Відмінності між версіями «Без названия»
| Рядок 1: | Рядок 1: | ||
| − | < | + | <b><font size="5">Міхальцова Тетяна Валеріївна, учитель вищої категорії, учитель-методист</font></b><br> |
| − | <b><font size=" | + | <b><font size="6">Тема:</font></b> <font size="5"><i>Класифікація прийменників за походженням і будовою<br> |
| − | <b>Мета:</b> ознайомити учнів із групами прийменників за походженням і морфологічним складом, навчити дітей відрізняти похідні прийменники від співзвучних самостійних частин мови; удосконалювати вміння аналізувати, групувати і систематизувати досліджуваний матеріал; розвивати вміння слухати і говорити, думати і розуміти; виховувати любов і повагу до матері і батька. | + | </i><b>Мета:</b></font> <i><font size="5">ознайомити учнів із групами прийменників за походженням і морфологічним складом, навчити дітей відрізняти похідні прийменники від співзвучних самостійних частин мови; удосконалювати вміння аналізувати, групувати і систематизувати досліджуваний матеріал; розвивати вміння слухати і говорити, думати і розуміти; виховувати любов і повагу до матері і батька.</font></i> |
| − | + | Тип уроку: <i>урок засвоєння нових знань. </i><br> | |
| + | <font size="5">Методи і форми роботи</font>: <i><font size="5">робота в “домашніх” групах, спільний міні-проект, “Мікрофон”.</font></i> | ||
| − | |||
| + | <font size="5"><br>Епіграф: | ||
| − | |||
| + | </font> | ||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| + | <p align=right><font size="5">Мамине обличчя у дитинство кличе,<br> | ||
| + | Їз дитинства в юність поглядом веде…<br> | ||
| + | Мамине обличчя сонця мені зичить,<br> | ||
| + | Мамине обличчя любе й молоде…<br> | ||
| + | М. Дмитренко.<br></font></p> | ||
| Рядок 25: | Рядок 26: | ||
| − | |||
| − | + | <p align="center"><font size="5">Хід уроку</font></p> | |
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| + | |||
| + | <font size="4">І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.<br> | ||
| + | Робота в „домашніх групах”(<i>Представлення результатів домашньої роботи</i>)<br> | ||
| + | <b><p align="center">План роботи</p></b><br> | ||
| + | І. Організація дітей у “домашні групи”. Обговорення результатів домашньої роботи.<br> | ||
| + | ІІ. Учитель виразно читає вірш Б.Грінченка.<br> | ||
| + | 1. І група аналізує тему та ідею вірша, добирає заголовок, відслідковує частоту вживання різних частин мови.<br> | ||
| + | 2. ІІ група доповідає, як розрізнити в реченні прийменники і префікси, представляє схему чи алгоритм.<br> | ||
| + | 3. ІІІ група дає зв’язне висловлювання за темою „Прийменники і відмінки” з демонстрацією таблиці.<br> | ||
| + | <b>ІІ. Мотивація навчання.</b> <br> | ||
| + | <i><b> Слово учителя.</b></i> <br> | ||
| + | | ||
| + | Діти, не випадково для домашньої роботі я обрала вірш Б.Грінченка „Мати”. Мати – це найближча і найдорожча у світі людина для кожного з нас. Тому саме їй, матері, найсвятішій жінці на землі, будуть присвячені сьогодні всі речення і поетичні рядки, які допоможуть нам у засвоєнні навчального матеріалу.<br> | ||
| + | <b>Робота з епіграфом. </b><br> | ||
| + | - Назвіть прийменники. Якими за лексичним значенням є прийменники “<b>із</b>” і “<b>в</b>”?<br> | ||
| + | <b>ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.<br> | ||
| + | </b><i>(Дітям видаються картки з рефлексією опрацьованих завдань попереднього уроку.)<br> | ||
| + | </i>- Яке завдання, записане на картках, залишилось не розглянутим на минулому уроці? <i>(Визначити поняття про непохідні і похідні прийменники.)</i> | ||
| + | <br> Отже, саме цій роботі буде присвячений сьогоднішній урок. Запишіть тему нашого уроку „Класифікація прийменників за походженням і будовою”.<br> | ||
