Школа "Ейдетики" Ігоря Матюгіна

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 18:04, 19 вересня 2017, створена Коротаева Анастасия Константиновна (обговореннявнесок)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Тема: «Школа ейдетики Ігоря Матюгіна» на уроках української мови та літературного читання у початковій школі

Мета: з’ясувати сутність поняття «ейдетика», сформувати у студентів уміння застосовувати методи і прийоми ейдетики на уроках української мови і літературного читання

План:

1. Сутність технології «Школа ейдетики», концептуальні положення. 2. Мета, принципи, переваги та недоліки технології. 3. Використання ейдетичних методів і прийомів на уроках мови і літературного читання у початковій школі

1.Сутність технології «Школа ейдетики», концептуальні положення.

Сучасний вчитель повинен вміло знаходити стежку для творчого розвитку кожного учня для того, аби кожна дитина могла реалізувати свій потенціал у навчанні.

Згідно до змін у Державному стандарті початкової освіти, робота вчителів початкової школи спрямована не на заучування, а на розуміння, на здобуття вмінь й навичок, не на експлуатацію інтелекту, а на його розвиток, що сприяє формуванню творчої компетенції молодших школярів. Нині багато учителів задаються питаннями: «Яким методам і прийомам надати перевагу?», «Що робити, щоб кожному учневі було легко і цікаво здобувати знання?».

На сучасному освітньому просторі педагогам пропонується значна кількість оригінальних технологій, методик, прийомів навчання дитини. Важливо уміти обрати саме ті, які імпонують учителеві, ефективні у роботі з кожним конкретним учнем, класом. «Школа ейдетики» користується попитом, досвід роботи за цією методикою доводить її ефективність.

Різні вчені свого часу працювали над вивченням ейдетики, розробили свої методики тренування пам'яті, однак найбільш успішної методикою розвитку пам'яті та уваги стала авторська методика Матюгіна Ігоря Юрійовича.  На сьогоднішній день існує безліч центрів, що допомагає людям розвинути їх природні здібності. Одним з таких центрів є Центр "Ейдетика +". В основі його роботи лежить методика професора Російської Академії Енциклопедій, доктора педагогічних наук і засновника "Школи ейдетики" у Москві Матюгіна Ігоря Юрійовича. Діяльність Ігора Матюгіна  Ігор Матюгін є автором цілої серії книг з рекомендаціями як розвинути пам'ять і увагу.Загальний тираж книг склав більше 3 мільйонів примірників і вийшов у Росії, Польщі, Україні, Болгарії та Німеччини. За його методиками підготовлено більше 5 тисяч інструкторів з розвитку пам'яті. 
Матюгін І.Ю. багато публікується. У період з 1991 по 2008 рік випущено ряд книг, що описують методику розвитку пам'яті та уваги, частина з них присвячена психокорекції. На основі методик Матюгіна І.Ю. знято кілька фільмів: "Конфлікти в сім'ї і на роботі", "Суперпамять", "Бистрочтеніе і мнемотехніка" і "Прийоми Ефективного спілкування" Що таке ейдетика? 

Ейдетика (від грецького ейдос – образ)- це напрямок психологічної науки, який визначає ейдетизм як різновид образної пам`яті і можливості його практичного застосування у різних сферах життя людини.

Принципи роботи за системою ейдетики:

Радісна, весела атмосфера 

Поділ інформації відповідно до особливостей кожної дитини

Мобільність і доступність ігрового матеріалу 

Методи роботи за системою ейдетики: Метод піктограм Метод Цицерона

Метод входження
Метод кодування інформації

«Ейдетика» пропонує будувати роботу з дітьми на основі: вільних асоціацій, пов`язаних з предметними образами; колірних асоціацій; асоціацій, пов`язаних з геометричними формами; тактильних асоціацій; предметних асоціацій; асоціацій, викликаних друдлами; звукових асоціацій; смакових асоціацій; нюхових асоціацій; графічних асоціацій; Головне запитання під час тренування асоціативного мислення звучить так: «Про що ти подумав?».

2. Мета, принципи, переваги та недоліки технології.

Переваги: 1. Діти не закомплексовані, активні на уроках, не бояться ставити запитання вчителю, брати участь в обговоренні проблемних ситуацій. висувають цікаві та різноманітні гіпотези їх вирішення.

2. Не існує проблеми вивчення віршів напам'ять. Діти вчать не лише вірші за програмою, а й просто за бажанням, при чому без сліз і дуже швидко. Доречно навести приклад із життя моїх випускників, які навчаються у 6-му класі. Прибігає на перерві до мене учениця і каже: «Виручайте! Допоможіть мені вивчити вірш напам’ять, у мене тільки 10 хвилин, я не знала, що його потрібно сьогодні здати на оцінку, мене не було в школі». Прибігає після уроку «Дякую, у мене відмінно».

3. Зникла проблема у написанні переказів.

4. В учнів з'явилася упевненість в собі, формується творчий підхід до вирішення завдань.

5. Діти швидко мобілізуються на уроці, вони є активними учасниками навчально-виховного процесу.

