Відмінності між версіями «Розвиток логічного мислення в навчанні на уроках фізики»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Створена сторінка: :Аналіз психолого-педагогічної та методичної літератури, а також аналізроботи вчителі...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
+
:=''Психологічні і дидактичні аспекти формування і розвитку мислення учнів''
:Аналіз психолого-педагогічної та методичної літератури, а також аналізроботи вчителів фізики, яка дозволяє нам зробити наступні висновки:
+
'''Логіка''' - це розділ філософії, в якому у явному вигляді сформульовані правила висновку обґрунтованих підсумків. Для того, щоб мислення вважалось правильним, здійснюють певні вимоги, закони, тісно пов’язані з такими властивостями мислення, як:
 +
*послідовність;
 +
*точність;
 +
*несу перечити;
 +
*обґрунтованість.
 +
:=Цим вимогам відповідають чотири формально логічних закони:
 +
*закон тотожності;
 +
*закон протиріччя;
 +
*закон виключення третього;
 +
*закон достатнього обґрунтування.
 +
:=Логічне мислення виникло в процесі розвитку людства. Для людини життєво необхідно правильно мислити, інакше вона не зможе зрозуміти навітьелементарних природи і суспільства і цілеспрямовано направити свої дії.
 +
Об’єктом формально логічних досліджень є основні форми мислення:
 +
поняття, судження, висновок. Завданням логіки є виділення даних форм, їх систематизація і класифікація.Проблемою логіки є питання про істину і незрозумілий відношення до суспільного буття. Проблемою психології є вивчення розумового процесу,розумова діяльність індивіду в конкретному взаємозв’язку мислення з іншими
 +
сторонами свідомості. Відрізняючись за змістом, психологія мислення і наука логіка тісно пов’язані одна з одним.
 +
:=У психолого-педагогічній літературі існують декілька класифікацій видівмислення, які характеризують певні етапи розвитку мислення. Назвемо основні:
 +
#Наочно-діюче мислення
 +
#Образне мислення (або наочно-образне)
 +
#Аналітичне (логічне) та інтуїтивне (чуттєво-наочне) мислення
 +
:=Основні положення, спрямовані на розвиток логічного мислення школярів:
 +
*навчання учнів виконанню розумових операцій, характеризують рівень їх логічного мислення (операції аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення тощо);
 +
*формування самостійності при вивченні нового матеріалу та вирішенні задач;
 +
*розвиток творчих здібностей учнів.
 +
Таким чином, в якості однієї з пріоритетних завдань навчання, провідні наші дід акті і психологи незмінно називають завдання розвитку логічного мислення
 +
учнів.
 +
:=''Аналіз проблеми логічного мислення учнів на сучасному етапі розвитку школи''
 +
Підвищений інтерес до проблеми розвитку логічного мислення спостерігається в дидактиці, психології та приватних методиках на кінець двадцятого віку
 +
Аналізу сучасного стану проблеми і пошуків її рішення присвячували роботи І. Я. Ланін та Л. Я. Іванової [- за формуванні пізнавальних інтересів та активізації пізнавальної діяльності учнів при вивченні нового матеріалу; Р. І. Малафєєва - по проблемному навчання .Автори вказують на необхідність проведення таких розумових операцій як систематизація, класифікація та узагальнення навчального матеріалу, що істотно позначається, на підвищення міцності знань і розвитку мислення школярів. На думку О.К.Тихомирова в розвитку логічного мислення учнів не можнаобмежуватися лише елементами формальної логіки, велика увага повинна бути приділена залученню школярів до діалектичного мислення, до вироблення у них уявлення про те, що між явищами природи існують причинно-наслідкові зв'язки,що розвиток в природі відбувається шляхом переходу кількісних змін у якісні, аджерелом розвитку є боротьба протилежностей.Насам кінець ще раз відзначимо, що, незважаючи на значне кількість під.робіт, присвячених проблемі розвитку мислення учнів в процесі навчання фізики,залишається невирішеною важлива для теорії та практики навчання проблема, якапотребує подальшого дослідження - розробка методичної системи розвиткулогічного мислення учнів .
 +
:=''Аналіз психолого-педагогічної та методичної літератури, а також аналізроботи вчителів фізики, яка дозволяє нам зробити наступні висновки:''
 
#Проблемі розвитку логічного мислення учнів присвячено немалодосліджень, як в області теорії та практики методики фізики, в яких викладенірізні точки зору авторів.
 
#Проблемі розвитку логічного мислення учнів присвячено немалодосліджень, як в області теорії та практики методики фізики, в яких викладенірізні точки зору авторів.
 
#Незважаючи на деякі відмінності в позиціях авторів з даної проблембільшість з них сходиться на тому, що основним засобом розвитку мислення учнівє їх пізнавальна діяльність.
 
#Незважаючи на деякі відмінності в позиціях авторів з даної проблембільшість з них сходиться на тому, що основним засобом розвитку мислення учнівє їх пізнавальна діяльність.
 
#Для оволодіння розумовими операціями потрібне спеціальне навчання,система певних завдань по зростаючій мірі склалися з урахуванням віковихособливостей учнів у курсі фізики.
 
