|
|
| Рядок 1: |
Рядок 1: |
| − | <b><font size="5">Міхальцова Тетяна Валеріївна, учитель вищої категорії, учитель-методист</font></b><br>
| |
| | | | |
| − | <b><font size="6">Тема:</font></b> <font size="5"><i>Класифікація прийменників за походженням і будовою<br>
| |
| − |
| |
| − | </i><b>Мета:</b></font> <i><font size="5">ознайомити учнів із групами прийменників за походженням і морфологічним складом, навчити дітей відрізняти похідні прийменники від співзвучних самостійних частин мови; удосконалювати вміння аналізувати, групувати і систематизувати досліджуваний матеріал; розвивати вміння слухати і говорити, думати і розуміти; виховувати любов і повагу до матері і батька.</font></i>
| |
| − |
| |
| − | <font size="5">Тип уроку: <i>урок засвоєння нових знань. </i><br>
| |
| − | <font size="5">Методи і форми роботи</font>: <i><font size="5">робота в “домашніх” групах, спільний міні-проект, “Мікрофон”.</font></i>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | <font size="5"><br>Епіграф:
| |
| − | </font>
| |
| − | <p align=right><font size="5">Мамине обличчя у дитинство кличе,<br>
| |
| − | Їз дитинства в юність поглядом веде…<br>
| |
| − | Мамине обличчя сонця мені зичить,<br>
| |
| − | Мамине обличчя любе й молоде…<br>
| |
| − | М. Дмитренко.<br></font></p>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | <p align="center"><font size="5">Хід уроку</font></p>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | <font size="4">І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.<br>
| |
| − | Робота в „домашніх групах”(<i>Представлення результатів домашньої роботи</i>)<br>
| |
| − | <b><p align="center">План роботи</p></b><br>
| |
| − | І. Організація дітей у “домашні групи”. Обговорення результатів домашньої роботи.<br>
| |
| − | ІІ. Учитель виразно читає вірш Б.Грінченка.<br>
| |
| − | 1. І група аналізує тему та ідею вірша, добирає заголовок, відслідковує частоту вживання різних частин мови.<br>
| |
| − | 2. ІІ група доповідає, як розрізнити в реченні прийменники і префікси, представляє схему чи алгоритм.<br>
| |
| − | 3. ІІІ група дає зв’язне висловлювання за темою „Прийменники і відмінки” з демонстрацією таблиці.<br>
| |
| − | <b>ІІ. Мотивація навчання.</b> <br>
| |
| − | <i><b> Слово учителя.</b></i> <br>
| |
| − |
| |
| − | Діти, не випадково для домашньої роботі я обрала вірш Б.Грінченка „Мати”. Мати – це найближча і найдорожча у світі людина для кожного з нас. Тому саме їй, матері, найсвятішій жінці на землі, будуть присвячені сьогодні всі речення і поетичні рядки, які допоможуть нам у засвоєнні навчального матеріалу.<br>
| |
| − | <b>Робота з епіграфом. </b><br>
| |
| − | - Назвіть прийменники. Якими за лексичним значенням є прийменники “<b>із</b>” і “<b>в</b>”?<br>
| |
| − | <b>ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.<br>
| |
| − | </b><i>(Дітям видаються картки з рефлексією опрацьованих завдань попереднього уроку.)<br>
| |
| − | </i>- Яке завдання, записане на картках, залишилось не розглянутим на минулому уроці? <i>(Визначити поняття про непохідні і похідні прийменники.)</i>
| |
| − | <br> Отже, саме цій роботі буде присвячений сьогоднішній урок. Запишіть тему нашого уроку „Класифікація прийменників за походженням і будовою”.<br>
| |
| − | <b>ІV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.<br>
| |
| − | </b>1. Спостереження над мовним матеріалом.<br>
| |
| − |
| |
| − | <i><b><p align=center>Робота в групах</p></b></i><br>
| |
| − | <i> Прийменники для роботи.</i> <br>
| |
| − | Край, кінець, о, під, з-над, поміж, з метою, протягом, в напрямку, попід, задля, шляхом, між,<br> перед, з-понад, на випадок, за винятком, у , від, при,
| |
| − | з-під.<br>
| |
| − | <b><p align=center>І і ІІ група</b></p>
| |
| − | <b> Завдання:</b> розподіліть наведені прийменники за спільними ознаками
| |
| − | на 2 групи, запишіть у <br> стовпчик (<i>зверніть увагу, чи можемо ми знайти їх „корені, родичів”, встановити, звідки<br> вони до нас прийшли)</i>; дайте назви цим групам.<br>
| |
| − | <b> Додаткове запитання: </b><br>
| |
| − | - Подумайте і порівняйте прийменники з сім’єю (<i>батьки й діти</i>).Які з них будуть батьками, а які – дітьми? <br>
| |
| − | <b><p align=center>ІІІ група</b></p><br>
| |
| − | <b> Завдання:</b> розподіліть наведені прийменники на три групи (за будовою), поділ аргументуйте, дайте назви групам, результати досліджень зведіть у таблицю.<br>
| |
| − | <b> Представлення результатів. Обговорення. </b>Укладання спільної таблиці „Класифікація прийменників” <i>(звернутися до додаткової літератури)</i>.<br>
| |
| − |
| |
| − | <table border="1" width="100%" >
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td rowspan="2">
| |
| − | <p align="left"><b><font size="4">За походженням</font></b></p></td>
| |
| − | <td colspan="3">
| |
| − | <p align="center"><font size="4">За будовою</font></p></td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td>
| |
| − | <p align="center"><font size="4">Прості</font></p></td>
| |
| − | <td>
| |
| − | <p align="center"><font size="4">Cкладні</font></p></td>
| |
| − | <td>
| |
| − | <p align="center"><font size="4">Cкладені</font></p></td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td><font size="4">Похідні</font></td>
| |
| − | <td> </td>
| |
| − | <td> </td>
| |
| − | <td> </td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td><font size="4">Непохідні</font></td>
| |
| − | <td> </td>
| |
| − | <td> </td>
| |
| − | <td> </td>
| |
| − | </tr>
| |
| − | </table> <br>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | <b>Висновок:</b> провівши дослідження, можна сказати, що кожен прийменник належить до певної групи за походженням <i>(похідних чи непохідних, або первинних чи вторинних</i>) і до певної групи за будовою <i>(простих, складних, складених)</i><br> <b><u>Наукова довідка</u></b> (<i>знайдена учнями самостійно в додатковій літературі)<br>
| |
| − |
| |
| − | Зверніть увагу на те, що непохідні, або первинні, прийменники використовуються як дієслівні префікси (за винятком деяких – без, через): писати – вписати, написати, дописати, відписати, підписати.
