Відмінності між версіями «Мої проекти Безотосна С.О.»
(не показано 9 проміжних версій цього учасника) | |||
Рядок 1: | Рядок 1: | ||
− | + | ||
− | + | [[Файл:Молекули_речовин_Безотосна.jpg|thumb|500 px|left]] | |
− | + | ||
− | + | Презентація ідей проекту [[https://docs.google.com/presentation/d/1E0wzayTVS7ZwnyXxkKt88Q3u4SGQOQyNDI_BhjgM4MI/edit "Таємниці Всесвіту"]] | |
− | в | + | |
− | + | Тема. Будова речовини. Урок узагальнення і систематизації матеріалу | |
− | + | Мета: закріпити знання теоретичних положень теми „Будова речовини”, розширити, узагальнити та систематизувати знання учнів про фізичні величини і зв’язки між ними, розширити кругозір учнів; | |
− | + | Розвивати спостережливість, логічне мислення, кмітливість уміння швидко переключати увагу, розвивати навички розв’язування задач та вміння застосовувати здобуті знання в різних ситуаціях; | |
− | + | Виховувати моральні якості, такі як доброзичливість, взаєморозуміння, бажання поповнювати свої знання, викликати захоплення таємничим світом природи. | |
+ | |||
+ | Обладнання: технічні засоби навчання – комп’ютер, мультимедійний проектор, кристали солі і мідного купоросу, плакат „У світі кристалів” | ||
+ | |||
+ | Хід уроку | ||
+ | I. ВСТУП | ||
+ | - Діти, сьогодні ми з вами знову зустрілися, щоб продовжувати вивчати таку цікаву, захоплюючу науку – фізику. | ||
+ | - Хто скаже, що вивчає фізика одним словом? (Природу) | ||
+ | - Так, а ще можна сказати і так „Фізика – наука розуміти природу”. Тому на кожному уроці ми з вами намагаємося розуміти природу, щоб будь-яке явище, що відбувається навколо нас, було нам зрозумілим. | ||
+ | Сьогодні у нас узагальнюючий урок з теми „Будова речовини”. Щоб зрозуміти властивості речовин, нам довелося зазирнути всередину тіл. Скільки ж нових знань ми з вами здобули! А сьогодні ми з вами повторимо ці знання, розширимо та узагальнимо їх, і побачимо, як же набуті знання допомагають нам розуміти природу, розкривати її таємниці. Запишемо в зошиті число, класна робота. Так які ж наші знання? Починаємо з перевірки домашнього завдання. | ||
+ | II. Перевірка домашнього завдання | ||
+ | 1)Задача 1 | ||
+ | У нас є три однакові за об’ємом кубики. Відомо, що один з них виготовлено із заліза, один із міді, а ще один із алюмінію. Як дізнатися – де який? Чим треба для цього скористатися? | ||
+ | |||
+ | Відповіді дітей. Треба скористатися терезами і зважити ці кубики, щоб дізнатися, який з них найважчий, а який найлегший. Потім, користуючись таблицею густин дізнаємось, що найважчий кубик виготовлено із міді, а найлегший із алюмінію, так як густина алюмінію – 2700 кг/м3; із заліза – 7800 кг/м3 , а з міді - 8900 кг/м3 | ||
+ | |||
+ | - Означенням якої фізичної величини ви скористалися? (Означенням густини) | ||
+ | - Перевіримо, як ви засвоїли означення та формули з теми. | ||
+ | 2) Продовж ланцюжок знань: | ||
+ | - Густина речовини – це ... | ||
+ | - Густина позначається ... | ||
+ | - Одиницею густини є ... | ||
+ | - Щоб визначити густину, треба ... | ||
+ | - Щоб перетворити 1г/см3 в 1 кг/м3, потрібно ... | ||
+ | - Густина льоду 900 кг/м3 означає... | ||
+ | 3) Домашнє завдання ”Ми дослідники” | ||
+ | Визначити густину брускового мила | ||
+ | Відповіді дітей. Діти розповідають, як вони визначали густину мила, яке значення вони отримали. | ||
+ | III. Мотивація навчальної діяльності. | ||
+ | Отже, і в класі під час виконання лабораторної роботи, і вдома ви були справжніми дослідниками. Адже, так і науковці, досліджуючи, або вивчаючи будь-яке явище, або речовину, проводять спеціальні досліди, вимірювання обчислювання та складають довідники. З одним із таких довідників ви вже ознайомилися – це довідник густин різних речовин. | ||