| + | <b>ІV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.<br> | ||
| + | </b>1. Спостереження над мовним матеріалом.<br> | ||
| + | |||
| + | <i><b><p align=center>Робота в групах</p></b></i><br> | ||
| + | <i> Прийменники для роботи.</i> <br> | ||
| + | Край, кінець, о, під, з-над, поміж, з метою, протягом, в напрямку, попід, задля, шляхом, між,<br> перед, з-понад, на випадок, за винятком, у , від, при, | ||
| + | з-під.<br> | ||
| + | <b><p align=center>І і ІІ група</b></p> | ||
| + | <b> Завдання:</b> розподіліть наведені прийменники за спільними ознаками | ||
| + | на 2 групи, запишіть у <br> стовпчик (<i>зверніть увагу, чи можемо ми знайти їх „корені, родичів”, встановити, звідки<br> вони до нас прийшли)</i>; дайте назви цим групам.<br> | ||
| + | <b> Додаткове запитання: </b><br> | ||
| + | - Подумайте і порівняйте прийменники з сім’єю (<i>батьки й діти</i>).Які з них будуть батьками, а які – дітьми? <br> | ||
| + | <b><p align=center>ІІІ група</b></p><br> | ||
| + | <b> Завдання:</b> розподіліть наведені прийменники на три групи (за будовою), поділ аргументуйте, дайте назви групам, результати досліджень зведіть у таблицю.<br> | ||
| + | <b> Представлення результатів. Обговорення. </b>Укладання спільної таблиці „Класифікація прийменників” <i>(звернутися до додаткової літератури)</i>.<br> | ||
<table border="1" width="100%" > | <table border="1" width="100%" > | ||
<tr> | <tr> | ||
<td rowspan="2"> | <td rowspan="2"> | ||
| − | <p align="left">За походженням</p></td> | + | <p align="left"><b><font size="4">За походженням</font></b></p></td> |
<td colspan="3"> | <td colspan="3"> | ||
| − | <p align="center">За будовою</p></td> | + | <p align="center"><font size="4">За будовою</font></p></td> |
</tr> | </tr> | ||
<tr> | <tr> | ||
<td> | <td> | ||
| − | <p align="center">Прості</p></td> | + | <p align="center"><font size="4">Прості</font></p></td> |
<td> | <td> | ||
| − | <p align="center"> | + | <p align="center"><font size="4">Cкладні</font></p></td> |
<td> | <td> | ||
| − | <p align="center"> | + | <p align="center"><font size="4">Cкладені</font></p></td> |
</tr> | </tr> | ||
<tr> | <tr> | ||
| − | <td>Похідні</td> | + | <td><font size="4">Похідні</font></td> |
<td> </td> | <td> </td> | ||
<td> </td> | <td> </td> | ||
| Рядок 86: | Рядок 90: | ||
</tr> | </tr> | ||
<tr> | <tr> | ||
| − | <td>Непохідні</td> | + | <td><font size="4">Непохідні</font></td> |
<td> </td> | <td> </td> | ||
<td> </td> | <td> </td> | ||
<td> </td> | <td> </td> | ||
</tr> | </tr> | ||
| − | </table> | + | </table> <br> |
| + | |||
| − | Висновок: провівши дослідження, можна сказати, що кожен прийменник належить до певної групи за походженням (похідних чи непохідних, або первинних чи вторинних) і до певної групи за будовою (простих, складних, складених) | + | <b>Висновок:</b> провівши дослідження, можна сказати, що кожен прийменник належить до певної групи за походженням <i>(похідних чи непохідних, або первинних чи вторинних</i>) і до певної групи за будовою <i>(простих, складних, складених)</i><br> <b><u>Наукова довідка</u></b> (<i>знайдена учнями самостійно в додатковій літературі)<br> |
| − | Наукова довідка (знайдена учнями самостійно в додатковій літературі) | + | |
Зверніть увагу на те, що непохідні, або первинні, прийменники використовуються як дієслівні префікси (за винятком деяких – без, через): писати – вписати, написати, дописати, відписати, підписати. | Зверніть увагу на те, що непохідні, або первинні, прийменники використовуються як дієслівні префікси (за винятком деяких – без, через): писати – вписати, написати, дописати, відписати, підписати. | ||
