Відмінності між версіями «Портфоліо Гайдей Світлани з теми "Перші київські князі".»
(→Опис оцінювання) |
(→Повний План вивчення теми) |
||
Рядок 25: | Рядок 25: | ||
---- | ---- | ||
+ | Тема уроку: Князювання Аскольда. Правління Олега. Князь Ігор. Походи проти Візантії. | ||
+ | Кількість годин: 1 | ||
+ | Мета уроку: - Пояснити походження назви давньоруської держави. Охарактеризувати правління перших князів., дати поняття внутрішньої та зовнішньої політики перших князів. Вивчити особливості перебігу князювання. , визначити наслідки внутрішньої та зовнішньої політики перших давньоруських князів | ||
+ | - Розвивати навички роботи з історичними картами, оцінювання окремих факти, подій самостійно будувати відповідь, використовуючи різні джерела знань, самостійно здобувати інформацію з тексту та позатекстових компонентів підручника з історії, співставляти та порівнювати однотипні явища, інформацію з різних джерел, давати історичну характеристику видатним діячам; | ||
+ | - виховувати вміння формулювати емоційно-ціннісну оцінку історичних подій і діяльності історичних осіб, визначати причини, сутність, наслідки та значення історичних явищ та подій | ||
+ | Тип уроку: урок засвоєння нових знань | ||
+ | Хід уроку: | ||
+ | 1. організаційний момент | ||
+ | 2. актуалізація та мотивація навчальних знань. | ||
+ | 3. вивчення нового матеріалу: | ||
+ | Розповідь вчителя | ||
+ | СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ: | ||
+ | 1. завершується розселення слов’ян на території С.Європи | ||
+ | 2. поява плугу поширення орного землеробства перехід від родової до сусідської общини з’являється приватна власність на землю виділяється військово-племенна знать | ||
+ | 3. вдосконалення ремесла( залізо-обробного, гончарного, ювелірного, кушнірства) розвиток міст, зростання їх економічного і політичного впливу утворюються два центри формування держави: Київ та Новгород. | ||
+ | 4. розвиток зовнішньої торгівлі (Скандинавія, Візантія, Близький Схід) | ||
+ | 5. консолідація зусиль окремих князівств із зовнішньою загрозою | ||
+ | |||
+ | ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ У СЛОВ’ЯН | ||
+ | |||
+ | СУСПІЛЬНИЙ ЛАД СХІДНОСЛОВ’ЯНСЬКИХ ПЛЕМЕН: | ||
+ | Утворюється нова форма суспільного устрою – військова демократія, яку характеризує керівна роль князя та його дружини при народних зборах (віче) та народного ополчення (воїв). | ||
+ | Розвиток землеробства, ремесла та торгівлі, виникнення нерівності, посилення влади знаті та необхідність захисту від зовнішніх ворогів призвели до трьох центрів державотворення у східних слов’ян: | ||
+ | • Куябія (біля Київа) | ||
+ | • Славія (біля Новгорода) | ||
+ | • Артанія (Тмутаракань) | ||
+ | |||
+ | Робота зі схемою | ||
+ | ПЛЕМІННІ ЗБОРИ | ||
+ | |||
+ | РАДА СТАРІЙШИН КНЯЗЬ | ||
+ | Вої (народне ополчення) дружина | ||
+ | |||
+ | В VІІІ – ІХ ст. інтенсивно проходили процеси становлення держави в Полянському племінному княжінні, центром якого був Київ, де правили нащадки князя Кия | ||
+ | Саме за ним укріплюється назва РУСЬ. За назвою столиці – м. Київ – історики ХІХ-ХХ ст. почали називати нову державу Київська Русь | ||
+ | Правитель Русі мав титул каган (рівнозначний великому князю руському) | ||
+ | Про посилення держави свідчить її військова активність. | ||
+ | Наприкінці VІІІ ст. руси на чолі з князем Бравліном здійснили похід на Кримське узбережжя (під владою Візантії), захопили Корсунь (Херсонес), Сурож (Судак), Корчев (Керч) | ||
+ | 838 р. посли Русі прибули до Константинополя | ||
+ | В ІХ ст. на Дніпрі з’явилися дружини норманів. Їх використовували для охорони шляху з «Варяг у Греки» (від Ладоги до Києва) | ||
+ | ПЕРШІ СЛОВ’ЯНСЬКІ КНЯЗІ: | ||
+ | КИЙ (?-?) Вождь союзу племен полян, засновник Києва, згідно легенди разом із братами Щеком, Хоривом та сестрою Либідь в V – VI ст.. | ||
+ | РЮРИК (862-879) Об’єднав частину слов’янських племен навколо Новгорода. | ||
+ | Аскольд і Дір( 860-882) Завоювали Київ в ІІ половині ІХ ст.. згідно літопису були боярами Рюрика. Князь Олег в 882 році вбив їх. | ||
