Відмінності між версіями «Портфоліо Марковської Тетяни за проектом "Голубе диво"»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Природознавство. Тема «Вода»)
(Повний план вивчення теми)
 
(не показано 59 проміжних версій цього учасника)
Рядок 9: Рядок 9:
 
Голубе диво
 
Голубе диво
  
 +
==Основний та другорядні навчальні предмети==
  
===Основний та другорядні навчальні предмети===
+
Природознавство. Здоров’я та фізична культура. Я у світі
 
+
Природознавство. Здоров’я та фізична культура
+
  
 
=Навчальна тема=
 
=Навчальна тема=
  
=Природознавство. Тема «Вода»=
+
Природознавство - тема «Вода» Основи здоров’я - тема «Фізична складова здоров’я». Я у світі - тема «Людина і світ».
  
=3 клас, 8-9 років=
+
=Вік учнів, клас=
  
=Учні досліджують чистоту води з різних джерел, можливість економного використання води в різних умовах (школі, вдома тощо), властивості води та різних її станів; проводять спостереження з теми та обробляють одержані результати; підвищать якість знань з теми «Значення води, її охорона та економне використання»: сформують уявлення про шляхи забруднення та способи охорони від забруднень водного середовища, про участь школярів в охороні та збереженні води; навчаться робити висновки, узагальнення, доводити власну думку; розвиватимуть вміння висувати проблему, шукати шляхи її розв’язання; розвиватимуть вміння працювати в групах та самостійно.
+
3 клас, 8-9 років
Для обдарованих учнів буде запропоновано конкурс на кращу презентацію, блог щодо проблеми «Значення води, її охорона та економне використання».  
+
 
=
+
==Стислий опис==
 +
 
 +
Учні досліджують чистоту води з різних джерел, можливість економного використання води в різних умовах (школі, вдома тощо), властивості води та різних її станів; проводять спостереження з теми та обробляють одержані результати; підвищать якість знань з теми «Значення води, її охорона та економне використання»: сформують уявлення про шляхи забруднення та способи охорони від забруднень водного середовища, про участь школярів в охороні та збереженні води; навчаться робити висновки, узагальнення, доводити власну думку; розвиватимуть вміння висувати проблему, шукати шляхи її розв’язання; розвиватимуть вміння працювати в групах та самостійно.
 +
Для обдарованих учнів буде запропоновано конкурс на кращу презентацію, блог щодо проблеми «Значення води, її охорона та економне використання».
  
 
=Повний план вивчення теми=
 
=Повний план вивчення теми=
 +
 +
[https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSak9fLTE0X0RxR1U/edit?pli=1 План вивчення теми]
 +
 
=Навчальні цілі (скопіювати з Плану)=
 
=Навчальні цілі (скопіювати з Плану)=
 +
 +
•називати властивості води; спостерігати та виконувати деякі досліди, що демонструють властивості води, утворення дощу; наводити приклади розчинних та нерозчинних у воді речовин; використання води у побуті;природних водойм України;
 +
 +
•досліджувати розчинність речовин, що використовуються у побуті (солі, цукру, соди, борошна, крохмалю, піску, глини, повітря ін.);
 +
 +
•пояснювати властивості води у природі; існування води у трьох станах як основну умову існування життя на Землі; значення води для людства, тваринного і рослинного світу.
 +
 +
•називати приклади практичного та економного використанння води; шляхи її забруднення та способи охорони від забруднень;
 +
 +
•навчаться організовувати експеримент за допомогою дорослих (планування, проведення, аналіз результатів, вироблення рекомендацій) в группах та самостійно, спілкуватися та здійснювати обмін інформацією та результатами;
 +
 +
•шукати необхідну інформацію в мережі Інтернет, аналізувати та критично оцінювати сайти за допомогою дорослих і самостійно;
 +
 +
•спілкуватися за допомогою блогів, миттєвих повідомлень;
 +
 +
•застосовувати положення про авторське право до питань використання отриманої інформації;
 +
 +
•працювати із  в програмах Word, Excel, PowerPoint;
 +
 +
•використовувати електронні таблиці для збору, сортування та демонстрації даних;
 +
 +
•створювати та демонструвати переконуючі презентації;
 +
 +
•створювати за допомогою дорослих блоги, в яких будуть проводитись обговорення, розміщувати ідеї, результати експериментів та рекомендації.
 +
 
