|
|
| (не показано 13 проміжних версій цього учасника) |
| Рядок 1: |
Рядок 1: |
| − | Міхальцова Тетяна Валеріївна, учитель вищої категорії, учитель-методист
| |
| | | | |
| − | Тема: Класифікація прийменників за походженням і будовою
| |
| − |
| |
| − | Мета: ознайомити учнів із групами прийменників за походженням і морфологічним складом, навчити дітей відрізняти похідні прийменники від співзвучних самостійних частин мови; удосконалювати вміння аналізувати, групувати і систематизувати досліджуваний матеріал; розвивати вміння слухати і говорити, думати і розуміти; виховувати любов і повагу до матері і батька.
| |
| − |
| |
| − | Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
| |
| − |
| |
| − | Методи і форми роботи: робота в “домашніх” групах, спільний міні-проект, “Мікрофон”.
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | Епіграф:
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | Мамине обличчя у дитинство кличе,
| |
| − | Їз дитинства в юність поглядом веде…
| |
| − | Мамине обличчя сонця мені зичить,
| |
| − | Мамине обличчя любе й молоде…
| |
| − | М. Дмитренко.
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | Хід уроку
| |
| − |
| |
| − | І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
| |
| − | Робота в „домашніх групах”(Представлення результатів домашньої роботи)
| |
| − | План роботи
| |
| − | І. Організація дітей у “домашні групи”. Обговорення результатів домашньої роботи.
| |
| − | ІІ. Учитель виразно читає вірш Б.Грінченка.
| |
| − | 1. І група аналізує тему та ідею вірша, добирає заголовок, відслідковує частоту вживання різних частин мови.
| |
| − | 2. ІІ група доповідає, як розрізнити в реченні прийменники і префікси, представляє схему чи алгоритм.
| |
| − | 3. ІІІ група дає зв’язне висловлювання за темою „Прийменники і відмінки” з демонстрацією таблиці.
| |
| − | ІІ. Мотивація навчання.
| |
| − | Слово учителя.
| |
| − | Діти, не випадково для домашньої роботі я обрала вірш Б.Грінченка „Мати”. Мати – це найближча і найдорожча у світі людина для кожного з нас. Тому саме їй, матері, найсвятішій жінці на землі, будуть присвячені сьогодні всі речення і поетичні рядки, які допоможуть нам у засвоєнні навчального матеріалу.
| |
| − | Робота з епіграфом.
| |
| − | - Назвіть прийменники. Якими за лексичним значенням є прийменники “із” і “в”?
| |
| − | ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
| |
| − | (Дітям видаються картки з рефлексією опрацьованих завдань попереднього уроку.)
| |
| − | - Яке завдання, записане на картках, залишилось не розглянутим на минулому уроці? (Визначити поняття про непохідні і похідні прийменники.)
| |
| − | Отже, саме цій роботі буде присвячений сьогоднішній урок. Запишіть тему нашого уроку „Класифікація прийменників за походженням і будовою”.
| |
| − | ІV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.
| |
| − | 1. Спостереження над мовним матеріалом.
| |
| − |
| |
| − | Робота в групах
| |
| − | Прийменники для роботи.
| |
| − | Край, кінець, о, під, з-над, поміж, з метою, протягом, в напрямку, попід, задля, шляхом, між, перед, з-понад, на випадок, за винятком, у , від, при,
| |
| − | з-під.
| |
| − | І і ІІ група
| |
| − | Завдання: розподіліть наведені прийменники за спільними ознаками
| |
| − | на 2 групи, запишіть у стовпчик (зверніть увагу, чи можемо ми знайти їх „корені, родичів”, встановити, звідки вони до нас прийшли); дайте назви цим групам.
| |
| − | Додаткове запитання:
| |
| − | - Подумайте і порівняйте прийменники з сім’єю (батьки й діти).Які з них будуть батьками, а які – дітьми?
| |
| − | ІІІ група
| |
| − | Завдання: розподіліть наведені прийменники на три групи (за будовою), поділ аргументуйте, дайте назви групам, результати досліджень зведіть у таблицю.
| |
| − | Представлення результатів. Обговорення. Укладання спільної таблиці „Класифікація прийменників” (звернутися до додаткової літератури).
