Відмінності між версіями «Вікі-стаття учня навчального проекту»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Висновки)
(Результати дослідження)
 
(не показані 28 проміжних версій 4 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
+
  
  
Рядок 5: Рядок 5:
  
 
==Назва проекту==
 
==Назва проекту==
 +
[[Зображення:Med_1111.png|right|]]
  
'''"Я.Стельмах "Митькозавр з Юрівки або Химера лісового озера"'''
+
Про далекі минулі часи
  
 
==Автори проекту==
 
==Автори проекту==
  
[http://wiki.iteach.com.ua/Користувач:Кара_Ірина#.D0.9A.D0.BE.D1.80.D0.B8.D1.81.D1.82.D1.83.D0.B2.D0.B0.D1.87:.D0.9A.D0.B0.D1.80.D0.B0_.D0.86.D1.80.D0.B8.D0.BD.D0.B0#.D0.9F.D1.80.D1.96.D0.B7.D0.B2.D0.B8.D1.89.D0.B5.2C_.D1.96.D0.BC.27.D1.8F.2C_.D0.BF.D0.BE_.D0.B1.D0.B0.D1.82.D1.8C.D0.BA.D0.BE.D0.B2.D1.96: Кара Ірина]
+
[http://wiki.iteach.com.ua/Користувач:Домброва_Наталія#.D0.9A.D0.BE.D1.80.D0.B8.D1.81.D1.82.D1.83.D0.B2.D0.B0.D1.87:.D0.94.D0.BE.D0.BC.D0.B1.D1.80.D0.BE.D0.B2.D0.B0_.D0.9D.D0.B0.D1.82.D0.B0.D0.BB.D1.96.D1.8F: Домброва Наталія]
  
 
==Тема дослідження==
 
==Тема дослідження==
  
Я. Стельмах "Митькозавр з Юрівки або Химера лісового озера". Усвідомлення значання романтики дитинства в житті людини.
+
" Змалювання героїчної бороьби русичів проти монголо-атарських нападників у повісті І.Франка "Захар Беркут"  
  
 
==Проблема дослідження==
 
==Проблема дослідження==
  
Чи можливе життя без романтики дитинства?
+
Чи можна пожертвувати власною дитиною, заради свого народу?  
  
 
==Гіпотеза дослідження==
 
==Гіпотеза дослідження==
  
Дитинство - це ті спогади, що весь час супроводжують нас у житті. саме у дитинстві ми вчимося любити все, що нас оточує. Дитинство - час романтики, оскільки все здається незвичайним і казком. Людтна дивиться на світ очима дитини. Тому ми й хочемо дізнатися чи мають спогади про дитинство вплив на дорослу людину?
+
==Мета дослідження==
  
==Цілі дослідження==
+
1. Що нам відомо про Івана Франка?
  
1. Ярослав Стельмах - творець дитячого світу?
+
2. Що таке оповідання?
  
2.Тема, Ідея, та Основна думка твору?
+
3. Хто такі тухольльці?
  
3.Справжня дружба - це тяжка праця?
+
4. Чому Іван Франко назвав своє оповідання саме "Захар Беркут"?
  
4.Що ви розумієте під терміном "романтика"?
+
5. Чому твір на історичну тему починається з побутової сцени полювання?  
 
+
5.Що таке дружба?
+
  
 
==Результати дослідження==
 
==Результати дослідження==
  
[[Файл:135356_html_m4fef900c.png]]
+
'''Іван Якович Франко'''
 +
Коли ми думаємо про Івана Франка, в нашій уяві постає перш за все титан думки і праці, людина, в якої дух і тіло рве до бою заради поступу і щастя людського, українець, корені якого сягають глибини народного життя і переходять у дерево, квіт якого величний, щедрий, добрий. Той корінь бере початок з батьківської хати.
 +
Як син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почуваю
 +
себе до обов'язку віддати працю свого життя тому простому народові.
 +
Іван Франко
 +
[[Зображення:217.jpg|right|]]
 +
Іван Якович Франко (народився 27 серпня 1856, Нагуєвичі Дрогобицького повіту — помер 28 травня 1916, Львів) — український філософ, письменник, поет, вчений, публіцист, перекладач, громадський і політичний діяч.
 +
Усебічно обдарований, енциклопедично освічений і надзвичайно працьовитий, Франко виявив себе на багатьох ділянках української культури. Він був поетом, прозаїком, драматургом, критиком й істориком літератури, перекладачем і видавцем. Сюжети для своїх творів Франко черпав із життя і боротьби рідного народу, але також із першоджерел людської культури — зі Сходу, античної доби й Ренесансу. Він був “золотим мостом” між українською і світовою літературами.
 +
Нерідко Івана Франка називають титаном праці. Євген Маланюк свого часу писав: “Свідомо чи несвідомо, з власного пересвідчення чи ж чужого голосу, але кожен, почувши ім’я Франка, здіймає шапку незалежно від свого місця народження. Тут діє інстинкт величі”.
  
