Проект Культура спілкування у мережі Internet

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 22:03, 2 лютого 2012, створена Evolventa (обговореннявнесок)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук
Назва проекту
Культура спілкування у мережі Internet
Керівники проектуХараб Євгенія Сергіївна,учитель математики та інформатики.

Черевань Наталія Олексіївна, психолог.

Номінація

Виховний проект

Реєстраційна форма Проект на сайті Конкурсу. Проект у спільноті Конкурсу.
Перелік шкільних навчальних предметів, знання з яких використовувались під час реалізації проекту Інформатика, математика, російська та українська мова, основи здоров'я.
Клас та вік учнів, які брали участь у проекті
Учні 7-9-их класів, 12-15 років
Короткий опис проекту

Идеал культурного человека есть не что иное, как идеал человека, который в любых условиях сохраняет подлинную человечность.

Альберт Швейцер

Виховний проект-дослід присвячено одній із сучасних проблем людства, насамперед, молоді, – культурі спілкування у комп'ютерній мережі Internet. Учні 8-В класу Луганського НВК школа-ліцей № 24 разом з класним керівником (учителем інформатики) та шкільним психологом вивчали основні аспекти культури спілкування в Internet під час нової для них форми діяльності - проектної, намагалися донести надбанні знання та навички до учнів різних вікових категорій, заохочували їх до творчої діяльності з цієї теми, вчилися використовувати ІКТ.

Основні питання проекту
В чому полягає ідея проекту?

Основою прогресу сучасного суспільства є людина, її культура і освіченість, що зводить у розряд актуальних проблему розвитку та формування культури спілкування підростаючого покоління. Розгляд питання культури спілкування в мережі Internet сприяє вирішуванню цілого спектру проблем, які знаходяться в тісному зв'язку з загальними проблемами безпеки життєдіяльності, культури, спілкування тощо.

Як вона виникла?

Наша речь — важнейшая часть не только нашего поведения, но и нашей личности, нашей души, ума, нашей способности не поддаваться влиянием среды, если она затягивает.

Д.С. Лихачев

Підходить до дівчини хлопець і питає:"Скажи, будь-ласка, а ти в Контакті зареєстрована?" "Ні", - відповідає дівчина."Ах, шкода!Хотів з тобою познайомитись", - зітхає хлопець.

Наприкінці XX століття завдяки розвитку комп'ютерних технологій з'явився ще один засіб спілкування — віртуальний. В останні роки активної взаємодії з учнями засобами мережі Internet (дистанційне навчання, консультації, обговорення виховних заходів, робота на сайті «Щоденник» тощо) стаємо мимовільними свідками їхньої діяльності в Мережі. На жаль, переважна більшість дітей ігнорує елементарну граматику, не вважає за потрібне на це звертати увагу, практично не володіє основами спілкування. Діти вживають сленг, не завжди розуміючи його значення, користуються ненормативною лексикою, захоплюються "дорослим" контентом... Простежується залежність дітей від Мережі, використання далеко не позитивних її можливостей.

Що таке культура спілкування?

Чи потрібно вчитися культурі спілкування в Internet нашим учням?

Чи потрібно вчити їх культурі спілкування?

Як, де, коли, навіщо, кому цим займатися? Може проблеми-таки не існує?

Мета проекту: привернути увагу учнів, батьків, вчителів до питань культури спілкування в Internet, продовжувати пропаганду за небезпечний Internet, познайомити учнів з новою формою діяльності - проектною.

Яке дослідження проводили учні?

Роль мережі Internet у житті сучасної людини, молодшого школяра, підлітка, юнака, особливості спілкування у мережі, рівень культури спілкування, сленг.

Що і як вони робили?

Життя потребує людей, в яких майбутнє в крові.

Ч. Сноу

Етапи проекту

І. Початок проекту.

1. Активна участь у дискусії «Internet у моєму житті» учнів 8-В класу.

2. Вивчення матеріалів з проектної діяльності в загалом учнями 8-В класу.