| − | Тільки первинні прийменники можуть вживатися з кількома відмінками і виражати різні синтаксичні зв’язки. Походження цих прийменників встановити важко. | + | <br> Тільки первинні прийменники можуть вживатися з кількома відмінками і виражати різні синтаксичні зв’язки. Походження цих прийменників встановити важко. |
| − | Вторинні, або похідні, прийменники утворилися пізніше. Вони вживаються з одним відмінком і не використовуються як дієслівні префікси. Вторинні прийменники поділяються на відіменні і прислівникові: внаслідок, край, близько, кінець, всупереч, вздовж, вслід, коло, замість, перед. | + | <br> Вторинні, або похідні, прийменники утворилися пізніше. Вони вживаються з одним відмінком і не використовуються як дієслівні префікси. Вторинні прийменники поділяються на відіменні і прислівникові: внаслідок, край, близько, кінець, всупереч, вздовж, вслід, коло, замість, перед.<br> |
| − | ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування умінь і навичок. | + | </i><b>ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування умінь і навичок.</b><br> |
| − | 1. Прочитайте речення, знайдіть прийменники. | + | <b>1. Прочитайте речення, знайдіть прийменники.<br> |
| − | Тяжко, важко в світі жити сироті без роду. Не треба нам райдуг, не треба нам срібла і злата, аби тільки ви нас чекали завжди край воріт.. | + | </b><i> Тяжко, важко в світі жити сироті без роду. Не треба нам райдуг, не треба нам срібла і злата, аби тільки ви нас чекали завжди край воріт.. |
Задля щастя дитини мати здатна на все. Протягом всього життя нас супроводжують ласкаві материнські очі. Я красу твою, люба, напишу, намалюю, накреслю на зірках, на траві, на корінні, на струнах дощу. З-поміж усіх людей на світі є одна, що сонцем світить. | Задля щастя дитини мати здатна на все. Протягом всього життя нас супроводжують ласкаві материнські очі. Я красу твою, люба, напишу, намалюю, накреслю на зірках, на траві, на корінні, на струнах дощу. З-поміж усіх людей на світі є одна, що сонцем світить. | ||
| + | </i><br> | ||
| + | <b><p align=center>І група</p></b><br> | ||
| + | <b>Завдання:</b> виписати тільки ті речення, які містять прості непохідні прийменники, пояснити написання з іменниками. | ||
| + | <br> | ||
| + | <b><p align=center>ІІ група</p></b><br> | ||
| + | <b>Завдання: </b>виписати тільки ті речення, які містять складні похідні прийменники, пояснити як вони утворились. | ||
| + | <b><p align-center>ІІІ група</p></b><br> | ||
| + | <b>Завдання:</b> виписати тільки ті речення, які містять прості похідні прийменники, з’ясувати, від яких частин мови вони утворились. | ||
| + | <br> | ||
| + | <i><b> Представлення результатів. Обговорення.</b></i><br> | ||
| + | | ||
| + | - Чому І і ІІ групи виписали одне й теж речення?<br> | ||
| − | + | <b> 2. Розподільний диктант</b> <i>(взаємоперевірка в парах)</i>.<br> | |
| − | + | | |
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | 2. Розподільний диктант (взаємоперевірка в парах). | + | |
Поза, з метою, за рахунок, із-за, через, задля, незалежно від, під, із, крім, коло, посеред, кругом, під час, поміж. | Поза, з метою, за рахунок, із-за, через, задля, незалежно від, під, із, крім, коло, посеред, кругом, під час, поміж. | ||
| − | <table border="1" width="100%"> | + | <br> |
| + | |||
| + | <table border="1" width="100%"> | ||
<tr> | <tr> | ||
<td>Прості</td> | <td>Прості</td> | ||
| Рядок 127: | Рядок 136: | ||
<td> </td> | <td> </td> | ||
</tr> | </tr> | ||
| − | </table> | + | </table> |
| − | + | <b>V. Самооцінювання і оцінювання керівників груп.</b> <br> | |
| − | V. Самооцінювання і оцінювання керівників груп. | + | Робота за картками очікувань і вражень.<br> |
| − | Робота за картками очікувань і вражень. | + | |
| − | VІ. Підбиття підсумків.<br> | + | <b>VІ. Підбиття підсумків.</b><br> |