+ | - А навіщо нам довідники густин? | ||
+ | Відповіді дітей. (Користуючись довідниками густин та формулами ми можемо розв’язувати багато різних задач – тобто знаходити відповіді на багато запитань) | ||
+ | |||
+ | Отже, маючи довідники густин можна: | ||
+ | - можна дізнатися, із чого виготовлено тіло; | ||
+ | - дізнатися, чи суцільне воно; | ||
+ | - дізнатися про параметри тіла – довжину, ширину, товщину стінок, тощо.. | ||
+ | - можна дізнатися, яка маса тіла. | ||
+ | Адже не завжди буває зручним користуватися терезами, а інколи це буває просто неможливо, тоді виконують обчислення. | ||
+ | Наприклад, інженери, проектуючи будівлі, завжди враховують густину речовини, та обчислюють будівлі, щоб знати яку масу вони можуть витримати. | ||
+ | Давайте запишемо з вами ще раз формулу, яку вивчили на минулих уроках. Адже ви зрозуміли, що вона надзвичайно важлива, так, як і важливі довідники густин речовин. | ||
+ | |||
+ | IV. Повторення знань про густину речовини | ||
+ | V. Повторення знань про основні положення будови речовини | ||
+ | 1) Основні положення МКТ( фронтальна робота) | ||
+ | - А чи однакову густину буде мати одна і та ж речовини в різних станах? (Ні) | ||
+ | - Чому? (Молекули в них по різному упаковані ) | ||
+ | - А що таке молекули? Що ми про них знаємо? Давайте повторимо ще раз основні положення МКТ – молекулярно-кінетичної теорії | ||
+ | Основні положення МКТ | ||
+ | - Всі тіла складаються із найменших частинок – атомів і молекул, між якими є проміжки. | ||
+ | - Всі атоми і молекули перебувають у хаотичному русі, що залежить від температури | ||
+ | - Всі атоми і молекули взаємодіють між собою . | ||
+ | |||
+ | Отже, ми з вами повторили основні положення МКТ, яка стала основою всієї фізики. Тому я можу вам сказати: „ Діти, перед вами скарбниця. Справжня скарбниця знань, яка є дуже цінною, від знань якої залежить розвиток всієї цивілізації. До цього скарбу людство йшло понад 2000 років. А ви отримали їх всього за 5-6 днів.” | ||
+ | |||
+ | 2) Підтвердження молекулярної будови речовини( Робота в парах) | ||
+ | - Скажіть, я чому так довго була незрозуміла будова речовини? (Тому що молекули мають дуже малі розміри, їх не можна побачити неозброєним оком, навіть у мікроскоп) | ||
+ | - Тільки у 20-му столітті з появою електронного мікроскопу людині вдалося отримати фотографії справжніх молекул – найдрібніших частинок речовини, що зберігають всі її хімічні властивості. | ||
+ | - А як же можна все-таки підтвердити молекулярну будову речовини? Чи існують якісь досліди, спостереження для цього? (Існують) | ||
+ | |||
+ | Зараз я демонструю вам мультимедійні досліди, деякі ви вже бачили на минулих уроках. Ваше завдання – подивитися дослід і назвати те положення МКТ, яке вони підтверджують. При цьому 1-ий варіант дає відповіді 2-му варіанту. А 2-ий варіант, вислуховує відповіді, потім перевіряє на екрані і порівнює з відповіддю сусіда і ставить йому або „+”, або „-” в його зошиті. | ||
+ | Досліди: | ||
+ | 1) Слайд № 15. Почергове розведення фарби у стакані з водою. Щоразу отримуємо все світліший і світліший колір ( Пояснення - Отже, всі речовини подільні) | ||
+ | 2) Слайд № 16 Дослід, що демонструє дифузію (Пояснення Отже, всі речовини складаються із найдрібніших частинок, які знаходяться в безперервному русі) | ||
+ | |||
+ | Тепер варіанти дітей міняються завданнями – 2-ий варіант дає відповіді 1-му, а 1-ий перевіряє. | ||
+ | |||
