Відмінності між версіями «Правова вікторина»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
Рядок 1: Рядок 1:
 
            
 
            
 
  == <big>'''Наші права – щасливе дитинство'''</big>
 
  == <big>'''Наші права – щасливе дитинство'''</big>
  ==
+
   
 
  <big>Мета: формування правової культури учнів, позитивного відношення до законів та їх виконання.</big>
 
  <big>Мета: формування правової культури учнів, позитивного відношення до законів та їх виконання.</big>
 
Форма проведения: виховна  година для учнів 6-7 класів
 
Форма проведения: виховна  година для учнів 6-7 класів

Версія за 10:08, 12 червня 2015

== Наші права – щасливе дитинство

Мета: формування правової культури учнів, позитивного відношення до законів та їх виконання.

Форма проведения: виховна година для учнів 6-7 класів

Оформлення: паперові пелюстки різних кольорів, Декларація прав дитини, музикальний супровід.. Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, музикальна сринька із дзеркалом Методи: • бесіда • робота в групах • казкова правова вікторина

Ведучий 1. Доброго дня, друзі. Ми зібрались сьогодні для того, щоб поговорити про права дітей, тобто про ваші права. Як ви гадаєте, коли й як наші пращури дійшли до розуміння того, що права людини слід захищати?

Учні висловлюють власні думки щодо запитання. Ведучий доповнює й узагальнює відповіді. Ведучий 2. Давним-давно, ще у стародавні часи, у людей була необхідність відстоювати свої права. Спочатку це робили силою. Слабка людина не мала жодних прав, якщо в неї не було сильного покровителя, що бажав би допомогти їй у вирішенні спорів. Ведучий 1.Тривалий час діяв неписаний закон «Хто сильний, той правий». Але коли виникли перші держави, правителі яких прагнули встановити загальний справедливий порядок і норми життя для всіх громадян, у людське суспільство прийшов новий закон права. Тепер держава ставала на захист сильного і слабкого. Головним критерієм права стала справедливість, не сила.

Ведучий 2. З тих пір минуло чимало століть. Держави створювалися, розросталися, процвітали або гинули. Чому? Як свідчить історія, правителі й уряд не завжди піклувалися про свій народ. Так, оголошуючи сусідній країні війну чи приймав яке небудь політичне рішення, правитель прагнув, задовольнити лише свої інтереси й зовсім не замислювався над долею простих людей. Отже, людству потрібно було щось прийняти, знайти такого захисника, який міг би примусити державу поступитися своїми інтересами заради інтересів своїх громадян і постійно піклуватися про них.

Ведучий 1. Місію такого захисника взяла на себе міжнародна організація ООН. Що ви знаєте про цю організацію?

Ведучий 2. 1945 року, після закінчення Другої світової війни — найжахливішої і найжорстокішої війни за всю історію людства — народи багатьох країн вирішили, що задля збереження миру їм слід об'єднатися. Навіщо? Для того, щоб будь-які конфлікти та суперечки між країнами в подальшому вирішувались не воєнним шляхом, а мирним, за столом переговорів. Саме з цією метою 1945 року була створена Організація Об'єднаних Націй (ООН). До речі, одним із її засновників була Україна.

Ведучий 1. А 1948 року держави, що увійшли до ООН, підписали Загальну декларацію прав людини — документ, у якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечити громадянські права й свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканність, свободу совісті, можливість дотримуватись своєї релігії й багато іншого.

Ведучий 2.Загальна декларація прав людини — важливий і корисний документ. Але в ньому говориться про людей загалом — і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави.

Кожен із вас – неповторна особистість, людина, яка живе сьогодні і саме такої більше на цій землі немає і ніколи не було.

Кожна доля єдина, єдина!

І вона не повториться знов! Неповторна кожна людина, Неповторна кожна любов! (Звучить аудіо запис пісні О.Білозір “Неповторна кожна людина”) Діти, давайте візьмемось за руки, відчуємо тепло один одного і подаруємо один одному вашу чарівну посмішку. (Діти беруться за руки, посміхаються один одному)

Ведучий 1. Пройде ще багато часу, коли людство, нарешті, прийме закони, які оберігатимуть дитину – найбільше наше багатство. В стародавній Спарті слабких, кволих дітей кидали із скелі в прірву, вважаючи, що з них не виростуть сильні і здорові воїни. В часи кріпацтва дітей насильно відбирали у матерів і продавали, наче річ. Ведучий 2.В різні епохи неоднаково дивилися на виховання і догляд за дітьми. Аж у 17-18 ст. на дітей, нарешті, починають звертати увагу – шиють дитячий одяг, створюють дитячі іграшки, пишуть дитячі книги, дитячі пісні та музику. Ведучий 1.“А хіба раніше діти не мали одягу, іграшок? – спитаєте ви”. Так, не мали. Дитина носила довгу сорочку, а коли виростала – одяг, як у дорослих. У середньовічній Німеччині слово дитина було синонімом слова “дурень”. Знаємо, що дітям було нелегко, не було законів, які б оберігали їхнє життя.