3. Створення ініціативної групи з учнів 8-В, знайомство зі змістом проекту, умовами його успішного виконання, складання плану. Робота над макетом сторінки для розміщення учнівських робіт.Автор, учень 8-В класу, самостійно почав вивчати мову HTML.

4.Тренінг у 8-В «Особливості спілкування у мережі Internet» (психолог+ініціативна група), презентація початку проекту.

5. Презентації "Особливості спілкування у мережі Internet", "Інтернет у нашому житті".

ІІ. Збирання матеріалів.

1. Пошук та вибір кращих ресурсів для зберігання учнівських робіт.

2. Вивчення джерел інформації щодо інтернет-культури вдома, на уроках інформатики, позакласних заходах.

3. Розробка анкет для учнів.

4. Анкетування учнів різних вікових груп. Ініціативна група проекту, співпрацюючи класними керівниками, на класних годинах проводила опитування учнів початкової, середньої та старшої школи, для відсутніх було запропоновано анкети онлайн. Анкета "Я та Internet"on-line,варіант для друку для дослідження ролі мережі Internet та рівня культури"Спілкування в Internet".

5. Обробка результатів анкетування у табличному процесорі. Результати анкети(статистичні дані, діаграми) дозволили зробити висновок про те, що Internet, спілкування в ньому, грає значну роль у житті сучасної дитини і проблеми спілкування існують. Також діти побачили перевагу автоматичного оброблення статистичних даних. Для деяких це були перші кроки в MS Excel.

6. Створення словника сленгу. Кросворд "Сленг" виконано як демонстрацію навичок роботи з таблицями у MSWord.

7. Початок роботи над агітбригадою.

ІІІ. Оформлення результатів.

1. Продовження вивчення різноманітних питань, пов'язаних з темою проекту, оформлення вивченого за допомогою ІКТ на уроках з інформатики та вдома.

Приклади презентацій учнів 8-9 класів,Презентація-анімація про знайомства в Internet. Для когось це були перші кроки в PowerPoint... Вміти створювати презентації заданої тематики, використовувати їх під час докладу - корисне вміння сучасної людини.

Стаття-публікація "Ще раз про спілкування в Internet".

On-line кросворд "Спілкування в Internet".

Комікси.

3. Складання частівок "Режим дня інтернетчика" за результатами анкетування, виступ на конкурсі "За здоровий спосіб життя".[1].

4. Вивчення правил користування ресурсами для зберігання учнівських робіт.

ІV. Презентація результатів та захист проекту.

1. Виступи на конференції, класних годинах. Презентація про спілкування в Internet.

2. День культури спілкування в Internet.

3. Розроблення та публікація Статуту інтернет-культурної людини на сайті школи.

4. Створення та розповсюдження рекламного ролику, який демонструється при завантаженні на шкільних та домашніх комп'ютерах.

5. Повторне анкетування для виявлення зміни рівня культури спілкування.

6. Рефлексія.

Які результати одержали у процесі реалізації проекту?

Одержали та оформили відповіді на основні питання проекту: проблема культури спілкування, на жаль, існує, учням потрібно вчитися культурі спілкування, а батькам, вчителям, дорослим постійно вчити їх цьому. Мету проекту реалізовано: вдалося не тільки привернути увагу до проблеми, але й довести на практиці, що підвищити культуру спілкування можливо.

Які відгуки, відзнаки тощо.

Всеукраїнська рекламно-інформаційна газета "Экспресс-клуб.Луганск" опублікувала статтю про проектТ.Ю. Ємбакової, вчителя російської мови та літератури школи-ліцею № 24. Здано у набір матеріали про спадкоємність виховання у школі та ВНЗ, який висвітлює й проблеми культури спілкування молоді,розповідає про результати проекту (науковий журнал «Вісник Східноукраїнського національного університету імені ВОЛОДИМИРА ДАЛЯ», № 2, 2012).

Серед заходів І семестру батьками були відмічені різні заходи у рамках проекту. Отримано відгук директора ліцею, методиста з інформатики міського методичного центру [2], керівника методичного об'єднання психологів м.Луганська [3].