'''Ярослав Михайлович Стельмах''' народився 30 листопада 1949 р. в Києві в родині відомого українського письменника Михайла Стельмаха. Закінчив Київський педагогічний інститут іноземних мов, Вищі літературні курси в Москві та аспірантуру. Працював викладачем у вищих навчальних закладах, перекладачем.
+
'''Повість''' — досить великий прозовий твір, сюжет якого ґрунтується на певному (рідко кількох) епізоді з життя одного (іноді кількох) персонажу.
Відомий літератор Абрам Кацнельсон згадував часи, коли він підтримав на Всесоюзному семінарі молодих письменників молодого українського драматурга Ярослава Стельмаха, порекомендувавши його п'єси знаменитому тоді Панасу Салинському голові ради з драматургії Союзу письменників СРСР, що формував репертуар усіх театрів по країні. Ярослав Салинському дуже припав по душі і своїми талановитими творами і, головне, скромністю. У бесідах він жодного разу не згадав, що є сином класика української літератури, лауреата всіх існуючих тоді премій, Михайла Стельмаха.
+
Я. Стельмах відомий насамперед як драматург. Серед його п'єс є твори для дітей: «Шкільна драма», «Вікентій Прерозумний» та інші. П'єси «Привіт, Синичко!» та «Запитай колись у трав» входили до репертуару багатьох театрів колишнього СРСР. Займався Я. Стельмах і перекладацтвом.
+
Він також писав оповідання, повісті для дітей: «Химера лісового озера, або Митькозавр із Юрківки», «Якось у чужому лісі», «Найкращий намет» та інші. Твори Стельмаха відзначаються захопливим сюжетом, тонким гумором, яскраво змальованими постатями маленьких героїв.
+
Повість «Химера лісового озера, або Митькозавр із Юрківки» розповідає про веселі, незвичайні, таємничі пригоди Сергія та Митька. Історія розпочинається з того, що учні п'ятого класу отримали від учительки ботаніки завдання на літо — зібрати колекцію комах... а замість цього почали полювати на страшного Митькозавра. Наприкінці твору той виявився простим хлопцем Василем, який вирішив розіграти двох друзів. За веселим, пригодницьким характером оповіді і бажанням оспівати справжню дружбу ця повість нагадує трилогію В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».
+
  
 +
Невеликі розміри повість вимагають нерозгалуженого, як правило, однолінійного, чіткого за побудовою сюжету. Характери показані здебільшого у сформованому вигляді. Описів чимало, вони стислі, лаконічні. Важливу роль відіграє художня деталь (деталь побуту, психологічна деталь та ін.).
  
Тема: зображення дослідницької діяльності хлопців, якою вони захо­плювалися, щоб дізнатися про історію виникнення чудовиська.
+
'''Історія написання повісті та місце дії'''
 +
[[Зображення:576886_384729204933285_1601150765_n.jpg|right|]]
  
Ідея: возвеличення працелюбності, наполегливості, прагнення до пізнання світу, довкілля, повага до книги, її мудрості.
+
Поштовхом до написання твору було оголошення у 1882 р. в народовському журналі «Зоря» літературного конкурсу на кращий твір з сучасного життя, а ще ліпше — з історичного минулого народу. У листі до М. Павлика І.Франко писав, що повість має бути «ідеальна, з життя, а ще ліпше з бувальщини нашого народу. Отже, я пишу повість історичну, з XIII віку (напад монголів), та ідеальну (по поніманню характерів). Повість тота хоч і містить у собі багато історичної і неісторичної декорації, все-таки, надіюсь, збудить живий інтерес і у сучасних людей».
 +
Як бачимо, звертаючись до історії, Франко прагнув зацікавити читачів рішучою боротьбою українського народу, аби героїзм предків став тією традицією, яку необхідно наслідувати і розвивати. Крім того, письменник висловив мрії про майбутнє, нове, вільне від експлуатації, справедливе суспільство.
  