| − | 1.”Мікрофон”<br> | + | <b><i>1.”Мікрофон”</i></b><br> |
1. Для мене сьогодні важливим було....<br> | 1. Для мене сьогодні важливим було....<br> | ||
2. Сьогодні я навчився...<br> | 2. Сьогодні я навчився...<br> | ||
| − | 3. Тепер я знаю...<br> | + | 3. Тепер я знаю... |
| − | + | <br> | |
| − | VІІ. Домашнє завдання. | + | VІІ. Домашнє завдання.<br> |
| − | 1.Скласти схему “Класифікація прийменників” на основі таблиці, опрацьованої на уроці. | + | 1.Скласти схему “Класифікація прийменників” на основі таблиці, опрацьованої на уроці.<br> |
2. Вправа за підручником №365.<br> | 2. Вправа за підручником №365.<br> | ||
| − | <font>< | + | </font> |
| − | <font | + | |
| + | |||
| + | |||
| + | <font size="2"><i>Додаток №1</i></font><font size="4"><br> | ||
| + | |||
<table border="1" width="100%"> | <table border="1" width="100%"> | ||
<tr> | <tr> | ||
<td colspan="4"> | <td colspan="4"> | ||
| − | <p align="center">Класифікація прийменників</p></td> | + | <p align="center"><b>Класифікація прийменників</b></p></td> |
</tr> | </tr> | ||
<tr> | <tr> | ||
| − | <td>За походженням</td> | + | <td><b>За походженням</b></td> |
| − | <td>За будовою</td> | + | <td><b>За будовою</b></td> |
</tr> | </tr> | ||
<tr> | <tr> | ||
| − | <td>Прості:за, від, для</td> | + | <td><b>Прості: </b>за, від, для</td> |
| − | <td>Непохідні:по, під, у(в)</td> | + | <td><b>Непохідні: </b>по, під, у(в)</td> |
</tr> | </tr> | ||
<tr> | <tr> | ||
| − | <td>Складені:під час, згідно з</td> | + | <td><b>Складені: </b>під час, згідно з</td> |
| − | <td>Похідні:край, навколо</td> | + | <td><b>Похідні: </b>край, навколо</td> |
</tr> | </tr> | ||
<tr> | <tr> | ||
| − | <td>Складні:задля, поміж</td> | + | <td><b>Складні</b>:задля, поміж</td> |
</tr> | </tr> | ||
</table> | </table> | ||
Версія за 22:59, 10 грудня 2013
Міхальцова Тетяна Валеріївна, учитель вищої категорії, учитель-методист
Тема: Класифікація прийменників за походженням і будовою
Мета: ознайомити учнів із групами прийменників за походженням і морфологічним складом, навчити дітей відрізняти похідні прийменники від співзвучних самостійних частин мови; удосконалювати вміння аналізувати, групувати і систематизувати досліджуваний матеріал; розвивати вміння слухати і говорити, думати і розуміти; виховувати любов і повагу до матері і батька.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи і форми роботи: робота в “домашніх” групах, спільний міні-проект, “Мікрофон”.
Епіграф:
Мамине обличчя у дитинство кличе,
Їз дитинства в юність поглядом веде…
Мамине обличчя сонця мені зичить,
Мамине обличчя любе й молоде…
М. Дмитренко.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
Робота в „домашніх групах”(Представлення результатів домашньої роботи)
План роботи
І. Організація дітей у “домашні групи”. Обговорення результатів домашньої роботи.
ІІ. Учитель виразно читає вірш Б.Грінченка.
1. І група аналізує тему та ідею вірша, добирає заголовок, відслідковує частоту вживання різних частин мови.
2. ІІ група доповідає, як розрізнити в реченні прийменники і префікси, представляє схему чи алгоритм.
3. ІІІ група дає зв’язне висловлювання за темою „Прийменники і відмінки” з демонстрацією таблиці.
ІІ. Мотивація навчання.
Слово учителя.
Діти, не випадково для домашньої роботі я обрала вірш Б.Грінченка „Мати”. Мати – це найближча і найдорожча у світі людина для кожного з нас. Тому саме їй, матері, найсвятішій жінці на землі, будуть присвячені сьогодні всі речення і поетичні рядки, які допоможуть нам у засвоєнні навчального матеріалу.
Робота з епіграфом.
- Назвіть прийменники. Якими за лексичним значенням є прийменники “із” і “в”?
ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
(Дітям видаються картки з рефлексією опрацьованих завдань попереднього уроку.)
