Відмінності між версіями «Дослідження гармонічних коливань»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Назва проекту)
(Результати дослідження)
 
(не показано 12 проміжних версій цього учасника)
Рядок 2: Рядок 2:
  
 
==Назва проекту==
 
==Назва проекту==
'''Гармонічні коливання'''''''
+
''''Гармонічні коливання'''''
  
 
==  ==
 
==  ==
  
 
==Автори проекту==
 
==Автори проекту==
керівник групи "Мандрівники в минуле" - учениця 5 класу Олефіренко Таня
+
керівник групи "У світі гармонічних коливань" - учень 11 класу Забашта Дмитро
  
 
==Тема дослідження==
 
==Тема дослідження==
Виникнення та розвиток звичайних дробів
+
Дослідження гармонічних коливань.
  
 
==Проблема дослідження==
 
==Проблема дослідження==
Як виникли звичайні дроби? В математичних творах яких країн вперше зустрічаються дроби? Чому є важливими знання про звичайні дроби?
+
Чи існують алгоритми дослідження гармонічних коливань?
 +
 
 +
Які особливості використання тригонометричних функцій.?
  
 
==Гіпотеза дослідження==
 
==Гіпотеза дослідження==
В давні часи в різних країнах форма запису звичайних дробів була різною.І тільки згодом арабами була введена сучасна запис звичайного дробу
+
 
 +
Звучання струни, рух маятника, морські припливи, найрізноманітніші біоритми живих організмів – все це  лише окремі приклади у нескінченній множині коливних  або періодичних явищ. А щоб описати їх, поставити на службу, людям треба побудувати  математичні моделі таких явищ. Математичний опис періодичних процесів створювали вже вчені стародавнього світу. Так,  вавилонські астрономи деякі  закономірності руху Місяця і Сонця виразили у вигляді спеціальних таблиць, які вони назвали функціями. Теорія тригонометричних функцій, яку ми вивчали,  теж є однією з найдавніших моделей періодичних явищ.
  
 
==Мета дослідження==
 
==Мета дослідження==
Розглянути історію винекнення звичайних дробів
 
  
==Результати дослідження==
+
Вивчити  фізичний зміст величин, що входять в рівняння гармонічного коливання;
Наша група повинна була дізнатися  про історію виникнення дробів. Тому ми вирушили в бібліотеку і дізналися про таке:
+
навчитися «читати» графіки тригонометричних функцій та будувати їх.
1. 3 виникненням уявлень про цілі числа виникли уявлення і про частини одиниці. Першим дробом, з яким ознайомилося людство, було позначення половини якого-небудь реального предмета - 1/2. Є всі підстави припускати, що спочатку існували тільки дроби із числом 2 у знаменнику. Пізніше до них було приєднано дріб - 1/3.
+
 
