Відмінності між версіями «Без названия»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Сторінка очищена)
 
(не показано 6 проміжних версій цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
<caption>Міхальцова Тетяна Валеріївна, учитель вищої категорії, учитель-методист</caption>
 
  
Тема: Класифікація прийменників за походженням і  будовою
 
 
Мета: ознайомити учнів  із  групами прийменників за походженням і морфологічним складом, навчити дітей відрізняти похідні прийменники від співзвучних самостійних частин мови; удосконалювати вміння аналізувати, групувати і систематизувати досліджуваний матеріал; розвивати вміння слухати і говорити, думати і розуміти; виховувати любов і повагу до матері і батька.
 
 
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
 
 
Методи і форми роботи: робота в “домашніх” групах, спільний міні-проект, “Мікрофон”.
 
 
 
Епіграф:
 
 
 
Мамине обличчя у дитинство кличе,
 
Їз дитинства в юність поглядом веде…
 
Мамине обличчя  сонця мені зичить,
 
Мамине обличчя  любе й молоде…
 
М. Дмитренко.
 
 
 
 
 
 
 
 
Хід уроку
 
 
І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
 
Робота в „домашніх групах”(Представлення результатів домашньої роботи)
 
План роботи
 
І. Організація дітей у “домашні групи”. Обговорення результатів домашньої роботи.
 
ІІ. Учитель виразно читає вірш Б.Грінченка.
 
1. І група аналізує тему та ідею вірша, добирає заголовок, відслідковує частоту вживання різних частин мови.
 
2. ІІ група доповідає, як розрізнити в реченні прийменники і префікси, представляє схему чи алгоритм.
 
3. ІІІ група дає зв’язне висловлювання за темою „Прийменники і відмінки” з демонстрацією таблиці.
 
ІІ. Мотивація навчання.
 
Слово учителя.
 
Діти, не випадково для домашньої роботі я обрала вірш Б.Грінченка „Мати”.  Мати – це найближча і найдорожча у світі людина для кожного з нас. Тому саме їй, матері, найсвятішій жінці на землі, будуть присвячені сьогодні всі речення і поетичні рядки, які допоможуть нам у засвоєнні навчального матеріалу.
 
Робота з епіграфом.
 
- Назвіть прийменники. Якими за лексичним значенням є прийменники “із” і “в”?
 
ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
 
(Дітям видаються картки з рефлексією  опрацьованих завдань попереднього уроку.)
 
- Яке завдання, записане на картках, залишилось не розглянутим на минулому уроці? (Визначити поняття про непохідні і похідні прийменники.)
 
Отже, саме цій роботі буде присвячений сьогоднішній урок. Запишіть тему нашого уроку „Класифікація прийменників за походженням і будовою”.
 
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.
 
1. Спостереження над мовним матеріалом.
 
 
Робота в групах
 
Прийменники для роботи.
 
Край, кінець, о, під, з-над, поміж, з метою, протягом, в напрямку, попід, задля, шляхом, між, перед, з-понад, на випадок, за винятком, у , від, при,
 
з-під.
 
І  і  ІІ  група
 
Завдання: розподіліть наведені прийменники за спільними ознаками
 
на 2 групи, запишіть у стовпчик (зверніть увагу, чи можемо ми знайти їх „корені, родичів”, встановити, звідки вони до нас прийшли); дайте назви цим групам.
 
Додаткове запитання:
 
- Подумайте і порівняйте прийменники з сім’єю (батьки й діти).Які з них будуть батьками, а які – дітьми?
 
ІІІ група
 
Завдання: розподіліть наведені прийменники на три групи (за будовою), поділ аргументуйте, дайте назви групам, результати досліджень зведіть у таблицю.
 
Представлення результатів. Обговорення.  Укладання спільної таблиці „Класифікація прийменників” (звернутися до додаткової літератури).
 
