Проект «Мене мама не пускає за комп’ютер!»

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 13:19, 8 січня 2012, створена Марина Чала (обговореннявнесок) (Створена сторінка: '''Опис навчального проекту''' '''Назва навчального проекту''' == «Мене мама не пускає за ко…)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Опис навчального проекту


Назва навчального проекту

«Мене мама не пускає за комп’ютер!»

При реалізації проекту використані знання з інформатики, основ здоров’я, біології, екології. Над проектом працювали учні дев’ятого класу, яким по 14-15 років.

Ідея проекту. Сучасні підлітки багато часу проводять за комп'ютером, що негативно позначається на їхньому здоров’ї. Незважаючи на те, що учні володіють теоретичним матеріалом за правилами безпечної роботи за комп'ютером, у дітей відсутнє практичне їх застосування в житті. Ідея проекту виникла, щоб переконати учнів дбайливо ставитися до свого здоров'я й навколишнього середовища. Спочатку виконання проекту обмежувалося тільки пошуком інформації про вплив комп'ютера на здоров'я людини та навколишнє середовище й анкетуванням. Але згодом вирішили провести дослідження впливу комп'ютера на зір за допомогою нескладної методики.

Ключове питання: Комп’ютер – добро або зло?

Тематичні питання:  Як комп’ютер впливає на здоров’я та психіку людини?  Як уникнути негативного впливу комп'ютера на організм людини?  Чи впливає використання комп’ютера на навколишнє середовище?  Користь або шкоду приносить використання інформаційних технологій у житті людини?

Дослідження, які проводили учні.

Методика дослідження якості оптичного зображення. Необхідно знати п’ять параметрів: гостроту зору й чотири параметри, що визначають колірний зір ока. Для визначення гостроти зору можна скористатися послугами шкільного лікаря, а можна провести дослідження самостійно. Для цього випробуваному пропонується прочитати газетний текст (при висоті шрифту 2 мм газета розташовується на відстані 0,8 м і освітленні 75 лк). Для визначення коефіцієнтів колірної контрастності виготовляються спеціальні кольорові картки з різною контрастністю, які пропонуються випробуваним до початку роботи за комп’ютером і після завершення роботи. Протягом місяця учні проводять дослідження з випробуваними різних вікових категорій (учні, батьки, учителі).

Що робили учні?

1. Учні розбиваються на групи по 4-5 чоловік. Розподіляються ролі в групі: аналітики, соціологи, дослідники. Аналітики знаходять та аналізують інформацію про вплив комп’ютера на здоров’я людини, навколишнє середовище, суспільство. Соціологи проводять опитування учнів, батьків, друзів: для чого ними використовується комп’ютер, скільки часу вони проводять у день за комп’ютером, чи відчувають вони якийсь вплив на своє здоров’я? Дослідники проводять дослідження як комп’ютер впливає на зір.

2. Отримані дані аналізуються і формулюються висновки й пропозиції.

3. Результати проведених досліджень оформлюються у вигляді газет, презентацій, фільмів.

4. Проводиться захист проектів.


Як учні використовували інформаційно-комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом? Як вчитель використовував інформаційно-комунікаційні технології для зацікавленості учнів до навчання?

Учні дев’ятого класу вивчають інформатику вже другий рік. Всі вони вміють працювати з програмами пакету MS Office, шукати інформацію у всесвітній мережі. За допомогою відеокамери учні знімали ролик, а потім обробляли його за допомогою програми Windows Movie Maker. Крім того, дані отримані при дослідженні зору обробляються за допомогою спеціальної програми, яку учні вводять самі, використовуючи середовище програмування.

Які результати отримали учні в проекті?

-Навчилися працювати в групі, допомагати один одному, правильно розподіляти обов’язки.

-Навчилися проводити анкетування та обробляти отримані результати.

-Провели соціологічне опитування серед учнів і мешканців міста про вплив комп’ютера на сучасне життя, на здоров’я людини.

-Спробували себе у ролі операторів, кореспондентів.

-Навчилися проводити дослідження.

-Дізналися, який вплив робить комп’ютер на здоров’я людини, навколишнє середовище і суспільство в цілому.

-Створили відео, презентації, стіннівки.

-Презентували проект учням та вчителям школи.

Як змінилося ставлення учнів до навчання?

У багатьох учнів виникло бажання самостійно щось пошукати, перевірити, оцінити, а це – основне для сучасної людини. Діти були зацікавлені проведенням дослідницької роботи. Отримавши завдання, вони з ентузіазмом взялися за їхнє втілення. Під час роботи довелося іноді корегувати діяльність деяких груп, які намагалися подавати матеріал змістового, а не дослідницького плану. Обговорюючи, як представити результати своєї роботи, учні давали поради один одному. Це сприяло виробленню навичок аналізу та самоаналізу.

Якими успіхами учнів можна похвалитися?

Учні з захопленням брали участь у проекті, проявили творчий підхід до виконання завдань. Усі групи абсолютно по різному представили захист проектів, навіть показали маленький спектакль і зробили макет ноутбука.

Що є основним результатом проекту?

Основний результат проекту – це усвідомлення учнями того, що необхідно дбайливо відноситися до свого здоров’я, а також, що немає абсолютної істини, істина посередині. У процесі участі в проекті учні розуміють значимість і необхідність дотримання правил безпечної роботи за комп'ютером. Діти змогли проявити свої творчі здібності. Навчилися толерантно відноситись до думки інших. Головним для мене після виконання проекту стало питання: „Коли ми ще будемо виконувати такі проекти?”

URL-адреси інформаційних Інтернет-ресурсів, які використовуються учнями під час реалізації навчального проекту:

1. http://www.tiensmed.ru/programmer1.html - Влияние компьютера на здоровье человека.

2. http://www.disser.ru/library/12/443.htm - Безопасная и комфортная работа за компьютером

3. http://www.chip.ua/stati/hardware/2011/04/kompyuter-2014-vrag-okruzhayuschei-sredy - Компьютер — враг окружающей среды