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | <table border="1">
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td rowspan="1">За походженням</td>
| |
| − | <td>Cell 5</td>
| |
| − | <td colspan=3>За будовою</td>
| |
| − | <td>Cell 5</td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td>Cell 5</td>
| |
| − | <td>Cell 6</td>
| |
| − | <td>Cell 7</td>
| |
| − | <td>Cell 8</td>
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td>Cell 9</td>
| |
| − | <td>Cell 10</td>
| |
| − | <td>Cell 11</td>
| |
| − | <td>Cell 12</td>
| |
| − | </tr>
| |
| − | </table>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | За походженням За будовою
| |
| − |
| |
| − | Прості Складні Складені
| |
| − | Похідні
| |
| − | Непохідні
| |
| − |
| |
| − | Висновок: провівши дослідження, можна сказати, що кожен прийменник належить до певної групи за походженням (похідних чи непохідних, або первинних чи вторинних) і до певної групи за будовою (простих, складних, складених)
| |
| − | Наукова довідка (знайдена учнями самостійно в додатковій літературі)
| |
| − | Зверніть увагу на те, що непохідні, або первинні, прийменники використовуються як дієслівні префікси (за винятком деяких – без, через): писати – вписати, написати, дописати, відписати, підписати.
| |
| − | Тільки первинні прийменники можуть вживатися з кількома відмінками і виражати різні синтаксичні зв’язки. Походження цих прийменників встановити важко.
| |
| − | Вторинні, або похідні, прийменники утворилися пізніше. Вони вживаються з одним відмінком і не використовуються як дієслівні префікси. Вторинні прийменники поділяються на відіменні і прислівникові: внаслідок, край, близько, кінець, всупереч, вздовж, вслід, коло, замість, перед.
| |
| − | ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування умінь і навичок.
| |
| − | 1. Прочитайте речення, знайдіть прийменники.
| |
| − | Тяжко, важко в світі жити сироті без роду. Не треба нам райдуг, не треба нам срібла і злата, аби тільки ви нас чекали завжди край воріт..
| |
| − | Задля щастя дитини мати здатна на все. Протягом всього життя нас супроводжують ласкаві материнські очі. Я красу твою, люба, напишу, намалюю, накреслю на зірках, на траві, на корінні, на струнах дощу. З-поміж усіх людей на світі є одна, що сонцем світить.
| |
| − |
| |
| − | І група
| |
| − | Завдання: виписати тільки ті речення, які містять прості непохідні прийменники, пояснити написання з іменниками.
| |
| − |
| |
| − | ІІ група
| |
| − | Завдання: виписати тільки ті речення, які містять складні похідні прийменники, пояснити як вони утворились.
| |
| − | ІІІ група
| |
| − | Завдання: виписати тільки ті речення, які містять прості похідні прийменники, з’ясувати, від яких частин мови вони утворились.
| |
| − |
| |
| − | Представлення результатів. Обговорення.
| |
| − | - Чому І і ІІ групи виписали одне й теж речення?
| |
| − |
| |
| − | 2. Розподільний диктант (взаємоперевірка в парах).
| |
| − | Поза, з метою, за рахунок, із-за, через, задля, незалежно від, під, із, крім, коло, посеред, кругом, під час, поміж.
| |
| − | <table border="1">
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td>Прості</td>
| |
| − | <td>Складні</td>
| |
| − | <td>Складені</td>
| |
| − | </tr>
| |
| − | </table>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | V. Самооцінювання і оцінювання керівників груп.
| |
| − | Робота за картками очікувань і вражень.
| |
| − |
| |
| − | VІ. Підбиття підсумків.<br>
| |
| − |
| |
| − | 1.”Мікрофон”<br>
| |
| − | 1. Для мене сьогодні важливим було....<br>
| |
| − | 2. Сьогодні я навчився...<br>
| |
| − | 3. Тепер я знаю...<br>
| |
| − |
| |
| − | VІІ. Домашнє завдання.
| |
| − | 1.Скласти схему “Класифікація прийменників” на основі таблиці, опрацьованої на уроці.
| |
| − | 2. Вправа за підручником №365.<br>
| |
| − | <font><p align="right">Додаток №1<br></p></font>
| |
| − | <font>Класифікація прийменників</font><br>
| |
| − |
| |
| − | <table border="1">
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td>За походженням</td>
| |
| − | <td>За будовою</td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td>Прості:за, від, для</td>
| |
| − | <td>Непохідні:по, під, у(в)</td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td>Складені:під час, згідно з</td>
| |
| − | <td>Похідні:край, навколо</td>
| |
| − |
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − | <tr>
| |
| − | <td>Складні:задля, поміж</td>
| |
| − |
| |
| − | </tr>
| |
| − |
| |
| − | </table>
| |