=Опис оцінювання (скопіювати з Плану)=
 
=Опис оцінювання (скопіювати з Плану)=
 +
 +
Оцінювання відбуваається упродовж всього навчання за темою. Перед першим заняттям учитель демонструє учням [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnScEtBd1JvTkFweWs/edit?pli=1 презентацію 1] або [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSODhuUDcyYmp0Q2c/edit презентацію 2] та пропонує, в залежності від визначених ним можливостей класу, форми [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSRE81QXBoR3hsS0U/edit форми З-Х-Д]  та/або [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSa2ZGdEhyUUZfek0/edit організаційної діаграми]. На основі цих форм визначається наявність необхідного рівня знань та вмінь, навчальні потреби учнів. Вчитель знайомить дітей з формою «Я-розумію!» у розділі 1 заняття.
 +
У процесі роботи над проектом учні працюють із [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSNEhpRTFYdlExaVE/edit формою «Я розумію!»]та записують свої відповіді, описують процес та результати виконання досліджень до [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSazVnUTNkNXZ4UU0/edit Журналів спостережень]. Крім того, вчитель проводить оцінювання роботи учнів у групах та визначає проміжні результати роботи над проектом. На основі отриманих даних педагог зможе дещо змінювати завдання, приводячи їх у відповідність до поставленої мети проекту. По завершенню проекту учитель здійснює оцінку результатів роботи учнів за допомогою форм оцінювання публікацій, презентацій (продукту)], [http://blakitne-divo.blogspot.com/ блогу]. Учні працюють з формою «Я розумію» та записують результати до Журналів спостережень, за рахунок чого проводиться самооцінювання роботи над проектом. Окрім цього, педагог проводить підсумкове обговорення-рефлексію  усно або у блозі проекту.
 +
З метою оцінювання результатів дослідження блогу використовуються відповідні форми оцінювання.
 +
Після завершенню проекту можна вивчити відношення до результатів проекту та непрямим способом виявити чи всі учні засвоїли результати проекту через використання [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSbHBycF85M3RyeFU/edit Опитувальника].
 +
З метою визначення самоспрямування учнів використовується відповідний [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSNGtOVlgxc2wwc0E/edit контрольний список дослідження] та блогу для проведення самооцінювання.
 +
Учні використовують самооцінювання журналів дослідження з метою визначення правильності їх ведення і необхідності додавання необхідного.
 +
 