2. У стародавньому Єгипті дробами оперували ще 4 тисячі років тому. Проте загальної форми запису дробів, як це прийнято нині у єгиптян не було. Запис дробу за допомогою дробової риски став відомим вже в 16 столітті.
+
[http://www.example.com назва посилання]==Результати дослідження==
3. Римляни користувалися конкретними дробами. Вони зосередили свою увагу на аптекарський фунт. Аптекарський фунт ділився на 12 частин — унцій. Із них складали всі дроби із знаменником 12.
+
Наша група повинна була дізнатися  про гармонічні коливання та зв'язок тригонометричних функцій з цими  явищами. Тому ми пішли в бібліотеку, пошукали інформацію в Інтернеті, поспілкувалися з учителями фізики, математики і дізналися про таке:  
4. Вавилоняни користувалися дробами із знаменником 60, які називали шістдесятковими дробами. Саме з ними пов'язаний сучасний поділ години на 60 хвилин (1год = 60 с), а хвилини на 60 секунд (1 хв = 60 с).
+
Відомий італійський вчений Галілей говорив: «Філософія написана в тій величній книзі, яка завжди відкрита в нас перед очима (я маю на увазі  Всесвіт), але яку неможливо зрозуміти, якщо заздалегідь не вивчити її мову».
5. Сучасне позначення дробів бере початок у стародавній Індії. Його використову¬вали араби, а потім у XII—XIV ст. запозичили європейці. Спочатку дроби записували без дробової риски; пізніше дробову частину стали писати чорним чорнилом або відділяти вертикальною рискою. Риску дробу почали застосовувати близько 300 років тому.
+
Її мова – це мова математики. Математика здавна має репутацію найточнішої галузі знань і є надійним знаряддям розкриття таємниць природи.
6. В Європі сучасний запис дробів у 1200 році ввів італієць Фібоначчі. Він першим ужив термін «дріб». Назви «чисельник» і «знаменник» у XIII ст. зустрічаються у грецького математика Максима Плануда.
+
Навіть знаменитий Ейнштейн писав: «Наш досвід переконує нас, що природа – це реалізація найпростіших математичних ідей».
Ми ще дізналися про таке:
+
Вже минуло понад 4 тисячі років відтоді, як давньогрецький писар Ахмес переписав з ще більш раннього рукопису обіцянку за допомогою математики «навчити досконалого й ґрунтовного дослідження всіх речей, розуміння їхньої суті,  пізнання всіх таємниць…».
        Крім натуральних чисел існують і інші числа – дробові. Коли один предмет (яблуко, кавун, торт, хлібину або аркуш паперу), або одиницю вимірювання ( метр, годину, кілограм, градус), ділять на рівні частини утворюють дробові числа.
+
І, як сказав добре відомий вам Рене Декарт: «Той, хто серйозно прямує до пізнання істини, не повинен займатися якоюсь однією наукою, бо всі вони тісно взаємопов’язані».
Такі слова як півхлібини, півкілограма, чверть години, третина шляху ми чуємо щодня. Першим почали використовувати дріб 1/2, тобто половина. Потім з’явилися дроби 1/3, 1/4; і т. д. «Московський  папірус», написаний у Стародавньому Єгипті близько 400 років тому до н.е. (зберігається в Московському державному музеї образотворчих мистецтв ім.. О.С.Пушкіна), свідчить про те, що для запису частини цілого використовували особливі позначки.
+
Сподіваємось, що  за допомогою наших великих знаменитих вчених, вислови яких ми цитували, переконують тісний звязок гармонічних коливань та тригонометричних функцій. Як ви думаєте, що пов’язує музику з гармонічними коливаннями?
      Знак дробу – риску – для відокремлення чисельника від знаменника зустрічаємо в італійського математика Леонардо Пізанського (Фібоначі) (1170 -1228) приблизно в 1202р. Ймовірно він запозичив цей знак у арабських учених. Використання основної властивості дробу зустрічається вже в ХІІ ст., але формулювання цієї властивості вперше зустрічаємо в роботах німецького математика М. Штіфеля (1487 -1567) та італійського математика Х. Клавія (1537 -1612)
+
Звучання струни, рух маятника, морські припливи, найрізноманітніші біоритми живих організмів – все це  лише окремі приклади у нескінченній множині коливних  або періодичних явищ.
        В Давньому Єгипті  та Греції перші дроби, появилися як частина цілого. У них в чисельнику завжди було число 1. Це була половина.  За нею появилися ¼, 1/8, 1/16, і т.д. Вавілоняни  користувалися дробами зі знаменником 60, римляни – зі знаменником 12.
+
Математик: А щоб описати їх, поставити на службу, людям треба побудувати  математичні моделі таких явищ. Математичний опис періодичних процесів створювали вже вчені стародавнього світу. Так, вавилонські астрономи деякі  закономірності руху Місяця і Сонця виразили у вигляді спеціальних таблиць, які вони назвали функціями. Теорія тригонометричних функцій, яку ми вивчали, теж є однією з найдавніших моделей періодичних явищ.Було створено [https://docs.google.com/file/d/0B9rlpRe0Dp-IeVJCaWI3VGt3MUk/edit?usp=sharing буклет]
 +
[https://docs.google.com/file/d/0B9rlpRe0Dp-IeXNqdDhvaDFiM3M/edit?usp=sharing презентація]
  
 
==Висновки==
 
==Висновки==
Довгий час дроби вважалися найскладнішим відділом арифметики, який дуже важко засвоювався, оскільки не існувало загальних правил запису дробів та прийомів дій з ними.
+
 
 +
y = A sin (ωt + φ)  - рівняння гармонічних коливань або закон гармонічних коливань.
 +
Будь – які  рухи, які періодично повторюються називаються коливаннями.
  
