальний предмет
інформатика, економіка
Навчальний заклад
Амвросіївська загальноосвітня школа I-III ступенів №6 Амвросіївської районної ради Донецької області
Місто\село, район, область
м. Амвросіївка, Амвросіївський район, Донецька область
Контактні дані
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
11.06.2012 – 18.06.2012
Місце провведення тренінгу
М. Амвросіївка, ЗОШ I-III ст. №6
Тренери
Войтенко Алла Василівна