+ | 3) Слайд № 17. Якщо сталеву кульку нагріти, то вона не зможе проходити в кільце, в яке проходила холодною (Пояснення Між молекулами або атомами речовини існують проміжки, які можуть збільшуватися при підвищенні температури) | ||
+ | 4) Слайд № 18. Демонстрація броунівського руху.(Пояснення – броунівські частинки рухаються в результаті ударів об них великої кількості молекул, отже молекули знаходяться у хаотичному безперевному русі Слайд № 19) | ||
+ | 3) Пояснення властивостей речовини на основі молекулярної будови тіла (Фронтальна робота з класом) | ||
+ | - Слайд № 20. А про що свідчить цей фрагмент ? (Існує три агрегатних стани речовини) | ||
+ | Слайд № 21 А цей фрагмент? (Вода може одночасно перебувати у трьох агрегатних станах) | ||
+ | - чи однакові молекули води, льоду, пару? (Однакові) | ||
+ | - Чому ж такі різні властивості мають вода, лід і пара? (Молекули однакові, а властивості визначаються проміжками між молекулами речовини і характером їх руху) | ||
+ | - Слайд № 23. Визначте, якому стану речовини відповідають наступні моделі | ||
+ | VI. Закріплення вивченого. Якісні задачі | ||
+ | Як ми розгадуємо таємниці природи (Фронтальна робота з класом) | ||
+ | - 1) Слайд № 24. Як комахи знаходять квіти? | ||
+ | - 2) Слайд № 25 Чому дим з часом розсіюється у повітрі? | ||
+ | - 3) Слайд № 26 Що заважає семикласнику Миколі, якого побачив під час паління директор школи, розпастися на окремі молекули і зникнути? | ||
+ | - 4) Слайд № 27 Леся, яка стояла у мами за спиною, тихенько вилила собі на голову парфуми. Як мама про це дізналася? | ||
+ | - 5) Слайд № 28. Чому рейки укладають не щільно, а роблять між ними проміжки? | ||
+ | - 6) Слайд № 29. Коли пахощі квітів більш відчутні – в теплу чи холодну погоду? | ||
+ | - 7) Слайд № 30. В якому стакані цукор розчиниться швидше – у стакані з холодною водою чи з гарячею? | ||
+ | VII. Підсумок уроку та отримання домашнього завдання. | ||
+ | - Чи допомогли нам знання фізики, а зокрема основні положення молекулярно-кінетичної теорії відповісти на таємниці природи, що нас оточують? (Відповіді дітей) | ||
+ | - Вам сподобалось розгадувати загадки природи? А яка найбільше сподобалась? (Відповіді дітей) | ||
+ | - А якщо сподобалось, то вдома спробуйте розгадати ще одну загадку. | ||
+ | - Домашнє завдання: замалювати в зошиті кілька сніжинок і дати відповідь на запитання - чому сніжинки мають таку симетричну форму? | ||
+ | - А зараз я пропоную Вам ще раз перевірити, на скільки ви добре засвоїли основні положення молекулярної будови тіла, та знання про фізичну величину – густину. На протязі 5 хвилин вам треба знайти правильні відповіді на запитання тесту. Результати виконаного тесту покажуть вам, чи добре ви озброєні знаннями. | ||
+ | VIII. Перевірка знань. | ||
+ | Індивідуальна робота з тестами з наступною перевіркою. Діти міняються бланками з виконаними тестами і здійснюють перевірку за поданими відповідями, підраховують число правильних відповідей, потім здають бланки відповідей вчителю |
Поточна версія на 00:26, 18 січня 2013
Презентація ідей проекту ["Таємниці Всесвіту"]
Тема. Будова речовини. Урок узагальнення і систематизації матеріалу Мета: закріпити знання теоретичних положень теми „Будова речовини”, розширити, узагальнити та систематизувати знання учнів про фізичні величини і зв’язки між ними, розширити кругозір учнів; Розвивати спостережливість, логічне мислення, кмітливість уміння швидко переключати увагу, розвивати навички розв’язування задач та вміння застосовувати здобуті знання в різних ситуаціях; Виховувати моральні якості, такі як доброзичливість, взаєморозуміння, бажання поповнювати свої знання, викликати захоплення таємничим світом природи.