=Діяльність учнів (скопіювати з Плану)=
 
=Діяльність учнів (скопіювати з Плану)=
 +
 +
'''Урок 1'''
 +
 +
'''Підготовка.'''
 +
Учитель  готується до уроку  згідно [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSLVlGX05CZ3l2WFE/edit плану впровадження].
 +
Учитель повинен пересвідчитися в тому, що діти мають уявлення про властивості та стани води, значення води для життя рослин, тварин, людини; про необхідність економного використання води; дотримуватися інструкцій і правил техніки безпеки при проведенні демонстраційних дослідів, практичних робіт.
 +
Учитель готує необхідне обладнання: посуд з водою, серветки, підставки, стаканчики, ложки, коробки з сіллю, цукром, натуральними харчовими барвниками, ванільний цукор.
 +
Учитель підбирає посилання засобами служби закладок.
 +
Учитель напередодні проекту відправляє електронне повідомлення про проект з [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSSGVodm5CTnljYkk/edit публікацією], роздруковану публікацію пропонує для ознайомлення членам громади, адміністрації, учнівському коллективу тощо.
 +
Учитель починає свою розповідь засобами презентації 1 чи 2. Учням пропонуються ключові та тематичні запитання, конкретна проблема та проводиться визначення розуміння учнями вказаних вище понять. Через використання форм «З-Х-Д» та організаційної діаграми визначаються наявні знання та навчальні потреби учнів.
 +
Учням пропонується [https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ameiv5OORgnSdFFYX0JQVTMzWmk0eWF1S3NzcWxBaVE#gid=0 форма для самоспрямування], де діти записують свої ідеї та спільні ідеї, визначають їх важливість і відповідальних за впровадження, роблять нотатки щодо реалізації ідей, свої  коментарі.
 +
Учні шукають  в підручнику і додаткових джерелах, мережі Інтернет інформацію про властивості та стани води; значення води для Землі, її економне використання, стан забруднення та заходи щодо охорони водного середовища в нашій місцевості; добирають цікаві факти про воду.
 +
 +
'''Дослідження.'''
 +
Діти об’єднуються на групи, обирають картки з описом дослідження на свій вибір, проводять дослідження щодо властивостей води (Яку форму має вода?, Чи є у води смак? Чим пахне вода? Чи має вода колір?). Аналізуючи отримані результати,  роблять відповідні висновки: вода не має форми та приймає форму тієї ємкості, в яку її наливають; вода немає смаку, може приймати смак тієї речовини, яку добавлено до води; вода не пахне, проте починає може пахнути тією речовиною, яка до неї добавлена; вода не має кольору, проте може змінювати колір в залежності від речовини, яка до неї добавлена.
 +
Діти описують хід дослідження та на основі отриманих результатів розповідають про властивості води – вода не має форми, смаку; вода не пахне; вода не має кольору.
 +
На цій учні доводять факт необхідності води для всього живого, роблячи висновок, що однією із важливих властивостей води  -  давати життя усьому живому.
 +
У кінці уроку діти працюють з документом «Я-розумію», визначаючи самостійно/за допомогою вчителя матеріал, з яким варто ще попрацювати та необхідність  проведення індивідуальних досліджень в домашніх умовах.
 +
За допомогою вчителя створюють учнівський блог проекту «Голубе диво», продумують що саме вони будуть викладати в ньому (очікування від проекту, результати своїх досліджень із рекомендаціями своїм друзям повторити ці досліди та розмістити їх у коментарях, порівнюючи їх з отриманими тощо. Результати вносяться також до журналів дослідження.
 +
Учні проводять самооцінювання, використовуючи контрольні списки дослідження.
 +
 +
'''Домашні завдання''': провести в домашніх умовах досліди: 1 група -  «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше» (тиждень); 2 група - проведення досліду «Економія води» (два-три дні)
 +
Отримані результати записують у щоденник спостережень, оформляють продукти діяльності за власним вибором (малюнки, фотоальбом, книжки-саморобки, презентації тощо з даними результатів).
 +
 +
''Зміст індивідуальних  та групових домашніх досліджень''
 +
Самостійна робота учасників проекту над індивідуальними та гру¬повими дослідженнями.
 +
''1 група.'' Проведення досліду «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше» (тиждень).
 +
Діти відрізали чотири листочки герані з однієї рослини і поставили ко¬жен в окрему склянку з водою. Потім забруднили воду в трьох склянках.
 +
До першої налили дві столові ложки оцту. Підписали: «Кислота». До другої поклали дві столові ложки солі. На цій склянці написали слово «Сіль». Налили дві столові ложки олії до третьої склянки, написали на ній «Олія». В четвертій склянці воду залишили чистою. Усі чотири склянки поставили на підвіконня. Спостерігали за листочками протягом тижня. Найкращий вигляд мав листочок, який стояв у склянці з чистою водою.
 +
Учні роблять висновок (якщо середовище, де існують живі істоти, забруднене, вони поступово гинуть.
 +
''2 група.'' Проведення досліду «Економія води» (два-три дні)
 +
Діти виконували дослід за такою схемою.
 +
Перший день.
 +
Закрий стік у раковині. Пусти воду, як це ти завжди робиш. Виміряй і запиши, скільки води ти використав для:
 +
1.Чищення зубів      .
 +
2.Миття рук та обличчя    .
 +
Загальна кількість води, використаної першого.
 +
Другий день.
 +
Спробуй зекономити: використай менше води для 1 та 2, але зали¬шайся таким же чистим.
 +
1.Чищення зубів.
 +
2.Миття рук та обличчя.
 +
Загальна кількість води, використаної другого дня .
 +
Результати.
 +
Вода, використана першого дня .
 +
Вода, використана другого дня .
 +
Загальна кількість зекономленої води ____.
 +
Отже, члени дослідницької групи вимірювали використання води два дні. Загальна кількість використаної води учасниками групи першого дня становила … склянки — … л. Другого дня, коли спробували зекономити — використати менше води для чищення зубів, миття рук та обличчя — витратили … склянок — … л. Підрахували, що щодня вранці діти економили … склянки води, це … л, і залишалися водночас чистими. Учні зробили висновок, що один із способів зберегти воду чистою — залишити її в землі, не використовуючи зайвої.
 +
 +
 +
'''Урок 2.'''
 +
 +
'''Підготовка'''
 +
Опрацювання коментарів блогу, висловлення власних суджень з приводу коментарів. Аналізують нові дані, отримані іншими учнями, які повторили експеримент. Аналізують розбіжності (схожість) у даних. Виявляють причини розбіжностей.
 +
Учитель  готується до уроку  згідно плану впровадження.
 +
Учням пропонується для заповнення форма для самоспрямування.
 +
Учитель готує за кількістю дітей: для досліду «Утворення дощу» - скляний посуд, гаряча вода, кубики льоду, аркуш паперу для накриття банок; для експерименту 2  «Яка вода чистіша?» -  посуд з набраною з різних джерел водою (кран, криниця, куплена в магазині вода), а також  посуд із дощовою водою, водаю з калюжі, прозорі пробірки, збільшувальне скло, фільтри – піщаний, з вугілля, серветки.