- Яке завдання, записане на картках, залишилось не розглянутим на минулому уроці? (Визначити поняття про непохідні і похідні прийменники.)
Отже, саме цій роботі буде присвячений сьогоднішній урок. Запишіть тему нашого уроку „Класифікація прийменників за походженням і будовою”.
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.
1. Спостереження над мовним матеріалом.
Робота в групах
Прийменники для роботи.
Край, кінець, о, під, з-над, поміж, з метою, протягом, в напрямку, попід, задля, шляхом, між,
перед, з-понад, на випадок, за винятком, у , від, при,
з-під.
І і ІІ група</b>
<b> Завдання: розподіліть наведені прийменники за спільними ознаками
на 2 групи, запишіть у
стовпчик (зверніть увагу, чи можемо ми знайти їх „корені, родичів”, встановити, звідки
вони до нас прийшли); дайте назви цим групам.
Додаткове запитання:
- Подумайте і порівняйте прийменники з сім’єю (батьки й діти).Які з них будуть батьками, а які – дітьми?
ІІІ група</b>
<b> Завдання: розподіліть наведені прийменники на три групи (за будовою), поділ аргументуйте, дайте назви групам, результати досліджень зведіть у таблицю.
Представлення результатів. Обговорення. Укладання спільної таблиці „Класифікація прийменників” (звернутися до додаткової літератури).
|
За походженням |
За будовою |
||
|
Прості |
Cкладні |
Cкладені |
|
| Похідні | |||
| Непохідні | |||
Висновок: провівши дослідження, можна сказати, що кожен прийменник належить до певної групи за походженням (похідних чи непохідних, або первинних чи вторинних) і до певної групи за будовою (простих, складних, складених)
Наукова довідка (знайдена учнями самостійно в додатковій літературі)
Зверніть увагу на те, що непохідні, або первинні, прийменники використовуються як дієслівні префікси (за винятком деяких – без, через): писати – вписати, написати, дописати, відписати, підписати.
Тільки первинні прийменники можуть вживатися з кількома відмінками і виражати різні синтаксичні зв’язки. Походження цих прийменників встановити важко.
Вторинні, або похідні, прийменники утворилися пізніше. Вони вживаються з одним відмінком і не використовуються як дієслівні префікси. Вторинні прийменники поділяються на відіменні і прислівникові: внаслідок, край, близько, кінець, всупереч, вздовж, вслід, коло, замість, перед.
ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування умінь і навичок.
1. Прочитайте речення, знайдіть прийменники.
Тяжко, важко в світі жити сироті без роду. Не треба нам райдуг, не треба нам срібла і злата, аби тільки ви нас чекали завжди край воріт..
Задля щастя дитини мати здатна на все. Протягом всього життя нас супроводжують ласкаві материнські очі. Я красу твою, люба, напишу, намалюю, накреслю на зірках, на траві, на корінні, на струнах дощу. З-поміж усіх людей на світі є одна, що сонцем світить.
І група
Завдання: виписати тільки ті речення, які містять прості непохідні прийменники, пояснити написання з іменниками.
ІІ група
Завдання: виписати тільки ті речення, які містять складні похідні прийменники, пояснити як вони утворились.
ІІІ група
Завдання: виписати тільки ті речення, які містять прості похідні прийменники, з’ясувати, від яких частин мови вони утворились.
Представлення результатів. Обговорення.
- Чому І і ІІ групи виписали одне й теж речення?
2. Розподільний диктант (взаємоперевірка в парах).
Поза, з метою, за рахунок, із-за, через, задля, незалежно від, під, із, крім, коло, посеред, кругом, під час, поміж.
| Прості | Складні | Складені |
V. Самооцінювання і оцінювання керівників груп.
Робота за картками очікувань і вражень.
VІ. Підбиття підсумків.
1.”Мікрофон”
1. Для мене сьогодні важливим було....
2. Сьогодні я навчився...
3. Тепер я знаю...
VІІ. Домашнє завдання.
1.Скласти схему “Класифікація прийменників” на основі таблиці, опрацьованої на уроці.
2. Вправа за підручником №365.
Додаток №1
|
Класифікація прийменників |
|||
| За походженням | За будовою | ||
| Прості: за, від, для | Непохідні: по, під, у(в) | ||
| Складені: під час, згідно з | Похідні: край, навколо | ||
| Складні:задля, поміж | |||