Учнівська wiki-стаття "Орнамент в декоративному мистецтві"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 19:16, 22 серпня 2012, створена Колотуша Євгенія Борисівна (обговореннявнесок) (Результати дослідження)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

"Орнамент в декоративному мистецтві"

Автори проекту

Пивоварова Варвара, Клечановська Аліна, Кузь Антоніна

Тема дослідження

"Роль орнаменту в декоративно-ужитковому мистецтві"

Проблема дослідження

Визначити,що таке орнамент та його роль

Гіпотеза дослідження

Чи має орнамент важливу роль в декоруванні предметів та одягу

Мета дослідження

З'ясувати,яку роль орнамент відіграє в декоративному мистецтві

Результати дослідження

724d9af0e161.jpg

Декоративно-прикладне мистецтво охоплює ряд галузей творчості, що присвячені створенню художніх виробів, призначених головним чином для побуту. Його творами можуть бути: різне начиння, меблі, тканини, знаряддя праці, засоби пересування, а також одяг і всякий рід прикраси.Твори декоративного мистецтва - не мертві символи, а живі записи людських справ, прагнень, почуттів, задумів.Твори цього виду мистецтва невіддільні від матеріальної культури сучасної їм епохи, тісно зв'язані з побутовим укладом, що відповідає їй, з тими чи іншими його місцевими етнічними і національними особливостями, соціально-груповими розходженнями. Складаючи органічну частину предметного середовища, з яким повсякденно стикається людина, твори декоративно-прикладного мистецтва своїми естетичними перевагами , образним ладом, характером постійно впливають на щиросердечний стан людини, його настрій, є важливим джерелом емоцій, що впливають на його відношення до навколишнього світу.Декор, з'являючись на виробі, також істотно впливає на його образну структуру. Нерідко саме завдяки своєму декору побутовий предмет стає твором мистецтва. Володіючи власною емоційною виразністю, своїм ритмом і пропорціями.Для створення декору широко залучаються орнамент і елементи ( порізно чи у всіляких сполученнях) образотворчого мистецтва (скульптура, живопис, рідше - графіка). Існує кілька видів орнаменту, які визначаються особливістю стилізованих елементів, з яких вони складаються.Основним джерелом створення орнаменту завжди була природа, вона майстерно відтворювала красу та багатство поєднань, цілісність та сувору впорядкованість усіх елементів у нескінченне розмаїття орнаментальних форм. На шкірі змій, крилах метеликів, пір’ї птахів, на пелюсткиах квітів можна побачити ці стилізовані витвори. Вивчаючи цю красу, людина намагалася переймати закономірності, які лежать в її основі, знаходячи у природі декоративні елементи для орнаменту, обрана форма проходить складний процес перетворення - стилізацію.Багато предметів декоративно-прикладного мистецтва, важко уявити без візерунка.

1224516589 vyshivanki s02-converted.jpg

Різноманітні за формою та кольором мотиви рослинного та тваринного світу, предмети побуту та сама людини є невичерпним джерелом творчості. В спілкуванні з оточуючим світом людина отримує уявлення про красу, гармонію, досконалість. Однак, створюючи художній образ людина не відтворює предмет з фотографічною точністю, а перетворює його за допомогою засобів художньої виразності. Творчо переробляючи природні форми в художні образи декоративного мистецтва, необхідно прагнути до певних узагальнень за допомогою ряду умовних засобів, спрощення малюнку, форми, кольору, об'єму - цей процес називається стилізацією.

У декоративно-прикладному мистецтві виявлення типових рис спрямовується на створення узагальненого декоративного образу з наданням йому рис орнаментальності, умовності.

Декоративне трактування форми предмета - це процес активного відбору найбільш суттєвих особливостей форми, свідома відмові від усього другорядного. Синтез пластичної форми з орнаментальним образом.

Висновки

Людина живе в оточенні краси і різнобарвності, витонченості форм природи, уміє бачити красу в навколишньому світі і сама творить предмети краси. Мистецтво творити оздоблювати ужиткові вироби з'явилося і удосконалювалося з часу появи людства на землі Уміння прикрашати своє оточення розвивалося у взаємозв'язку з потребами людини: створити житло своє естетичнішим, оздобити посуд, одяг, різні побутові речі.Українське народне і професійне декоративно-прикладне мистецтво Набуло широкого визнання у нашій країні та за кордоном. У його предковічних образах, зручних утилітарних формах і динамічних мотивах орнаменту містяться символи втаємниченої, чарівної природи, складні перипетії нашої історії, особливості побуту, доброта і щедрість душі українського народу.

Сьогодні декоративно-прикладне мистецтво є важливою складовою частиною системи художньої освіти. Постійно зростає всезагальний інтерес до нього.І величезну роль в декоруванні та прикрашанні предметів побуту або одягу має саме орнамент,який оздоблює їх стилізованими малюнками та створює справжні витвори мистецтва.

Корисні ресурси

Антонович Є.А., Захарчук-Чугай Р. В. та Станкевича М.Є. «Декоративно-прикладне мистецтво», Львів 1992 р.

Стилизация в декоративно-прикладном искусстве /Автор-сост. Т.Н.Тропина. – Новосибирск: Изд. НГПУ, 2004.


http://www.boguslav.org/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=16