#Для оволодіння розумовими операціями потрібне спеціальне навчання,система певних завдань по зростаючій мірі склалися з урахуванням віковихособливостей учнів у курсі фізики.
 
#Однією з важливих проблем, які потребують подальшої розробці,незважаючи на значну кількість теоретичних досліджень та накопичений досвідроботи, є проблема розвитку логічного та творчого мислення школярів.
 
#Однією з важливих проблем, які потребують подальшої розробці,незважаючи на значну кількість теоретичних досліджень та накопичений досвідроботи, є проблема розвитку логічного та творчого мислення школярів.

Версія за 18:55, 10 квітня 2016

=Психологічні і дидактичні аспекти формування і розвитку мислення учнів

Логіка - це розділ філософії, в якому у явному вигляді сформульовані правила висновку обґрунтованих підсумків. Для того, щоб мислення вважалось правильним, здійснюють певні вимоги, закони, тісно пов’язані з такими властивостями мислення, як:

  • послідовність;
  • точність;
  • несу перечити;
  • обґрунтованість.
=Цим вимогам відповідають чотири формально логічних закони:
  • закон тотожності;
  • закон протиріччя;
  • закон виключення третього;
  • закон достатнього обґрунтування.
=Логічне мислення виникло в процесі розвитку людства. Для людини життєво необхідно правильно мислити, інакше вона не зможе зрозуміти навітьелементарних природи і суспільства і цілеспрямовано направити свої дії.

Об’єктом формально логічних досліджень є основні форми мислення: поняття, судження, висновок. Завданням логіки є виділення даних форм, їх систематизація і класифікація.Проблемою логіки є питання про істину і незрозумілий відношення до суспільного буття. Проблемою психології є вивчення розумового процесу,розумова діяльність індивіду в конкретному взаємозв’язку мислення з іншими сторонами свідомості. Відрізняючись за змістом, психологія мислення і наука логіка тісно пов’язані одна з одним.

=У психолого-педагогічній літературі існують декілька класифікацій видівмислення, які характеризують певні етапи розвитку мислення. Назвемо основні:
  1. Наочно-діюче мислення
  2. Образне мислення (або наочно-образне)
  3. Аналітичне (логічне) та інтуїтивне (чуттєво-наочне) мислення
=Основні положення, спрямовані на розвиток логічного мислення школярів:
  • навчання учнів виконанню розумових операцій, характеризують рівень їх логічного мислення (операції аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення тощо);
  • формування самостійності при вивченні нового матеріалу та вирішенні задач;
  • розвиток творчих здібностей учнів.

Таким чином, в якості однієї з пріоритетних завдань навчання, провідні наші дід акті і психологи незмінно називають завдання розвитку логічного мислення учнів.

=Аналіз проблеми логічного мислення учнів на сучасному етапі розвитку школи

Підвищений інтерес до проблеми розвитку логічного мислення спостерігається в дидактиці, психології та приватних методиках на кінець двадцятого віку Аналізу сучасного стану проблеми і пошуків її рішення присвячували роботи І. Я. Ланін та Л. Я. Іванової [- за формуванні пізнавальних інтересів та активізації пізнавальної діяльності учнів при вивченні нового матеріалу; Р. І. Малафєєва - по проблемному навчання .Автори вказують на необхідність проведення таких розумових операцій як систематизація, класифікація та узагальнення навчального матеріалу, що істотно позначається, на підвищення міцності знань і розвитку мислення школярів. На думку О.К.Тихомирова в розвитку логічного мислення учнів не можнаобмежуватися лише елементами формальної логіки, велика увага повинна бути приділена залученню школярів до діалектичного мислення, до вироблення у них уявлення про те, що між явищами природи існують причинно-наслідкові зв'язки,що розвиток в природі відбувається шляхом переходу кількісних змін у якісні, аджерелом розвитку є боротьба протилежностей.Насам кінець ще раз відзначимо, що, незважаючи на значне кількість під.робіт, присвячених проблемі розвитку мислення учнів в процесі навчання фізики,залишається невирішеною важлива для теорії та практики навчання проблема, якапотребує подальшого дослідження - розробка методичної системи розвиткулогічного мислення учнів .

=Аналіз психолого-педагогічної та методичної літератури, а також аналізроботи вчителів фізики, яка дозволяє нам зробити наступні висновки:
  1. Проблемі розвитку логічного мислення учнів присвячено немалодосліджень, як в області теорії та практики методики фізики, в яких викладенірізні точки зору авторів.
  2. Незважаючи на деякі відмінності в позиціях авторів з даної проблембільшість з них сходиться на тому, що основним засобом розвитку мислення учнівє їх пізнавальна діяльність.
  3. Для оволодіння розумовими операціями потрібне спеціальне навчання,система певних завдань по зростаючій мірі склалися з урахуванням віковихособливостей учнів у курсі фізики.
  4. Однією з важливих проблем, які потребують подальшої розробці,незважаючи на значну кількість теоретичних досліджень та накопичений досвідроботи, є проблема розвитку логічного та творчого мислення школярів.