Основна думка: тільки в порозумінні, у спільній старанності, друж­бі, взаємопідтримці, плідній праці можливо досягти бажаного ре­зультату.
+
Село Тухля, про яке пише Франко, існує насправді й розташоване в мальовничій, порослій густими лісами місцевості неподалік від м. Стрий на Львівщині. Збереглися народні перекази про походження назви села. В одному з них його назва пов'язується із загибеллю великої кількості ординців, від яких по всій околиці йшов поганий (тухлий) запах.
 +
Коли татари знищили Тухлю, люди поселилися вище, але зберегли стару назву села. Про боротьбу тухлян з ворогами йдеться в топонімічній легенді «Цокан». (Нижче Тухлі було вбито одного з монгольських ватажків на ім'я Шпокан, тому гору при вході в тухольську долину назвали Цокан.)
  
[[Файл:83577_e1b85371.jpg]]
+
Події минулого, як зазначав сам автор, відбувалися поблизу «стін могутнього Зелеменя» (гора у сколівських Бескидах на північному сході від сучасної Тухлі заввишки 1177 м).
  
'''Дру́жба''' — безкорисливі особисті взаємовідносини між людьми, засновані на любові, довірі, щирості, взаємних симпатіях, спільних інтересах і захопленнях. Обов'язковими ознаками дружби є довіра і терплячість. Людей, які пов'язані дружбою, називають друзями. Обов'язковою умовою існування дружніх відносин є відсутність міжособистісної конкуренції в колі знайомих, відносно рівне становище в соціальному середовищі.
+
[[Зображення:13218984195-1.JPG|center|Село Тухля. Львівська Обл.]]
'''Романтика''' – це дуже особисте й індивідуальне поняття. Але головне, що є присутнім в романтиці – це любов і безтурботний спокій двох (бажане подалі від людей). А так романтика у кожного своя – хтось уважає романтичной прогулянку вдвох по нічнім місту, а хтось воліє зустрічати світанні на занедбаному пляжі.
+
Село Тухля.Львівська обл.
  
 
==Висновки==
 
==Висновки==
  
За даними проведеного опитування 80% відповіли, що жити без спогадів про дитинство просто не можливо.
+
За висновками опитування ми можемо зробити висновок, що пожертвувати життям власної дитини більшість просто не зможе, тому вчинок Захара Беркута багато хто трактує як відмову від власної житини.
Ярослав Стельмах у багатьох своїх творах особливу увагу приділив дружбі, що й є однією з вирішальних ознак його творчості.
+
Як бачимо, звертаючись до історії, Франко прагнув зацікавити читачів рішучою боротьбою українського народу, аби героїзм предків став тією традицією, яку необхідно наслідувати і розвивати. Крім того, письменник висловив мрії про майбутнє, нове, вільне від експлуатації, справедливе суспільство.
Зараз, коли в нашому суспільстві відбуваються корінні зміни, коли кожна людина стурбована більше матеріальним забезпеченням, не можна забувати про одвічні цінності духовного зросту. Треба вірити в дружбу, берегти це почуття. Бо дружба, як і любов, може зникнути в одну мить, вона не терпить обману, зради у довірі. До цього варто прагнути, допоки носити нам ім’я людини, а дружба нехай буде крилами душі нашої.
+
  
[[Файл:Children.jpg]]
 
  
 
==Корисні ресурси==
 
==Корисні ресурси==
  
[http://lichnosti.net/people_1830.html: Ярослав Стельмах - біографія]
+
[http://www.abc-people.com/data/franko/ Іван Якович Франко]
 
+
[http://bookz.ru/authors/aroslav-stel_mah/mit_koza_110.html: "Митькозавр З Юрівки" Я. Стельмах]
+
 
+
[http://www.e-reading-lib.org/bookreader.php: (текст твору)]
+
 
+
[http://tsitaty.blogspot.com: Цитати про дитинство]
+
  
[http://ysfox.blox.ua/2011/11/Romantik.html: Романтика]
+
[http://4itaem.com/book/zahar_berkut-208790 "Захар Беркут" - Текст твору]
  
 +
[http://get-tune.net/?a=music&q=%B2%E2%E0%ED+%D4%F0%E0%ED%EA%EE+%C7%E0%F5%E0%F0+%C1%E5%F0%EA%F3%F2 Аудіотекст повісті "Захар Беркут"]
  
 
[[Категорія: Шаблони]]
 
[[Категорія: Шаблони]]

Поточна версія на 22:17, 29 травня 2013



Назва проекту

Med 1111.png

Про далекі минулі часи

Автори проекту

Домброва Наталія

Тема дослідження

" Змалювання героїчної бороьби русичів проти монголо-атарських нападників у повісті І.Франка "Захар Беркут"

Проблема дослідження

Чи можна пожертвувати власною дитиною, заради свого народу?

Гіпотеза дослідження

Мета дослідження

1. Що нам відомо про Івана Франка?

2. Що таке оповідання?

3. Хто такі тухольльці?