Ведучий 2.Аж у 1924 р. у м. Женеві було прийнято Декларацію прав дитини. 1959 р. розроблена і втілена в життя нова Декларація прав дитини. А 1989 р. у Ною-Йорку всі прогресивні країни світу підписалися під Конвенцією прав дитини. В 1991 р. Україна приєдналася до Конвенції. В 1993 р. в м. Києві створено Всеукраїнський комітет захисту дітей. Згідно з Конвенцією Україна у квітні 2001 р. прийняла Закон про охорону дитинства.


Презентація «Конвенція про права дитини»

Ведучий 1. Давайте пригадаємо, про які права дітей йдеться в Конвенції, на що кожен із вас має незаперечне право? — «Юридичний волейбол» На середину залу викликаються усі присутні Ведучий вручає одному з них волей¬больний м'яч. Отримавши його, потрібно назвати одне з прав дитини і передати м'яч наступному, котрий у свою чергу назве наступне з прав дитини, по¬вторить ті самі дії з м'ячем тощо. Етап продовжується доти, поки не будуть названі всі права дитини. Повтори заборонені. За кожне пра¬вильно назване право дитини отримують від журі по одному балу. Якщо хтось не може назвати одне із прав або вичерпав свій запас, то просто віддає отрима¬ний м'яч іншому. Але один бал у цьо¬му випадку журі не нараховує. Пе¬реможцем стає той, хто назвав най¬більше прав дитини, а отже, й набрав найбільше балів.

Всі діти мають право на повноцінне і здорове харчування. Всі діти мають право на медичне обслуговування. Всі діти мають право на навчання. Всі діти мають право на піклування і любов. Всі діти мають право на гру. Всі діти рівні Діти можуть зустрічатись з ким бажають. Діти мають право вибирати віросповідання. Діти мають право на інформацію. Всі діти мають право висловлювати свої думки. Жодна дитина не може бути примушена до праці. Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.


Ведучий 2. Але нам хотілося дізнатися, чи добре ви знаєтесь на своїх правах і чи вмієте їх правильно реалізовувати?

Ведучий 1. Давайте проведемо «Казкову правову вікторину» і на прикладі героїв відомих вам казок спробуємо роз’яснити статті Конвенції про права дитини.

Ведучі проводять вікторину «Казкова правова вікторина», вони по черзі описують негативні ситуації, у які потрапив той чи інший казковий герой. Учні мають визначити, яке право, визначене Конвенцією про права дитини, було порушено стосовно цього героя. Презентація «Казкова правова вікторина» Діти діляться на групи, кожній групі роздаються аркуші, на яких діти будуть писати відповіді –права, тоді ці аркуші кріпляться на дошці і утворюють квітку.

Ведучий 2.Ситуація 1 Мачуха з ранку до вечора примушує Попелюшку працювати. Бідній дівчинці заборонено брати участь в іграх та забавках сестер. Яке право порушено стосовно Попелюшки? (Право дитини на відпочинок і розваги, право брати участь у розважальних заходах, що відповідають їхньому віку, право вільно висловлювати свої думки, право на любов і піклування, на сім’ю, жодна дитина не може бути примушена до праці).

Ведучий 1.Ситуація 2 . Давно колись жила маленька принцеса на ім’я Білосніжка. Вона була лагідна, добра і гарна. Жила вона зі злою мачухою королевою. Королоева крім себе нікого не любить і вважала себе найвродливішою та найрозумнішою у всьому королівстві. -Чи ж я в світі наймиліша Найгарніша, розумніша? Ведуча. А люстерко їй відповідає -Ти чудова слів немає, Але є у нашім краї Диво справжнє – гарне й ніжне І це диво – Білосніжка. І тоді королева покликала вірного слугу і наказала завести принцесу в хащу, одну залишити. Які права дитини тут порушено? (Головне право – право на життя. А ще ми знаємо, що жодна дитина не може бути скривдженою і зневаженою).

