Відмінності між версіями «Рішення Колегії МОН України»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
 
Рядок 1: Рядок 1:
== РІШЕННЯ
 
КОЛЕГІЇ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ==
 
 
  
 
'''" 21 " березня 2008 р. Протокол № 3/4-19 '''
 
'''" 21 " березня 2008 р. Протокол № 3/4-19 '''
Рядок 120: Рядок 117:
 
технологій і змісту освіти  
 
технологій і змісту освіти  
 
Міністерства освіти і науки України         Ю.І.Завалевський
 
Міністерства освіти і науки України         Ю.І.Завалевський
 +
[[Категорія:Офіційні документи]]

Поточна версія на 17:31, 5 липня 2009

" 21 " березня 2008 р. Протокол № 3/4-19


Про результати Всеукраїнського експерименту щодо навчання вчителів ефективному використанню інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі та перепідготовку педагогічних працівників


Заслухавши та обговоривши доповідну записку Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України „ Про результати Всеукраїнського експерименту щодо навчання вчителів ефективному використанню інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі та перепідготовку педагогічних працівників» за програмою Intel® “Навчання для майбутнього" (далі Програма), Колегія відзначає, що Програму експерименту у 2005 – 2007 роках виконано; у закладах системи післядипломної, середньої, професійно-технічної та вищої педагогічної освіти України проведено відповідну роботу щодо впровадження інформаційно-комунікаційних та інноваційних педагогічних технологій (ІКТ) у навчально-виховний процес.

З цією метою матеріали тренінгу міжнародної програми Intel® «Навчання для майбутнього» було адаптовано до українських умов та на їх основі створено програму навчального курсу "Використання ІКТ у навчальному процесі", навчально-методичні матеріали та CD-диск для його підтримки, освітній веб-сайт для методичної допомоги учасникам Програми. Програма активно впроваджується у всіх областях України в системі післядипломної педагогічної освіти (27 ОІППО), середньої (2000 опорних ЗНЗ) та професійно-технічної освіти (27 НМЦ ПТО), а також у системі вищої педагогічної освіти (72 ВНЗ І-ІV рівнів акредитації). Відповідно до Програми за 4 роки підготовлено понад 2500 тренерів-методистів, які, в свою чергу, навчили понад 100 000 педагогічних працівників та студентів вищих педагогічних навчальних закладів ефективному використанню ІКТ. За ці роки запроваджено систему заходів за програмою: проведення інтерактивних тренінгів, Всеукраїнських та регіональних науково-практичних конференцій, форумів та майстер-класів, що спрямовані на удосконалення та підвищення рівня майстерності вчителів, директорів шкіл і тренерів. Програма базується на застосуванні у навчальному процесі проектної методики, організації самостійної дослідницької роботи учнів, формуванні їхнього критичного мислення, реалізації критеріального підходу до оцінювання навчальних досягнень учнів за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, що сприяє розвитку життєвих компетентностей учнів та підготовці їх до життя в умовах інформаційного суспільства. За результатами проведеного педагогічного експерименту та незалежної експертизи, що постійно здійснюється за допомогою моніторингу, Програму визнано інноваційною, спрямованою на ефективне використання інформаційно-комунікаційних, інноваційних педагогічних технологій. Її реалізація сприяє всебічному розвитку особистості як вчителя так і учня, якісній організації навчально-виховного процесу, рівному доступу до якісної освіти всіх, хто навчається.

Програма має вагоме значення у вдосконаленні системи підготовки та перепідготовки педагогічних кадрів, сприяє якісній реалізації українських навчальних програм і освітніх стандартів, підвищенню якості освіти, розвитку дитини та підготовки учнів до самостійної та творчої діяльності в майбутньому професійному житті, підвищує мотивацію учасників навчально-виховного процесу до навчальної діяльності та надає можливість обміну досвідом щодо інновацій в освіті з багатьма країнами світу. Враховуючи вищевказане,

КОЛЕГІЯ УХВАЛЮЄ:

1. Доповідну записку «Про результати Всеукраїнського експерименту щодо навчання вчителів ефективному використанню інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі та перепідготовку педагогічних працівників» за Програмою Intel® “Навчання для майбутнього" взяти до відома.

2. Зважаючи на позитивні результати експерименту за Програмою Intel® Навчання для майбутнього, продовжити його проведення у 2008-2011 роках.

3. Уповноважити заступника міністра Полянського П.Б. від імені Міністерства освіти і науки України, за прийнятних умов, підписати Меморандум про взаєморозуміння та подальше співробітництво між Міністерством освіти і науки України та представництвом Intel в Україні.