 
 
<table border="1" width="100%" >
 
<tr>
 
<td rowspan="2">
 
<p align="left">За походженням</p></td>
 
<td colspan="3">
 
<p align="center">За будовою</p></td>
 
 
</tr>
 
<tr>
 
<td>
 
<p align="center">Прості</p></td>
 
<td>
 
<p align="center">складні</p></td>
 
<td>
 
<p align="center">складені</p></td>
 
 
</tr>
 
<tr>
 
<td>Похідні</td>
 
<td>&nbsp;</td>
 
<td>&nbsp;</td>
 
<td>&nbsp;</td>
 
 
</tr>
 
<tr>
 
<td>Непохідні</td>
 
<td>&nbsp;</td>
 
<td>&nbsp;</td>
 
<td>&nbsp;</td>
 
</tr>
 
</table>
 
 
Висновок: провівши дослідження, можна сказати, що кожен прийменник належить до певної групи за походженням (похідних чи непохідних, або первинних чи вторинних) і до певної групи за будовою (простих, складних, складених)
 
Наукова довідка (знайдена учнями самостійно в додатковій літературі)
 
Зверніть увагу на те, що непохідні, або первинні, прийменники використовуються як дієслівні префікси (за винятком деяких – без, через): писати – вписати, написати, дописати, відписати, підписати.
 
Тільки первинні прийменники можуть вживатися з кількома відмінками і виражати різні синтаксичні зв’язки. Походження цих прийменників встановити важко.
 
Вторинні, або похідні, прийменники утворилися пізніше. Вони вживаються з одним відмінком і не використовуються як дієслівні префікси. Вторинні прийменники поділяються на відіменні і прислівникові: внаслідок, край, близько, кінець, всупереч, вздовж, вслід, коло, замість, перед.
 
ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування умінь і навичок.
 
1. Прочитайте речення, знайдіть прийменники.
 
Тяжко, важко в світі жити сироті без роду. Не треба нам райдуг, не треба нам срібла і злата, аби тільки ви нас чекали завжди край воріт..
 
Задля щастя дитини мати здатна на все. Протягом всього життя нас  супроводжують ласкаві материнські очі. Я  красу твою, люба, напишу, намалюю, накреслю на зірках, на траві, на корінні, на струнах дощу.            З-поміж усіх людей на світі є одна, що сонцем  світить.
 
 
І група
 
Завдання: виписати тільки ті речення, які містять прості непохідні прийменники, пояснити написання з іменниками.
 
 
ІІ група
 
Завдання: виписати тільки ті речення, які містять складні похідні прийменники, пояснити як вони утворились.
 
ІІІ група
 
Завдання: виписати тільки ті речення, які містять прості похідні прийменники, з’ясувати, від яких частин мови вони утворились.
 
 
Представлення результатів. Обговорення.
 
- Чому І і ІІ групи виписали одне й теж речення?
 
 
2. Розподільний диктант (взаємоперевірка в парах).
 
Поза, з метою, за рахунок, із-за, через,  задля, незалежно від, під, із, крім, коло, посеред, кругом, під час, поміж.
 
<table border="1" width="100%">
 
<tr>
 
<td>Прості</td>
 
<td>Складні</td>
 
<td>Складені</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td>&nbsp;</td>
 
<td>&nbsp;</td>
 
<td>&nbsp;</td>
 
</tr>
 
</table>
 
 
 
V. Самооцінювання і оцінювання  керівників груп.
 
Робота за картками очікувань і вражень.
 
 
VІ. Підбиття підсумків.<br>
 
 
1.”Мікрофон”<br>
 
1. Для мене сьогодні важливим було....<br>
 
2. Сьогодні я навчився...<br>
 
3. Тепер я знаю...<br>
 
 
VІІ. Домашнє завдання.
 
1.Скласти схему “Класифікація прийменників” на основі таблиці, опрацьованої на уроці.
 
2. Вправа за підручником №365.<br>
 
<font><p align="right">Додаток №1<br></p></font>
 
<font>Класифікація  прийменників</font><br>
 
 
<table border="1" width="100%">
 
<tr>
 
                                  <td>За походженням</td>
 
  <td>За будовою</td>
 
 
 
</tr>
 
<tr>
 
                                    <td>Прості:за, від, для</td>
 
  <td>Непохідні:по, під, у(в)</td>
 
 
 
</tr>
 
<tr>
 
                                  <td>Складені:під час, згідно з</td>
 
  <td>Похідні:край, навколо</td>
 
 
 
 
</tr>
 
<tr>
 
  <td>Складні:задля, поміж</td>
 
 
 
</tr>
 
 
  </table>
 

Поточна версія на 09:04, 13 грудня 2013