Нашим особистим професійним надбанням став початок опанування методу проектів, який сприяв різноманітності форм і методів виховної роботи, зміні її організації. Реалізація проекту позитивно позначилася на нашій роботі, адже дозволила краще пізнати характер учнів-учасників проекту, знайти тих, з якими можна і надалі створювати інші проекти. З'явилися нові ідеї щодо використання ІКТ при підготовці і проведенні як виховних заходів, так й уроків. Також ми реально побачили переваги ресурсів Google Docs, Gmail, Slideboome та ін. Завдяки ІКТ вдалося з'єднати виховну та освітню складову проекту, проект став частково навчальним. Плануємо використовувати метод проектів в виховної та навчальної діяльності, продовжити роботу над учнівською агітбригадою "За безпеку та культуру спілкування в Internet", створити блог з даної тематики.

Використання учнями інформаційно-комунікаційних технологій у процесі реалізації проекту

 Вивчали матеріал з даної теми в мережі Internet, дивилися фільми, презентації, проекти тощо, щоб подивитися, як цю тему розкривали інші.

 Шукали матеріали (статті, епіграфи, малюнки тощо) з даної теми в мережі Internet, - вчилися користуватися пошуковими системами, збирати, систематизувати матеріал.

 Створювали презентації у MS Power Point, сворювали та оздоблювали статті, публікації, повідомлення, доклади, анкети тощо у MS Word, Ms Publisher, - вчилися працювати з різним програмним забезпеченням.

 Аналізували дані в MS Excel, - вчилися робити статистичну інформацію наочною.

 Вивчали web-ресурси для зберігання матеріалів проекту, створювали web-сторінку на HTML, розміщували матеріали,- щоб продемонструвати та зберегти результати своєї роботи.

 Обговорювали роботу над проектом засобами інтерактивного спілкування (Skype, ICQ) та засобами спілкування соціальних мереж (shodennik.ua, vkontakte.ru), - вдосконалювали навички спілкування, підвищували культуру мовлення, вчилися працювати в групах.

Використання вчителем ІКТ для зацікавлення учнів

1. Було запропоновано "офлайн"-варіант 8-В класу, а після - всім іншим учням вдома Тест-жарт на Internet-залежність.

2. На годинах спілкування дивилися відеоролики("Подивись, як зробили інші, - зроби сам!").

Развлечения и безопасность в Интернете.

Остерегайся мошейничества в Интернете.

Правила безопасности детей в Интернете

История одного знакомства

Безопасный Интернет - детям!

3.Кросворд "Терміни Інтернет"

4. Продемонстровано можливості безкоштовної поштової служби Gmail, онлайн-офісу Google Docs, сховища анімованих презентацій Slideboom та Slideshare, ресурсу для створення коміксів Toondoo.com тощо.

Дидактичні матеріали 1. Тести.

2. Анкетування.

3. Різні інструкції.Створення та оздоблення презентацій, інструкція-приклад .

4.Кросворд "Про спілкування".

Методичні матеріали, що використовувались в процесі роботи над проектом 1. Учительські презентації.

Спілкування , Починаємо проект...

2. Плани, сценарії виховних заходів, наприклад, [4].

3. Буклет про проект.

700 px 700 px

Основні результати, одержані учнями у процесі реалізації проекту
Підсумкові значущі для учнів результати роботи, одержані в результаті реалізації проекту

Одне із завдань проектів – збагачення життєвого досвіду шляхом організації соціальної роботи учнів, мотивації їх мислення та дії.

Вільям Кілпатрік

1. Підвищилася культура спілкування в загалом (діти почали прислухатися до думки товаришів, поважати чужу працю).

2. Спільна творча діяльність сприяла згуртуванню колективу, формуванню вміння працювати в команді, розподіляти обов'язки, відкрила організаторські здібності у деяких учасників(ініціювали створення анкети, конкурс малюнків молодших школярів "Я та Інтернет" тощо).

