Відмінності між версіями «Portofoliul Guranda Ala»
(→Описание оценивания) |
(→Деятельность учеников и учителя) |
||
Рядок 45: | Рядок 45: | ||
Descoperirea, observarea, problematizarea, exerciţiul, VAS, cutia cu surprize, arborele sentimental, explozia stelară, autoevaluare. | Descoperirea, observarea, problematizarea, exerciţiul, VAS, cutia cu surprize, arborele sentimental, explozia stelară, autoevaluare. | ||
− | = | + | =Activitatea profesorului și a elevilor= |
+ | |||
+ | Evocarea<br> | ||
+ | „Ascultă, priveşte şi taci” , I. Minulescu. Ascultă (de ce?)- să-nveţi să vorbeşti.<br> | ||
+ | Priveşte (de ce?)- să-veţi să clădeşti.<br> | ||
+ | Taci (de ce?)- să-nveţi să faci.<br> | ||
+ | Tema pentru acasă: recital de poezii eminesciene la tema naturii şi elaborarea unui colaj literar.<br> | ||
=Информация о авторе= | =Информация о авторе= |
Версія за 16:42, 24 квітня 2014
Зміст
Proiect didactic
Clasa:
a V-a.
Disciplina
- Limba şi literatura română.
Profesor:
Guranda Ala
Tema:
Implementarea tehnicilor interactive şi activ-participative în dezvoltarea competenţei de lectură la elevi.
Subiectul:
„Ce te legeni, codrule?” de M. Eminescu. Explorarea şi interpretarea textului.
Disciplina de bază și alte disciplini
Limba și literatura română și arta plastică
Antet
Tipul lecţiei: De formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor.
Competenţa: Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii române literare, în diferite situaţii de comunicare orală şi scrisă.
Subcompenţa:
Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.
Identificarea fenomenelor şi a unităţilor lingvistice studiate în context.
Obiective operaţionale:
O1- Să descopere artistismul poeziei prin audierea în variantă melodică.
O2- Să rezolve însărcinările propuse în baza textului.
O3- Să distingă stările sufleteşti din text şi din imagini.
O4- Să delimiteze valoarea unei poezii.
O5- Să elaboreze un dialog asemănător celui propus în text.
Vîrsta elevilor
12 ani, clasa a V-a
Strategii didactice:
Descoperirea, observarea, problematizarea, exerciţiul, VAS, cutia cu surprize, arborele sentimental, explozia stelară, autoevaluare.
Activitatea profesorului și a elevilor
Evocarea
„Ascultă, priveşte şi taci” , I. Minulescu. Ascultă (de ce?)- să-nveţi să vorbeşti.
Priveşte (de ce?)- să-veţi să clădeşti.
Taci (de ce?)- să-nveţi să faci.
Tema pentru acasă: recital de poezii eminesciene la tema naturii şi elaborarea unui colaj literar.