4. Департаменту науково-технологічного розвитку (Свіженко В.О.) скоординувати роботу за програмою Intel® «Навчання для майбутнього" з Державною програмою „Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці на 2005-2010 роки".

5. Департаменту вищої освіти (Болюбаш Я.Я.), Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України (Завалевський Ю.І. до 1 вересня розробити заходи щодо включення питань інформаційно-комунікаційних технологій навчання до програм викладання методик фахових дисциплін, курсових та дипломних робіт методичного спрямування за спеціальностями педагогічного профілю.

6. Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України (Завалевський Ю.І.):

6.1 До 1 травня 2008 року розробити та затвердити в установленому порядку заходи щодо реалізації Меморандуму та Програму продовження всеукраїнського експерименту за програмою Intel.

6.2. Розпочати, починаючи з 2008/2009 н.р., спільно з Центральним інститутом післядипломної педагогічної освіти Академії педагогічних наук України запровадження очно-дистанційного курсу за програмою Intel в системі післядипломної педагогічної освіти для навчання усіх категорій вчителів.

6.3. Створити до 2 червня 2008 р. робочу групу для розробки та впровадження технологічного стандарту володіння вчителями ІКТ; забезпечити їм умови для ефективної роботи.

6.4. До 31 грудня щорічно здійснювати аналіз проведеної роботи та стану впровадження ІКТ у навчальних закладах України.

7. Міністру освіти і науки Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, ректорам (директорам) інститутів післядипломної педагогічної освіти, ректорам вищих педагогічних навчальних закладів:

7.1. До 30 липня розробити програму та сприяти впровадженню в практику роботи закладів та установ освіти заходів Міністерства освіти і науки України, спрямованих на реалізацію Меморандуму та Програми Intel® «Навчання для майбутнього».

7.2. До 1 квітня 2008 р. підготувати пропозиції про відзначення працівників місцевих органів державної виконавчої влади, органів управління освітою, науково-методичних установ, вищих, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів за активну і плідну участь у реалізації експерименту Всеукраїнського рівня за програмою Intel® «Навчання для майбутнього».

8. Доповідну записку та рішення колегії опублікувати в Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України.

9. Контроль за виконанням рішення колегії покласти на заступника Міністра Полянського П.Б.



Голова колегії, Міністр І.О.Вакарчук







Доповідна записка Про результати всеукраїнського експерименту щодо навчання вчителів ефективному використанню інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі та перепідготовку педагогічних працівників

На виконання Законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", Програми інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів, комп'ютеризації сільських шкіл, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та Компанією Інтел Юкрейн Майкроелектронікс Лімітед, підписаного 10 листопада 2005 року Міністерством освіти і науки України, здійснювалися цілеспрямовані заходи з упровадження комп'ютерних технологій у національну систему освіти.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 22.09.2004 p. № 749 „Про проведення експерименту за програмою „Intel® Навчання для майбутнього" (далі Програма) було передбачено проведення педагогічного експерименту з підготовки вчителів загальноосвітніх навчальних закладів 13 регіонів України до використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі. Для його координації, науково-методичного супроводу та впровадження в практику роботи навчальних закладів України залучені висококваліфіковані працівники Академії педагогічних наук України, вищих навчальних закладів, методичних установ, практичні працівники закладів та установ освіти України.

Впродовж 2004-2007 років матеріали міжнародної програми Intel® «Навчання для майбутнього» було адаптовано до Державних освітніх стандартів та на їх основі створено національну програму навчального курсу "Використання ІКТ у навчальному процесі" (68 годин), навчально-методичні матеріали ( посібник для вчителів, методичні рекомендації щодо проведення тренінгу та майстер-класів) та CD-диск для його підтримки, освітній веб-сайт для методичної допомоги учасникам Програми. За цей час підготовлено понад 2500 тренерів-методистів, які, в свою чергу, навчили близько 100 000 вчителів різних спеціальностей загальноосвітніх навчальних закладів, викладачів та майстрів професійно-технічних навчальних закладів, студентів вищих педагогічних навчальних закладів I-IV рівнів акредитації ефективному використанню ІКТ у навчальному процесі. Відповідно до Програми за 4 роки було запроваджено систему заходів та проведено Всеукраїнські і регіональні тренінги, майстер-класи, педагогічні форуми, семінари, конкурси тощо, які спрямовані на удосконалення та підвищення рівня майстерності тренерів, вчителів, студентів та інших учасників Програми. За результатами експерименту, Програму визнано інноваційною, спрямованою на ефективне використання інформаційно-комунікаційних, інноваційних педагогічних технологій. Її реалізація сприяє всебічному розвитку особистості, ефективній організації навчально-виховного процесу, рівному доступу до якісної освіти всіх, хто навчається.