 +
Учні проводять опитування серед учнів своєї школи, яке виявляє відомості про те, яку воду вони вживають, чи можна опріснити воду, поповнити запаси питної води, як можна очистити воду, як економити воду в школі, вдома тощо.
 +
 +
'''Дослідження «Утворення дощу»''' (Спочатку наливають в трилітрову банку гарячої води (приблизно 2,5 см.). Кладуть на аркуш кілька кубиків льоду і ставлять його на банку. Повітря всередині банки, піднімаючись вгору, починає  охолоджуватися. Водяна пара, яка міститься в банці починає  конденсуватися, утворюючи хмару).
 +
Заносять відповіді до організаційної діаграми «Подорож краплинки»/ замальовують відповідну схему, закріплючи тим самим модель кругооберту води в природі.
 +
'''Дослідження «Яка вода чистіша?»'''.  Діти наливають у ємкості воду з-під крану, взяту з криниці, куплену у магазині. 
 +
1.Діти висувають свої припущення щодо чистоти води різних джерел. Фіксують свої припущення. Потім роздивляються воду в кожній пробірці через збільшуване скло. Висновок діти роблять самі.
 +
Залишають посуд для спостережень щодо наявності осаду.
 +
2.Припущення: вода, що оточує нас, не завжди чиста, але її можна очистити. Пробірки наповніть водою в рівному об'ємі. Першу — водою з водопровідного крана, другу — водою з калюжі, третю — дощовою водою. Висувають припущення, фіксують. Потім роздивляються воду в кожній пробірці через збільшуване скло. Висновок діти роблять самі. (воду з другої та  третьої пробірки  треба  очистити). Яким чином, висувають гіпотези. Пропонується пропустити її через фільтри: піщаний, з вугілля чи через серветку. Діти роблять висновки.
 +
У кінці уроку діти працюють з документом «Я-розумію», визначаючи самостійно/за допомогою вчителя навчений матеріал, з яким варто ще попрацювати.
 +
Учні розміщують у блозі результати свого дослідження із рекомендаціями своїм друзям повторити ці досліди та розмістити їх у коментарях, порівнюючи їх з отриманими тощо).
 +
Результати вносяться також до журналів дослідження.
 +
 +
 +
'''Урок 3 - відкритий.'''
 +
 +
'''Підготовка'''
 +
Опрацювання коментарів блогу, висловлення власних суджень з приводу коментарів. Аналізують нові дані, отримані іншими учнями, які повторили експеримент. Аналізують розбіжності (схожість) у даних. Виявляють причини розбіжностей.
 +
Учитель  готується до уроку  згідно плану впровадження.
 +
Учням пропонується для заповнення форма для самоспрямування.
 +
Запрошення батьків, шкільного кореспондента, старшу медсестру, завгоспа, експертів з охорони водного середовища.
 +
Підготовка інтерактивного обладнання, необхідного для захисту своїх досліджень.
 +
Підведення підсумків
 +
 +
'''1.Захист учнями результатів експерименту «Економія води»''' (на основі записів у щоденнику спостережень і підтвердження [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSV1l3c1NTNWE5Qjg/edit# діаграмою]).
 +
''Рефлексія.'' Ми щойно наочно переконалися в тому, що і ми можемо багато зробити для збереження води. Кожен з нас тепер буде економно використовувати воду у своїх цілях
 +
 +
'''2.Захист учнями дослідження «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше».'''
 +
''Рефлексія.'' Ваші досліди переконали нас в тому, що чистота води має велике значення для життя. Про це говорили ще наші предки.
 +
Обговорення значення води для планети Земля. Виявлення фактів діяльності людини, що сприяє забрудненню води. (Відходи промислових підприємств, погані очисні споруди, побутове сміття, стічні води, витік нафти під час видобутку на берегах та з суден, отрутохімікати і мінеральні добрива, які дощ змиває з полів).
 +
Обговорення способів зробити воду чистою, про те, як люди запобігають забрудненню води.
 +
 +
'''3.Захист учнями дослідження «Яка вода чистіша?».'''  Роблять висновки, яка вода чистіша, як можна очистити воду, яку воду краще вживати.
 +
 +
'''4.Захист індивідуальної роботи – презентації «Подорож маленької краплинки'''» ([https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSek5wLUtURnB5RTg/edit презентація 1], [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSamRYRjJpQm1HSGs/edit презентація 2], розроблену [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSV1hLeTdwOTVnSU0/edit пам’ятку] для проведення дослідів вдома.), за допомогою якої діти закріплюють модель кругооберту води в природі.
 +
У кінці уроку діти працюють з документом «Я-розумію», здійснюють [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSQ0VPXzZQSWhmNkk/edit самооцінювання презентацій] за відповідною формою.
 +
Учні розміщують у блозі результати своїх вражень від проекту «Голубе диво» із рекомендаціями своїм друзям продовжити роботу в даному напрямі
 +
Результати вносяться також до журналів дослідження.
 +
 +
Наприкінці кожного етапу учні за допомогою дорослих в табличному процесорі будують гістограми на основі проведених досліджень. На основі зведених даних учні, використовуючи інструкцію, можуть створити за допомогою дорослих публікацію, яка містить узагальнені результати дослідження та практичні поради з питань вибору питної води, шляхів охорони водного середовища, економії води в школі, вдома тощо.
 +
Висновки та результати досліджень розміщаються у блозі. Результати також вносяться також до журналів дослідження.
 +
Педагог робить оцінку результатів роботи над проектом, використовуючи форми оцінювання дослідження та блогу, здійснює після конкурсу заповнення [https://docs.google.com/file/d/0B2eiv5OORgnSbE1IYWoxMHlWWUk/edit форми оцінювання за діяльністю].
 +
Учитель за забезпечує оцінювання навчання учнів та проекту в цілому, отримання зворотнього зв’язку щодо успіху навчальної теми за бажанням (самооцінка вчителя, опитування батьків, анкетування через мережу Інтернет).
 +
 +
Учні, які не встигають, отримують підтримку та контроль своєї діяльності з боку учнів-консультантів, вчителя. Ці учні, разом із своїм консультантом утворюють пари (входять до одних груп). Цим учням також надається додатковий час для виконання окремих самостійних занять, запроваджуються календарі термінів виконання завдань, адаптовані до індивідуальних потреб учнів, за необхідності надається підтримка спеціалістів. На основі оцінювання можуть модифікуватися цілі навчання та завдання.
 +
При захисті своїх робіт застосовується письмова робота, чи перегляд та оцінки рефлексії у блозі.
 +
Для учнів, які додатково займаються інформатикою, планується проведення конкурсу на кращу презентацію, блог, wiki-сторінку щодо проблеми «Значення води, її охорона та економне використання».
 +
На протязі роботи над проектом учні отримують підтримку засобами учительської презентації, яка використовується як засіб для фасилітації.
 +
 