+ | ОЛЕГ (882-912) Був родичем Рюрика. Після його смерті став новгородським князем. Його вважають засновником Київської русі. В роки його правління держава проявила свою військову і політичну могутність. | ||
+ | ІГОР (912-945) Син Рюрика. Не претендував на владу аж до смерті Олега. Такий великий мав авторитет Олег. | ||
+ | |||
+ | Робота в малих групах | ||
+ | Клас ділиться на 4 групи | ||
+ | - Діяльність князя Аскольда | ||
+ | - Діяльність князя Олега | ||
+ | - Діяльність Князя Ігора | ||
+ | - Походження назви «Русь» | ||
+ | |||
+ | Групи по черзі характеризують діяльність князів (під час підготовки використовуються уривки з «Повісті минулих літ», інші історичні документи, Інтернет-ресурси, підручник) | ||
+ | |||
+ | 4. узагальнення матеріалу. | ||
+ | 5. аналіз та оцінювання. | ||
+ | 6. д/з | ||
=Навчальні цілі = | =Навчальні цілі = |
Версія за 11:30, 17 серпня 2012
Зміст
Назва навчальної теми
Перші київські князі
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Навчальна тема
Князювання Аскольда. Правління Олега. Князь Ігор. Походи проти Візантії.
Вік учнів, клас
7 клас, 12 років
Стислий опис проекту
Процес формування та становлення Давньоруської держави був тривалим і складним. Він проходив в складних історичних умовах. Саме діяльність перших київських князів заклала підвалини могутності Давньоруської держави, її пануванню на території Східної Європи. Вивчаючи діяльність князів, виділяємо чинники, які призвели до об’єднання різнорідних слов’янських племен у єдиній державі, формування загальнодержавної політики та виходу на зовнішньополітичну арену.
Повний План вивчення теми
Тема уроку: Князювання Аскольда. Правління Олега. Князь Ігор. Походи проти Візантії. Кількість годин: 1 Мета уроку: - Пояснити походження назви давньоруської держави. Охарактеризувати правління перших князів., дати поняття внутрішньої та зовнішньої політики перших князів. Вивчити особливості перебігу князювання. , визначити наслідки внутрішньої та зовнішньої політики перших давньоруських князів - Розвивати навички роботи з історичними картами, оцінювання окремих факти, подій самостійно будувати відповідь, використовуючи різні джерела знань, самостійно здобувати інформацію з тексту та позатекстових компонентів підручника з історії, співставляти та порівнювати однотипні явища, інформацію з різних джерел, давати історичну характеристику видатним діячам; - виховувати вміння формулювати емоційно-ціннісну оцінку історичних подій і діяльності історичних осіб, визначати причини, сутність, наслідки та значення історичних явищ та подій Тип уроку: урок засвоєння нових знань Хід уроку: 1. організаційний момент 2. актуалізація та мотивація навчальних знань. 3. вивчення нового матеріалу: Розповідь вчителя СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ: 1. завершується розселення слов’ян на території С.Європи 2. поява плугу поширення орного землеробства перехід від родової до сусідської общини з’являється приватна власність на землю виділяється військово-племенна знать 3. вдосконалення ремесла( залізо-обробного, гончарного, ювелірного, кушнірства) розвиток міст, зростання їх економічного і політичного впливу утворюються два центри формування держави: Київ та Новгород. 4. розвиток зовнішньої торгівлі (Скандинавія, Візантія, Близький Схід) 5. консолідація зусиль окремих князівств із зовнішньою загрозою
ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ У СЛОВ’ЯН
СУСПІЛЬНИЙ ЛАД СХІДНОСЛОВ’ЯНСЬКИХ ПЛЕМЕН: Утворюється нова форма суспільного устрою – військова демократія, яку характеризує керівна роль князя та його дружини при народних зборах (віче) та народного ополчення (воїв). Розвиток землеробства, ремесла та торгівлі, виникнення нерівності, посилення влади знаті та необхідність захисту від зовнішніх ворогів призвели до трьох центрів державотворення у східних слов’ян: • Куябія (біля Київа) • Славія (біля Новгорода) • Артанія (Тмутаракань)
Робота зі схемою ПЛЕМІННІ ЗБОРИ