Ведучий 2.Ситуація 3 Жила собі маленька дівчинка. Бабуся на день народження подарувала їй гарненьку червону шапочку. І відтоді усі стали називати дівчинку Червоною Шапочкою. Одного разу пішла Червона Шапочка навідати хвору бабусю. Дорогою до бабусиної хатинки зустріла вона Вовка. Вона розповіла Вовкові куди й за чим вона йде. Вовк побіг коротким шляхом. Підступом потрапив він у бабусину хатину й проковтнув стареньку. А сам приготувався до зустрічі з Червоною Шапочкою. Не встигла Червона Шапочка і охнути, як Вовк накинувся на неї і проковтнув. -Як ви думаєте, діти, яке з правил безпеки життєдіяльності порушила дівчинка? (Не можна вступати в розмову з незнайомими, розповідати їм про те, куди ідеш). -А як ви гадаєте, які права дитини порушені в цій казці? (Права дитини на життя. З Червоною Шапочкою сталася біда, бо дівчинка була дуже довірлива. До речі, коли Вовк проковтнув бабусю, він зайняв її житло. Чи мав Вовк на це право? Кожна людина має право на житло. Ніхто не має право силоміць забиратись у наш дім. Дорослі і діти мають почуватись у себе вдома у повній безпеці.)

Ведучий 1.Ситуація 4 За часи письменника Марка Твена в Америці дружба дітей із різних соціальних пластів не схвалювалась і навіть вважалась іноді порушенням суспільної моралі. Чи має право Том Сойєр товаришувати з таким хлопчиком» як Гекльберрі Фін? (Так, адже Конвенція про права дитини визнає право на свободу асоціацій та свободу мирних зібрань.)

Ведучий 2.Ситуація 5 Мауглі майже з народження жив у тваринному середовищі. Чи можна вважати, що він має рівні права зі звичайною дитиною. (Так, Конвенція визначає, що дитиною вважається кожна людська істота, що не досягла вісімнадцяти років.)

Ведучий 1.Ситуація 6 Мауглі не вміє говорити людською мовою — лише видавати незрозумілі, з точки зору людей, звірячі звуки. Чи мають право люди, що знайшли Мауглі в лісі, замкнути його в клітці та поводитися з ним, як із твариною? Які права хлопчика порушено? (Ні в якому разі, Мауглі може бути визнаний неповноцінною дитиною, і в цьому випадку згідно з Конвенцією йому мають забезпечити гідні умови зростання і виховання. Крім того, Конвенцією суворо заборонено будь-яке жорстоке поводження з дитиною, що принижує її гідність та ушкодить фізичному й психічному здоров'ю.)

Ведучий 2.Ситуація 7 Опікун Гаррі Поттера перехоплює і читає листи, що надходять хлопчику зі школи чарівників Ходвадсу. Яке право Гаррі порушено? (Право на приватне життя, недоторканість житла й таємницю кореспонденції.)

Ведучий 1.Ситуація 8 Баба Яга викрадає Івасика Телесика й відносить його за тридев'ять земель у тридесяте царство. Які права дитини порушила злодійка? (Згідно з Конвенцією дитина мав право не розлучатися з батьками всупереч й бажання (окрім випадків, визначених законодавством), крім того, Конвенцією забороняється не законне переміщення дітей і неповернення їх із-за кордону.)

Діти на дошці складають квітку з пелюстків, на яких написані права дітей. Ведучі відзначають учнів, які брали активну участь в обговоренні ситуацій вікторини.

Ведучий 2. «Я маю право!», «Чому ви порушуєте мої права?» — ці слова, на жаль, часто використовує людина в ситуаціях, коли сама неправа. Зазвичай, заява про особисті права є виправданням пасивності, лінощів, прагненням отримати щось, нічого не даючи взамін. І Зараз, друзі, перед вами будуть розіграні невеличкі ситуації, у яких діти недоречно заявляють про свої права. Ваше завдання — визначити, чому той-чи інший герой неправий. Що б ви на місці дорослого відповіли йому? А можливо, він усе ж таки правий у своїх вимогах? Учитель (звертається до учня). Скажи; будь ласка, чому ти не готовий до уроку? Учень. Я вирішив зовсім не відвідувати ваші уроки математики. Вони мені нецікаві, до того ж я збираюся після школи поступати до гуманітарного вузу.

Учитель. Але шкільну програму з математики ти маєш вивчати.

Учень.У такому випадку я вимагаю, щоб мене навчав інший учитель. Ви — занадто суворі, хоча самі, на мою думку, не дуже добре знаєте предмет, який викладаєте.

Учитель. Ти поводишся зневажливо й дуже грубо. Я змушена викликати твоїх батьків.

Учень.Це не грубість, а моя думка. Я маю право вільно висловлювати свої погляди з будь-яких питань, що стосуються мене.

Ведучий. Звичайно, ми добре розуміємо, як неприємно, коли твоїх батьків викликають до школи. І, звичайно, ми вільні у висловлюванні власних думок. Проте закон у ньому випадку на боці вчителя. Подумайте, чого не можна припускатися, заявляючи про свої права? (Дійсно, Конвенція визнає за дитиною право вільно висловлювати власні думки, але це право обмежується в деяких випадках. Зокрема, якщо висловлювання власної думки завдає шкоди репутації та гідності іншої особи.)