=Відомості про автора=
 
=Відомості про автора=
 
==Ім'я, прізвище==
 
==Ім'я, прізвище==
 +
 +
Марковська Тетяна
 +
 
==Фах, навчальний предмет==
 
==Фах, навчальний предмет==
 +
 +
Вчитель початкових класів
 +
 
== Навчальний заклад==
 
== Навчальний заклад==
 +
 +
ВОІПОПП
 +
 
==Місто\село, район, область==
 
==Місто\село, район, область==
 +
 +
м.Вінниця
 +
 
==Контактні дані==
 
==Контактні дані==
 +
 +
80671619856
 +
 
=Відомості про тренінг=
 
=Відомості про тренінг=
 
==Дати проведення тренінгу==
 
==Дати проведення тренінгу==
 +
 +
14.05-22.06.2012
 +
 
==Місце провведення тренінгу==
 
==Місце провведення тренінгу==
 +
 +
ВОІПОПП
 +
 
==Тренери==
 
==Тренери==
 +
 +
Пойда Сергій Андрійович
 
[[Категорія:10 версія]]
 
[[Категорія:10 версія]]
 
[[Категорія:Банк проектів]]
 
[[Категорія:Банк проектів]]

Поточна версія на 10:04, 22 червня 2012




Назва навчальної теми

Голубе диво

Основний та другорядні навчальні предмети

Природознавство. Здоров’я та фізична культура. Я у світі

Навчальна тема

Природознавство - тема «Вода» Основи здоров’я - тема «Фізична складова здоров’я». Я у світі - тема «Людина і світ».

Вік учнів, клас

3 клас, 8-9 років

Стислий опис

Учні досліджують чистоту води з різних джерел, можливість економного використання води в різних умовах (школі, вдома тощо), властивості води та різних її станів; проводять спостереження з теми та обробляють одержані результати; підвищать якість знань з теми «Значення води, її охорона та економне використання»: сформують уявлення про шляхи забруднення та способи охорони від забруднень водного середовища, про участь школярів в охороні та збереженні води; навчаться робити висновки, узагальнення, доводити власну думку; розвиватимуть вміння висувати проблему, шукати шляхи її розв’язання; розвиватимуть вміння працювати в групах та самостійно. Для обдарованих учнів буде запропоновано конкурс на кращу презентацію, блог щодо проблеми «Значення води, її охорона та економне використання».

Повний план вивчення теми

План вивчення теми

Навчальні цілі (скопіювати з Плану)

•називати властивості води; спостерігати та виконувати деякі досліди, що демонструють властивості води, утворення дощу; наводити приклади розчинних та нерозчинних у воді речовин; використання води у побуті;природних водойм України;

•досліджувати розчинність речовин, що використовуються у побуті (солі, цукру, соди, борошна, крохмалю, піску, глини, повітря ін.);

•пояснювати властивості води у природі; існування води у трьох станах як основну умову існування життя на Землі; значення води для людства, тваринного і рослинного світу.

•називати приклади практичного та економного використанння води; шляхи її забруднення та способи охорони від забруднень;

•навчаться організовувати експеримент за допомогою дорослих (планування, проведення, аналіз результатів, вироблення рекомендацій) в группах та самостійно, спілкуватися та здійснювати обмін інформацією та результатами;

•шукати необхідну інформацію в мережі Інтернет, аналізувати та критично оцінювати сайти за допомогою дорослих і самостійно;

•спілкуватися за допомогою блогів, миттєвих повідомлень;

•застосовувати положення про авторське право до питань використання отриманої інформації;

•працювати із в програмах Word, Excel, PowerPoint;

•використовувати електронні таблиці для збору, сортування та демонстрації даних;

•створювати та демонструвати переконуючі презентації;

•створювати за допомогою дорослих блоги, в яких будуть проводитись обговорення, розміщувати ідеї, результати експериментів та рекомендації.

