Портфоліо Оксани Пойди "Живі предки"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

«Живі предки»

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Українська література

Навчальна тема (як записано в програмі)

Трагічна доля Івана й Марічки як наслідок суперечності між мрією та дійсністю. Світ людини у зв’язку зі світом природи. Фольклорне тло твору. Образи й символи твору. Образи Івана та Марічки як втілення романтичної ідеї незнищенності кохання. Драма-феєрія “Лісова пісня”. Фольклорно-міфологічна основа сюжету. Символічність образів Мавки і дядька Лева – уособлення духовності і краси. Мати Лукаша й Килина – антиподи головній героїні Мавці. Симбіоз високої духовності і буденного прагматизму в образі Лукаша.

Вік учнів, клас

10 клас (16 років)

Стислий опис

В процесі роботи над проектом учні аналізують твори М.Коцюбинського «Тіні забутих предків» та Лесі Українки «Лісова пісня», співставляють риси головних персонажів, здійснюють аналіз мовних особливостей творів, проектують дії головних героїв на сучасний стан справ. Прогнозують дії героїв у сучасних умовах.

Повний План вивчення теми

Навчальні цілі (скопіювати з Плану)

• Формувати навики аналізу літературних творів,

• Вчитись аналізувати та порівнювати риси характерів персонажів,

• Вчитися порівнювати проблематику та образну систему різних творів,

• Створювати діаграму Вена,

• Вчитися досліджувати мовні особливості художнього твору,

• Проектувати літературні ситуації на сучасне життя,

• Вчитися вести дискусії,

• Спілкуватися в процесі роботи за допомогою засобів електронної комунікації,

• Використовувати в процесі навчання програмні продукти веб2.0,

• Шукати необхідну інформацію в мережі Інтернет, аналізувати та критично оцінювати сайти

• Спілкуватись засобами миттєвих повідомлень та чатів,

• Працювати із файлами та папками, утворювати прогнозовані структури папок на диску та розміщати всередині цієї структури файли у певному порядку,

• Навчитись організовувати експеримент (планування, проведення, аналіз результатів, вироблення рекомендацій) в команді, спілкуватись та обмінюватись результатами,

• Використовувати електронні таблиці для збору, сортування та демонстрації даних,

• Створювати та демонструвати ефективні переконуючі презентації, підкріплені мультимедійним засобами,

• Створювати інформаційні бюлетені та вікі-сайти, блоги, в яких будуть проводитись обговорення, містити ідеї, результати експериментів та рекомендації.

Опис оцінювання

Оцінювання відбувається упродовж всього навчання за темою. Перед першим заняттям учитель демонструє учням презентацію та публікацію про метод проектів та пропонує, в залежності від, визначених ним, можливостей класу форми З-Х-Д та/або організаційні діаграми. На основі цих форм визначається наявність необхідного рівня знань та умінь, а також визначаються навчальні потреби учнів.

У процесі роботи учні використовують контрольний список дослідження для проведення само оцінювання.

Крім того, учитель проводить оцінювання роботи учнів у групах та визначає проміжні результати роботи над проектом. На основі отриманих даних учитель може дещо змінювати завдання, проводячи їх у відповідність до поставленої мети проекту. По завершенню проекту учитель оцінює результати роботи учнів за допомогою форм оцінювання публікації, презентації (продукту). Крім того, учитель проводить підсумкове обговорення-рефлексію усно, або у блозі проекту.

З метою оцінювання результатів дослідження, підсумкової презентації та підсумкової публікації використовуються відповідні форми оцінювання. Після завершення проекту можна виявити відношення до результатів проекту та непрямим способом виявити чи всі учні засвоїли результати проектів через використання Опитувальника.

З метою визначення само спрямування учнів використовується відповідний контрольний список


Діяльність учнів (скопіювати з Плану)

Урок1 Підготовка Учитель повинен пересвідчитись чи учні прочитали тексти повісті М.Коцюбинського «Тіні забутих предків» та драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня», чи знають історію написання та джерела творів. Також перевіряється вміння учнів працювати з матеріалами, розташованими в Інтернеті, різними ресурсами.

Для цього учитель демонструє власну презентацію. Учням пропонуються змістові запитання, конкретна проблема та проводиться визначення знання та розуміння учнями названих творів. Через використання форм із «З-Х-Д» визначаються наявні знання та навчальні потреби учнів. Учні шукають у мережі Інтернет матеріали, які допоможуть ефективно не лише здійснити компаративний аналіз вищеназваних творів, а й приведуть до розуміння шляхів розв’язання проблеми.

Дослідження Учні протягом уроку простежують сюжетні лінії повісті М.Коцюбинського «Тіні забутих предків» та драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня», встановлюють взаємозв’язки сюжетних ліній та їх перегук, з’ясовують загальні особливості характеристики героїв цих творів, визначають представників людського та фантастичного світів. Учні беруть участь у дискусії, яка на меті має привести їх до вміння робити правильний вибір цінностей у житті. Учні проводять інтернет-опитування на тему «Що, на Вашу думку, важливіше у людських стосунках: матеріальне чи духовне», опрацьовують результати дослідження.

Урок 2 Підготовка Учні оголошують результати опитування, демонструють власну презентацію. Здійснюють самооцінювання презентації. Учитель наголошує на важливості цих досліджень, визначає коло завдань, які необхідно виконати, аби остаточно знайти вирішення проблеми, поставленої на попередньому занятті. Дослідження Учні об’єднуються у групи (6 груп), кожна з яких виконує окреме завдання:  Скласти план характеристики Мавки. (1 група).  Скласти план характеристики Марічки. (2 група).  Простежити спільні та відмінні риси Лукаша та Івана Палійчука. Скласти діаграму Вена (3 група).  З’ясувати, що спільного між образами Палагни, матері Лукаша та Килини (4 група).  Пояснити роль образу природи у творах. (5 група).  Схарактеризувати мовний колорит. (6 група). По завершенню кожна група демонструє результати виконаної роботи засобами чату, або програми миттєвих повідомлень. Інформація обговорюється. Учні переходять до узагальнень за прочитаними творами у вигляді міні-творів(теми на вибір), які вносяться ними до блогу  Хто з героїв обговорюваних творів носій ідеї матеріального?  Хто з героїв обговорюваних творів носій ідеї духовного?  Чому Лукаш у кінці твору змінюється?  Чому Іван Палійчук не став щасливим із Палагною?  Що означають слова Мавки «Ні! я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає.»? Завершальним етапом стане вирішення наскрізної проблеми, поставленої перед учнями на початку вивчення теми, шляхом обговорення узагальнюючих питань:  Чи може людина жити без коріння?  Чи вічна моя душа?  В чому сила кохання?  Що важливіше – гроші чи почуття?

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Оксана Пойда

Фах, навчальний предмет

старший викладач кафедри української літератури ІФЖ

Навчальний заклад

ВДПУ ім. М.Коцюбинського

Місто\село, район, область

м.Вінниця

Контактні дані

ksana1 at ukr.net

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

23-30 липня 2012 року

Місце провведення тренінгу

Вінницький обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників

Тренери


Пойда Сергій Андрійович