Розвиток творчого мислення учнів на уроках трудового навчання засобами інноваційних технологій

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 17:53, 19 вересня 2017, створена Люліна Галина Миколаївна (обговореннявнесок) (Створена сторінка: Предмет «Трудове навчання» тісно пов’язаний із розвитком творчої активності учнів. Ад...)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Предмет «Трудове навчання» тісно пов’язаний із розвитком творчої активності учнів. Адже, за своєю сутністю, це – предмет творчий, тому при його вивченні необхідно змістити акценти до формування та розвитку творчої ініціативи, створення реальних умов для реалізації індивідуальних можливостей особистості кожного учня. Активізація творчої діяльності учнів на уроках є необхідною умовою для досягнення найкращих результатів. На мою думку, становлення творчої особистості можливе завдяки розвитку її творчих здібностей у навчальній діяльності на основі використання активних способів організації навчально – пізнавальної діяльності, що забезпечує:  Активізацію творчого мислення учнів  Підвищення мотивації до навчання  Створення умов для роботи з дітьми з різним рівнем сприйняття, різними творчими здібностями, практичними можливостями  Озброєння учнів міцними знаннями, уміннями, навичками. Спостерігаючи за діяльністю учнів на уроках трудового навчання, я виділяю такі проблеми: 1) відсутність у деяких учнів внутрішньої мотивації до навчальної діяльності; 2) учень працює за шаблоном, не проявляє творчість, ініціативу; 3) в учнів важко виходять різні трудові дії і діти відчувають страх перед практичною діяльністю; 4) небажання працювати на уроці, інертність; 5) учень виконує завдання заради оцінки, немає прагнення до самовдосконалення. Як активізувати пізнавальну діяльність учнів на уроці; прищепити інтерес до трудового навчання? Це питання тривалий час турбувало мене. Протягом кількох років я працюю над проблемою пізнавальної та творчої діяльності школярів, знаходжусь у пошуках ефективних форм і методів навчання, опрацьовую педагогічну літературу з даної проблеми, розробляю свої власні підходи до організації навчальних знань, експериментую, намагаюсь знайти те, що не тільки допоможе учням вдало засвоїти навчальний матеріал, але й розвинути параметри свого інтелекту, вміння творити себе.

	Відомо, що творчі здібності учнів найбільш ефективно розвиваються у ході продуктивної творчої діяльності. Тому одне із головних завдань в моїй роботі з дітьми – навчити учнів творчо мислити. Діти завжди повинні знаходитися в постійному пошуку, кожен раз відкриваючи для себе щось нове. Майже в кожен урок включаю елементи проблемності, завдання які потребують самостійного пошуку. 
        На уроках трудового навчання я намагаюсь не тільки вчити, але й розвивати  пізнавальні  інтереси дітей, враховувати їхні здібності. Дуже важливо пробудити у дітей бажання «хочу дізнатися». Але цього мало, необхідно підвести їх до наступного етапу «хочу зробити», вселити впевненість «можу зробити» і допомогти довести роботу до кінця «я зробила». У цьому міститься основна мета моєї педагогічної роботи. Успіх окрилює дитину, пробуджує бажання пізнавати нове, виконувати більш складні завдання
      	Ставлю собі за мету, щоб на кожному уроці панувала атмосфера творчості,  співробітництва вчителя та учня. При викладенні нового матеріалу ставлю дітям питання, які активізують мислення: «Де можна застосувати той чи інший виріб?»,  «Що отримаємо, якщо зробимо навпаки?». 
    	Щоб навчання в максимально  сприяло розвитку учнів, пропоную дітям випереджаючі завдання, які учні можуть виконати, застосовуючи інформаційні технології. Наприклад, при вивченні теми «Технологія оздоблення виробів українською народною вишивкою» (9 клас)» даю такі завдання:

• розкрити поняття кольору; • дослідити особливості кольорової гами вишивок за регіонами; • запропонувати варіанти оздоблення виробу вишивкою; • розробити рекламу виробу. Ці завдання можна виконати як традиційним способом, так і за допомогою комп’ютера. Увесь процес трудового навчання проходить через форми й види педагогічної взаємодії, в основу яких покладено діалог. Учні вчаться аналізувати, зіставляти, творчо застосовувати здобуті теоретичні й практичні знання, критично мислити, вирішувати складні проблеми. У своїй роботі використовую методики колективно - групової діяльності.