Опис оцінювання (скопіювати з Плану)

Оцінювання відбуваається упродовж всього навчання за темою. Перед першим заняттям учитель демонструє учням презентацію 1 або презентацію 2 та пропонує, в залежності від визначених ним можливостей класу, форми форми З-Х-Д та/або організаційної діаграми. На основі цих форм визначається наявність необхідного рівня знань та вмінь, навчальні потреби учнів. Вчитель знайомить дітей з формою «Я-розумію!» у розділі 1 заняття. У процесі роботи над проектом учні працюють із формою «Я розумію!»та записують свої відповіді, описують процес та результати виконання досліджень до Журналів спостережень. Крім того, вчитель проводить оцінювання роботи учнів у групах та визначає проміжні результати роботи над проектом. На основі отриманих даних педагог зможе дещо змінювати завдання, приводячи їх у відповідність до поставленої мети проекту. По завершенню проекту учитель здійснює оцінку результатів роботи учнів за допомогою форм оцінювання публікацій, презентацій (продукту)], блогу. Учні працюють з формою «Я розумію» та записують результати до Журналів спостережень, за рахунок чого проводиться самооцінювання роботи над проектом. Окрім цього, педагог проводить підсумкове обговорення-рефлексію усно або у блозі проекту. З метою оцінювання результатів дослідження блогу використовуються відповідні форми оцінювання. Після завершенню проекту можна вивчити відношення до результатів проекту та непрямим способом виявити чи всі учні засвоїли результати проекту через використання Опитувальника. З метою визначення самоспрямування учнів використовується відповідний контрольний список дослідження та блогу для проведення самооцінювання. Учні використовують самооцінювання журналів дослідження з метою визначення правильності їх ведення і необхідності додавання необхідного.

Діяльність учнів (скопіювати з Плану)

Урок 1

Підготовка. Учитель готується до уроку згідно плану впровадження. Учитель повинен пересвідчитися в тому, що діти мають уявлення про властивості та стани води, значення води для життя рослин, тварин, людини; про необхідність економного використання води; дотримуватися інструкцій і правил техніки безпеки при проведенні демонстраційних дослідів, практичних робіт. Учитель готує необхідне обладнання: посуд з водою, серветки, підставки, стаканчики, ложки, коробки з сіллю, цукром, натуральними харчовими барвниками, ванільний цукор. Учитель підбирає посилання засобами служби закладок. Учитель напередодні проекту відправляє електронне повідомлення про проект з публікацією, роздруковану публікацію пропонує для ознайомлення членам громади, адміністрації, учнівському коллективу тощо. Учитель починає свою розповідь засобами презентації 1 чи 2. Учням пропонуються ключові та тематичні запитання, конкретна проблема та проводиться визначення розуміння учнями вказаних вище понять. Через використання форм «З-Х-Д» та організаційної діаграми визначаються наявні знання та навчальні потреби учнів. Учням пропонується форма для самоспрямування, де діти записують свої ідеї та спільні ідеї, визначають їх важливість і відповідальних за впровадження, роблять нотатки щодо реалізації ідей, свої коментарі. Учні шукають в підручнику і додаткових джерелах, мережі Інтернет інформацію про властивості та стани води; значення води для Землі, її економне використання, стан забруднення та заходи щодо охорони водного середовища в нашій місцевості; добирають цікаві факти про воду.

Дослідження. Діти об’єднуються на групи, обирають картки з описом дослідження на свій вибір, проводять дослідження щодо властивостей води (Яку форму має вода?, Чи є у води смак? Чим пахне вода? Чи має вода колір?). Аналізуючи отримані результати, роблять відповідні висновки: вода не має форми та приймає форму тієї ємкості, в яку її наливають; вода немає смаку, може приймати смак тієї речовини, яку добавлено до води; вода не пахне, проте починає може пахнути тією речовиною, яка до неї добавлена; вода не має кольору, проте може змінювати колір в залежності від речовини, яка до неї добавлена. Діти описують хід дослідження та на основі отриманих результатів розповідають про властивості води – вода не має форми, смаку; вода не пахне; вода не має кольору. На цій учні доводять факт необхідності води для всього живого, роблячи висновок, що однією із важливих властивостей води - давати життя усьому живому. У кінці уроку діти працюють з документом «Я-розумію», визначаючи самостійно/за допомогою вчителя матеріал, з яким варто ще попрацювати та необхідність проведення індивідуальних досліджень в домашніх умовах. За допомогою вчителя створюють учнівський блог проекту «Голубе диво», продумують що саме вони будуть викладати в ньому (очікування від проекту, результати своїх досліджень із рекомендаціями своїм друзям повторити ці досліди та розмістити їх у коментарях, порівнюючи їх з отриманими тощо. Результати вносяться також до журналів дослідження. Учні проводять самооцінювання, використовуючи контрольні списки дослідження.