Нелоліки даної технології:

Школярам досить складно утримувати уявний образ без його графічного підкріплення. Саме в цьому і допомагають піктограми. Цим методом користуються для вивчення віршів, для переказу текстів (усних чи письмових). Піктограми можуть бути як графічні, так і в малюнках, усе залежить від фантазії учнів і вчителя, які на уроці є партнерами, співавторами.

3. Використання ейдетичних методів і прийомів на уроках мови і літературного читання у початковій школі У перші 6—7 років свого життя людина запам'ятовує 70—80 % інформації, яку активно використовує у своєму житті. Ми знаємо лише те, що можемо уявити, та скористатися можемо тільки тими знаннями, які існують у нашій уяві, розуміємо рідну мову лише тому, що уявляємо, про що нам говорять.

Пам’ять пов’язана з уявою людини, а не із зубрінням. Основа пам'яті – це уява. «Поганої памяті взагалі не існує – буває лише невміння користуватися її можливостями», – стверджує Є. В. Антощук – доктор педагогічних наук, представник методики в Україні. Важливо з перших кроків навчання у школі дати зрозуміти малюкові важливість пізнання нового, відчути смак перемоги над собою вчорашнім. Для цього намагаюся постійно створювати на уроці ситуацію успіху.

Діти на уроках є постійними співавторами вчителя. Кожний урок, кожний його етап починаємо звичайними і водночас чарівними словами: «Уявіть собі...»

На перших етапах вчитель допомагає дітям, вчить їх уявляти, фантазувати, не слід запам’ятовувати — лише уявляти слова, подумки пов'язувати їх одне з одним у ланцюжок незвичайних казкових подій.

На уроці української мови, темою якого є закріплення вивченого про прикметник (3-й клас), діти записують у стовпчик 10— 15 іменників. Потім, опираючись на метод парадоксальних перетворень, вчитель просе дібрати до кожного іменника неймовірну, не властиву йому ознаку — прикметник. Капелюх — хлібний; цвях — паперовий; мурашка — велика; слон—легенький…

Далі завдання можна ускладнити, додавши вправу на закріплення морфологічних ознак: указати рід, число й закінчення прикметника тощо. При вивченні теми «Правопис слів з апострофом» використовувати метод асоціативного оживлення.

Учитель: «Уявіть собі, що перед вами велика пухнаста пір’їна. На ній сидить сім'я. Посередині Мар'яна, а біля неї — хлоп'я з ім'ям Дем'ян. Мар'яна тримає хом'ячка, а Дем'ян — в'юна. Ось перед вами з'явився пам'ятник солов’ям. П'ять соловів, що сиділи на пам'ятнику, ожили і побігли гратися м'ячем» Із першого разу учні можуть повторити цю розповідь, а потім лише слова, що пишуться через апостроф.

Щоб запам'ятати парні дзвінкі та глухі приголосні звуки, використовую таку римовану казочку:

Бабуся Параска, дід Тимофій Зебру смішили, жирафу шукали. Джмелям і чайкам дзвеніли цвяшком, Гукали ховраха, ґелґотали крокодилу.

Особливу увагу приділяю тренуванню продуктивної уяви. Вона передбачає самостійне створення нових образів, які реалізуються в оригінальних рішеннях завдань.

Молодшим школярам досить складно утримувати уявний образ без його підкріплення. Тому необхідно використовувати графічне зображення поняття. Уявний образ, що прямо відповідає поняттю, виникає у дітей швидко й легко.

Завдяки умінню складати та уявляти піктограми учні легко запам'ятовують будь-який текст на уроках читання, природознавства. Прочитавши 2—3 рази вірш, діти знають його напам'ять. І навіть через деякий час піктограми допомагають їм швидко відтворити вірш чи текст.

Першими кроками дитини у шкільний світ є підготовка до навчання у школі. Тому важливо з перших днів перебування першокласників на уроках дати їм можливість: - розкрити свій творчий потенціал; - розібратися із новою інформацією.

Саме в цьому і допомагають методи та прийоми ейдетики. Молодші школярі вчаться оперувати зображеннями об'єктів через їхні образні уявлення. В образній формі можна уявити усе, що завгодно. При цьому слід пам'ятати про основні принципи ейдетики: - незвичайність; - яскравість образів і ситуацій;

позитивність.

Таким чином, дитина захоплена навчальною справою, яка їй до вподоби, виявляє свої здібності, наполегливість, силу волі і, найголовніше, має бажання вчитися.

Література 1. Антощук. Є. В. Знайомтеся, ваша пам’ять! / Євген Антощук. – К.: Шк. світ, 2010. – 192 с. 2. Кузнєцова О. М. Методи едейтики на уроках // Розкажіть онуку.-2006.- № 17-18.- с.66 – 68 3. Лошак О.А. Ейдетика, як найефективніший метод запам’ятовування віршів.1 клас:[Методичний посібник]. О.А. Лошак – Хмельницький: Хмельницькенавчально – виховне об’єднання № 5, 2013.- 54с. 3. Нечипоренко О. Таємниці «Школи ейдетики» / Олена Нечипоренко// Початкова школа. – 2008. – № 6. – С.57-60.