4. Чому Іван Франко назвав своє оповідання саме "Захар Беркут"?

5. Чому твір на історичну тему починається з побутової сцени полювання?

Результати дослідження

Іван Якович Франко

Коли ми думаємо про Івана Франка, в нашій уяві постає перш за все титан думки і праці, людина, в якої дух і тіло рве до бою заради поступу і щастя людського, українець, корені якого сягають глибини народного життя і переходять у дерево, квіт якого величний, щедрий, добрий. Той корінь бере початок з батьківської хати. 

Як син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почуваю себе до обов'язку віддати працю свого життя тому простому народові. Іван Франко

217.jpg

Іван Якович Франко (народився 27 серпня 1856, Нагуєвичі Дрогобицького повіту — помер 28 травня 1916, Львів) — український філософ, письменник, поет, вчений, публіцист, перекладач, громадський і політичний діяч. Усебічно обдарований, енциклопедично освічений і надзвичайно працьовитий, Франко виявив себе на багатьох ділянках української культури. Він був поетом, прозаїком, драматургом, критиком й істориком літератури, перекладачем і видавцем. Сюжети для своїх творів Франко черпав із життя і боротьби рідного народу, але також із першоджерел людської культури — зі Сходу, античної доби й Ренесансу. Він був “золотим мостом” між українською і світовою літературами. Нерідко Івана Франка називають титаном праці. Євген Маланюк свого часу писав: “Свідомо чи несвідомо, з власного пересвідчення чи ж чужого голосу, але кожен, почувши ім’я Франка, здіймає шапку незалежно від свого місця народження. Тут діє інстинкт величі”.

Повість — досить великий прозовий твір, сюжет якого ґрунтується на певному (рідко кількох) епізоді з життя одного (іноді кількох) персонажу.

Невеликі розміри повість вимагають нерозгалуженого, як правило, однолінійного, чіткого за побудовою сюжету. Характери показані здебільшого у сформованому вигляді. Описів чимало, вони стислі, лаконічні. Важливу роль відіграє художня деталь (деталь побуту, психологічна деталь та ін.).

Історія написання повісті та місце дії

576886 384729204933285 1601150765 n.jpg

Поштовхом до написання твору було оголошення у 1882 р. в народовському журналі «Зоря» літературного конкурсу на кращий твір з сучасного життя, а ще ліпше — з історичного минулого народу. У листі до М. Павлика І.Франко писав, що повість має бути «ідеальна, з життя, а ще ліпше з бувальщини нашого народу. Отже, я пишу повість історичну, з XIII віку (напад монголів), та ідеальну (по поніманню характерів). Повість тота хоч і містить у собі багато історичної і неісторичної декорації, все-таки, надіюсь, збудить живий інтерес і у сучасних людей». Як бачимо, звертаючись до історії, Франко прагнув зацікавити читачів рішучою боротьбою українського народу, аби героїзм предків став тією традицією, яку необхідно наслідувати і розвивати. Крім того, письменник висловив мрії про майбутнє, нове, вільне від експлуатації, справедливе суспільство.

Село Тухля, про яке пише Франко, існує насправді й розташоване в мальовничій, порослій густими лісами місцевості неподалік від м. Стрий на Львівщині. Збереглися народні перекази про походження назви села. В одному з них його назва пов'язується із загибеллю великої кількості ординців, від яких по всій околиці йшов поганий (тухлий) запах. Коли татари знищили Тухлю, люди поселилися вище, але зберегли стару назву села. Про боротьбу тухлян з ворогами йдеться в топонімічній легенді «Цокан». (Нижче Тухлі було вбито одного з монгольських ватажків на ім'я Шпокан, тому гору при вході в тухольську долину назвали Цокан.)

Події минулого, як зазначав сам автор, відбувалися поблизу «стін могутнього Зелеменя» (гора у сколівських Бескидах на північному сході від сучасної Тухлі заввишки 1177 м).

Село Тухля. Львівська Обл.

Село Тухля.Львівська обл.

Висновки

За висновками опитування ми можемо зробити висновок, що пожертвувати життям власної дитини більшість просто не зможе, тому вчинок Захара Беркута багато хто трактує як відмову від власної житини. Як бачимо, звертаючись до історії, Франко прагнув зацікавити читачів рішучою боротьбою українського народу, аби героїзм предків став тією традицією, яку необхідно наслідувати і розвивати. Крім того, письменник висловив мрії про майбутнє, нове, вільне від експлуатації, справедливе суспільство.


Корисні ресурси

Іван Якович Франко

"Захар Беркут" - Текст твору

Аудіотекст повісті "Захар Беркут"