Домашні завдання: провести в домашніх умовах досліди: 1 група - «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше» (тиждень); 2 група - проведення досліду «Економія води» (два-три дні) Отримані результати записують у щоденник спостережень, оформляють продукти діяльності за власним вибором (малюнки, фотоальбом, книжки-саморобки, презентації тощо з даними результатів).

Зміст індивідуальних та групових домашніх досліджень Самостійна робота учасників проекту над індивідуальними та гру¬повими дослідженнями. 1 група. Проведення досліду «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше» (тиждень). Діти відрізали чотири листочки герані з однієї рослини і поставили ко¬жен в окрему склянку з водою. Потім забруднили воду в трьох склянках. До першої налили дві столові ложки оцту. Підписали: «Кислота». До другої поклали дві столові ложки солі. На цій склянці написали слово «Сіль». Налили дві столові ложки олії до третьої склянки, написали на ній «Олія». В четвертій склянці воду залишили чистою. Усі чотири склянки поставили на підвіконня. Спостерігали за листочками протягом тижня. Найкращий вигляд мав листочок, який стояв у склянці з чистою водою. Учні роблять висновок (якщо середовище, де існують живі істоти, забруднене, вони поступово гинуть. 2 група. Проведення досліду «Економія води» (два-три дні) Діти виконували дослід за такою схемою. Перший день. Закрий стік у раковині. Пусти воду, як це ти завжди робиш. Виміряй і запиши, скільки води ти використав для: 1.Чищення зубів . 2.Миття рук та обличчя . Загальна кількість води, використаної першого. Другий день. Спробуй зекономити: використай менше води для 1 та 2, але зали¬шайся таким же чистим. 1.Чищення зубів. 2.Миття рук та обличчя. Загальна кількість води, використаної другого дня . Результати. Вода, використана першого дня . Вода, використана другого дня . Загальна кількість зекономленої води ____. Отже, члени дослідницької групи вимірювали використання води два дні. Загальна кількість використаної води учасниками групи першого дня становила … склянки — … л. Другого дня, коли спробували зекономити — використати менше води для чищення зубів, миття рук та обличчя — витратили … склянок — … л. Підрахували, що щодня вранці діти економили … склянки води, це … л, і залишалися водночас чистими. Учні зробили висновок, що один із способів зберегти воду чистою — залишити її в землі, не використовуючи зайвої.


Урок 2.

Підготовка Опрацювання коментарів блогу, висловлення власних суджень з приводу коментарів. Аналізують нові дані, отримані іншими учнями, які повторили експеримент. Аналізують розбіжності (схожість) у даних. Виявляють причини розбіжностей. Учитель готується до уроку згідно плану впровадження. Учням пропонується для заповнення форма для самоспрямування. Учитель готує за кількістю дітей: для досліду «Утворення дощу» - скляний посуд, гаряча вода, кубики льоду, аркуш паперу для накриття банок; для експерименту 2 «Яка вода чистіша?» - посуд з набраною з різних джерел водою (кран, криниця, куплена в магазині вода), а також посуд із дощовою водою, водаю з калюжі, прозорі пробірки, збільшувальне скло, фільтри – піщаний, з вугілля, серветки. Учні проводять опитування серед учнів своєї школи, яке виявляє відомості про те, яку воду вони вживають, чи можна опріснити воду, поповнити запаси питної води, як можна очистити воду, як економити воду в школі, вдома тощо.

Дослідження «Утворення дощу» (Спочатку наливають в трилітрову банку гарячої води (приблизно 2,5 см.). Кладуть на аркуш кілька кубиків льоду і ставлять його на банку. Повітря всередині банки, піднімаючись вгору, починає охолоджуватися. Водяна пара, яка міститься в банці починає конденсуватися, утворюючи хмару). Заносять відповіді до організаційної діаграми «Подорож краплинки»/ замальовують відповідну схему, закріплючи тим самим модель кругооберту води в природі. Дослідження «Яка вода чистіша?». Діти наливають у ємкості воду з-під крану, взяту з криниці, куплену у магазині. 1.Діти висувають свої припущення щодо чистоти води різних джерел. Фіксують свої припущення. Потім роздивляються воду в кожній пробірці через збільшуване скло. Висновок діти роблять самі. Залишають посуд для спостережень щодо наявності осаду. 2.Припущення: вода, що оточує нас, не завжди чиста, але її можна очистити. Пробірки наповніть водою в рівному об'ємі. Першу — водою з водопровідного крана, другу — водою з калюжі, третю — дощовою водою. Висувають припущення, фіксують. Потім роздивляються воду в кожній пробірці через збільшуване скло. Висновок діти роблять самі. (воду з другої та третьої пробірки треба очистити). Яким чином, висувають гіпотези. Пропонується пропустити її через фільтри: піщаний, з вугілля чи через серветку. Діти роблять висновки. У кінці уроку діти працюють з документом «Я-розумію», визначаючи самостійно/за допомогою вчителя навчений матеріал, з яким варто ще попрацювати. Учні розміщують у блозі результати свого дослідження із рекомендаціями своїм друзям повторити ці досліди та розмістити їх у коментарях, порівнюючи їх з отриманими тощо). Результати вносяться також до журналів дослідження.


