Шаблон:Проект-учасник конкурсу "Успішний проект"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 22:16, 1 грудня 2009, створена Сабат (обговореннявнесок) (Як учні використовували інформаційно-комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом?)

Перейти до: Навігація, пошук

Назва навчального проекту

"Перехресні стежки"

Перелік шкільних навчальних предметів, знання з яких використовувались під час реалізації проекту

зарубіжна література, українська мова та література, історія України, інформатика

Клас та вік учнів, які брали участь у проекті

7, 9 класи. Вік 13-15 років.

Опис проекту

В чому полягає ідея проекту. Як вона виникла?

Вже не перший рік викладаю зарубіжну літературу і бачу, що в дев’ятому класі не дуже легко викликати інтерес школярів до творів Миколи Гоголя. Вони вважають (звідки це іде?), що «Мертві душі» - не дуже цікаво. Тому весь час намагаюся знайти такі форми роботи, які б могли стимулювати пізнавальну діяльність старшокласників. З появою інформаційно-комунікаційних технологій таких можливостей стало значно більше.
Готуючись до відзначення у школі 200-річчя з дня народження М.В.Гоголя, ми з дев’ятикласниками прочитали в Інтернеті інформацію про Остапа Гоголя, прапрадіда письменника (згідно деяких джерел), гетьмана Правобережної України. А призначив його на цю посаду своїм указом польський король Ян Собеський, літня резиденція якого була розташована в Яворові. От і виникла у нас ідея-фікс про ймовірність перебування прародича Миколи Васильовича Гоголя в нашому місті. Ця ідея стала першою цеглиною майбутнього проекту. Подумалося, що такі пригодницькі історії буде цікаво розплутати моїм дев’ятикласникам. До речі, більшість із них – хлопці, які добре володіють комп’ютером. Досліджуючи це припущення, ми з’ясували, що відомий український письменник Осип Маковей, який народився у Яворові, у своїй історичній повісті «Ярошенко» відтворив боротьбу українського народу проти турецьких загарбників у Хотинській війні 1620 – 1621 рр. Історичні події XV-XVІІ століть в Україні художньо узагальнив у своїй повісті «Тарас Бульба» Микола Гоголь. З’явилося бажання порівняти ці твори. Не таємниця, що сучасна молодь захоплюється мобільними, комп’ютерними іграми, ігровими автоматами: хочеться ж мати трохи більше кишенькових грошей, ніж дають батьки. І працювати не треба, і заробити можна.., якщо вдасться. Не є винятком і хлопці дев’ятого класу. На моє зауваження, що вони вплутуються в різні авантюри, школярі зауважили мені: «А Чичиков з «Мертвих душ» Гоголя хіба не був авантюристом?». Так народилася ідея: «Вічно живі «Мертві душі». Опрацювавши багато публікацій про М.В.Гоголя та його творчість, ми побачили, яке велике значення у формуванні світогляду письменника мала Україна. Тому й взялися за дослідження «Гоголь в Україні». Проект вирішили назвати «Перехресні стежки». Чому? Хотілося акцентувати на тому, що часто людські долі і події перетинаються в просторі і в часі. Хотілося спонукати учнів задуматися над тією стежкою, яку вони прокладуть у своєму житті.

Яке дослідження проводили учні? Що і як вони робили?


1) «Великий Гоголь і маленький Яворів»: ймовірність перебування Остапа Гоголя (прапрадіда М.В.Гоголя) в наших краях за історичними довідками про Остапа Гоголя, Богдана Хмельницького, Яна Собеського;
2) «Тарас Бульба = Ярошенко?»: зображення українських історичних подій XV – XVІ століть в повістях М.Гоголя «Тарас Бульба» й О.Маковея «Ярошенко»;
3) «Вічно живі «Мертві душі»: актуальність образу Чичикова (повість М.Гоголя «Мертві душі») в наш час;
4) «Гоголь і Україна»: шляхами М.В.Гоголя в Україні.

Як учні використовували інформаційно-комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом?

Учні дев’ятого класу вивчають інформатику вже другий рік. Всі вони вміють працювати з програмами пакету MS OFFICE, шукати інформацію у всесвітній мережі, зареєстровані в соціальній мережі «Контакт», постійно обмінюються електронними повідомленнями. Деякі з них знають основи веб-дизайну і вміють створювати веб-сайти. У школі – два комп’ютерні класи, під’єднані до мережі за технологією ADSL. Тому проблем з використанням ІКТ не було ніяких. Дев’ятикласники в цьому плані були моїми помічниками, а іноді і порадниками. Учні з радістю виконували запропоновані комп’ютерні тести. Це тестування дало можливість спонукати до прочитання творів Гоголя. Отримавши творчі завдання, вони з ентузіазмом взялися за їхнє втілення. Під час роботи довелося іноді корегувати діяльність деяких груп, які вперто намагалися подавати в презентаціях матеріал змістового, а не дослідницького плану. Обговорюючи деякі презентації, однокласники радили один одному скоротити текст, змінити формулювання або більш вдало підібрати фон. Це сприяло виробленню навичок аналізу та самоаналізу. У формах оцінювання всіх результатів роботи над проектом передбачене взаємооцінювання та самооцінювання. Цікаво було озвучувати презентації та налаштовувати автоперегляд. Створювався справжній фільм. А попутно – вправлялися в декламуванні (кастинг дикторів телебачення).

Дидактичні матеріали

Як вчитель використовував інформаційно-комунікаційні технології для зацікавлення учнів до навчання?

Методичні матеріали, що використовувались в процесі роботи над проектом

Які результати одержали учні в проекті?

Приклад(и) учнівських робіт

Інтернет-ресурси, які використовувались в процесі роботи над проектом