 
==Корисні ресурси==
 
==Корисні ресурси==
Бородин А.І.Історія розвитку поняття про число і системи числення.-К.:Рад.школа,1979
+
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Математика. 10-11 кл.2010.
Раік А.Е.До історії єгипетських дробів.Історіко-математичні дослідження,23,1978
+
Алгебра і початки аналізу: підруч. для 10 кл.загальноосвіт.навчальн.закладів: академ.рівень/Є.П.Нелін.-Х.:Гімназія,2010
Бевз В.Г. Історія математики.-Х.:Основа,2006
+
Програма біоритми.  http://youryoga.org/upload/programs
 +
Майстер функцій. Програма.

Поточна версія на 11:03, 22 травня 2013


Назва проекту

'Гармонічні коливання

Автори проекту

керівник групи "У світі гармонічних коливань" - учень 11 класу Забашта Дмитро

Тема дослідження

Дослідження гармонічних коливань.

Проблема дослідження

Чи існують алгоритми дослідження гармонічних коливань?

Які особливості використання тригонометричних функцій.?

Гіпотеза дослідження

Звучання струни, рух маятника, морські припливи, найрізноманітніші біоритми живих організмів – все це лише окремі приклади у нескінченній множині коливних або періодичних явищ. А щоб описати їх, поставити на службу, людям треба побудувати математичні моделі таких явищ. Математичний опис періодичних процесів створювали вже вчені стародавнього світу. Так, вавилонські астрономи деякі закономірності руху Місяця і Сонця виразили у вигляді спеціальних таблиць, які вони назвали функціями. Теорія тригонометричних функцій, яку ми вивчали, теж є однією з найдавніших моделей періодичних явищ.

Мета дослідження

Вивчити фізичний зміст величин, що входять в рівняння гармонічного коливання; навчитися «читати» графіки тригонометричних функцій та будувати їх.

назва посилання==Результати дослідження== Наша група повинна була дізнатися про гармонічні коливання та зв'язок тригонометричних функцій з цими явищами. Тому ми пішли в бібліотеку, пошукали інформацію в Інтернеті, поспілкувалися з учителями фізики, математики і дізналися про таке: Відомий італійський вчений Галілей говорив: «Філософія написана в тій величній книзі, яка завжди відкрита в нас перед очима (я маю на увазі Всесвіт), але яку неможливо зрозуміти, якщо заздалегідь не вивчити її мову». Її мова – це мова математики. Математика здавна має репутацію найточнішої галузі знань і є надійним знаряддям розкриття таємниць природи. Навіть знаменитий Ейнштейн писав: «Наш досвід переконує нас, що природа – це реалізація найпростіших математичних ідей». Вже минуло понад 4 тисячі років відтоді, як давньогрецький писар Ахмес переписав з ще більш раннього рукопису обіцянку за допомогою математики «навчити досконалого й ґрунтовного дослідження всіх речей, розуміння їхньої суті, пізнання всіх таємниць…». І, як сказав добре відомий вам Рене Декарт: «Той, хто серйозно прямує до пізнання істини, не повинен займатися якоюсь однією наукою, бо всі вони тісно взаємопов’язані». Сподіваємось, що за допомогою наших великих знаменитих вчених, вислови яких ми цитували, переконують тісний звязок гармонічних коливань та тригонометричних функцій. Як ви думаєте, що пов’язує музику з гармонічними коливаннями? Звучання струни, рух маятника, морські припливи, найрізноманітніші біоритми живих організмів – все це лише окремі приклади у нескінченній множині коливних або періодичних явищ. Математик: А щоб описати їх, поставити на службу, людям треба побудувати математичні моделі таких явищ. Математичний опис періодичних процесів створювали вже вчені стародавнього світу. Так, вавилонські астрономи деякі закономірності руху Місяця і Сонця виразили у вигляді спеціальних таблиць, які вони назвали функціями. Теорія тригонометричних функцій, яку ми вивчали, теж є однією з найдавніших моделей періодичних явищ.Було створено буклет презентація

Висновки

y = A sin (ωt + φ) - рівняння гармонічних коливань або закон гармонічних коливань. Будь – які рухи, які періодично повторюються називаються коливаннями.

Корисні ресурси

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Математика. 10-11 кл.2010. Алгебра і початки аналізу: підруч. для 10 кл.загальноосвіт.навчальн.закладів: академ.рівень/Є.П.Нелін.-Х.:Гімназія,2010 Програма біоритми. http://youryoga.org/upload/programs Майстер функцій. Програма.