Обладнання: технічні засоби навчання – комп’ютер, мультимедійний проектор, кристали солі і мідного купоросу, плакат „У світі кристалів”
Хід уроку I. ВСТУП - Діти, сьогодні ми з вами знову зустрілися, щоб продовжувати вивчати таку цікаву, захоплюючу науку – фізику. - Хто скаже, що вивчає фізика одним словом? (Природу) - Так, а ще можна сказати і так „Фізика – наука розуміти природу”. Тому на кожному уроці ми з вами намагаємося розуміти природу, щоб будь-яке явище, що відбувається навколо нас, було нам зрозумілим. Сьогодні у нас узагальнюючий урок з теми „Будова речовини”. Щоб зрозуміти властивості речовин, нам довелося зазирнути всередину тіл. Скільки ж нових знань ми з вами здобули! А сьогодні ми з вами повторимо ці знання, розширимо та узагальнимо їх, і побачимо, як же набуті знання допомагають нам розуміти природу, розкривати її таємниці. Запишемо в зошиті число, класна робота. Так які ж наші знання? Починаємо з перевірки домашнього завдання. II. Перевірка домашнього завдання 1)Задача 1 У нас є три однакові за об’ємом кубики. Відомо, що один з них виготовлено із заліза, один із міді, а ще один із алюмінію. Як дізнатися – де який? Чим треба для цього скористатися?
Відповіді дітей. Треба скористатися терезами і зважити ці кубики, щоб дізнатися, який з них найважчий, а який найлегший. Потім, користуючись таблицею густин дізнаємось, що найважчий кубик виготовлено із міді, а найлегший із алюмінію, так як густина алюмінію – 2700 кг/м3; із заліза – 7800 кг/м3 , а з міді - 8900 кг/м3
- Означенням якої фізичної величини ви скористалися? (Означенням густини) - Перевіримо, як ви засвоїли означення та формули з теми. 2) Продовж ланцюжок знань: - Густина речовини – це ... - Густина позначається ... - Одиницею густини є ... - Щоб визначити густину, треба ... - Щоб перетворити 1г/см3 в 1 кг/м3, потрібно ... - Густина льоду 900 кг/м3 означає... 3) Домашнє завдання ”Ми дослідники” Визначити густину брускового мила Відповіді дітей. Діти розповідають, як вони визначали густину мила, яке значення вони отримали. III. Мотивація навчальної діяльності. Отже, і в класі під час виконання лабораторної роботи, і вдома ви були справжніми дослідниками. Адже, так і науковці, досліджуючи, або вивчаючи будь-яке явище, або речовину, проводять спеціальні досліди, вимірювання обчислювання та складають довідники. З одним із таких довідників ви вже ознайомилися – це довідник густин різних речовин. - А навіщо нам довідники густин? Відповіді дітей. (Користуючись довідниками густин та формулами ми можемо розв’язувати багато різних задач – тобто знаходити відповіді на багато запитань)
Отже, маючи довідники густин можна: - можна дізнатися, із чого виготовлено тіло; - дізнатися, чи суцільне воно; - дізнатися про параметри тіла – довжину, ширину, товщину стінок, тощо.. - можна дізнатися, яка маса тіла. Адже не завжди буває зручним користуватися терезами, а інколи це буває просто неможливо, тоді виконують обчислення. Наприклад, інженери, проектуючи будівлі, завжди враховують густину речовини, та обчислюють будівлі, щоб знати яку масу вони можуть витримати. Давайте запишемо з вами ще раз формулу, яку вивчили на минулих уроках. Адже ви зрозуміли, що вона надзвичайно важлива, так, як і важливі довідники густин речовин.
IV. Повторення знань про густину речовини V. Повторення знань про основні положення будови речовини 1) Основні положення МКТ( фронтальна робота) - А чи однакову густину буде мати одна і та ж речовини в різних станах? (Ні) - Чому? (Молекули в них по різному упаковані ) - А що таке молекули? Що ми про них знаємо? Давайте повторимо ще раз основні положення МКТ – молекулярно-кінетичної теорії Основні положення МКТ - Всі тіла складаються із найменших частинок – атомів і молекул, між якими є проміжки. - Всі атоми і молекули перебувають у хаотичному русі, що залежить від температури - Всі атоми і молекули взаємодіють між собою .
Отже, ми з вами повторили основні положення МКТ, яка стала основою всієї фізики. Тому я можу вам сказати: „ Діти, перед вами скарбниця. Справжня скарбниця знань, яка є дуже цінною, від знань якої залежить розвиток всієї цивілізації. До цього скарбу людство йшло понад 2000 років. А ви отримали їх всього за 5-6 днів.”