РАДА СТАРІЙШИН КНЯЗЬ Вої (народне ополчення) дружина
В VІІІ – ІХ ст. інтенсивно проходили процеси становлення держави в Полянському племінному княжінні, центром якого був Київ, де правили нащадки князя Кия Саме за ним укріплюється назва РУСЬ. За назвою столиці – м. Київ – історики ХІХ-ХХ ст. почали називати нову державу Київська Русь Правитель Русі мав титул каган (рівнозначний великому князю руському) Про посилення держави свідчить її військова активність. Наприкінці VІІІ ст. руси на чолі з князем Бравліном здійснили похід на Кримське узбережжя (під владою Візантії), захопили Корсунь (Херсонес), Сурож (Судак), Корчев (Керч) 838 р. посли Русі прибули до Константинополя В ІХ ст. на Дніпрі з’явилися дружини норманів. Їх використовували для охорони шляху з «Варяг у Греки» (від Ладоги до Києва) ПЕРШІ СЛОВ’ЯНСЬКІ КНЯЗІ: КИЙ (?-?) Вождь союзу племен полян, засновник Києва, згідно легенди разом із братами Щеком, Хоривом та сестрою Либідь в V – VI ст.. РЮРИК (862-879) Об’єднав частину слов’янських племен навколо Новгорода. Аскольд і Дір( 860-882) Завоювали Київ в ІІ половині ІХ ст.. згідно літопису були боярами Рюрика. Князь Олег в 882 році вбив їх. ОЛЕГ (882-912) Був родичем Рюрика. Після його смерті став новгородським князем. Його вважають засновником Київської русі. В роки його правління держава проявила свою військову і політичну могутність. ІГОР (912-945) Син Рюрика. Не претендував на владу аж до смерті Олега. Такий великий мав авторитет Олег.
Робота в малих групах Клас ділиться на 4 групи - Діяльність князя Аскольда - Діяльність князя Олега - Діяльність Князя Ігора - Походження назви «Русь»
Групи по черзі характеризують діяльність князів (під час підготовки використовуються уривки з «Повісті минулих літ», інші історичні документи, Інтернет-ресурси, підручник)
4. узагальнення матеріалу. 5. аналіз та оцінювання. 6. д/з
Навчальні цілі
- Ознайомлення з історичним періодом, охарактеризвати особистість та дiяльність князів, проаналізувати та порівняти внутрішню і зовнішню політику давньоруських князів, визначає наслідки внутрішньої та зовнішньої політики перших давньоруських князів - Розвиток навичок роботи з історичними картами, оцінювання окремих факти, подій самостійно будувати відповідь, використовуючи різні джерела знань, самостійно здобувати інформацію з тексту та позатекстових компонентів підручника з історії, співставляти та порівнювати однотипні явища, інформацію з різних джерел, давати історичну характеристику видатним діячам; - виховувати вміння формулювати емоційно-ціннісну оцінку історичних подій і діяльності історичних осіб, визначати причини, сутність, наслідки та значення історичних явищ та подій
Опис оцінювання
Оцінювання проводиться протягом всього проекту й акцент робиться як на змісті навчальної теми, так і на володінні технологіями ХХІст. Воно зосереджене на потребах учнів, що допоможе досягненню поставлених навчальних цілей. Залучення учнів до процесу оцінювання змінює їх ставлення до навчання, допомагає учням розвивати навички мислення вищих рівнів, при розробці змісту учнівських проектів та здійснювати моніторинг власного навчання.
Діяльність учнів
Учням пропонується, працюючи в групах вивчити та представити дільність перших київських князів, а саме князя Аскольда, Олега та Ігора. Під час підготовки учні прпацюють за допомогою підручника, історичного джерела ("Повість минулих літ", джерела візантійських істориків), наочного матеріалу. Окремій групі запропоновано вивчити, представити та охарактерізувати за допомогою додаткової літератури та підручника теорії походження давньоруської держави.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Светлана Гайдей
Фах, навчальний предмет
вчитель історії та правознавства, історія
Навчальний заклад
Одеська гімназія №4
Місто\село, район, область
місто Одеса
Контактні дані
м. Одеса, вул. Запорізька, буд. 19, кв. 43
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
13 - 17 серпня 2012 р.
Місце провведення тренінгу
м. Одеса, Одеська гімназія № 4
Тренери
Кустурова Ольга Іванівна