3. Змінилося ставлення дітей до навчання та громадської діяльності, вони стали більш відповідальними, активними, самостійними (розробили статут, веб-сторінку, проводили репетиції тощо, зробили перші кроки з вивчення електронних таблиць, мови HTML, поповнили знання MSWord, PowerPoint).

4. Навчилися використовувати онлайн-ресурси для зберігання презентацій Slideboom, Slideshare, створення коміксів Toondoo.com, онлайн-офіс Google Docs, поштову службу Gmail, пошукові системи.

5. Головним результатом проекту став не тільки висновок про актуальність питання культури спілкування, який діти відобразили у своїх творчих роботах, але й реальне підвищення культури спілкування: 1) публікація Статуту інтернет-культурної людини на сайті школи; 2) розповсюдження рекламного ролику про культурне спілкування [5]; 3) сторінка для розміщення робіт[6], яку в майбутньому планується перетворити на сайт проекту.

Фоторепортаж про роботу в проекті
Інтернет-ресурси, які використовувались в процесі роботи над проектом

Безкоштовна поштова служба Gmail.

Slideboom та Slideshare.

Toondoo.com .

Youtube.

Google Docs.

"Щоденник"

On-лядія. ПОРТАЛ ДЛЯ ДІТЕЙ, БАТЬКІВ, УЧИТЕЛІВ.

Курси Microsoft.

Безопасный Интернет: Родители, будьте бдительны!

ОСОБЛИВОСТІ ІНТЕРНЕТ-СПІЛКУВАННЯ

Как создать диаграмму в MS Excel 2003 Віртуальне спілкування.

Культура спілкування й етикет.

Культура общения в сети Интернет.

Культура і спілкування.

Електронний словник комп'ютерних термінів і скорочень та багато інших цікавих речей.

Опис самостійного дослідження учнів, що проводилось у процесі реалізації проекту

Назва етапу дослідження Діяльність учнів Одержані результати
Визначення актуальності проблеми
1. Дослідження рівня культури спілкування на сайті "Вконтате", "Щоденник": переглянуто по 20 сторінок спілкування.

2. Самостійне вивчення джерел інформації щодо інтернет-культури.

Діти неодноразово спостерігали прояви низької інтернет-культури:[7].

Презентація "Особливості спілкування у мережі Internet".

Розробка анкети 1)"Спілкування в Internet"; 2)"Я та Internet":on-line-варіант,варіант для друку.

Вхідне тестування "Що маємо?"
Анкетування учнів ліцею з питань ролі Internet у житті сучасного школяра та культури спілкування в мережі. Діаграма "Internet у житті учня 8-В класу"для виявлення основної діяльності учнів - спілкування.

Результати анкети "Я та Internet"як висновок про те, що Internet, спілкування в ньому, грає значну роль у житті сучасної дитини і проблеми спілкування існують.

Результати анкети "Спілкування в Internet". Висновок про майже однаковий рівень культури спілкування учнів.

Презентація "Інтернет у нашому житті", стаття-публікація "Ще раз про спілкування в Internet"

та інше[8] .
Пошук, вивчення та вибір кращих ресурсів для зберігання творчих робіт
Дослідження ресурсів для зберігання результатів роботи: презентацій Slideboom, Slideshare, фільмів Youtube, створення коміксів Toondoo.com, онлайн-офісу Google Docs, безкоштовної поштової служби Gmail.

Продовження дослідження матеріалів з теми культури інтернет-спілкування вдома, на уроках інформатики, позакласних заходах.

Сторінка для розміщення учнівських робіт.
Вихідне тестування "Що отримали?"
Повторне анкетування учнів ліцею.

Обговорення результатів проекту.

Результати анкети "Спілкування в Internet". Висновок про підвищення рівню культури спілкування групи "Учасники проекту".

Презентація про спілкування в Internet.

Публікація Статутуінтернет-культурної людини на сайті школи.

Розповсюдження Рекламного ролику, (завантажити), який демонструється при завантаженні на шкільних та домашніх комп'ютерах.