2) Підтвердження молекулярної будови речовини( Робота в парах) - Скажіть, я чому так довго була незрозуміла будова речовини? (Тому що молекули мають дуже малі розміри, їх не можна побачити неозброєним оком, навіть у мікроскоп) - Тільки у 20-му столітті з появою електронного мікроскопу людині вдалося отримати фотографії справжніх молекул – найдрібніших частинок речовини, що зберігають всі її хімічні властивості. - А як же можна все-таки підтвердити молекулярну будову речовини? Чи існують якісь досліди, спостереження для цього? (Існують)
Зараз я демонструю вам мультимедійні досліди, деякі ви вже бачили на минулих уроках. Ваше завдання – подивитися дослід і назвати те положення МКТ, яке вони підтверджують. При цьому 1-ий варіант дає відповіді 2-му варіанту. А 2-ий варіант, вислуховує відповіді, потім перевіряє на екрані і порівнює з відповіддю сусіда і ставить йому або „+”, або „-” в його зошиті. Досліди: 1) Слайд № 15. Почергове розведення фарби у стакані з водою. Щоразу отримуємо все світліший і світліший колір ( Пояснення - Отже, всі речовини подільні) 2) Слайд № 16 Дослід, що демонструє дифузію (Пояснення Отже, всі речовини складаються із найдрібніших частинок, які знаходяться в безперервному русі)
Тепер варіанти дітей міняються завданнями – 2-ий варіант дає відповіді 1-му, а 1-ий перевіряє.
3) Слайд № 17. Якщо сталеву кульку нагріти, то вона не зможе проходити в кільце, в яке проходила холодною (Пояснення Між молекулами або атомами речовини існують проміжки, які можуть збільшуватися при підвищенні температури) 4) Слайд № 18. Демонстрація броунівського руху.(Пояснення – броунівські частинки рухаються в результаті ударів об них великої кількості молекул, отже молекули знаходяться у хаотичному безперевному русі Слайд № 19) 3) Пояснення властивостей речовини на основі молекулярної будови тіла (Фронтальна робота з класом) - Слайд № 20. А про що свідчить цей фрагмент ? (Існує три агрегатних стани речовини) Слайд № 21 А цей фрагмент? (Вода може одночасно перебувати у трьох агрегатних станах) - чи однакові молекули води, льоду, пару? (Однакові) - Чому ж такі різні властивості мають вода, лід і пара? (Молекули однакові, а властивості визначаються проміжками між молекулами речовини і характером їх руху) - Слайд № 23. Визначте, якому стану речовини відповідають наступні моделі VI. Закріплення вивченого. Якісні задачі Як ми розгадуємо таємниці природи (Фронтальна робота з класом) - 1) Слайд № 24. Як комахи знаходять квіти? - 2) Слайд № 25 Чому дим з часом розсіюється у повітрі? - 3) Слайд № 26 Що заважає семикласнику Миколі, якого побачив під час паління директор школи, розпастися на окремі молекули і зникнути? - 4) Слайд № 27 Леся, яка стояла у мами за спиною, тихенько вилила собі на голову парфуми. Як мама про це дізналася? - 5) Слайд № 28. Чому рейки укладають не щільно, а роблять між ними проміжки? - 6) Слайд № 29. Коли пахощі квітів більш відчутні – в теплу чи холодну погоду? - 7) Слайд № 30. В якому стакані цукор розчиниться швидше – у стакані з холодною водою чи з гарячею? VII. Підсумок уроку та отримання домашнього завдання. - Чи допомогли нам знання фізики, а зокрема основні положення молекулярно-кінетичної теорії відповісти на таємниці природи, що нас оточують? (Відповіді дітей) - Вам сподобалось розгадувати загадки природи? А яка найбільше сподобалась? (Відповіді дітей) - А якщо сподобалось, то вдома спробуйте розгадати ще одну загадку. - Домашнє завдання: замалювати в зошиті кілька сніжинок і дати відповідь на запитання - чому сніжинки мають таку симетричну форму? - А зараз я пропоную Вам ще раз перевірити, на скільки ви добре засвоїли основні положення молекулярної будови тіла, та знання про фізичну величину – густину. На протязі 5 хвилин вам треба знайти правильні відповіді на запитання тесту. Результати виконаного тесту покажуть вам, чи добре ви озброєні знаннями. VIII. Перевірка знань. Індивідуальна робота з тестами з наступною перевіркою. Діти міняються бланками з виконаними тестами і здійснюють перевірку за поданими відповідями, підраховують число правильних відповідей, потім здають бланки відповідей вчителю