         Увагу учнів підтримую різними шляхами, як на етапі перевірки засвоєння попереднього матеріалу, так і на етапі засвоєння нових знань. Допомогою в цьому є диференційовані завдання, які містять різнорівневі тести. (додаток 1 ). В учнів формуються навички самостійної роботи. Мотивуючи дітей на навчальну діяльність, підкреслюю, що вони в даному випадку творці. Важливо підтримувати в учнях навіть найменші спроби творчості.
З метою розвитку творчого мислення застосовую пізнавальні (творчі) завдання. Пропоную ряд пізнавальних завдань, що дозволяють цілеспрямовано здійснювати роботу по розвитку творчих здібностей дітей: гра - лото "Склади орнамент" – тема «Поняття про композицію у вишивці. Символи в українській народній вишивці. Використання комп’ютера для складання орнаменту» (Модуль «Технологія виготовлення вишитих виробів» 5 клас) (додаток 2 ).
	Це дає змогу сформувати й розвинути всю різноманітність інтелектуальної та творчої діяльності дітей і забезпечить перехід від репродуктивних дій до творчих. Під час виконання творчих завдань враховую індивідуальні особливості учнів. Завдяки використанню різних типів та видів творчих завдань можна впливати на розвиток творчих здібностей особистості.

До переліку практичних робіт включаю такі, що сприяють формуванню національно-патріотичних почуттів учнів. Це можуть бути предмети і речі, що у своєму змісті пов’язані з народною культурою українців, а саме: виготовлення декоративно-ужиткових і ремісничих виробів, що характерні для побуту нашого народу. Також це можуть бути вироби військово-патріотичного призначення. При вивченні модулів «Технологія виготовлення народної ляльки» (6 клас), «Технологія виготовлення вишитих виробів» (5 клас) учні вчаться виготовляти традиційні ляльки з ниток, ляльки – мотанки, вузликові та оберегові ляльки, вишивати рушнички, серветки, хустинки. Зроблені руками дітей вироби через громадські організації «Сприяння ЗСУ та НГУ», «Жіноча сотня Кривий Ріг» , в/ч 3011 передаються учасникам бойових дій у зоні проведення АТО як обереги для солдат. Отже, у школярів розвиваються творчі здібності, формується почуття патріотизму, виховується любов до Батьківщини та шанобливе ставлення до традицій і звичаїв українського народу. Термін "інновація" означає оновлення процесу навчання, який спирається, головним чином, на внутрішні фактори. Отже, інноваційні технології - це цілеспрямований системний набір прийомів, засобів організації навчальної діяльності, що охоплює весь процес навчання від визначення мети до отримання результатів.

         Інноваційними технологіями в трудовому навчанні є : 

1. Інформаційно-комунікаційні технології 2. Інтерактивні технології 3. Ігрові технології 4. Проектні технології До сучасних інформаційно-комунікаційних технологій навчання відносяться: 1. Інтернет - це джерело інформації, корисної з точки зору навчальної діяльності, її аналізу та оцінювання. 2. Мультимедійні програмні засоби. Під час уроків використовую готові мультимедійні засоби. Часто використовую власні мультимедійні презентації . Це викликає живий інтерес в учнів, покращує процес засвоєння матеріалу, унаочнює пізнання, сприяє розвитку творчих здібності 3. Офісні програмні продукти На уроках використовую офісне та спеціалізоване програмне забезпечення(тобто те, що входить в пакет програм комп'ютера) для підготовки навчально-методичного матеріалу (шаблонів, діаграм, таблиць, презентацій) та для подання учнями результатів виконання завдань в електронній формі. Підвищити активність учнів у самостійному отриманні знань, придбанні навичок здійснення практичної діяльності вдається шляхом впровадження проектної технології, яка заснована на використанні проблемних, дослідницьких методів: метод фантазування, метод зразків, метод фокальних об'єктів, метод створення образу ідеального об'єкта.

 	Чому саме проектна діяльність?
 	По-перше, проектна діяльність мотивує. Працюючи над проектом, учні проводять невеличку дослідницьку роботу на тему, яка їх цікавить. Виконуючи проект, учні розвивають творчість і уяву, шукають інформацію у книгах, спілкуються з іншими людьми, знаходять інформацію. (додаток 5,6)
	 По-друге, проектна робота особистісно-зорієнтована. Зосереджуючи увагу на темі, учні мають можливість збагатити власні знання, порівняти свої власні уявлення з дійсністю.
 По-третє, проектна робота має загальноосвітню цінність. Проектна робота є практичним шляхом реалізації освітніх цілей на уроці: розвитку в учнів ініціативності, уяви, співпраці з іншими учнями та корисних дослідницьких навичок .
 Учні розробляють дослідницькі, інформаційні, практико-орієнтовані проекти різної тематики. Робота над проектом – це творча праця учня на основі вільного вибору, з урахуванням його інтересів