Урок 3 - відкритий.

Підготовка Опрацювання коментарів блогу, висловлення власних суджень з приводу коментарів. Аналізують нові дані, отримані іншими учнями, які повторили експеримент. Аналізують розбіжності (схожість) у даних. Виявляють причини розбіжностей. Учитель готується до уроку згідно плану впровадження. Учням пропонується для заповнення форма для самоспрямування. Запрошення батьків, шкільного кореспондента, старшу медсестру, завгоспа, експертів з охорони водного середовища. Підготовка інтерактивного обладнання, необхідного для захисту своїх досліджень. Підведення підсумків

1.Захист учнями результатів експерименту «Економія води» (на основі записів у щоденнику спостережень і підтвердження діаграмою). Рефлексія. Ми щойно наочно переконалися в тому, що і ми можемо багато зробити для збереження води. Кожен з нас тепер буде економно використовувати воду у своїх цілях

2.Захист учнями дослідження «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше». Рефлексія. Ваші досліди переконали нас в тому, що чистота води має велике значення для життя. Про це говорили ще наші предки. Обговорення значення води для планети Земля. Виявлення фактів діяльності людини, що сприяє забрудненню води. (Відходи промислових підприємств, погані очисні споруди, побутове сміття, стічні води, витік нафти під час видобутку на берегах та з суден, отрутохімікати і мінеральні добрива, які дощ змиває з полів). Обговорення способів зробити воду чистою, про те, як люди запобігають забрудненню води.

3.Захист учнями дослідження «Яка вода чистіша?». Роблять висновки, яка вода чистіша, як можна очистити воду, яку воду краще вживати.

4.Захист індивідуальної роботи – презентації «Подорож маленької краплинки» (презентація 1, презентація 2, розроблену пам’ятку для проведення дослідів вдома.), за допомогою якої діти закріплюють модель кругооберту води в природі. У кінці уроку діти працюють з документом «Я-розумію», здійснюють самооцінювання презентацій за відповідною формою. Учні розміщують у блозі результати своїх вражень від проекту «Голубе диво» із рекомендаціями своїм друзям продовжити роботу в даному напрямі Результати вносяться також до журналів дослідження.

Наприкінці кожного етапу учні за допомогою дорослих в табличному процесорі будують гістограми на основі проведених досліджень. На основі зведених даних учні, використовуючи інструкцію, можуть створити за допомогою дорослих публікацію, яка містить узагальнені результати дослідження та практичні поради з питань вибору питної води, шляхів охорони водного середовища, економії води в школі, вдома тощо. Висновки та результати досліджень розміщаються у блозі. Результати також вносяться також до журналів дослідження. Педагог робить оцінку результатів роботи над проектом, використовуючи форми оцінювання дослідження та блогу, здійснює після конкурсу заповнення форми оцінювання за діяльністю. Учитель за забезпечує оцінювання навчання учнів та проекту в цілому, отримання зворотнього зв’язку щодо успіху навчальної теми за бажанням (самооцінка вчителя, опитування батьків, анкетування через мережу Інтернет).

Учні, які не встигають, отримують підтримку та контроль своєї діяльності з боку учнів-консультантів, вчителя. Ці учні, разом із своїм консультантом утворюють пари (входять до одних груп). Цим учням також надається додатковий час для виконання окремих самостійних занять, запроваджуються календарі термінів виконання завдань, адаптовані до індивідуальних потреб учнів, за необхідності надається підтримка спеціалістів. На основі оцінювання можуть модифікуватися цілі навчання та завдання. При захисті своїх робіт застосовується письмова робота, чи перегляд та оцінки рефлексії у блозі. Для учнів, які додатково займаються інформатикою, планується проведення конкурсу на кращу презентацію, блог, wiki-сторінку щодо проблеми «Значення води, її охорона та економне використання». На протязі роботи над проектом учні отримують підтримку засобами учительської презентації, яка використовується як засіб для фасилітації.

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Марковська Тетяна

Фах, навчальний предмет

Вчитель початкових класів

Навчальний заклад

ВОІПОПП

Місто\село, район, область

м.Вінниця

Контактні дані

80671619856

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

14.05-22.06.2012

Місце провведення тренінгу

ВОІПОПП

Тренери

Пойда Сергій Андрійович