Програма є каталізатором процесу інформатизації освіти в Україні. Вона посідає в українській національній програмі інформатизації важливе місце, має вагоме значення для вдосконалення українських навчальних програм і освітніх стандартів, є інноваційною та такою, що сприяє підвищенню якості освіти, розвитку дитини, підготовці учнів до діяльності після завершення навчання в конкурентному економічному середовищі, підвищує мотивацію учасників навчально-виховного процесу до навчальної професійної діяльності, спрямовує на ефективне використання інформаційно-комунікаційних технологій та надає можливість для обміну досвідом інновацій в освіті з багатьма країнами світу. Координацію експериментальної роботи, проведення семінарів-тренінгів, майстер-класів, конкурсів, методичного супроводу Програми здійснював Інститут інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України, за підтримки департаментів загальної середньої та дошкільної освіти, професійно-технічної та вищої освіти. Проведено тренінгів для: вчителів - 6588, викладачів ВНЗ - 129, ректорів інститутів післядипломної педагогічної освіти - 6, студентів вищих педагогічних навчальних закладів І-IV рівнів акредитації - 637.

Діаграма 1. Динаміка чисельності педагогічних працівників, які пройшли навчання за Програмою „Intel® Навчання для майбутнього".

Наказом Міністерства освіти і науки України від 18.02. 2005 p. № 106 „Про продовження експерименту за програмою „Intel® Навчання для майбутнього" щодо навчання вчителів ефективному використанню інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі" до експериментальної роботи залучені всі інститути післядипломної педагогічної освіти України. Під керівництвом Центрального інституту післядипломної педагогічної освіти активну участь у проведенні експерименту взяли Миколаївський (7566 підготовлених вчителів), Полтавський (6950 вчителів), Херсонський (5083 вчителів), Запорізький (6027 вчителів) та Дніпропетровський (6323 вчителів) обласні інститути післядипломної педагогічної освіти.

На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 22.04.2005 p. № 248 „Про розширення педагогічного експерименту за програмою «Intel® Навчання для майбутнього» до навчання майбутніх вчителів ефективному використанню інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі залучено 72 вищих навчальних заклади І-ІІ та III-IV рівнів акредитації. За 2005-2007 р.р. проведено 90 тренінгів, 3 майстер-класи для викладачів І-ІІ та III-IV рівнів акредитації, за цей час підготовлено 16137 студентів, 2700 методистів, 30 проректорів. Найкращі результати досягнуто у таких ВНЗ: Південноукраїнському державному педагогічному університеті ім. К.Д. Ушинського (м. Одеса), Тернопільському педагогічному, Луганському педагогічному, Харківському індустріально-педагогічному інституті, Кременчуцькому педагогічному училищі, Прилуцькому педагогічному коледжі. Слід зазначити, що педагогічні коледжі та училища значно успішніше, ніж університети, впроваджують Програму.

Наказом Міністерства освіти і науки України № 10 від 13.01.2006р. «Про запровадження освітньої програми Intel® Навчання для майбутнього щодо навчання педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів» експериментальна робота продовжена у системі професійно-технічної освіти. За 2 роки проведено 225 тренінгів, на яких підготовлено 2848 викладачів професійно-технічних навчальних закладів. Активно впроваджують програму у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській та Полтавській областях.

Керівники управлінь освіти і науки, ректори ІППО виявили зацікавленість, відчули вагомість Програми і віднайшли шляхи та способи її реалізації. Особливо слід відзначити ефективну технологію організації цього процесу у Запорізькій області, де було проведено конкурс на краще впровадження Програми. У Полтавській області підійшли до рішення питання комплексно: залучили Кременчуцьке педагогічне училище, у якому навчають студентів і проводять тренінги для вчителів-практиків. У Дніпропетровській, Луганській, Житомирській областях виділено цільове фінансування Програми з обласного бюджету, що позитивно впливає на вирішення питань впровадження у практику навчальних закладів ІКТ та підвищення якості навчання учнів. На жаль, не всі керівники освіти розуміють вплив впровадження ІКТ на результати освітніх процесів. Так, у Донецькій, Закарпатській, Чернівецькій, Сумській, Івано-Франківській областях до Програми залучено лише 1% - 2% відсотки вчителів, в той час як у Дніпропетровській області - 32%, Запорізькій - 34%, Миколаївський - 58% , Полтавській 41%.