Ведучий 1.Отже, давайте підведемо підсумки сьогоднішньої зустрічі.

Ведучий 2. У кожного з нас є права, і ми повинні добре знати їх, щоб захистити себе, якщо хтось хоче нас образити.

Ведучий 1. Але слід знати не лише свої права, але й обов'язки. Прагнучи відстояти свою свободу, не утискайте свободу інших.


Права та обов’язкидитини в сім’ї

Якщо говорити мовою символів, то людина – це птах з двома крилами. Одн екрило – це наші права, друге – обов’язки. І для того, щоб здійснювати повноцінний політ у соціумі, оби два крила повинні бути розвинені рівномірно...

Обов'язок – громадянська необхідність відповідати за свої дії, вчинки. Видатний німецький мислитель Г. Гегель відокремив чотири різновиди обов'язків: • Обов'язок перед самим собою; • Перед сім'єю; • Перед державою; • Перед іншими людьми.

Які ж обов'язки мають діти, чи взаємопов'язані права та обов'язки?

От на що пропонував звернути увагу видатний педагог В. Сухомлинський:

Десять НЕ МОЖНА Сухомлинського:

не можна байдикувати, коли всі працюють; не можна сміятися над старістю; не можна вступати в суперечки з дорослими; не можна виявляти невдоволення через те, що в тебе немає якоїсь речі; не можна допускати, щоб мати давала тобі те, що вона не може дати собі; не можна робити те, що засуджують старші; не можна залишати літню людину самотньою, якщо в неї немає нікого, крім тебе; не можна збиратися в дорогу, не спитавши дозволу дорослих; не можна сидіти обідати, не запросивши старшого; не можна чекати, доки з тобой привітається старший, ти повинен привітатися першим.

Таким чином, можна виділити права і обов’язки дитини в таблиці:


Права Обов’язки

1 . Усі діти мають право на любов і турботу

2. Всі діти рівні у своїх правах

3.Особлива турбота — дітям-інвалідам

4. Усі діти мають право на повноцінне харчування

5. Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля

6. Усі діти мають право на освіту

7. Особлива турбота — дітям, які перебувають у конфлікті з законом

8. Діти мають право вільно висловлювати свої погляди

9. Всі діти мають право на медичну допомогу

10. Всі діти мають право на вільне спілкування

11 . Особлива турбота — дітям без сімей

12. Жодну дитину не можна примусово залучати до праці

13. Всі діти мають право на інформацію

14. Жодну дитину не можна ображати або принижувати

15. Всі діти мають право на життя

1 . Поважати і любити своє оточення. Ставитися до них так, як би ми хотіли, щоб ставились до нас

2. Поважати близьких та друзів. Не принижувати гідності кожної людини. Поводитись так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини

3. Бути толерантним до таких людей. Поважати їх і допомагати їм

4. Дотримуватись режиму харчування. Вживати продукти до кінця терміну придатності. Поважати працю кухарів

5. Дотримуватись правил моральної етики; організовувати дозвілля так, щоб воно приносило корись і не заважало іншим

6. Сумлінно навчатись; активно працювати на уроках, готуватись самотужки; старанно виконувати домашні завдання

7. Дотримуватись певних норм поведінки, прийнятих у суспільстві. Намагатись не створювати ситуації, які призводять до порушення закону

8. Поважати своє оточення. Давати нагоду кожному висловлювати свої думки. Не нав'язувати своїх поглядів іншим, якщо вони з ними не згодні

9. Цінувати і дбати про своє здоров'я. Виконувати приписи лікарів у разі потреби

10. Поважати співрозмовників. Коректно і тактовно висловлювати свої думки. Дотримуватись правил мовного етикету

11. З повагою ставитися до людей, які піклуються про нас

12. Виконувати роботу, яка не завдає шкоди здоров'ю. Виконувати всі види обслуговуючої праці

13. Самостійно знаходити інформацію в різноманітних джерелах

14. Не ображати і не принижувати оточуючих

15. Дотримуватись норм і правил поведінки, прийнятих у суспільстві. Нестворюватиситуацій, щоможутьспричинитинещаснівипадки

Якщо за виконання прав дитини відповідне її оточення, то як же добитися виконання обов’язків зі сторони дитини?

По – перше, власний приклад виконання обов’язків.

По - друге, встановлення певних правил, які спонукають дітей до виконання обов’язків.

Тобто, самедотриманняправилгарантуєвиконаннядітьмиобов’язків.