| |
| − | <br> Тільки первинні прийменники можуть вживатися з кількома відмінками і виражати різні синтаксичні зв’язки. Походження цих прийменників встановити важко.
| |
| − | <br> Вторинні, або похідні, прийменники утворилися пізніше. Вони вживаються з одним відмінком і не використовуються як дієслівні префікси. Вторинні прийменники поділяються на відіменні і прислівникові: внаслідок, край, близько, кінець, всупереч, вздовж, вслід, коло, замість, перед.<br>
| |
| − | </i><b>ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування умінь і навичок.</b><br>
| |
| − | <b>1. Прочитайте речення, знайдіть прийменники.<br>
| |
| − | </b><i> Тяжко, важко в світі жити сироті без роду. Не треба нам райдуг, не треба нам срібла і злата, аби тільки ви нас чекали завжди край воріт..
| |
| − | Задля щастя дитини мати здатна на все. Протягом всього життя нас супроводжують ласкаві материнські очі. Я красу твою, люба, напишу, намалюю, накреслю на зірках, на траві, на корінні, на струнах дощу. З-поміж усіх людей на світі є одна, що сонцем світить.
| |
| − | </i><br>
| |
| − | <b><p align=center>І група</p></b><br>
| |
| − | <b>Завдання:</b> виписати тільки ті речення, які містять прості непохідні прийменники, пояснити написання з іменниками.
| |
| − | <br>
| |
| − | <b><p align=center>ІІ група</p></b><br>
| |
| − | <b>Завдання: </b>виписати тільки ті речення, які містять складні похідні прийменники, пояснити як вони утворились.
| |
| − | <b><p align-center>ІІІ група</p></b><br>
| |
| − | <b>Завдання:</b> виписати тільки ті речення, які містять прості похідні прийменники, з’ясувати, від яких частин мови вони утворились.
| |
| − | <br>
| |
| − | <i><b> Представлення результатів. Обговорення.</b></i><br>
| |
| − |
| |
| − | - Чому І і ІІ групи виписали одне й теж речення?<br>
| |
| − |
| |
| − | <b> 2. Розподільний диктант</b> <i>(взаємоперевірка в парах)</i>.<br>
| |
| − |
| |
| − | Поза, з метою, за рахунок, із-за, через, задля, незалежно від, під, із, крім, коло, посеред, кругом, під час, поміж.
| |
| − | <br>
| |
| − |
| |
| − | <table border="1" width="100%">
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td>Прості</td>
| |
| − | <td>Складні</td>
| |
| − | <td>Складені</td>
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td> </td>
| |
| − | <td> </td>
| |
| − | <td> </td>
| |
| − | </tr>
| |
| − | </table>
| |
| − |
| |
| − | <b>V. Самооцінювання і оцінювання керівників груп.</b> <br>
| |
| − | Робота за картками очікувань і вражень.<br>
| |
| − |
| |
| − | <b>VІ. Підбиття підсумків.</b><br>
| |
| − |
| |
| − | <b><i>1.”Мікрофон”</i></b><br>
| |
| − | 1. Для мене сьогодні важливим було....<br>
| |
| − | 2. Сьогодні я навчився...<br>
| |
| − | 3. Тепер я знаю...
| |
| − | <br>
| |
| − | VІІ. Домашнє завдання.<br>
| |
| − | 1.Скласти схему “Класифікація прийменників” на основі таблиці, опрацьованої на уроці.<br>
| |
| − | 2. Вправа за підручником №365.<br>
| |
| − | </font>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | <font size="2"><i>Додаток №1</i></font><font size="4"><br>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | <table border="1" width="100%">
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td colspan="4">
| |
| − | <p align="center"><b>Класифікація прийменників</b></p></td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td><b>За походженням</b></td>
| |
| − | <td><b>За будовою</b></td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td><b>Прості: </b>за, від, для</td>
| |
| − | <td><b>Непохідні: </b>по, під, у(в)</td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td><b>Складені: </b>під час, згідно з</td>
| |
| − | <td><b>Похідні: </b>край, навколо</td>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td><b>Складні</b>:задля, поміж</td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − |
| |
| − | </table>
| |