Діаграма 2. Охоплення вчителів Програмою «Intel® Навчання для майбутнього» по регіонах станом на 1 березня (у відсотках від загальної кількості вчителів).

Успішність інформатизації України значною мірою залежить від успішного вирішення проблем інформатизації освіти. Перед сучасною освітою стоїть завдання адаптації учнів, студентів, усіх, хто навчається, до життя в інформаційному суспільстві через формування відповідних інформативних компетентностей у процесі навчання. Саме ця вимога часу дозволяє задати вектор інтеграції сучасних інформаційних технологій у систему освіти України, визначити вихідні вимоги до процесу інформатизації навчання, підготовки вчительських кадрів, змісту підручників, методик навчання, необхідного матеріально-технічного забезпечення, побудови інфраструктури, фінансового забезпечення тощо.

Аналіз окремих показників розвитку інформаційного суспільства виявив значний розрив, що існує між запровадженням інформаційних технологій в освіті України та країнами Європи.

Неможливо ефективно формувати інформаційне суспільство без набуття відповідних знань самими педагогічними кадрами. Не всі вчителі-предметники підготовлені до використання інформаційно-комунікаційних технологій на уроках, а курси підвищення кваліфікації вчителів при інститутах післядипломної педагогічної освіти передбачають недостатню кількість годин для їх вивчення. Тому питання підвищення кваліфікації вчителів, над яким працює Міністерство спільно з корпорацією Intel, на сьогодні є дуже актуальним. На цей час за програмою Intel пройшли навчання лише 18% вчителів та 15% випускників педагогічних ВНЗ I-IV рівнів акредитації.

Поряд з цим, на виконання Програми інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів, комп'ютеризації сільських шкіл освітяни активно формують інформаційну компетентність учнів та вчителів, а також покращується науково-методичне забезпечення Програми.

Як свідчить практика, експериментальна освітня програма Intel® Навчання для майбутнього допомагає вирішити вищевказані питання щодо інформатизації освіти України та доступу до новітніх інформаційно-методичних та педагогічних технологій і їх застосування в практичній діяльності.

Впродовж реалізації Програми Intel® Навчання для майбутнього, відбулися суттєві зміни у підвищенні кваліфікації вчителів, плануванні ними своєї педагогічної діяльності. Комп'ютер перестає усвідомлюватися ними як засіб реалізації навчального предмета „Інформатика"", а інформаційні технології почали використовуватися під час вивчення інших навчальних дисциплін. Ефективніше стали застосовувати проектні методики, міжпредметні зв'язки. Вчителі започаткували створення власних методичних розробок з використанням стандартних програмних засобів.

Поряд з цим, вчителі і учні одержали можливість підтримувати зв'язки, одержувати інформацію про освітні системи зарубіжжя, а деякі - виконувати спільні навчальні проекти. Учасники програми мають можливість опанувати комплекс особистісно-орієнтованих, модульних, проектних та інших інноваційних педагогічних технологій навчання.

При навчанні вчителів за Програмою ІпіеІ® Навчання для майбутнього особлива увага приділялась також розвитку в учнів навичок критичного мислення та мислення високого рівня, створенню ними за допомогою ІКТ дидактичних та методичних матеріалів, критеріїв та спеціальних форм оцінювання навчальних досягнень учнів, авторського права, пошуку та використання Інтернет-ресурсів.

Анкетування вчителів, які пройшли навчання, показало суттєві зміни у використанні комп'ютерних технологій у навчальному процесі. Переважна більшість педагогічних працівників оволоділи високоефективними методами використання персональних комп'ютерів, більшість учасників тренінгу (понад 80%) позитивно оцінили цілі та основні методи проведення тренінгу за Програмою. Після завершення тренінгу його учасники отримують знання та навички з можливістю успішного запровадження їх у навчально-виховному процесі, застосування інтерактивних методів, парної та групової роботи, проблемного навчання.

За умов розбудови національної системи освіти, зростання ролі інформаційно-комунікаційних технологій у суспільстві необхідно удосконалювати і переорієнтовувати підготовку та перепідготовку вчителів у системі післядипломної педагогічної освіти на ефективне використання програми Intel® Навчання для майбутнього. Механізм цієї роботи потребує узгодження організаційних, фінансових та науково-методичних питань. З метою більш ефективного впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у національну систему освіти вважаємо доцільним продовжити експеримент за програмою Intel® Навчання для майбутнього впродовж 2008-2011 років. Просимо розглянути доповідну записку.


В.о. директора Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України Ю.І.Завалевський